Ce carti ati mai citit?

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

wildcouple20 scrie:Am deschis topicul pt ca sunt curioasa ce carti citeste o fata care face videochat,ce mentalitate si-a format...sincer ma gandeam ca daca sunteti atat de "inteligente" nu venit aici sa jigniti pe cineva care e inca la liceu...bravo voua ca va plac cartile de credit si vorbiti romana impecabil....tin sa va asigur ca stiu mai multe decat voi cu toata romana si toate facultatiile voastre terminate pe bani(acum sigur o sa fie una gen:"de unde stii tu ca am facut facultatea pe bani?")...vedeti-va scumpelor de cartile de credit si de viata in loc sa cautati cu lupa greselo gramaticale...sunt unii care scriu de 10000 de ori mai prost ca mine si va pot cumpara in orice moment la cati bani au...apropo,imi exersam eseul pt romana pe topic,ma ajuta sa ma exprim,nu am nevoie neaparata sa raspundeti,raspunde mai bine la topicul "ce filme ati mai vazut"
Hey , ce mai faci ?
Credeam , conform unei postari de acum cateva zile ,ca vrei info despre lucrul de acasa la single vs cuplu .Cativa de aici chiar si-au luat din timp si ti-au scris cate ceva , mai in gluma (eu ) , mai in serios altii :!: .Nu ne-ai mai spus cum a evoluat chestiunea :?
Ai dat-o in carti acum ! Doar nu vrei recenzii pe marginea diferitelor titluri de carti acuma :D
:arrow: Mai nimerit ar fi forumul Bibliotecii Romane ,daca asta vrei ! Sau te pregatesti pt BAC la lb. romana ?
Mai bine ai duce la bun sfarsit cu ce ai facut /cum sa rezolvat vechea ta postare .Multi pot fi interesati de aspectul ala si ii ajuti sa se decida prin propria ta experienta :dilema cuplu studio vs single acasa .
Ca nou angajat undeva ,nu cred ca e ok sa te apuci tu sa initiezi discutii cu cei mai vechi dintr-o organizatie despre hobby-urile tale ...si asta in timpul programului de munca ! Abia dupa ce muncesti si dovedesti asta, intr-o organizatie oarecare , te poti lasa antrenata de cei cu state vechi ..intr-o discutie despre hobby-uri . :)
Multi ,ca si pe acest forum, din amabilitate vor "socializa" pe subiect , dar de aici si pana a incepe sa scuipi in stanga si dreapta cand i-ti fac observatie e cale lunga .
Fii sigura ca , exact ca si in viata reala , daca postarile tale despre "carti" veneau dupa o munca asidua si pertinenta in concordanta cu obiectivele acestui forum ...ceilalti ar fi trecut cu vederea eventualele greseli gramaticale/de exprimare /etc .
Dar asa ? :D S-au dezmeticit oamenii .Adica pana mai ieri spunea ca are o dilema cu $300-400/zi (cuplu studio) si acum ce face fatuca ...? Ne ia cu fineturi , ne intreaba (brusc :D ) ce mai citim /mancam ...si se mai si supara daca e contrazisa ? :D
Eu zic sa te calmezi , sa revii la vechea postare despre ce spuneai acolo , multi de aici i-ti pot da sfaturi bune din propria experienta , te pot ajuta + ca tu poti ajuta pe altii sa se decida din experienta ta ( ai fost la studio $300-4400/zi cuplu si vrei single de acasa ) .
Exersarile la lb si literatura romana pt BAC le poti face pe alte forumuri , nu te vor mai lua la misto cu carduri Master Card (cu conditia sa nu incepi tu :D )
SoulCams Models Studios wanted
wildcouple20
User Junior
User Junior
Mesaje: 93
Membru din: 18 Apr 2014, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ai dreptate,am facut o prostie sa deschid topicul asta aici,vina mea....cat despre cealalta problema,,NU lucrez la studio ci acasa....si din august ma voi apuca la single
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

yw nudaunume , sa stii ca elefant are celemai cele preturi si reduceri , bine cand nu sunt targurile de carti , bafta
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

Hrană pentru suflet, vitalitate pentru psihic. Fragmente:

1. Afloroaiei, Ștefan – Lumea ca reprezentare a celuilalt, Institutul European, Iași, 1994;
2. Allport, Gordon W. – Structura și dezvoltarea personalității, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1991;
3. Argov, Sherry – De ce bărbații se însoară cu scorpii?;
4. Baisky, D – Război pe Internet, Editura Waldpress, Timișoara, 2004;
5. Braunstein, Florence; Jean-Francois Silvestre – Ghid de cultură generală vol. 1, Orizonturi, București, 2004;
6. Brădeanu, A.; Dragomir, O – Femei, cuvinte și imagini, Polirom, Iași, 2002;
7. Bretton, Philippe – Convinge fără să manipulezi. Să învățăm să argumentăm, Institutul European, Iași, 2008;
8. Bohler, Sebastian – 150 de experimente pentru a înțelege manipularea mediatică, Polirom, 2009;
9. Bruckner, Pascal – Paradoxul iubirii, Editura Trei, București, 2011;
10. Buzarnescu, Ștefan – Sociologia opiniei publice, Editura Didactică și Pedagogică R.A București;
11. Buzura, Daniela, Zeca – Jurnalismul de televiziune, Polirom, București, 2005;
12. Chiudean, Ion – Gestionarea imaginii în procesul comunicării, Licorna, București, 2000;
13. Connors, Rose – O clipă de luciditate, Reader’s Digest, București;
14. Constantin, Stoica, Ana – Conflictul interpersonal, Polirom, 2004;
15. Cornelius, Helena; Shoshana Faire - Știința rezolvării conflictelor, București, Editura Științifică & Tehnică 1996;
16. Cornwell, Bernard – Hoțul de spânzurătoare, Reader’s Digest, București, 2007;
17. Crais, Robert – Regula celor două minute, Reader’s Digest, București, 2008;
18. D’Amecourt, Catherine – Mâinile, oglinda personalității, Editura Z, București, 1999;
19. Delumean, Jean – Frica în occident, Editura Meridiane, București, 1986;
20. Dobrescu, Paul; Bârgăoanu, Alina – Puterea fără contraputere, Buc All, București, 2002;
21. Drăgan, Ioan – Comunicarea, I-II, Rao, 2007;
22. Eliade, Mircea – Yoga, nemurire și libertate, Humanitas, București, 1993;
23. Evans, Richard, Paul – Floarea soarelui, Reader’s Digest, București, 2007;
24. Ficeac, Bogdan – Tehnici de manipulare, Nemira, București, 1998;
25. Foucault, Michel – Istoria sexualității, Editura de Vest, Timișoara, 1995;
26. Friday, Nancy – Fantasmele erotice ale bărbaților, Editura Trei, 2006;
27. Gabor, Georgina, Oana – Criticismul retoric în științele comunicării, Institutul European, Iași, 2015;
28. Gabor, Georgina, Oana – Politicul în paranteză (Metode calitative de cercetare în comunicarea interculturală), Institutul European, Iași, 2014;
29. Gertler, Stephanie – În derivă, Reader’s Digest, București, 2007;
30. Gilles, Ferréol; Neculau, Adrian (coordonator) – Violența – aspecte psihosociale, Polirom, Iași, 2003;
31. Goran, Maria – Viață, dragoste, căsătorie, Risoprint, Cluj-Napoca, 1999;
32. Grisham, John – Mediatorul, Reader’s Digest, București;
33. Hilltrop, Jean-M; Seila, Udall – Arta negocierii, Teora, București, 1998;
34. Ignat, Claudiu; Șuștac Zeno; Danileț, Cristi – Ghid de mediere, Editura Universul Juridic, București, 2010;
35. Iluț, Petru – Psihologie socială și sociopsihologie, Polirom, Iași, 2009;
36. James, Peter – Viu sau mort, Reader’s Digest, București;
37. Joule R.V. & Beauois J.L – Tratat de manipulare. Strategii recomandate celor onești, dar mai ales celorlalți..., Antet, Oradea, 1997;
38. Keller, Jeff – Atitudinea este totul, Curtea veche, București, 2008;
39. Lelord, Francois; Christophe Andre , Cum ne purtăm cu personalitățile dificile, Editura Trei, Iași, 1998;
40. Mahmoody, Betty; William Hoffeb – Numai cu fiica mea;
41. Marineasa, Viorel – Vederi din Timișoara, Institutul European, Iași, 2010;
42. Michael, Connelly – Echo Park, Reader’s Digest, București;
43. Mihăieș, Mircea – Masca de fiere, Polirom, 2000;
44. McQuail, Denis – Comunicare, Institutul European Iași, 1999;
45. Miege, Bernard – Societatea cucerită de comunicare, Polirom, Iași, 2000;
46. Muchelli, Alex – Arta de a influența, Polirom, Iași, 2002;
47. Mungiu, Alina – Românii după ’89, Humanitas, București, 1995;
48. Narița, Ionel – Semiotica, Editura de Vest, Timișoara, 2007;
49. Neumann, E. Noelle – Spirala tăcerii, Editura Comunicare.ro, București, 2004;
50. Negru, Mariana – Limba română. Gramatica pentru elevi, Editura Badea, București, 2007; – Recomand cu multă căldură! Eu recunosc că de fiecare dată când am dubii revin la acest volum, nu e nici o rușine, îndrăznește!
51. Nicholas, Linda – Meșter bun la toate, Reader’s Digest, București, 2008;
52. Popescu, Cristian, Tudor – România abțibild, Polirom, 2000;
53. Robards, Karen, - Momeala, Reader’s Digest, București;
54. Rodney, Davies – Ce ne dezvăluie fața, Polirom, București, 1997;
55. Roughan, Howard – Promisiune mincinoasă, Reader’s Digest, București, 2007;
56. Salat, Levente – Multiculturalismul cultural: bazele normative ale existenței minoritare autentice, Polirom, Iași, 2001;
57. Schmitt, Eric, Emmanuel – Copilul lui Noe, Reader’s Digest, București, 2007 ;
58. Smith, McCall, Alexander – Agenția de detective nr. 1, Reader’s Digest, București;
59. Sparks, Nicholas – O plimbare de neuitat, Reader’s Digest, București;
60. Tihan, Eusebiu – Fenomene psihologice de masă, Focus, București, 2002;
61. Toffler, Alvin; Heidi - Război și antirăzboi. Supraviețuirea în zorii secolului XXI, Antet, 1995;
62. Tolcea, Marcel; Rus, Călin – Presa și toleranța, Institutul Intercultural, Timișoara, 1998;
63. Tolkien, Simon – Martorul, Reader’s Digest, București;
64. Tran, Vasile; Stănciugelu, Irina – Patologii și terapii comunicaționale, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2006;
65. Turcescu, Robert – Dans de Bragadiru, Polirom, București, 2006;
66. Volkoff, Vladimir – Tratat de dezinformare, de la Calul Troian la Internet, Antet, București, 1999;
67. Wierzbicki Piotr – Structura minciunii, Nemira, București, 1996.

Ceea ce urmează să spun în continuare mă duce cu gândul la un fragment din “Amintiri din copilărie”, de Ion Creangă: “Nu știu alții cum sunt, dar eu, când mă gândesc la locul nașterii mele, la casa părintească din Humulești, la stâlpul hornului unde lega mama o șfară cu motocei la capăt..., parcă îmi saltă și acum inima de bucurie!”. Eu asociez casa părintească cu un univers al lecturii în care toată lumea citește, de la mic la mare, și la fel ca și lui Ion Creangă, și mie “parcă îmi saltă inima de bucurie” când îmi amintesc!

Colecții de Jules Verne, manuale despre chimie, matematică, construcții, volume întregi și colorate, “Edera”, scrise de Angelica Montemaggiore, scriitori precum Sandra Brown, romane polițiste, cărți și studii despre evanghelie, biblii cred că de ordinul zecilor, cărți de bucate cu coperți groase, cărți despre sănătate, sociologie, filozofie, geografie, colecția Almanahul alb-negru editat de revista “Steaua” cu tovarășul Ceaușescu pe prima pagină, “Magazin istoric (revistă de cultură istorică)” ce în anul 1988 ne relata despre iubirea de țară și despre prosperiatea țării, colecția “Almanahul Cutezătorii”, care de data aceasta pe prima pagină ni-l ilustrează pe tovarăș însoțit de tovarășă, alături de un crez al acestuia: “Tineretul, copiii reprezintă viitorul de aur al patriei noastre - și trebuie să facem totul pentru a forma o tânără generație cu înalte cunoștințe revoluționare, cu o înaltă cultură. Așa creăm viitorul de aur al României!”, și multe altele, pe care peste ani le-am păstrat. Încă le mai avem (în caz că cineva vrea demonstrații). :)

Părinților mei le-a plăcut foarte mult să citească și de aceea, de-a lungul anilor, au investit mult în cărți. Pe vremea lor, povestește mama mea, când mergeai la “cooperativă” (magazin) și cumărai ceva, vânzătoarea nu prea avea de unde să îți dea rest, și atunci în compensație primeai cărți. Și uite așa s-au procopsit ei cu cărți în plus.

Acestea erau depozitate peste tot. Cele mai noi erau puse în biblioteci și în rafturi special amenajate, iar cele vechi așezate în cutii prin pivniță, prin debara și prin pod. Copii fiind, eu și sora mea, ne simțeam atrase de acel pod ca de un magnet. Deși știam că nu avem voie acolo (puteam oricând să cădem de pe scară direct pe beton), ne furișam pe ascuns să descoperim “comoara”. Urcam în acel pod cât de des puteam ca să facem tot mai multe descoperiri, dar nu puteam sta foarte mult că riscam să fim prinse. Ce de fapt ne atrăgea pe noi era acea atmosferă de antic, mirosul de carte veche, de demodat, de arhaic…coperțile scorojite, unele pagini ce erau roase de șoareci în colțuri, acel praf de trei degete pe care puteai scrie cu degetul…

Găseam caiete vechi de când fuseseră ei copii, scrise doar pe jumătate, pe care le luam la școală și cu care ne lăudam colegilor, iar ei râdeau de noi. Ei de fapt nu știau ce înseamnă cu adevărat acele caiete, și tocmai de asta nu ne deranja atitudinea lor, noi continuând să le umplem de scris până la ultima filă. Dar până să le terminăm de scris, lipeam foile cu scotch, pentru că trecerea anilor își pusese amprenta asupra lor, iar filele îngălbenite de-abia se mai țineau să nu cadă…Aveam caiete cumpărate pe tot anul școlar încă din septembrie, dar nu erau așa speciale ca acelea… :)

Nu știu alții cum sunt, dar eu, când” am timp liber, prefer să stau acasă și să citesc o carte decât să bat toate birturile (cluburi, varianta modernă). Am încercat și varianta cluburilor, însă mi-am dat seama că nu mă împlinește, că nu îmi oferă nici o satisfacție. Strict legat de persoana mea, nu văd nimic constructiv să merg în întunecimea aia, unde și cu patru ochi e foarte greu să reușești să te vezi clar om cu persoană, de auzit nici nu mai vorbesc, că îți vâjâie timpanele de efectiv simți că te torturează careva. Rezist o oră – două, dar de e mai mult, încep să îmi pierd dispoziția. Despre cei ce se îmbată și încep să se dea în spectacol și să facă precum toți dracii, nu vreau să vorbesc! E socializare, e distracție, e sex, zic unii! Și dacă vrei să ți-o tragi, nu trebuie să mergi în club și să te freci de toți lingăii și libidinoșii până se găsește unul să-ți cumpere o apă cu lamuie, și după aceia să te ia acasă și să-ți dea…la muie. Bărbați și femei se găsesc peste tot.

Parcă nimic nu se compară cu acel sentiment, cu acea stare pe care o ai atunci când citești o carte bună ce te ține cu sufletul la gură de nu-ți mai vine să o lași din mână până la ultima pagină! O deconectare de la toată gălăgia exterioară, de le toată viteza cu care am început să ne trăim viețile…Te concentrezi pe fiecare cuvânt și imagine ce se produce în mintea ta, vezi noi oportunități acolo unde înainte nu le vedeai, te axezi mai mult pe ceea ce este esențial, te analizezi… Cu cât citești mai mult, cu atât și mintea ta va avea o deschidere mai mare spre a percepe lumea, lucrurile. Cărțile te ajută să te concentrezi mai mult, să savurezi momentele diferit, să te transformi, să îți creezi o viață mai bună, un statut, o cultură. Carte înseamnă cunoaștere. Cunoaștere înseamnă viață, libertate. Prin cunoaștere înveți să îți știi drepturile și obligațiile.

Astăzi am hotărât să cobor cărțile din pod. Sunt scorojite și prăfuite… De mai întârzâiam mult, riscam să le roadă șoarecii de tot. Pentru asta m-aș fi simțit responsabilă. Se pare că din aprilie 2014, de aproape trei ani de zile, nimeni nu le-a mai dat atenție… Subliniez “se pare”. Eu chiar îmi doresc să mi se pară! Ia spune, tu de când nu ai mai coborât cărțile din pod? :)
These users thanked the author Mery24 for the post:
CitizenX (07 Mar 2018, 18:54)
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
MassEffect
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 112
Membru din: 10 Iun 2017, 06:44
Localitate: Bucharest
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

ultimele carti citite : Mein Kampf , Enigmele Terrei , Zei morminte carturari , De veghe in lanul de secara
Ana33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,

Recomand cartea Secretul, de Rhonda Bryne. Se gaseste si pe net, de citit gratis.
Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”