Calitatea Imagini Lasa de Dorit, pls 1-2 Sugestii

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Am sa incerc sa prezint cat mai explicit ce ma nelamureste pe mine.

Folosesc o camera video Sony, conectata printr-un tvtuner
Problema mea este aceasta: imaginea captata de SPLIT se vede OGLINDA din toate pct de vedere dar mai ales a claritati, insa cand dau broadcast pe site imaginea este oky DAR LASA MULT DE DORIT referitor la calitate, in comparatie cu ceea ce sa vazut pe split,
Vreau sa precizez ca site-ul preaia imaginea Direct Din Tv-tuner, splitul fiind inchis, si totusi e mult mult subt De Ce Oare???
Pt ca nu m-am multumit am incercat si cealalta varianta am dat broadcast cu imaginea preluata din split (folosind splitul) si pe site la fel....de slab :( splitul deschis intr-o parte OGLINDA, site-ul deschis langa mult mult subt, care ar putea fi problema????
Din cate stiu eu Split-ul Scade calitatea imagini... :shock: la mine e invers???

Trebuie sa mentionez ca am un Pc Bun, bun, si internet-ul pe care il folosesc are un upload de 1,7-1,8 Mega deci nu e de la internet, Atunci ce ar putea cauza aceasta Diferenta sa zicem asa..????

Celor care imi pot da 1-2 sugesti le multumesc anticipat si le precizez ca folosesc Beta Pro

Numai bine
Imagine
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Gheisha
User Junior
User Junior
Mesaje: 63
Membru din: 24 Mai 2005, 11:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Te sfatuiesc sa iti iei o placa de captura de calitate.Foarte bune sunt cele Osprey dar sunt sigura ca exista pe piata romaneasca si alte marci la fel de bune.
Aceeasi camera care conectata prin placa de captura se vedea oglinda iar culorile erau vii , cand am conectat-o prin tv tuner se vedea doar o idee mai bine decat la un webcam.

Alte sugestii : poti incerca sa schimbi splitcam cu camzoomer ( eu sunt f multumita de el- mi se pare ca e mai clar decat splitcam) si nu in ultimul rand luminile joaca un rol important in calitatea imaginii.

Totusi cred ca problema este tv tunerul
Avatar utilizator
HotCamStudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 13 Ian 2007, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

foloseste SUPERWEBCAM, sper sa te ajute ;), e free
Avatar utilizator
HotCamStudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 13 Ian 2007, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sau schimba tunerul, iti recomand orice placa de captura de la Leadtek
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Va multumesc mult pt raspunsuri,

Dar ideea e simpla: pe split(webcamspliter) se vede oglinda si pe site mult mai slab,

Daca ar fi de la Tv-tuner (pinacle55) nu S-ar mai vedea nici pe split Oglinda...
Asta e nalamurirea cea mare PE SPLIT OGLINDA- pe site MULT MAI SLAB
De ce asa Diferenta????


(internet cat decat oky am... nu e vrb ca nu duce net-ul (1,7-1,8 upload) ma gandeam ca poate este ceva o limitare a Rezolutiei pe site sau chestii de genul are cineva idee?
Multumesc f mult celor car arunca 2-3 cuvinte aici,

Succes
Imagine
Avatar utilizator
HotCamStudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 13 Ian 2007, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

pe ce site ai problemele astea?
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

joe, te vezi mult mai slab pe soft? sau pe site, cand intri ca guest (membru) la tine in room?
tot pinnacle55 am si eu si ma vad pe soft betapro aproape la fel ca si pe splitcam.
Cred ca expresia "lasa mult de dorit" e putin relativa. Cat de prost se vede? e cu pureci? e blurry? are culorile sterse? E oarecum normal sa nu se vada exact aceeasi calitate ca pe splitcam.
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Adina, merci pt intrebari, da pe soft ma vad cat de cat oky, Dar cand intr-u la mine in room as a guest, imaginea nu imi mai place e o mica mare diferenta, se vede parca Pixelat... Da..nu se vede asa clar cum ma asteptam... :( mentionez ca am o camera sony minyDVD cu o rezolutie de 3,3 megapixeli..si pe site ma vad (la calitate,NU LA CULORI) la fel cu camera de 350000 pixeli...pe care am schimbat-o zicand ca fac un Upgrate....
e simplu camere veche cel putin cum se vedea pe split asa aparea si pe site
insa astalalta,Cea de 3,3 megapixeli se vede oglinda pe split si pe site propriuzis...:( lasa de dorit
Nu ma Asteptam...
Oricum merci pt ajutor,

Pt HotCamS site-ul era Jasmin

Merci la toata lumea:) daka aveti alte idei sugestii va ascult:)
Imagine
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

joesan, e la fel si la mine. cand intru ca guest ma vad najpa :D Ciudat e ca daca intru de pe laptop la mine in room ca guest, atunci ma vad ok :lol: Corelat cu faptul ca ceilalti membrii zic ca ma vad "oglinda" am lasat-o balta.
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Inca ceva...cand stau pe camcontacts pe free teaser chat si intru ca guest, ma vad ca pe splitcam. So? :?:
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Pai Alina ce sa spun, iti zic merci pt interesul asupra nelamuriri mele..
. si merci pt explicaiile care ai incercat sa mi le dai oricum Eu am Lasat-o asa,
Cat despre Dragul meu CC..m-am despartit acum ceva timp el deoarece ma deconecteaza la fiecare 3 minute, si nu am ce sa ii fac oricum, niciodata nu am incercat free tease de pe CC/pt ca nu puteam folosi ignore button
doar curiozitate se merita? si cum ai reusit sa intri la tine in room pe CC,

eu oricum am renuntat, in a-mi bate capul cu chestia..
Split-Oglinda
Site mult mai slab..

Numai bine
Imagine
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Nu stiu ce sa iti zic, fiindca nu stau pe Free Teaser Chat. Nu cred ca se merita. Am intrat doar sa testez faza cu camera. Cum am intrat la mine in room? Am bifat sa intru online pe Free Chat si apoi m-am dus la www.camtocam.com si mi-am intrat in free ca si guest.
De ce te deconecta de pe CC?
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

adina1 scrie:De ce te deconecta de pe CC?
pai cu cea mai mare placere ti-as fi spus :) dar.... dar Nici eu nu stiu, nereusind sa Rezolv Problema:

Din 3 in 3 minute imi deconecteaza camera, se conecteaza automat inapoi dar...dar ce fac?? imi intra unui in pv si dupa 1 min il da afara? asa ca am renuntat de a mai sta pe el, 1 chathost mai putin mai bine pt restul :lol: :lol: :lol:

Vrb cu cei de la suport si imi spun sa instalez ultimul flash player, ca de la ala este,,,, :x culmea e ca pe ala il aveam instalat,,,,asa ca ... atunci cand am sa reusesc sa ii dau de cap, am sa va anunt si pe voi ce am facut...
Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”