Am nevoie de ajutor ptr protectie mai buna la pc

Discuții despre diferite tipuri de fraudă în Industria Adult și activitatatea de videochat; fraudă cam siteuri, fraudă Vizitatori, Clienți, Modele, Studio-uri, Agenții Onlyfans și așa mai departe! ✋🚫🛑⛔🏛️
Scrie răspuns
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Fratilor e un gunoi care are id-ul de epassporte [Modificat de Admin - scos id eppas] , intra in studiouri schimba id-ul si si-l pune pe al lui, nu reusesc sa scap de el am formatat pc -ul am pus antivirus antispaiweare si zone alarm am schimbat si parolele dar tot imi intra in calculator are ideie cineva ce trebuie sa fac sa imi securizez pc-ul? :?:
SoulCams Models Studios wanted
ContSters2
Veteran
Veteran
Mesaje: 556
Membru din: 03 Dec 2005, 05:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

are o clona:)poti sa formatezi calc pana il faci praf
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna poti sa imi explici si mie ce e cu clona? cum se face s-au cum pot sacapa de ea? sunt sigur ca mai sunt victime care au patit-o , s-au o sa o pateasca si trebue sa fie prins nenorocitul s-au nenorocita , astept respunsuri, multumesc
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ce pot sa fac sa scap de nenorocitu (a) care fura bani cu id de epasssporte [Modificat de Admin - scos id eppas]cum pot sa il prind ? stie careva? care ar fi solutia? sa imi cumpar alt pc? astept pareri si respunsuri
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Poate ar fi bine sa citesti si aici:
http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/a ... t3913.html

Sunt cateva sfaturi spre finalul articolului care ar trebui sa te ajute.
Idul de epassporte al acelei persoane, l-am sters, si te rog sa nu il mai publici. Am un feeling ca ceva este in neregula cu mesajele tale, par trase de par.. nu stiu cum sa zic... Oricum idul epassporte intra in categoria de date personale, asta fiind motivul principal pentru care l-am sters.

In mod normal, primul lucru care ar fi trebuit sa il faci, era sa reclami acele fraude la situl respectiv pe care lucrezi, sau chiar mai departe la epassporte.
Imediat cum vezi ca ti-a umblat cineva la setari, contactezi siteul sa incerci sa opresti plata, schimbi parola (de preferinta de la un calc. care esti sigur ca e curat 100%)... Daca ai de ex un keylogger pe calc, chiar daca schimbi parola, persoana cu frauda o afla imediat, si ajungi in aceeasi situatie.

Situl respectiv nu face si el o verificare cand se incearca modificari la setarile de plata?

Vino cu mai multe detalii, daca vrei ajutor relevant la situatia ta. Care este siteul in cauza? Mai sunt persoane care au acces la contul de studio?. Ai primit mailuri ciudate de la "site".. in ultimul timp.. de genu ca trebuie sa updatezi ceva.. si iti cereau user si parola.. Pastrezi datele de logare in site pe calc sau in emailuri ?
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
Nemessis
Mesaje: 35
Membru din: 04 Feb 2006, 12:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

isabelle scrie:are o clona:)poti sa formatezi calc pana il faci praf
isabelle ce inseamna "clona" despre care spui tu? Nu incerc sa te corectez cumva pentru ca fiecare om are expresiile tale, dar presupun ca te referi la ceva ce are o alta denumire. O pagina identica cu cea de epassporte cumva?
Romanian Security Team
--> http://rstcenter.com <--
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

la ce te refer nemesis?
, fii mai explicit te rog , ca sa inteleg si eu ceva
Avatar utilizator
Mihai78
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 192
Membru din: 25 Oct 2005, 16:39
Localitate: Europe
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

victima scrie:Fratilor e un gunoi care are id-ul de epassporte [Modificat de Admin - scos id eppas] , intra in studiouri schimba id-ul si si-l pune pe al lui, nu reusesc sa scap de el am formatat pc -ul am pus antivirus antispaiweare si zone alarm am schimbat si parolele dar tot imi intra in calculator are ideie cineva ce trebuie sa fac sa imi securizez pc-ul? :?:
Salve!

Daca stii userul de Epassporte al persoanei in cauza de ce nu incerci sa explici problema ta celor de la Epass.. doar ei au access la toate conturile, si intr-un fel sau altfel ti se va rezolva problema.

Totusi cauta in jurul tau, banuiesc ca e cineva apropiat tie, daca spui ca ai protectie buna pe PC e cam greu de crezut ca e cineva strain de situatie.

Mult succes!
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

orice posibil ..............
ContSters2
Veteran
Veteran
Mesaje: 556
Membru din: 03 Dec 2005, 05:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nemessis scrie:
isabelle scrie:are o clona:)poti sa formatezi calc pana il faci praf
isabelle ce inseamna "clona" despre care spui tu? Nu incerc sa te corectez cumva pentru ca fiecare om are expresiile tale, dar presupun ca te referi la ceva ce are o alta denumire. O pagina identica cu cea de epassporte cumva?
Si eu credeam ca tu chiar le stii pe toate;) :wink: Se pare ca nu le stii de fapt este mai bine sa nu stii:D( Nu era o pag de eppas anyway)
Avatar utilizator
Nemessis
Mesaje: 35
Membru din: 04 Feb 2006, 12:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Expresia clona nu se foloseste in securitate asa ca nu am de unde sa stiu la ce te referi :)
Romanian Security Team
--> http://rstcenter.com <--
ContSters2
Veteran
Veteran
Mesaje: 556
Membru din: 03 Dec 2005, 05:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nemessis scrie:Expresia clona nu se foloseste in securitate asa ca nu am de unde sa stiu la ce te referi :)
Asha este:)
gaby
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 128
Membru din: 23 Iul 2007, 23:42
Localitate: ROMANIA
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

s ava zic ce am patit eu cu epassporte am cunoscut o fata pe net care facea conturi ca eu habar aveam si tot ea mi-a ccreeat cardurile de epassporte. nu m-am gandit niciodata ca ea mi-ar putea lua mai tarziu banii de pe carduri eu tot asteptam banii tr emailuri la siteuri iar ei imi spuneau ca s-au tr banii pe epass ,de fapt banii ereau tr dar ea ,,acesta fata ,, daca o pot numi asa imi lua toti banii d e pe card,eu am avut incredere in ea ,am chemat-o si la mine in austria , i-am paltit si fiecare cont deschis cu suma de 35$ (atat lua pt un cont) s-a apucat sa-mi deschide si conturi de studio desi nu-mi trebuiau sia s a am paltit numai pe conturi d eschise in jur de 15 milioane ,nu mai pun si cadouri de aici ca de amj zis ca fata e tare draguta si -mi face si mie conturi.unde vreau sa ajung ,am intrebat-o odata de ce nu lucreaza si ea pe chat ca ar face bani fiind si tanara(19 ani) nu 28 ca mine ea mi-a spus ca nu-i tr sa lucreze ca ea face bani furand din conturrile modelelor , nu am insistat cum face ca nu ma interesa cert este ca erae plina de bani si asta numai din ce spargea conturi afla pinuri si altele facand tarnsferul in epassortul ei... mie mi-au mai ramas 53 $ pe epass ca restul mi i-a luat ea si nici pe astia nu pot sa-i scot ,nu inteleg de ce dar asta e...! :(
gaby
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mai stii cum se numea fata de care vb? mie imi schimba id-ul de epassporte cu al ei si asa imi fura banii, pina m-am trezit , pazitiva de asemenea gunoaie de oameni carora nu le place munca!!!
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

gaby scrie:s ava zic ce am patit eu cu epassporte am cunoscut o fata pe net care facea conturi ca eu habar aveam si tot ea mi-a ccreeat cardurile de epassporte. nu m-am gandit niciodata ca ea mi-ar putea lua mai tarziu banii de pe carduri eu tot asteptam banii tr emailuri la siteuri iar ei imi spuneau ca s-au tr banii pe epass ,de fapt banii ereau tr dar ea ,,acesta fata ,, daca o pot numi asa imi lua toti banii d e pe card,eu am avut incredere in ea ,am chemat-o si la mine in austria , i-am paltit si fiecare cont deschis cu suma de 35$ (atat lua pt un cont) s-a apucat sa-mi deschide si conturi de studio desi nu-mi trebuiau sia s a am paltit numai pe conturi d eschise in jur de 15 milioane ,nu mai pun si cadouri de aici ca de amj zis ca fata e tare draguta si -mi face si mie conturi.unde vreau sa ajung ,am intrebat-o odata de ce nu lucreaza si ea pe chat ca ar face bani fiind si tanara(19 ani) nu 28 ca mine ea mi-a spus ca nu-i tr sa lucreze ca ea face bani furand din conturrile modelelor , nu am insistat cum face ca nu ma interesa cert este ca erae plina de bani si asta numai din ce spargea conturi afla pinuri si altele facand tarnsferul in epassortul ei... mie mi-au mai ramas 53 $ pe epass ca restul mi i-a luat ea si nici pe astia nu pot sa-i scot ,nu inteleg de ce dar asta e...! :(
Nu stiu ce ar trebui sa simta cineva "normal" dupa citirea postului asta...sa rada sau sa planga, cert e ca lucrurile par fff ordonate in haosul aparent....
Pe scurt, fiecare primeste dupa cat il duce capul...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
Mugur
VIP
VIP
Mesaje: 732
Membru din: 13 Iun 2005, 16:09
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

Am si eu o intrebare pentru toti cei care au avut probleme: cand faci o afacere cu cineva nu in vezi face-to-face? nu aflii datele lui reale de identitate? nu vezi unde sta? ce familie are? nu cauti referinte?
Omul inteligent nu este rau. Rautatea se naste din prostie, trufie si impotenta.

www.studio20.ro
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

atunci cind un necunoscut are acces la conturile tale si iti schimba id-ul cu id ul lui de unde sa stii cine e? asa pot sa banuiesc multe persoane, dar cum nu stiu sigur cine e de unde sa stiu, tot ce aflasem era id-ul de epassporte cu care fura banii, nu ai cum sa faci nimic , decit sa iti securizezi pc ul sa schimbi toate parolele si etc, intelegi? (asta referitor la cazul meu)
Avatar utilizator
Nemessis
Mesaje: 35
Membru din: 04 Feb 2006, 12:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

victima scrie:atunci cind un necunoscut are acces la conturile tale si iti schimba id-ul cu id ul lui de unde sa stii cine e? asa pot sa banuiesc multe persoane, dar cum nu stiu sigur cine e de unde sa stiu, tot ce aflasem era id-ul de epassporte cu care fura banii, nu ai cum sa faci nimic , decit sa iti securizezi pc ul sa schimbi toate parolele si etc, intelegi? (asta referitor la cazul meu)
Foarte important este SA NU LASI PE NIMENI sa se atinga de pc-ul tau sau sa creezi oportunitati de a umbla la pc-ul tau. Daca cumva ai un calculator doar al tau la studio iar tu pleci si o fata sau un administrator al studioului poate umbla in el si poate instala ceva, ar trebui sa te gandesti foarte serios ca buba se afla in gradina ta. Gandeste-te ca tu te loghezi de acolo pe mailul pe care este facut contul de epassporte sau chiar pe contul tau de epassporte si daca ai "gandacei" prin calculator deja imparti informatiile confidentiale si cu altcineva. NICIODATA nu trebuie sa accesezi conturile proprii si de mare importanta de la calculatoare la care poate avea si altcineva acces. Parola pe windows este egala cu zero, deepfreeze se scoate foarte usor daca este versiune veche, antivirusii... no comment.
Apropo ce provider de net ai? Daca e retea de cartier poti avea surpriza ca cel ce intretine serverul sa logheze pur si simplu pe server toate informatiile trimise de la pc-ul tau. Este posibil si este foarte usor de facut acest lucru.
Romanian Security Team
--> http://rstcenter.com <--
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am abonament la rds, ms pt sfaturi, oricum ma gindesc ca persoana aceea ori ma stia ori se ocupa cu asa ceva numnai si fura de la cine ii iese in cale, prin diverse smecherii,
Scrie răspuns

Înapoi la “Fraude în domeniul Adult”