Ce internet recomandati pentru doua site-uri!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ce pachete internet recomandati pentru a tine deschise doua site-uri, inclusiv Jasmin Performer Optimum?Mai exact..ce provider sa contactez
Eu am 8 mega internet dela ClickNet, insa chiar daca tin doar Jasmin deschis, pe very low high band, tot degeaba..
SoulCams Models Studios wanted
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eu am abonamentul de 45 ron de la rds cu 4mb/s donwload si 1.8mb/s upload si putem deschide mai mult de doua sesiuni,inclusiv doua performer optimum pe very high bandwidth fara probleme,se vede f bine, si inca alte 3 siteuri.
Teoretic,daca ai 8 mb ar trebui sa iti mearga si tie ok,dar depinde de cat dispui pe upload din acei 8 mb.Daca ai pe upload cel putin 1 mb/s, ar trebui sa mearga lejer doua siteuri deschise,unul din ele optimum,chiar si 3 siteuri.
Sfatul meu ar fi sa testezi viteza ca sa stii exact care este,in special uploadul:

http://www.speedtest.net/


P.S.In primul rand testeaza cu serverul din budapesta si vezi ce valori ai.


Bafta.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

409 kb's upload
6144kb's download
cu testul ala de pe link-ul pe car l-ai postat. Tin doar jasmin decshis , performer optimum low sau very low band si merge aiurea. sunt foarte in urma cu imaginea, sau imi apar pixeli, sau se bloceaza, etc.
Am incercat sa gasesc pachetul ala la rds dar au o mie de link-uri si nu il gasesc pe niciunul. Cred ca nu mai au valabila oferta aia, nu?

Multumesc mult
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://www.rdslink.ro/cablelink/cable_abonamente.htm

sau

http://www.rdslink.ro/fiber/fiber_abonamente.htm

Alegi pachetul cel mai mare,feuil.
Parerea mea este ca la valorile pe care le ai sa renunti la clicknet.La doar 409 kb/s up poti sta pe doua siteuri,dar nu cu optimum.
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Si ideal ar fi sa alegi abonament pe fibra,cel de 35 ron.Daca ai ghinionul sa locuiesti intr-o zona unde fibra optica nu a ajuns, alegi cable la 45 ron (ca al meu).
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Te pup, Rebeca
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Alegi pachetul cel mai mare,feuil.
Normal ca cel mai mare si mai aratos,fie vorba intre fete aici :D
Sfatu e bun,renunta la click,mergi pe rds
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gogu4u scrie:
Alegi pachetul cel mai mare,feuil.
Normal ca cel mai mare si mai aratos,fie vorba intre fete aici :D
Sfatu e bun,renunta la click,mergi pe rds

Calitatea bate cantitatea, domnle, nu auzisi? :P
Pai fostul Astral( am uitat cum ii zice acum) ofera pachet de 20 de mega9upload peste 10 teoretic si logic) si e vai de steaua ei de conexiune..
Mai conteaza ca e mare frumos si aratos? daca e plin de bube?:))


Sa readucem putina decenta aici...e adevarat ca le ia si 2 luni!!! sa iti instaleze ? (La rds ma refer)
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gogu4u scrie:
Alegi pachetul cel mai mare,feuil.
Normal ca cel mai mare si mai aratos,fie vorba intre fete aici :D
Sfatu e bun,renunta la click,mergi pe rds
Cantitatea cateodata conteaza.Inainte aveam abonamentul de 25 ron iar pe upload mai mult de 250 kb/s nu aveam.Pachetul cel mai scump iti asigura o viteza mai buna pe upload,pt ca asta de fapt ne intereseaza.
Da,dureaza cam o luna- doua pana vine sa-ti aduca modemul (in cazul cable link;pe fibra nu stiu exact).
mariuca
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 135
Membru din: 30 Mar 2007, 16:38
Localitate: in front of my pc
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

FeuiLiquide, eu vinerea trecuta am facut frumusel cererea la rds, azi dimineata au si venit baietii si mi-au instalat netul. nici vorba de 1 luna-doua. acuma.. oi fi eu mai blonda, dar poate a contat clasicul pachet de cafea lasat la domnita din casierie...merita incercat.
Bafta multa!
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mariuca scrie:FeuiLiquide, eu vinerea trecuta am facut frumusel cererea la rds, azi dimineata au si venit baietii si mi-au instalat netul. nici vorba de 1 luna-doua. acuma.. oi fi eu mai blonda, dar poate a contat clasicul pachet de cafea lasat la domnita din casierie...merita incercat.
Bafta multa!

Da,daca privesti lucrurile din prisma asta,se poate aranja si mai devreme. :mrgreen:
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

rebecca scrie:Da,daca privesti lucrurile din prisma asta,se poate aranja si mai devreme. :mrgreen:
Bineinteles ca e indicat sa le privesti in sensul acesta...nu de alta dar ai uitat ca Traim in Romania?
si ca aici trebuie sa impingi un pic roata ca sa se miste mai repede...SAU SA SE MISTE:)
parca era o campanie: "nu mai da spaga" a avut Vre-un rezultat vizibil?
Sry pt offtopic,,,
Imagine
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

joesancez scrie: Bineinteles ca e indicat sa le privesti in sensul acesta...nu de alta dar ai uitat ca Traim in Romania?
si ca aici trebuie sa impingi un pic roata ca sa se miste mai repede...SAU SA SE MISTE:)
parca era o campanie: "nu mai da spaga" a avut Vre-un rezultat vizibil?
Sry pt offtopic,,,
dap joe numai ca tocmai traind in romania,uneori cu un pachetel de cafea roata nici nu se urneste,trebuie un impuls substantial.Speram nu si in cazul de fata.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Off..n-am putut niciodata sa fac chestii din asta , de jena! Nici profei care, teoretic , ar fi trebuit sa ma pregateasca pentru licenta nu i-am oferit mai mult decat buchete de flori. Si bineinteles ca a trecut anul fara sa se uita O DATA pe lucrarea mea . lol


Cred ca e cazul sa iti urmez sfatul cu pachetelul de cafea.
Off..naibii de tara!

Thank you, ladies
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Off, nu se poate! RDS nu are infrastructura in zona mea.:( Clicknet-ul nu imi poate mari de la 8 la 20 ca cica nu sporta linia. Mai ramane UPC-ul , niste neseriosi :(

Life's fun!
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rebecca scrie:Daca ai pe upload cel putin 1 mb/s, ar trebui sa mearga lejer doua siteuri deschise,unul din ele optimum,chiar si 3 siteuri.
Bafta.
EU vreau sa imi optimizez internetul doar pentru a putea folosi Optimum pe Jasmin, si atat.Momentan, nu merge. Se blocheaza dupa cateva minute sau raman in urma cu imaginea, esi tin doar Optimum deschis si nimic altceva.
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

FeuiLiquide scrie: EU vreau sa imi optimizez internetul doar pentru a putea folosi Optimum pe Jasmin, si atat.Momentan, nu merge. Se blocheaza dupa cateva minute sau raman in urma cu imaginea, esi tin doar Optimum deschis si nimic altceva.
Ia vezi daca ilink au acoperire in zona unde stai tu.Am auzit ca ofera servicii bune,dar daca stai pe capul lor sa vina sa-ti instaleze.Netul de la ei este bun,din ce am auzit,preturi ok.Daca nici astia nu sunt in zona ta,nu stiu ce sa-ti mai spun. :oops:
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

FeuiLiquide scrie:Mai ramane UPC-ul , niste neseriosi :(

Life's fun!
UPC nu sunt neseriosi decat in ce priveste oferta lor-sub pretextul ca ei nu garanteaza nu stiu cati mega pe down sau pe upload da,poti avea o surpriza neplacuta.Si la rds poti avea aceasta surpriza,eu am avut-o cu abonamentul cel mai ieftin;).Insa dupa upgrade s-au schimbat radical lucrurile.
Dar si reteaua lor am auzit ca e stabila,aproape la fel de stabila ca rds.
Avatar utilizator
pleasurecum
User Junior
User Junior
Mesaje: 54
Membru din: 24 Aug 2008, 22:24
Localitate: bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Suna la UPC, si intreaba de business zile ca ai un magazin online ,si vrei un contract business atunci ei o sa te sune cu ofertele .
Zi sa trimita si pe E-mail apoi posteaza aici si o sa vedem care este bun pt tine .
Cele clasice sunt porcarie ,sunt pe sher si depinde de zona ,de firme ,de cati vecini conectati ai,dar UPS este fostul astral parca , si stiu ca au si abonamente Business nu le cauta la ei pe site ca astea nu se posteaza de nimeni ,rds,ups etc.

bafta
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”