Importanta luminii pentru calitatea imaginii video!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Setarea optima a luminilor reprezinta unul din cele mai importante elemente pentru a obtine o imagine video de calitate.
Camerele video interpreteaza lumina in mod diferit fata de ochiul uman. Pentru a reusi sa oferiti camerei video lumina potrivita, trebuie sa intelegem modul cum aceasta "vede" lumina si cum reactioneaza la diferite temperaturi de culoare(lumina rece, lumina calda).
Am selectat cateva tutoriale video despre lumini care cred ca pot fi de un real ajutor pentru cei care vor sa obtina o calitate mai buna a imaginii video.

Incepem cu acest tutorial: Lumina pentru productii video "Video Production Lighting" care este impartit in mai multe capitole. Afisez aici doar primul capitol, iar daca doriti sa urmariti tot tutorialul gasiti link direct mai jos.

Importanta luminii in productiile video
"The Importance of Lighting in Video Production"



Pentru tutorialul complet vizitati aceasta pagina: Video Production Lighting


Alte tutoriale despre setarea luminilor in productiile video sau foto:



Studio lighting video tutorial

How to Make Professional Digital Video

How to Photograph a Model: Photo Studio Tips

Cum se pun luminile? 3 point lighting. Flash tutorial.

Cautari pe g00gle:
video lighting setup
lighting video production
studio lighting tutorial

Sper ca aceste ghiduri despre setarea luminilor sa va ajute pentru a obtine o calitate mai buna a imaginii. Daca doriti puteti posta si voi, in cadrul acestui topic, tutoriale dupa net ce vi se par mai interesante.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
pinkgirl
Mesaje: 19
Membru din: 04 Noi 2007, 11:38
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu am un sony evi si se vede cam fad .. stii cum pot sa intensific culorile ? ca iluminare folosesc un panou de neoane cu lumina calda si rece
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

eu de ceva timp miam luat o camera noua si tot incerc sa o setez sa imi reglez lumina optima!!am incecat si cu reflectoare de 150 de w am incervat si cu asa zisele becuri neon pozitionate in diferite puncte dar din pacate nu imi da calitatea necesara!!probabil amderglat eu camera din setarile ei:((nu stiu ce sa fac am o camera philipps spc900 daca ma poate ajuta cineva ar fi super ms mult de tot:)
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

cobra1981 scrie:probabil amderglat eu camera din setarile ei:((nu stiu ce sa fac am o camera philipps spc900 daca ma poate ajuta cineva ar fi super ms mult de tot:)
buna cobra tind sa cred ca nu ai setat-o cum trebe niciodata nu ca ai dereglat-o ..pt ca trebuie sa te joci un pic la setari ca sa fie oky..Crede-ma ca la mine se vedea super super bine si am facut mai multi banuti decat cu
camera sony de 12 milioane...lol....
da am trecut de le un sony la philips,,dar e o alta poveste ..un lucu e cert ca se vede imaginea super super..

hai sa incerc eu sa iti explic cum si ce...

Cand ai instalat ce era pe Cd,s a instalat si un vlounge, acum trebuie sa intri intr-un fel la camera Properties, Deci uitate in Dreapta jos langa ceas sa vezi daca iti apare o camera mica mica acolo clic pe ea si ai ajuns ..sau daca nu..deschizi acel vlounge si cauti acolo sau din Spliter cauti Source Settings (mie imi aparea in dreapta jos asa ca nu iti pot da exact detalii de cum sa ajungia colo dar te descuric tu-.

Deci ajungi la Camera properties sus in stanga gasesti General Picture Audio

La General:
Flickerless image - lasi on/off-te uiti atenta la imagine si vezi cum e mai bine cateodata tineam on cateodata off- e vrb d eo miscare care o are imaginea depinde de lumina nu am inteles foarte bine ce e asta
Face traking off
Digital zoom: off
Picture anhancer: on si te joci acolo la Level sa vezi unde e mai bine pt tine
Trimension mode off

Acum trecem la Picture ..sus langa general
Debivezi full atutomatic control si incepi sa te joci: depinde de cata lumina ai etc etc-.
Hai sa iti dau cateva sfaturi cum faceam eu:

Autoexposure Off
Si acum shutter speed minim
Gain undeva pe la mijloc- (dar te joci si tu)

Auto white balance OFF
Si acolo ai : indoor Outdoor, fluorescence si red and blue
Eu faceam asa: le selectam pe primele 3 (pe rand) sa vad la care se vede cel mai ok..si poi selectam RED BLUE si ma jucam acolo dar finut (avand in vedere ca era cat de cat imaginea oky)

Apoi intri la brightness (luminozitate) undeva pe la mijloc
Contrast spre maxim
Gamma spre maxim
Saturation Spre maxim

Si cele de mai jos off off off

Si Audio sus- acolo iti aranjezi volumul microfonului-

Ce ti-am spus eu tie sunt setarile care le aveam eu facute-Acum depinde la tine Ce lumina ai etc etc-. ideea e simpla cand gasesti combinatia cea mai buna dai un save si ramane asa..dar dupa cateva zile parca trebuie sa intri din nou sa t joci-..
Nu iti face probleme nu iti fie Frica- sa apesi acolo si sa te joci la valorile respective in caz de nu ii mai dai la cap dai un reset si gata o iei de la inceput-

Crede-ma ca nici eu nu am Stiut nimik despre camera asta dar dupa ce am invatat cum sa o setez m-am impacat foarte ff bine cu ea-. Si nu e greu in 1-2 zile daca te tot joci la ea ai sa inveti succes sper sa te te ajute ce si cum ti-am explicat

succes acolo...
Imagine
Avatar utilizator
Maleficent
Veteran
Veteran
Mesaje: 935
Membru din: 10 Noi 2005, 12:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu am probleme cu luminile de cand ma stiu.Uneori am o fata n camera de zici ca s moarta si bantui.Am renuntat de mult sa ma mai chinui sa atarn becurile pe deasupra mea.Am ajuns la concluzia ca nu ma pricep si basta... :lol:
Avatar utilizator
pinkgirl
Mesaje: 19
Membru din: 04 Noi 2007, 11:38
Has thanked: 0
Been thanked: 0

balky scrie:eu am probleme cu luminile de cand ma stiu.Uneori am o fata n camera de zici ca s moarta si bantui.Am renuntat de mult sa ma mai chinui sa atarn becurile pe deasupra mea.Am ajuns la concluzia ca nu ma pricep si basta... :lol:
poti sa incerci variant mea cu grupul de neoane amplasat in spatele camerei .. fata se vede bine doar culorile pe fundal se vad fade
Avatar utilizator
SweetCooky
Mesaje: 15
Membru din: 24 Apr 2008, 22:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eu recomand 3 panouri de neoane, toate pe aceeasi tonalitate ori toate calde ori toate reci, ca altfel nu mai merge bine whitebalance.
Un panou in fata-dreapta, al doilea si mai in dreapta, perpendicular pe subiect, astea doua formand impreuna keylight-ul, si pe stanga lateral alt panou pt fill light, sa lumineze umbrele. Va garantez ca e cea mai buna solutie. Nu va recomand veiozele, becurile halogen sau orice sursa puternica dintr-un singur bec, fiindca e lumina concentrata, face umbre puternice si e greu de controlat, in schimb panourile de neoane dau o lumina difuza ce avantajeaza mult modelul.
Avatar utilizator
vdt85
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 14 Apr 2011, 04:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

mai oameni buni, ori sunt eu prea blonda.. ori nu stiu ce sa mai zic. cum naiba arata un panou de neoane? se gaseste gata asamblat (ce-o insemna si asta?)? unde se gaseste de cumparat?
eu tot caut pe net si am gasit numai tampenii: niste neoane colorate (rosu, mov, verde etc). pai si astea nu se ataseaza la ceva... ca sa intre curentul in ele? cum se procedeaza?
mda.. poate va par putin stupid dar daca nu ma pricep :))
mersi frumos pentri orice sfat, lamurire.
Skins
Elite User
Elite User
Mesaje: 1140
Membru din: 28 Mai 2011, 15:01
Localitate: Videle/Tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Avatar utilizator
Cam2Chat
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 29 Mai 2009, 01:55
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

vdt85 scrie:mai oameni buni, ori sunt eu prea blonda.. ori nu stiu ce sa mai zic. cum naiba arata un panou de neoane? se gaseste gata asamblat (ce-o insemna si asta?)? unde se gaseste de cumparat?
eu tot caut pe net si am gasit numai tampenii: niste neoane colorate (rosu, mov, verde etc). pai si astea nu se ataseaza la ceva... ca sa intre curentul in ele? cum se procedeaza?
mda.. poate va par putin stupid dar daca nu ma pricep :))
mersi frumos pentri orice sfat, lamurire.
BricoStore :)
Cam2Chat - Professional Broadcast
http://www.cam2chatstudio.ro
office@cam2chatstudio.ro
Imagine
Avatar utilizator
vdt85
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 14 Apr 2011, 04:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

mersi frumos baueti, dar cred ca-i zic pas pana la urma....
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”