Un ajutor pentru microfon

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
BABY
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 116
Membru din: 25 Sep 2005, 05:53
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna tuturor,am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.folosesc camera video si pentru audio am un web cam philips de la care folosesc microfonul,este f sensibil....vreau sa lucrez si ziua,dar am catelusi care mai latra mai fac galagie si pur si simplu nu pot lucra decat noaptea.....la catelusi nu renunt :roll: ....suntem iubitori de animale :roll: ...intrebarea mea este ..gasesc undeva,exista un microfon care sa nu redea sunetele de fond ci doar vocea mea ? multumesc celor care ma pot ajuta si bafta tuturor la banuti :wink:
SoulCams Models Studios wanted
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Ceea ce cauti tu poate si exista... insa iti dai seama ca va fi extrem de scump...
Incearca un microfon pt statii radio... doar ca trebuie sa-i vorbesti de aproape :)
Half&Half
User Junior
User Junior
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2011, 22:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BABY scrie:buna tuturor,am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.folosesc camera video si pentru audio am un web cam philips de la care folosesc microfonul,este f sensibil....vreau sa lucrez si ziua,dar am catelusi care mai latra mai fac galagie si pur si simplu nu pot lucra decat noaptea.....la catelusi nu renunt :roll: ....suntem iubitori de animale :roll: ...intrebarea mea este ..gasesc undeva,exista un microfon care sa nu redea sunetele de fond ci doar vocea mea ? multumesc celor care ma pot ajuta si bafta tuturor la banuti :wink:
Asa ceva nu exista pentru ca gama de frecventa a vocii umane, datele tehnice nu-si au rostul, e aceeasi cu cea a catelusilor tai, deci nu poti filtra asa ceva. Insa, poti lua niste casti cu microfon atasat, wireless sa nu te impiedici prin cabluri si asa fiind microfonul fiind mai aproape de gurita ta, volumul microfonul evident il poti da mai incet pentru ca distanta e f mica si astfel zgomotele de fond se atenueaza implicit prin micsorarea volumului, iar vocea ta tot se aude. Bingo! Intentionez sa iau si eu asa ceva pentru a nu deranja vecinii, caci unii care cer sa strig de placere blabla si evident ca nu am cum sa fac asta, asa ca la un astfel de microfon as putea "striga" mai incet. Pe mine m-au atras niste casti de la logitech cu microfon si wireless, pentru ca am deja mai multe produse logitech si sunt f multumit de brand...sunt undeva la 350 ron parca. Google it si bafta.
Avatar utilizator
BABY
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 116
Membru din: 25 Sep 2005, 05:53
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc pentru ajutor...asa o sa fac iau casti cu microfon wireless,chiar daca sunt mai scumpe asta este ...imi fac si eu treaba si cateii se pot juca linistiti :lol: ...toate bune si multi banuti tuturor :D
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”