Schimbare componente pc

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
ChristinneC
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mar 2017, 13:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,numele meu este Cristina(Incantata!),sunt model independent si ma intereseaza sa schimb anumite componente ale pc-ului(in mod special hard-disk ul deoarece incepe sa se miste din ce in ce mai greu,imi da foarte multe erori etc).
Problema reprezinta faptul ca nu stiu ce anume trebuie schimbat.Ma intereseaza sa se miste repede si sa nu-mi mai face probleme(cu erorile).
Informatii despre pc:
Procesor: Intel Core i5-2500 CPU 3.30GHz
Memorie RAM: 4GB
Sistem de 64
Windows 7 Professional.
Placa de baza: gateway dt51 intel q65 express
Placa video: intel hma hd
Am incercat cu everest sa vad modelul hard-ului dar nu imi da.
Ar trebui sa schimb doar hard-ul sau si procesorul?Sau ce ar trebui schimbat mai exact? hard-ul sigur ca imi tot da erori cand deschid pc-ul(chiar si dupa ce am reinstalat windowsul).Si inca o intrebare as avea. E mai bine sa cumpar un cd cu windows si cu product key "al lui" sau merge si un cd cu windows fara product key,pe care sa-l iau de pe net?Va multumesc!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

In loc de hdd obligatoriu ssd.
8gb de ram dar depinde si de viteza.
I7 depinde si cate siteuri si ce siteuri deschizi.
Win cumparat sau piratat e exact aceeasi branza din punct de vedere al functionalitatii. Diferenta o face controlul orda (ca model intependent mai putin probabil) sau constiinta de a rasplati proprietatea intelectuala.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
ChristinneC
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mar 2017, 13:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

WinXPfather scrie:In loc de hdd obligatoriu ssd.
8gb de ram dar depinde si de viteza.
I7 depinde si cate siteuri si ce siteuri deschizi.
Win cumparat sau piratat e exact aceeasi branza din punct de vedere al functionalitatii. Diferenta o face controlul orda (ca model intependent mai putin probabil) sau constiinta de a rasplati proprietatea intelectuala.

Multumesc! Am cautat pe net cum imi pot da seama daca am hdd sau ssd dar nu am gasit.Stii cumva vreo varianta pentru a verifica? O recomandare de ssd imi poti face?
Ca si site-uri: cb,mfc,skyprivate,imlive si pe viitor doresc sa adaug LJ si Streamate.CB si mfc vor ramane in bara,pe viitor doresc sa ma concentrez pe imlive,lj si streamate.
Multumesc!
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

ChristinneC scrie: Multumesc! Am cautat pe net cum imi pot da seama daca am hdd sau ssd dar nu am gasit.Stii cumva vreo varianta pentru a verifica? O recomandare de ssd imi poti face?
Ca si site-uri: cb,mfc,skyprivate,imlive si pe viitor doresc sa adaug LJ si Streamate.CB si mfc vor ramane in bara,pe viitor doresc sa ma concentrez pe imlive,lj si streamate.
Multumesc!
La componente nu ma pricep dar combinatia de sites OMG,ghiveci cu de toate...
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
readyforyou29
User Activ
User Activ
Mesaje: 248
Membru din: 06 Feb 2011, 14:58
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

La "ghiveciul" de acolo trebuie sa schimbi clar tot pc-ul. Neaparat ceva cu ssd.
Faceti bani cu Chaturbate,cele mai multe posibilitati de castig:
http://adf.ly/1Sp798
ChristinneC
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mar 2017, 13:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

IsaGlamChat scrie:
ChristinneC scrie: Multumesc! Am cautat pe net cum imi pot da seama daca am hdd sau ssd dar nu am gasit.Stii cumva vreo varianta pentru a verifica? O recomandare de ssd imi poti face?
Ca si site-uri: cb,mfc,skyprivate,imlive si pe viitor doresc sa adaug LJ si Streamate.CB si mfc vor ramane in bara,pe viitor doresc sa ma concentrez pe imlive,lj si streamate.
Multumesc!
La componente nu ma pricep dar combinatia de sites OMG,ghiveci cu de toate...
Isa stiu ca este ghiveci cu de toate :lol:. Nu am avut probleme pana acum cu atentia pentru toate site-urile. Recunosc,este un pic greu cand am pvt pe mai multe site-uri in acelasi timp dar nu pot spune ca mi-a creat probleme acest ghiveci :))
ChristinneC
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mar 2017, 13:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

readyforyou29 scrie:La "ghiveciul" de acolo trebuie sa schimbi clar tot pc-ul. Neaparat ceva cu ssd.

Multumesc,adica sa cumpar un nou pc sau ii pot schimba anumite componente?
readyforyou29
User Activ
User Activ
Mesaje: 248
Membru din: 06 Feb 2011, 14:58
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Schimbi pc cu totul. Vinzi ce ai tu si iei altul nou.
Faceti bani cu Chaturbate,cele mai multe posibilitati de castig:
http://adf.ly/1Sp798
ChristinneC
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mar 2017, 13:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

readyforyou29 scrie:Schimbi pc cu totul. Vinzi ce ai tu si iei altul nou.
Multumesc!
consiliere_vch
Mesaje: 14
Membru din: 07 Apr 2017, 07:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna, l-ai schimbat sau il folosesti tot pe cel vechi? Uneori cand instalam prea multe programe pe el se misca aiurea insa cu o reinstalare de windows se poate rezolva. Poate ai anumite chestii pe el care s-au instalat singure si iti ingreuneaza situatia...
Tanto
Mesaje: 1
Membru din: 01 Mai 2017, 10:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ChristinneC scrie:Buna,numele meu este Cristina(Incantata!),sunt model independent si ma intereseaza sa schimb anumite componente ale pc-ului(in mod special hard-disk ul deoarece incepe sa se miste din ce in ce mai greu,imi da foarte multe erori etc).
Problema reprezinta faptul ca nu stiu ce anume trebuie schimbat.Ma intereseaza sa se miste repede si sa nu-mi mai face probleme(cu erorile).
Informatii despre pc:
Procesor: Intel Core i5-2500 CPU 3.30GHz
Memorie RAM: 4GB
Sistem de 64
Windows 7 Professional.
Placa de baza: gateway dt51 intel q65 express
Placa video: intel hma hd
Am incercat cu everest sa vad modelul hard-ului dar nu imi da.
Ar trebui sa schimb doar hard-ul sau si procesorul?Sau ce ar trebui schimbat mai exact? hard-ul sigur ca imi tot da erori cand deschid pc-ul(chiar si dupa ce am reinstalat windowsul).Si inca o intrebare as avea. E mai bine sa cumpar un cd cu windows si cu product key "al lui" sau merge si un cd cu windows fara product key,pe care sa-l iau de pe net?Va multumesc!




Problema la tine pleaca de la lipsa de placa video dedicata si un ssd, procesorul e bunicel chiar daca e generatie veche, iti trebuie un minim de 8GB, o placa video dedicata, un ssd + hdd, o sursa stabila si un i5/i7 generatia a 4 a in sus, bafta.
ChristinneC
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mar 2017, 13:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Va multumesc pentru raspunsuri!
readyforyou29
User Activ
User Activ
Mesaje: 248
Membru din: 06 Feb 2011, 14:58
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

ChristinneC scrie:Va multumesc pentru raspunsuri!
Pana la urma ce ai facut? Ca topicul l-ai deschis in martie!
Faceti bani cu Chaturbate,cele mai multe posibilitati de castig:
http://adf.ly/1Sp798
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”