Net rds business vs. net rds minim

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

spk_admin scrie:Am explicat aici diferenta dintre un ab business si pf. cine-stie-firma-serioasa-net-t15017.html

Spor.
Ai explicat numai ca eu unul nu am inteles inca de atunci ,din postarea la care faci referire :
1.Conteaza sau nu internetul garantat ?
2.Acolo unde lucrezi au internet de 29 lei ? Sa nu motivezi ca fiind studio au facut business pt motivul ca sunt mai multe pc-uri !! De ce nu au facut "N" abon de 29lei x nr de pc-uri ??
La frazele astea ma refer :

-a. "Oameni buni, nu va mai bateti capul cu interneteeee super sonice de 1000Mb pentru ca nu va ajuta cu mult fata de cele de 50 sau 100 respectiv de 29/39RON.
Rds-ul spune clar ca viteza in Internet (pe tot mapamondul) poate ajunge pana in 30 Megabites adica 3.75 Megabytes Reali (30:8), indiferent de abonamentul pentru care optezi din cele 4 standard.

-b. "Diferenta dintre ab business RDS si cele standard este ca la cele business se vorbeste de MB reali pe cand la cele pe pf sunt calculate in Megabits adica valoare care va este data pe ookla.net impartita la 8. Contractele business iti garanteaza un up/dw de 2, 3, 4, 8, 10 etc Megabytes REALI indiferent ca uploadezi/dw in Romania sau in Hong Kong."
Pe de o parte spui ca "nu va ajuta cu mult fata de cele de 50 sau 100 respectiv de 29/39RON." ...iar pe alta spui ca " Contractele business iti garanteaza un up/dw de 2, 3, 4, 8, 10 etc Megabytes REALI indiferent ca uploadezi/dw in Romania sau in Hong Kong."
Deci care e faza ? E putin lucru sa ai up garantat de 2,3,4,8,10 reali indiferent ca faci upload din Ro or H k ? Da sau nu ?
Prima data cand ai postat am crezut ca te-ai incurcat putin in abonamente si te-ai grabit .Acum numai cred asta .
Daca poti raspunde punctual la ce am scris mai sus , as fi recunoscator + ca ar intelege si cei mai ..incepatori ce ai vrut sa spui acolo .
P.S. Nu stiu care e pozitia ta in acea organizatie -nici nu sunt curios - insa as pune pariu ca nu tu esti cel care sa ocupat de negocierea/configurarea/ instalarea internetului in locatie .
Salutari .
SoulCams Models Studios wanted
costin_yo
Mesaje: 48
Membru din: 29 Apr 2014, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu unul sunt mai in ceata decat eram inainte, cred ca am citit de vreo 4-5 ori postul lui spk_admin.
El vrea sa zica de viteza de la rds business garantat ca nu se imparte la 8, asta inseamna MB/s. De aici rezulta ca eu vorbind cu cei de la RDS pentru abonamentul de 50Mbps am fix 50( ceea ce nu are cum sa fie adevarat ).
Ca sa fie mai clar, din ce am citit pe net rezulta urmatoarele:
Mbps= se imparte la 8
MB/s= nu se imparte la 8
Oferta primita pe mail de la reprezentatantul rds spune exact asa:
" - Internet Garantat 50 Mbps (min = max= download=upload ) si 100 Mbps in metropolitan \
Abon lunar : 40 euro "
Deci acolo scrie clarMbps deci se imparte la 8 asta insemnand aprox. 6,25MB/s.

Deci fraza notata "b" de catre googlefun din postul lui spk_admin nu este adevarata si la abonamentele business de la RDS tot se imparte la 8.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Referitor la ce ai scris cu imparteala ,evident ca asa este costin@ .Incepator :wink: , dar prinzi repede si -ce prinzi/citesti -le analizezi ca sa le intelegi logica (ma refer si la alte postari ale tale) .Foarte bine , ce sa zic ? Bravo !
Si tot evident , este si cu imparteala care trebuie aplicata inclusiv la cel de 50 Mbs de 40 euros (fara TVA) .ISP-istii asa vorbesc in Mbs , pt ca pare mai "gras" , da volum impresiei de viteza .Cum unii comercianti spun 1000 gr/ml si nu 1 kg /l .
50 MB (chiar cu garantarea la care se refera ei ) ...la 40 euro e homeric , ce naiba ! Probabil nici la 2000 euro nu-ti da asa ceva -nu stiu- am zis si eu o suma .
Totusi , cei aprox. 6,25MB/s. garantati pe up non stop indiferent de cati utilizatori vor fi pe teava lor, tu (teoretic ) trebuie sa-i ai ! Si nu e putin lucru .Daca mai obtii si un ping mic cu servere de peste ocean(iar upload ,cu un sfert din 6.25 MB/s :4 = 1,5 MB/s =12Mbps) poti spune ca ai un internet bun .Acela e minim , ca de cele mai multe o sa ai si mai mult, e norocul tau .
P.S. Totusi ,ei cand spun 50 garantati (indiferent ca se refera la MB/s sau la Mbps ) fac referire la viteza de download .Foarte rar am intalnit - indiferent de ISP-ist - ca valorile sa fie simetrice down /up .
P.S.2 Fraza asta din contract Internet Garantat 50 Mbps (min = max= download=upload ) ...eu o traduc asa : 1.Minim 50 Mbps download .(adica poti obtine mult mai mult ) .
2. Maxim 50 Mbps upload .(adica nimic mai mult ) .
Oricum ,nimeni pana acum nu ia luat la intrebari ,referitor la limbajul lor duplicitar ,cand e vorba de mesajul care trebuie transmis catre consumatori.
spk_admin
User Junior
User Junior
Mesaje: 53
Membru din: 10 Aug 2014, 02:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

VA ROG SA FITI ATENTI UNDE FOLOSESC "Mb" SI UNDE FOLOSESC "MB".

MB = Megabytes
Mb = Megabites

Un Megabyte(MB) are 8 Megabites(Mb).

Daca faci un test de viteza s iti da valorile 67.44Mb download si 56.42Mb upload, atentie, valoare respectiva este calculata in Megabites(latime de banda). Ca sa afli cati Megabytes Reali ai, trebuie sa imparti la 8.

De ce "Reali"? Pentru ca Megabytes (MB) este voalare in care se masoara spatiul alocat pe hard - MB, GB, TB etc. si nu Mb, Gb, Tb etc. acestia din urma fiind folositi la masurarea LATIMEI DE BANDA A INTERNETULUI. De aceea un ISP-ist o sa va dea valoarea in Megabites si nu in Megabytes, nu pentru ca au limbaj duplicitar sau nu mai stiu eu ce, ci pentru ca au un limbaj tehnic.

Latimea de banda a internetului este masurata in Mb (Megabites)
Spatiul alocat pe hard este masurat in MB (Megabytes)

Explicatie pe intelesul tuturor:

download-ul iti baga in calculator pe hard, Megabytes (MB Reali)
upload-ul iti scoate din calculator de pe hard, Megabytes (MB Reali)

De ex daca tu ii trimiti o poza la prietenu` din America si poza are 6 MB pe hard, cu un upload de 3MB (Reali), poza ajunge in 2 secunde. Daca avea upload de 3Mb o trimitea in 16 secunde (3Mb:8)=0.375MB Reali, 6 : 0.375 = 16. Daca avea un upload/download de 6MB adica 48Mb, poza sau orice alt fisier de aceasta marime, putea sa il trimita sau sa il primeasca intr-0 secunda.

Ok. Chestiile astea transpuse in videochat sunt aproximativ la fel.
In loc de poza, in fiecare secunda se trimite din calculatorul vostru, video+audio etc. care toate la un loc insumeaza sa zicem 1.2MB reali pe hard. Daca viteza de upload (ca sa le poata trimite pe site) este mai mica de 1.2 MB adica (1.2X8) 9.6Mb, clar ca da rateuri. Pachetele video+audio o sa ajunga mai tarziu si o sa va vedeti cu intreruperi(nu o sa mai fie video-ul fluent pe site).
" - Internet Garantat 50 Mbps (min = max= download=upload ) si 100 Mbps in metropolitan \
Abon lunar : 40 euro "
Deci acolo scrie clarMbps deci se imparte la 8 asta insemnand aprox. 6,25MB/s.
Nush exact ce ti-a scris in mail dar daca a specificat "garantat 50Mb cu urcare in 100Mb IN METROPOLITAN" nu e ok. Trebuie sa iti garanteze viteza in INTERNET, nu in METROPOLITAN.
Desi ma mira faptul ca au oferta de 50Mb garantat in INTERNET cu 40e. Daca bine imi aduc aminte de abonamentele de genu, aveau parca 1 sau 2MB in INTERNET si 10MB in METROPOLITAN.

INTERNET - extern, pe toata lumea
METROPOLITAN - intern, pe Ro

In cazul tau, de fapt in cazul tuturora, cel mai simplu e sa voresti cu suportul sitului pe care lucrezi si sa ii intrebi: Tataa, cati mega imi trebuie sa mearga brici?? ..si fi atent ce iti raspunde, Mb sau MB, pentru ca ei stiu ce vorbesc.
Sa zicem ca ai nevoie de 6Mbps si 10 Mbps de la altul. Ai nev in total de 16Mb, sau 2MB (E ACELASI LUCRU CA SI VITEZA). Mergi la ISP-isp si ii ceri garantare in INTERNET(atentie) de 2 Megabytes sau 16 Megabites si ai rezolvat!
Pe de o parte spui ca "nu va ajuta cu mult fata de cele de 50 sau 100 respectiv de 29/39RON." ...iar pe alta spui ca " Contractele business iti garanteaza un up/dw de 2, 3, 4, 8, 10 etc Megabytes REALI indiferent ca uploadezi/dw in Romania sau in Hong Kong."
Deci care e faza ? E putin lucru sa ai up garantat de 2,3,4,8,10 reali indiferent ca faci upload din Ro or H k ? Da sau nu ?
Ai pus frazele in context diferit, de aceea da cu virgula. In prima fraza ma refeream ca un ab de 1000Mb (Megabites) nu te ajuta cu mult fata de un ab de 50/100Mb daca este vorba de dw/up pe extern, unde RDS-ul spune clar ca viteza poate ajunge MAXIM pana la 30Mb(Megabites) indiferent de abonament. In a doua fraza ma refeream la faptul ca, daca un ISP-ist iti granteaza 2,4,6 MB (Megabytes) in contract, atat trebuie sa ai indiferent ca downloadezi din Ro sau etc.
Sincer nush ce sa raspund la intrebarea ta, daca e putin sau mult, eu am explicat doar diferenta dintre abonamente:)
"1.Conteaza sau nu internetul garantat ?"
daca www.dooh.com care are serverele in State, iti cere 10Mb upload ca sa ai streamul perfect si ISP-ul iti garanteaza 10Mb pe extern, conteaza.
P.S. Nu stiu care e pozitia ta in acea organizatie -nici nu sunt curios - insa as pune pariu ca nu tu esti cel care sa ocupat de negocierea/configurarea/ instalarea internetului in locatie.
de ce crezi asta? :)

PS: "s-a"
money - illusion of freedom
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Hmmm :?
Asa mai merge, admine ! Asa ...sa zicem ca ....mai treaca-mearga ...! :) :)
Uite ,acum - patronul/seful , daca va citi vreodata - nu-i va parea rau ca te-a ales pe tine ......(probabil ) ! :mrgreen:
Ce e cu P.S-ul ala ? Vrei sa o faci pe smecherul si sa-mi amintesti ca tu ,ai terminat scoala mai ..recent ?
Mai mult ca sigur, asa si este -numai ca - facem referire doar la ...scoala .La perioada mai exact .
Ok, trecem cu vederea -daca promiti - ca , numai postezi ambiguu ! :)
costin_yo
Mesaje: 48
Membru din: 29 Apr 2014, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc googlefun pentru ceea ce ai scris despre mine. Traiesc de pe urma videochatului de aprox 7 ani dar am avut pauze si de curand tot incerc sa fac investitii si sa aduc aceasta "meserie" la un nivel mai ridicat si sa ofer o alta calitate. Am spus "meserie" pentru ca eu tratez lucrul asta ca pe un job full time. Au apus vremurile cand imaginea sacada pe jasmin si se vedea cu "purici" si cand membrii intrau doar cand scriai un simplu "pvt". Am incercat sa stau low profile dar sa fi low profile si sa faci si bani e deja o contradictie.
Frumos detaliat spk_admin. Totusi cred ca o sa raman la acest abonament deocamdata pana cand vor reusi sa imi dea perioada demostrativa pentru ca este ceva "putred" la mijloc ca nu au reusit sa imi dea fara un motiv plauzibil.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”