Problema,rog mult sa-mi dati un sfat,un indemn!

Discuții despre diferite tipuri de fraudă în Industria Adult și activitatatea de videochat; fraudă cam siteuri, fraudă Vizitatori, Clienți, Modele, Studio-uri, Agenții Onlyfans și așa mai departe! ✋🚫🛑⛔🏛️
Scrie răspuns
Ioana K
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2016, 15:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,
Ma numesc Ioana si sunt model de 4 luni jumate.
Nu stiu daca am nimerit bine,sunt noua,rog sa ma scuzati !
Lucrez ca si model de 4 luni si jumatate,3 luni in cadrul unui studio,iar de o luna jumatate de acasa. Sa va spun povestea si problema intampinata de catre mine,in speranta ca ma puteti ajuta cu-n sfat sau cu-n indemn ce-as putea sa fac in aceasta situatie. Nu am atat de multa experienta,de asta va si cer voua un sfat,nu stiu cum sa procedez. Lucrez in paralel pe doua site-uri MFC si Chaturbate,in prima luna am primit plata fara probleme,pe ambele site-uri,acum cand trebuia sa fiu platita din nou,de pe chaturbate m-au anuntat ca observa ca sunt inregistrata la un anumit studio "xxxx"de care nici nu am auzit,deoarece studioul la care am lucrat nu se numeste asa..cei de la chaturbate spunandu-mi printr-un mail, ca trebuie sa discut in legatura cu plata/banii cu studioul.Care studio? Deoarece modalitate de plata la activarea contului pe Chaturbate era trecut Payonner,cont personal,unde ei mi-au si virat banii in prima luna,fara nici o problema. In data de 6 aprilie cand m-am logat am observat ca conversia tokensilor a fost facuta,initial am crezut ca este o modificare de-a lor din sistem,deatunci nu am mai putut face conversialor.Voi mai puteti sa va faceti singure conversia tokensilor? Patronul de la studioul unde am activat,mi-a urat toate cele rele,ma ameninta in continuare ca imi v-a face zile rele,.nu pot reproduce modul lui de exprimare..si in oras m-am intalnit cu el,intamplator unde m-a amenintat,brancit si jignit. El inca are datele mele personale,nu vreau sa fiu paranoia,dar oare,nu a putut sa faca el in asa fel incat sa par inregistrata la el studio,in continuare sau nu stiu,altundeva,avand datele mele personale...Dar interesant este ca,in momentul in care m-am inscris pe site,procedura era cu datele personale..buletin,tinut in mana,simplu..cont de payoneer personal..asta insemnand ca sunt unica titulara a contului din moment ca le inceput,in prima luna mi-au virat banii in contul personal de payoneer dar,acum m-au anuntat ca banii au fost virati catre cei de la studioul ''xxxx''.
Va rog,daca stiti sau a-ti intampinat la fel..va rog mult si puteti sa ma ajutati cu-n sfat,un indemn..va rog mult,nu stiu cui sa ma adresez,ce sa fac? Cei de la Chaturbate mi-au propus un alt cont sa-mi fac la ei,dar e la fel..imi fac si daca iar patesc si imi pierd banii?
Si mai rau este ca ce face fostul patron se numeste furt de indentitate,isi insuseste niste bani care nu-i revin.
Si inca ceva eu la el la studio,am lucrat pe cahturabte sub alt nume,dar am inchis acel cont..dar daca era o problema,ma gandesc ca cei de la chaturbate nu mi-ar fii virat banii in prima luna si evident,nu mi-ar fi acceptat noul cont. Astept raspunsurile voastre,chiar am nevoie. Va multumesc !
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
alexalex101
User Junior
User Junior
Mesaje: 97
Membru din: 18 Sep 2015, 18:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sa incercam sa intelegem mai bine. Tu te-ai dus la un studio si de acolo ai lucrat pe chaturbate si pe myfreecams. Cand te duci la un studio normal este sa primeasca studio-ul banii in contul lui si apoi sa te plateasca pe tine un anumit procent. Dar tu ai facut un cont pe persoana fizica pe payoneer. Presupun ca primeai banii in cont si apoi ii dadeai studio-ului. In fine, studio-ul a avut acces la contul tau si a schimbat modalitatea de plata.
Daca asa sta treaba ai doua posibilitati: 1. te duci la politie, le oferi informatii despre cele intamplate, le ceri celor de la chaturbate ceva oficial din partea lor cati bani s-au facut, unde au fost trimisi si cand. In acest caz va iesi la iveala faptul ca nu te-ai inregistrat pentru a plati taxe si impozite, dar avand in vedere de cat timp esti model si faptul ca studio-ul era obiligat sa iti faca contract de munca si altele vina in mod normal ar trebui sa fie a lui. E interpretabil.
2. uiti de poveste, uiti de bani si incepi singura pe cont propriu de acasa
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Buna ,

Din pacate nu esti nici prima si nici ultima care pateste asa ceva , tot din pacate nu prea ai ce sa faci ..... Este aproape clar ca noul tau cont a fost "apart" , nu cred ca ai inteles tu bine .... Banii de pe un cont independent nu se pot incasa de catre un cont de studio ...in cazul tau pur si simplu ti-a fost schimbat destinatarul banilor.Conturile de model nu sunt transmisiblie - nu poti face un cont de model independent si pe urma sa-l lipesti la un cont de studio cum nu poti nici sa iei un cont de model din cadrul unui studio si sa-l faci independent ( chiar nu inteleg cum ai inchis tu contul pe care ai lucrat la fostul studio ).In alta ordine de idei esti foarte confuza ..... Ce conversie vroiai sa faci pe data de 6 aprilie ? Daca vroiai sa primesti banii pe 1 - maxim 7 aprilie trebuia sa faci conversia pe data de 31 martie cel tarziu ....
Pot sa-mi dau doar cu parerea dar eu cred ca sunt 3 variante posibile :
1.tu de fapt ti-ai facut un cont de model pe link-ul unui studio si atunci nu inteleg ce bani ai primit tu pe contul tau de Payoneer
2.ti-ai facut contul independent DAR ai lasat access si altcuiva care a putut sa-ti schimbe metoda de plata SAU
3.pur si simplu ai crezut ca poti pleca de la un studio si daca schimbi cateva date la un cont il poti "smulge" de la ei si sa-l faci al tau


In toate cele 3 cazuri nu prea ai ce face pentru ca 1.nu te pricepi deloc la facut conturi / lucrezi independent si
2.esti o fire conflictuala si o sa-ti fie greu sa gasesti pe cineva sa te ajute ( daca nu erai asa in momentul in care un barbat te ameninta si te imbrabceste pe strada ori te duci la autoritati ori ai un barbat alaturi care sa-l puna la punct )
ladyinblack21
User Junior
User Junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Mar 2015, 01:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna ioana,este simplu,ti-a fost inlocuit in contul tau de model pe chaturbate,mailul de la payo tau cu payo lor...dar asta se intampla cand cei de la acel studio iti stiu parola ta de mailul personal,pentru ca atunci cand faci o modificare in cont,ei iti trimit mail de verificare...ai divulgat parola de la mailul personal in perioada in care lucrai la studio? sau folosesti un mail pe care ei ti l-au creat? ca atunci e simplu..au modificat si punct.
o alta optiune e ca ei sa trimita un mail cu fata ta si buletinul,(poza pe care ei deja o aveau) spunand ca ti-ai uitat parola de la mailul personal si sa ti-l schimbe,facandu`ti alt mail si schimband metoda de plata...dar in conditiile astea tu nu te-ai mai fi putut loga pe cont cu mailul vechii...suspecta treaba,,,nu am auzit niciodata de asa ceva...iar daca ei deja au incasat banii,cei de la cb nu mai pot face nimic,pt ca ei au virat banii in sectiunea selectata pe contul tau,nimic gresit din partea lor.
imi pare rau sa aud asa ceva...urat..
Ioana K
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2016, 15:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,eldiablo,
In momentul in care am plecat de la studio,mi-am facut o noua adresa de mail,un nou cont pe chaturbate,pe site-ul lor,cu un cont pe payoneer(primul de altfel,nemiavand altul,banii de la contul de la studio le intrau lor). In prima luna in data 1 martie am inceput ca si model independent de acasa,cu un nou cont facut la chaturbate,alt nume,mail tot,date personale trimise,aprobat de ei,totul in regula.In data de 18 martie am primit prima inacasare,facand conversia tokensilor in data de 15 martie spre 16,pe urma din data de 16 am inceput iar de la 0 cu tokensii,pana in 31,la fel facand conversia,banii intrand in 4 aprilie,pana aici totul ok. Din nou incepand de la 0 cu tokensii,pana in 6 aprilie,tokensii erau acolo,cat faceam ramaneau,cand am intrat in data de 6 aparaea 0,arata ca conversia a fost facuta,(-suma ) + ca eu nu ma puteam sa fac conversia singura cum o faceam inainte.,se facea automat din sistem.Am crezut ca este o modificare a site-ului,deoarece in data de 5 aprilie timp de 3 ore jumate nu m-am putut loga pe contul meu. Am continuat sa ma logez in continuare,in data de 18 aprilie,vazand ca nu mi intra banii le-am trimis mail celor de la suport si atunci mi-au spus ca plata a fost facuta catre acel studio.
Iar in legatura cu vechiul cont pe cb facut la studio..l-am sters singura,,am intrat pe cont,,avand datele ,dand la Delete Account si l-am sters.
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Fraudele se rezolva cu o plangere aici http://ptbucuresti.mpublic.ro/contact.htm, nu pe forumuri. Merge si pe mail, s-au modernizat :)
Ioana K
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2016, 15:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nu am facut nici o plangere,decat am spus problema intampinata de mine,in speranta unui sfat,indemn. Multumesc de link !
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Ioana K scrie:Nu am facut nici o plangere,decat am spus problema intampinata de mine,in speranta unui sfat,indemn. Multumesc de link !
Am inteles, de asta iti sugeram sa o faci, daca tot ce ai spus mai sus este adevarat. Si petru tine si petru alte fete care sa nu mai poata fi excrocate de asemenea oameni, aducand astfel o umbra nemeritata asupra tuturor studiourilor.
Scrie răspuns

Înapoi la “Fraude în domeniul Adult”