Chaturbate

Listă cu siteurile de video chat plus opinii despre ele. Orice părere pozitivă sau negativă poate face o diferență, un impact. Forum Adultvideochat.ro este vizitat constant de reprezentanții platformelor de camere live videochat. MyFreeCams, Xlovecam, BongaCams, XCams, Chaturbate, Streamate, ImLive, StripChat, Cherry.tv, SoulCams și multe altele! Fă-ți curaj și spune ce ai pe suflet! ❤️❤️❤️😇😇😇✅✅✅🌈🌈🌈🤷🤷🤷🌎🌎🌎
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Bun, ti-am inteles nedumerirea, spune-mi cu ce pot sa te ajut si o sa incerc sa te lamuresc. Sper ca realizezi ca pe nevazute nu te poate ajuta nimeni.
SoulCams Models Studios wanted
liquid
Mesaje: 25
Membru din: 31 Ian 2015, 07:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pai avand in vedere ca sunt total incepatoare orice sfat mi-ar fi de ajutor , daca ai putea sa imi dai PM cu un id de skype , as fi foarte recunoscatoare sa ma pot deschide si sa iti pot dezvalui tot poate ca poti trage o concluzie si ai un sfat si pentru mine, multumesc
xnx
Mesaje: 1
Membru din: 08 Feb 2015, 19:38
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna tuturor

In urma cu o luna am revenit in domeniu dupa o lunga pauza de 7 ani si m-am hotarat sa incerc chaturbate , am avut o tentativa in urma cu un an insa site-ul nu accepta romani la vremea respectiva
Prima perioada a fost slabuta si eram dezamagita insa spre surprinderea mea lucrurile s-au schimbat in bine , asta datorita unor membrii care revin in fiecare seara , in special un membru foarte indragostit care ma surprinde cu tipsuri mari ( ieri cu 6000 tokens)
In general sunt intre 300 si 800 useri in room dar foarte putini platesc , recunosc ca fara cei doi membrii nu as depasi 500-1000 tokens pe noapte , desi stau 8-9 ore online .
As dori pareri de la fetele care lucreaza pe acest site .
Credeti ca este foarte important numarul de followers ?
1000$ / perioada este ok sau slabut? ( pe un forum era o fata care se plangea ca face doar 1200 / perioada ) .
Am lipsit mult iar lucrurile s-au schimbat . In trecut lucram pe adultwork si era super ok , aveam multe booking-uri dar cu noul sistem mie nu imi merge bine si am renuntat.
Revenind la chaturbate , am o nelamurire ...sau mai bine zis o frica ...unul dintre moderatori mi-a spus intr-o seara ca trebuie sa fiu foarte atenta la chat si sa banez urgent orice persoana care scrie ca are mai putin de 18 ani , altfel risc sa fiu eu banata de site. Avand foarte multi membrii in room , chat-ul se misca rapid si imi este foarte greu sa vad absolut tot ce scriu membrii . La acest capitol nu inteleg de ce ar fi vina mea ca intra minori , consider ca site-ul ar trebui sa faca ceva in aceasta privinta dar totusi am aceasta frica si sincer nu ma mai pot concentra , este un stres total . Este adevarat ce mi-a spus moderatorul ? Voi cum procedati ?
Multumesc anticipat!
liquid
Mesaje: 25
Membru din: 31 Ian 2015, 07:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gresesc ca raspund la toata lumea atunci cand imi cere PM sau cand intra in PM si doar stau cu mine de vorba fara sa imi ceara ceva pe token ? adica intra si stau cu mine de vorba si imi cer sa le iau webcam sa vad cum se masturbeaza...

ar trebui sa fiu mai inpunatoare?? ar trebui sa ii abordez altfel ??

Inca o intrebare, am vazut ca toate modelele au la profil diferite anunturi diferite (Coduri HTML) daca nu ma insel... au profilul modificat. Cum pot face si eu acest lucru ? ca inafara de a adauga poze / video si de a complecta campurile cu Zi/luna/an .. ce imi place , despre mine .... etc nu am gasit altceva ..

Multumesc
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

@xnz
Despre fricile modelelor cred ca as putea sa scriu o carte. Am citit Terms & Conditions, Privacy Policy, Law Enforcement, nu am gasit asa ceva pe nicaieri. Pe viitor, cand cineva iti spune ceva care ti se pare un neadevar sau care te-ar putea afecta direct, intreaba-l si tu: "unde ai citit asta?" sau "de unde ai informatia asta?" ca sa verifici si tu daca sursa e una credibila. Acum, daca tu dai peste un minor in camera ta, ar fi bine sa-l banezi. Dar nu poti fi tu trasa la raspundere pentru chestii de care e raspunzator siteul, tu nu ai la dispozitie mijloacele tehnice ca sa depistezi minori, punct. La celelalte intrebari le las pe modele sa-ti raspunda, pe ele le-ai intrebat, ele sa-ti raspunda, asa e frumos.

@liquid
Pe lumea asta nimic nu e gratis. Vrea PM, foarte bine, 20 tk, asta cand sunt putini in camera, daca sunt peste 500 poti sa le ceri 50 tk, daca sunt peste 1000, 100 tk. Si nu schimbi cu ei mai mult de 2-3 mesaje. Daca mai vor, alti bani, alta distractie. Daca iti cer sa te uiti la webcamul lor si vrei sa faci asta, 100-150 tk direct pentru 3-5 min, nu mai mult. Daca vor mai mult, sa plateasca :)
PS. O sa-ti trimit si contul de skype in privat cand o sa am timp sa-mi fac unul :D
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

[at] Evander,de 3 zile incerc sa pricep viitorul videochatului,am zis ca poate nu mai sunt la curent ,sincer nu mai ma uitasem pe Chaturbate de cateva luni dar ce am vazut ...nici nu am cuvinte sa-ti descriu sentimentele,ceva amestecat,greata predominant,frustrare,in astea 3 zile am reusit sa ma deprim cum nu am mai facut-o demult,chiar asta sa fie viitorul videochatului?Femei cu fel de fel de chestii introduse pe peste tot,am 14 ani de vchat si am vazut extrem de multe scarbosenii lucrand si pe o categorie unde scarbosenia este must have dar asa ceva nici nu m-am gandit ca exista,3,4 persoane care numai sex nu faceau,nu am gasit pe tot sitele decat 2 fete imbracate,restul femei,barbati,grupuri si ce dracu mai erau tot se masturbau aproape gratis,stiu ca lucram in industria adult,nu trebuie nimeni sa-mi aminteasca dar eu sincer am avut soc ce am vazut pe acest site,ca sa nu mai spun pe ce sume ridicole faceau toate scarboseniile pamantului,10,15 usd ca si valoare,am stat extrem de mult pe site ,peste 8 ore pe zi,am zis sa vin cu tema pregatita,m-a dezgustat pana in strafundul ficatului,ii multumesc lui Dumnezeu,planetelor sau ce m-o fi calauzit in viata ca nu a trebuit vreodata sa ajung la asa nivel de umilinta si scarbosenie,grotesc e putin spus ce am vazut.La un momendat am crezut ca am nimerit in Dexter(in serial) si se toarna vreo scena ceva,era un fotoliu mai mare asa acoperit de jur imprejur cu celofan ,sincer am iesit inainte sa vad ce se intampla,pot doar sa banuiesc si deja mi-e prea lehamite,nici macar nu am cum sa ma amuz de idiotenia oamenilor.In paralel azi am intrat si pe MFC,deci am vazut oameni imbracati,am vazut tip de 500.000 de tokens,de 100.000,de 10.000 si la profil scria cu litere de o schioapa ''NO NUDITY,free or private",atunci am zis theres hope,deci nu ai cum sa compari Jasmin cu ororile alea,nu exista grad de comparatie nici ca bani,nu cred ca exista in nici un site asa ceva(or fi cazuri izolate) sau ma rog atat de multe in acelasi loc ca in chaturbate.
Care nu erau cu 1,2,3 dildouri in ele,erau cu mana in pussy ,fund ,etc,o mare de organe genitale,fluide si toys,altceva nu mi-a ramas in cap...
Sper ca totusi videochatul sa tina asa cum il stiu eu macar inca cativa ani,sper ca toate modelele din industria asta sa nu fie nevoite sa-si bage 3-4 dildouri in pussy pentru 10 dolari ,odata pe ora,sper sa nu faca anal cu dildouri de 30-40 cm minute bune fara nici macar un dolar si cu 3 idiotic care spuneau more.Nu se pune problema de a defaima un site,dar iti jur ca in 14 de vchat nu am vzt ce am vzt in astea 3 zile,si daca asta va fi viitorul videochatului sper sa nu-l apuc.
Ca sa nu mai spun ca sitele se incarca extrem de greu 2-3 minute,am un vpn cu care daca vreau transmit in orice site si orice site mi se incarca la secunda inclusiv MFC,calitatea modelelor de la cum se prezinta,camerele din care transmit,calitatea membrilor pe care eu I-am vzt in cele 3 zile nu mi se pare viitorul ,am crezut ca m-am intors in timp in 2001 cand satenul era smecherie.
Am vazut si vreo 4-5 tipe care ar rupe orice site daca ar intra acolo,potential mare care se rateaza pe maxim 200 pe noapte daca ii fac si pe aia,or fi si cazuri in care primesc tips-uri mari ,eu cel mai mare tip pe care l-am vazut in astea 3 zile a fost 2000 tokens,mai avea un pic fata aia si isi baga sex machinele in amigdale pentru acel tip si fata pare model de succes pe site,erau sute de membri acolo dar tips nu,laba gratis la greu in schimb ,da.
Nu inteleg de ce un model ar alege un site de genul asta,pula mea poate sunt eu retarda dar chiar nu inteleg si nu cred ca o sa inteleg vreodata,sa zicem ca unele o fac de placere si chiar nu le intereseaza daca primesc tips sau nu dar nu cred ca toata lumea de pe acel site o face de placere,pentru ca fetzele se citesc si numai placere nu se citeste pe fatza lor.

Inca odata ,Thank you God,i feel blessed...
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

As vrea sa pot sa fac si eu ceea ce ai facut tu, adica documentare temeinica, doar ca stiu atat de bine LJ-ul incat nici daca as fi platit la minut nu as mai intra pe el :D Nu mai stiu exact cand am dat peste el dar cu siguranta sunt cel putin 10 ani.

Acum na, ceea ce ai povestit tu se gaseste si pe LJ din greu doar ca se intampla in privat si in rest foarte multe o ard cu fetele acre in free si nu primesc nici macar acei 10-15 $. Si stau acolo pana le uita D-zeu.

Nu e viitorul vch-ului pt ca vreu eu, tu sau oricine altcineva, e viitorul pentru ca asta se cauta. Pentru asta sunt dispusi oamenii sa plateasca (stim amandoi ca sunt zile si zile, ore si ore). Si da, ai dreptate, pe CB sunt destule modele care au potential urias, dar pt ca modelelor li se urca la cap cand dau de bani, se lasa pe tanjala. Daca vrei iti mai trimit si eu user name-uri de modele care nu se dezbraca niciodata fara tips si mai mult decat atat, isi tin si incasarile ascunse. Deci crede-ma ca de 2 ani sunt pe CB si ofera tot ce ofera LJ, multe chestii in plus si trafic din plin pentru toata lumea. Cum te descurci cu acel trafic si ce bani faci din el, e treaba ta ca model. Pentru mine nu are importanta ce site da trendul, chiar nu are, poate sa se numeasca oricum si sa aplice ce politica vrea dar daca traficul adus de mine cu multa munca se pierde in eter, din cauza politicii site-ului, a atitudinii modelelor, etc, atunci ma intereseaza. Sunt afiliat si LJ (AWE) si CB. Normal si logic ca mai intai am fost afiliat AWE. Cand nu am mai putut sa convertesc traficul, am plecat. Asta si pentru ca nu exista o colaborare stransa intre modele si afliati sau studiouri si afiliati. Ca totii spuneti ca aveti webmasteri, dar eu (noi) stim foarte bine ca nu aveti :P Sau daca ii aveti sunt baieti buni la toate si stiu prea putin despre ce ar fi cazul sa stie un webmaster (of disaster :P)

Da, ai dreptate, cateodata merge mai greu, asta vara au avut cele mai mari probleme, cand au si avut o crestere semnificativa a traficului. Si mie imi face din cand in cand probleme cand intru cu vpn-ul, dar nu foarte rau sau poate m-am obisnuit eu cu dezastrul de asta vara.

Acum sa te intreb si eu cate ceva ca nu prea inteleg. Cunosc foarte bine perioada romantica a vch-ului cand modelele mai istete, dupa o perioada se gandeau ca ar putea sa-si faca un studio, stiau treaba cu site-urile, puteau sa gaseasca fete dar nu se pricepeau la calculatoare, hard, soft, webcam, teava, etc. Si atunci intra in scena calculatoristul, se facea asocierea si incepea treaba. Cam asa stiu eu ca au inceput primele studiouri din Romania, ascunse prin apartamente cu mai multe fete care prestau in aceeasi camera etc. Asta ti-am spus asa ca sa nu crezi ca am picat azi in domeniu, nu m-a interesat atunci dar stiam cam tot pt ca aveau prietenii mei si chiar daca nu voiam sa stiu, tot imi spuneau. Dar sa ne intoarcem la oile noastre si la intrebarea mea, mai lucrezi ca model? Din toate exprimarile tale asa reiese si sunt bulversat. Glumesc, nu sunt, dar asa reiese din toate mesajele tale si nu as vrea sa ne induci in eroare. Pentru amandoi e un business, din cate se vede eu am o deschidere mult mai mare catre ceea ce ofera CB, asta poate si pentru ca sunt barbat, gandesc ca un barbat si simt ca un barbat. Pana una alta, traim (inca) in patriarhat, deci banii sunt la cei cu oua in pantaloni. Asta fiind cererea. Tu esti femeie, gandesti ca o femeie si simti ca o femeie. In plus, ai foarte mare grija de modele, ele fiind oferta. Cererea si oferta trebuie sa se intalneasca undeva ca sa se faca schimbul. Si in general, oferta vine acolo unde e cererea si nu invers. Daca cererea e pe CB, acolo va aparea si oferta si nu putem sa facem noi nimic ca sa impiedicam asta. Cum spuneam, nu are nicio importanta numele site-ului, acolo unde e cerere, va aparea si oferta.

Eu as vrea sa-ti dau dreptate, pe bune, chiar as vrea, nu as avea nimic de pierdut daca ai avea dreptate si eu as recunoaste asta, ba din contra. Dar stiu, vad, gandesc, simt ca CB azi este deja peste LJ. Ai vazut si tu opiniile de pe celalalt topic, la inceput m-ati luat peste picior (asa patesc in general cei care apar ultimii), dar incet, incet opiniile mele s-au ridicat ca uleiul deasupra apei si cam toti au fost de acord ca asta e trendul, cu exceptia ta, desigur.
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Nu mai sunt model de 3 ani dar asta nu inseamna ca ma transform in ce nu am fost vreodata adica genul de patron caruia nu-I pasa de Maricica si tot ce vede in ea sunt o gramada de bani ,mintind cu nerusinare cat de usor e acest job ,el avand scula si nu gaura in care sa-si indese chestii,chiar nu as putea,mereu am mers pe principiul ce tie nu-ti place,altuia nu-I face,deci nu as putea sa le cer modelelor mele nimic din ce nu as face eu si vchatul asta de pe chaturbate nu l-as face,voi renunta la business cand nu vor mai exista siteuri cu privat.
Poate o fi asta tendinta dar totusi nu mi-ai demonstrat in nici un post ca pe chaturbate se pot face 50 k pe luna,pe cand in Jasmin acesti bani se vad,ca sa nu mai spun ca daca aduni totul si ce nu se vede sub top,sunt zeci de modele care se invart la 9-10-12 k la perioada,so nu cred ca jasmin va cadea asa curand.Plus ca mai exista cel putin 3 siteuri destul de bune,care nu cer exclusivitate si poti lucra in paralel pe toate ca model,eu nu lucrez numai cu jasmin si nu voi lucra niciodata cu un sg site si cu toate modelele intr-un sg site,de ce sa-mi fac concurenta cand pot sa iau crema din toate:)
Pe mine nu ai cum sa ma convingi pentru ca asa cum a zis si Marius sunt babornita si am anumite principii pe care nu o sa mi le calc niciodata nici pentru gramezi de bani plus ca sunt constienta ca intr-o zi va fi sfarsit pentru mine si ma pun la adapost cat pot:)
Ti-am spus doar parerea mea despre site,nici macar nu sustin ca este cea mai buna dar este bazata pe ce am vazut si chiar mi-am pierdut ceva timp si am incercat sa fiu cat se poate de obiectiva,chiar daca in alte site-uri se intampla ceva asemanator in private macar cele care fac de toate sunt si platite corespunzator iar unele sunt platite de zeci de ori mai mult decat ce fac.
Posibil sa fie si fete care nu se dezbraca deloc pe free,eu nu le-am vazut daca ele exista dar 99% cand deschizi pagina aia vezi numai pasarici,scule,futai si toys si cand intrii in camera vezi goal 1000 t toys/anal/bj/cum :roll: si tip 5,10,15 t ..
Eu chiar vroiam sa inteleg de ce modelele aleg acest site si totusi nu am reusit.
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

CB nu e peste LJ. Nu prea se intelege din celalalt topic asta. Dar e certitudine ca e un site pe val cu mare potential. Mai cred din datele de pana acum ca spre asta se indrepta industria. Toate siteurile mari au acum un fratior mai mic ce vor sa-l creasca cu tips, Asta nu inseamna ca-mi place. Din contra mi-ar placea sa nu.

Poca, sa vezi neaparat si BongaCams surioara mai mica a CB:). Cu 10 centi faci multe acolo, si ce e interesant e ca vch in limba natala :). Ce misto suna "ma scarman cu 3 deste in chizda pana mehlemesc" nota mea: fata de la un studio din Iasi. Eu le-am facut profilul fetelor. Clar sunt cateva fasnete dar foarte putine care iau frisca. Dar majoritatea sunt sarace cu duhul. Sunt acolo din diverse motive:

1: Nu stiu EN.
2: Nu au dotarile tehnice cerute de 2015 si nici nu cred ca asta e un must.
3: Au stat de capul lor pe alte siteuri nu au facut o capeica si au migrat pe siteurile cu tips unde se amagesc cu speranta data de existenta miscarii si existentei membrilor in free.
4: S-au apucat ca prietena lor e acolo. Intai intrand in cam cu ea apoi separat.
5: La studio a lucrat pe astea, crede ca astea sunt miezul.
6: Nu cred in nimic, in nimeni si sunt convinse ca oricine le spune altceva care nu e in concordanta cu prejudecatile lor minte, chiar cred ca stiu ele mai bine.
7: Celelalte modele care zic ca fac peste 100$/zi sunt niste mincinoase.

Sunt modele pe LJ ca de altfel ca si pe Imlive care nu sunt in top 5 dar genereaza mai multi bani decat cele din top cand cumuleaza si cu AWE sau PC.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

E Boollywood , nu-i Hollywood poca@ ! :lol:
Numai cauta margaritare la groapa de gunoi a orasului .
Eu v-am avertizat ca omul scrie frumos si nu e chiar pe dinafara .Hi-hi :lol:
Daca omul acolo face bani , e normal sa sustina si sa creada in teorie ,unul din ingredientele succesului in orice domeniu e sa crezi ,sa fii conectat cu toata fiinta pe acel obiectiv ,sarind peste faptul ca si unele sites par a copia pe alocuri din apucaturile CB & Comp .
Sa zicem ca se deschide un alt fel de Carrefour : ambalaje pe jos /mizerie de abia circuli printre rafturi /marfa aruncata si amestecata pe unde vezi cu ochii s.a.m.d .Dar totul GRATIS,treci cu marfa pe la case fara nici un stress,casierele sunt acolo doar ca sa-ti spuna ca te asteapta si data viitoare si sa-ti aminteasca eventual, ca exista o cutiuta a milei ca la biserica !!! Daca vrei pui ceva in cutie , daca nu ,nu-i bai -asta nerestrictionandu-ti accesul data viitoare .
E in firea omului sa vrea sa obtina totul gratis , e de cand lumea si asa va ramane .
Site-ul doar a speculat nevoia asta nenorocita a oamenilor de a obtine gratis totul. Site-ul a intrezarit si profitat de oportunitate,ei oricum fac profit,nu-i intereseaza de modele ,deci nu are nici o vina .Trebuie doar inchis ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
De ce aleg unele modele sa lucreze acolo ? Greu de spus ,la prima vedere . Si ma refer doar la cele care ar putea face performanta mare pe alte site-uri, nu la columbience cu perete de caramida netencuit in fundal si cu webcam din laptop ,fara sa inteleaga o boaba de engleza ! Pt ele nici nu exista alta varianta, americanii interzicand si conditionand relatiile bilaterale , vis-a-vis de culturile exotice ! :wink:
Daca ne referim la cele care au potential , eu cred ca fiind relativ noi in bransa ,nu stiu ca exista si altceva sau le e lene sa incerce ,chit ca nu fac gramezi de bani acolo unde sunt .E ca si cum ai incerca sa explici membrilor unui trib recent descoperit din Amazonia despre ce frumos e cand ninge ! Oamenii aia nu au vazut in viata lor zapada , e imposibil sa te faci inteles .Ei sunt convinsi ca lumea nu e asa mare si tu le vorbesti despre lucruri ciudate , de neinteles .
Multe lucruri sunt "bune" pe lumea asta .Alcoolul /drogurile /tigarile/magia alba-neagra etc .'Problema " e ca, au fost reglementate de decenii, de secole chiar, prin cutume /legi scrise .In cazul nostru neavand cine protesta si nici unde ,pentru concurenta neloiala /protejarea afacerii /coborarea sub cele mai de jos standarde /specularea firii umane vis-a vis de gratis, site-uri de genu' vor mai aparea sa fim siguri .
Are balta peste , e balta fara taxa ? Apar unditarii cat ai zice "peste " ! :lol:

Neputand face prea multe pentru combaterea flagelului -eu zic ca - cei cu posibilitati si nevoi de personal sa-i dati de munca noului coleg ! Intratat incat , sa numai aiba timp (si nici chef :lol: ) de affilieri/bagat HTML-uri in pagina /facut profile /etc . Poate fi un castig mare pt angajatori ,plus ca scoateti din circuit un dealer de "substante interzise" ! :lol:
Ramanand fara dealer sa-i aprovizioneze constant ,cei ramasi brusc in "sevraj" poate se reorienteza .
loooooooooooooooooooooooooooooooooooool
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

CB e un site foarte bun, excelent, nemaipomenit pentru urmatoarea categorie: Fete, cupluri, grupuri, dispuse sa faca filme porno nu videochat, cu un nivel de limba engleza undeva sub nivelul marii, cu AMD k6-2 ( pentru cine mai tine minte ), webcam cumparat de la magazinul de jucarii, conexiune la internet dial-up, poze facute cu telefonul ( nu smartphone ), decor care seamana cu ce au triburile din Irak dupa razboi si bineinteles pentru cei pentru care 5-10$ sunt motiv de a face filme porno cu cateva mii de spectatori fara bilet. Normal ca lumea blameaza un site ca Jasmin pentru ca li se pare nesimtire sa li se cerea sa stie limba engleza, sa bage bani in decor, sa bage bani in tehnologie, sedinte foto, teasere, haine, etc....Oricum, CB isi are locul lui foarte bun si chiar doresc sa ramana....poate asa toti beggerii de pe Jasmin care vor numai gratis o sa se mute acolo, iar Jasmin o sa ramana un site pentru cei care sunt dispusi sa plateasca pentru calitate...Cum exista Dacia si Mercedes asa exista si Jasmin si CB....
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Am vazut si bonga si cam4,sunt foarte asemanatoare...acolo prostia chiar depaseste orice imaginatie:))
In schimb camplace promite,am vazut fete spalate,cu engleza buna,camere frumusele,modele imbracate,probabil ca in viitor se va apropia mai mult de MFC style,decat de celelalte sites cu tips.
Daca viitorul ala va fi peste 3-4 ani,si nu cred ca se va schimba dramatic in urmatorii cativa ani,nici nu mai ma intereseaza care va fi el :D :lol:
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

Desi sunt nou aici cei ce ma stiu de pe celalalt site stiu ca sunt un oarecum sustinator al Chaturbate iar daca imi este permis o sa-mi spun parerea subiectiva despre acest site :

Din punctul meu de vedere CB este un site pentru "saraci" adica pentru clasa de jos si mijlocie a societatii , adica si cei fara milioane au nevoie de sex si astfel s-a creat aceasta nisa care nu cred ca reprezinta viitorul industriei per total ci doar o parte din ea , iar site-urile mari care vreau sa aiba un site mai mic cu tips sunt constienti ca e o bucatica din felie si acolo si vreau sa profite de ea ! Acum o sa incerc sa argumentez cele spuse de mine (am experienta de 3 ani cu CB din cei aproape 4 cat ii are) din punctul de vedere al modelului , webmasterului si al consumatorului de Chaturbate :

- Modelele aleg chaturbate pentru ca este destul de simplu sa faci bani pe el , nu ai nevoi de dotari tehnice , de decoruri , super internet si nici de engleza la nivel inalt , o tanti cu un pentium4 si cu o camera de 50 ron poate face usor 300 - 400 $ / perioada pe CB (ceea ce ar fi imposibil pe alt site) , ceea ce pentru ea e dublu fata de un salariu la magazinul din sat , ea nestiind ca se poate face usor 3-4k/ perioada si nici nu are cum sa-i faca ca engleza nu stie iar studio-urile sunt la sute de km distanta ! Evident sunt si modelel care fac bani frumosi pe CB dar incasarile modelelor de top de pe CB nu vor putea fi comparate nicioadata cu cele ale modelelor de top de pe LJ !

- De ce aleg webmasterii Chaturbate ? Simplu converteste orice tip de trafic adult , cunosc tipi care au inceput sa fie afiliati fara sa aiba nici macar un domeniu pentru un whitelabel , si-au creat un profil de twitter faceau poze modelelor si atasau link-ul de referal , astfel unii faceau 200$ - 300$ / perioada fara sa investeasca nimic(ceea ce ar fi imposibil cu alt program de afiliere unde in aceleasi conditii nu are face nici un $) de aici si cu iluzia precum CB este raiul pe pamant pt afiliati , e drept rata de conversie este superioara oricarul alt program incercat de mine , dar cum am spus nu atrage acei consumatori care sunt dispusi sa cheltuiasca 5k/luna ci pleava care cheltuie maxim cateva sute/luna ! Si spun asta din prisma unui afiliat care trimite 10-15k vizitatori noi / zi trafic organic catre CB ! Insa daca e sa compar Chaturbate si Imlive ca si program de afiliere rezultatele sunt cam astea : la 100k visitatori unici (trafic organic ) trimisi pe CB o sa faci ca si afiliat undeva intre 1-1,5k$ iar pe Imlive la aceeasi cantitate de trafic o sa faci cu siguranta 4k$ poate si mai bine , pentru ca atrage membrii dintr-o alta clasa sociala , din pacate nu pot sa fac comparatia cu LJ cu care nu mai lucrez de ani buni

- Cine sunt membrii platitori pe CB , in general marea lor majoritate sunt persoane din clasa de jos/medie cu venituri medii/mici si care daca au bani sa dea la modele bine daca nu isi pastreaza un tokens ca sa fie albastrii si se masturbeaza free pana iau salariu , exact pentru ei au fost gandit acest sistem , pentru cei care vor si ei si nu isi permit tot timpul cand au erectie sa isi ia modelul preferat in privat asa ca stau linistiti pana ce vine unul cu bani si dezbraca fata iar ei se pot delecta cu privelistea ! Acum bineinteles ca sunt si oameni cu bani pe Chaturbate care cheltuie enorm eu ma refer insa la mare majoritate ! Dar snobii cu miliarde vor prefera mereu site-uri ca LJ Imlive etc !

Conluzie Chaturbate este un site minunat pentru modelele cu potential mediu si conditii tehnice medii le da si lor o sansa la castig , este un site foarte bun pentru afiliatii mici si medii pot face si ei un ban destul de usor , si este un site extraordinar pentru membrii fara bani sau cu venituri mici si medii care si ei trebuie sa traiasca ! Deci din punctul meu de vedere Chaturbate nu reprezinta viitorul nu este nici pe departe o evolutie a industriei ci un sector de piata prea putin exploatat in trecut dar destul de important avand in vedere ca clasa mijlocie si mica a societatii reprezinta majoritatea populatiei pamantului , de unde si acest trend al site-urilor mari de a avea un fratior mai mic pe sistem free chat with tips!

Cele spuse de mine sunt strict parerea mea personala si subiectiva formata in ani de lucru cu Chaturbate , acesta fiind principala mea sursa de incasari online , prin acest post nu am dorit sa jicnesc pe nimeni si imi cer scuze anticipat daca am facut-o indirect !
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Zic sa punem o intrebare ca sa vedem daca din punct de vedere al traficului util, este LJ peste CB sau CB peste LJ? Si ne folosim tot de batrana Alexa.

1. LJ cu Global Rank 168 (US 201), Bounce Rate 75,5%, Daily Pageviews per Visitor 1,77, Daily Time on Site 2:02.

http://www.alexa.com/siteinfo/livejasmin.com

2. CB cu Global Rank 483 (US 472), Bounce Rate 13,5 %, Daily Pageviews per Visitor 14,09, Daily Time on Site 20:11.

http://www.alexa.com/siteinfo/chaturbate.com

3. MFC cu Global Rank 856 (US 625), Bounce Rate 33%, Daily Pageviews per Visitor 4,64, Daily Time on Site 12:40.

http://www.alexa.com/siteinfo/myfreecams.com

Am bagat in ecuatie si MFC pentru ca am vazut ca multi fac referire la el. Cred ca se vede cu ochiul liber ca MFC este ceva mai in spate.

Dupa parerea mea, CB este in fata LJ. Daca scoatem Bounce Rate-ul ambelor siteuri, care oricum reprezinta trafic inutilizabil, CB ramane cu un volum de trafic superior. Iar asta se vede foarte bine din paginile vizitate si timpul petrecut pe site. Bounce Rate-ul CB este aproape neglijabil si este unul dintre cele mai mici pe care le-am vazut, nu doar din nisa adult ci in general. Cine a avut macar un site cu Google Analytics pe el stie foarte bine despre ce vorbesc.

Nu stiu sa spun cati bani scoate global LJ sau CB, cred ca nimeni nu stie sa spuna asta, iar daca stie cineva, sa ne spuna si noua, toti suntem curiosi. Oricum nu este foarte important, important este cat poate scoate fiecare, iar aici pot sa fac cateva aprecieri. Modele si studiourile care lucreaza de mult timp cu LJ si carora nu le-au fost afectate veniturile in ultima vreme, ar face o mare greseala sa paraseasca LJ. Afiliatii care se afla in aceeasi situatie, la fel, nu au motive sa paraseasca LJ. Pentru restul lumii, CB este mult mai ofertant decat LJ. Poti sa incepi azi si sa faci bani chiar de azi, mai ales daca ai lucrat pe LJ pt ca experienta conteaza.

Googlefun, de ce nu te faci tu copywriter? Istet esti, talent ai, imaginatie nu mai zic. Singura problema ar fi ortografia in limba romana, dar nu e foarte grav si se poate remedia.

Sa revenim la intrebarea principala. De ce modelele aleg acest site? Foarte buna intrebarea! Modelele aleg CB pentru ca au sanse egale. Pe CB, singurul avantaj pe care il au modelele cu vechime este numarul de followers, atat si nimic mai mult. Daca un model cu ceva experienta pe alte siteuri, intra azi pe CB, se poate "bate" de la egal la egal atat cu modelele cat si cu starletele (de cele mai multe ori, starletele sunt devansate de modele). Mai mult decat atat, o fata isteata si sociabila, care vorbeste engleza binisor, fara experienta in vch, poate ajunge in primul rand fara probleme.

Modul de afisare al camerelor pe CB este doar in functie de numarul privitori ai camerei respective. Cu cat mai multi privitori, cu atat mai sus este afisata camera ta. CB nu se bazeaza pe topuri, exista un singur top in functie de numarul de membri inregistrati care ti-au privit camera intr-o ora. Topul asta e fara relevanta dar ajuta unele modele, le motiveaza.

CB asigura o confidentialitate totala cu privire la castiguri. Nu o sa stie nimeni cat castigi, indiferent ca esti model sau afiliat. Mi se pare o chestie foarte buna. Poate ca modele nu au cum "sa-si rupa capul una alteia" dar afiliatii pot, si lucrul asta se intampla frecvent. Sabotajele intre afiliati sunt la ordinea zilei in orice nisa. Dar sunt sigur ca modelele cu peste 200k de followers fac peste 10k la perioada. Daca nu fac, le mananc cu tot cu platforme :D

Mai mult decat atat, CB este o comunitate, oamenii acolo se imprietenesc, se ajuta unul pe altul, colaboreaza. Am vazut o sumedenie de colaborari intre modele cu state vechi pe CB si starlete, iar cele avantajate de aceaste colaborari sunt starletele, in sensul ca nu ar fi avut nicio sansa in fata modelelor. Am vazut de curand o chestie haiosa. Niste fete din Bacau au dat o petrecere in pijamale si nu erau putine, 5 tipe, haioase foc. Oamenii pe CB se mai si distreaza si in general lumea se simte bine. Modelel colaboreaza cu membrii, prin sistemul de moderare. Si pot sa o tin asa pana ma plictisesc :)

Lucrurile pe CB se apropie de o stare de normalitate. Sunt foarte dezamagit de modul in care se comenteaza cu privire la cei/cele care au o situatie mai dificila. Pana la urma suntem oameni, nu animale. Cu ce drept comentezi tu (vb in general, nu ma refer la cineva anume), care ai venit tot de la cules de barabule (vb lui sph), despre altii...Ti s-a urcat la cap si te-a luat ameteala?! Stai fara griji, o sa ti-o iei de la viata cand ti-e lumea mai draga.

Gata ca m-am plictisit. Continuarea in episodul viitor ;)
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Vreau doar sa fac o mica paranteza,nu prea conteaza in viata de unde vii ci conteaza mai mult unde ajungi,nu m-am simtit, eu neprovenind din mediul rural dar am vazut fete chiar de la tara care s-au educat si schimbat in bine pentru ca au vrut mai mult de la viata si chiar au reusit,nu ca ar fi vreo rusine sa fi de la tara,majoritatea oamenilor de la tara sunt.In rest nu mai comentez despre site,am vrut doar sa ma conving pe mine mai mult decat pe altii de niste lucruri.
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

De acord cu tine dar conteaza si sa nu uiti de unde ai plecat si sa ramai cu picioarele pe pamnat, chiar daca ai capul in nori! Eu la asta ma refeream si taxam doar atitudinea superioara cu care unii se uita la cei care se afla intr-o situatie dificila, uitand ca de fapt de acolo au plecat.
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

@Nord tata, nu ai de ce sa-ti faci griji ca se va simti cineva jignit atat timp cat iti expui pe bune o parere personala. Chiar esti incurajat sa o faci, despre asta e vorba pe forum. Sunt totusi placut surprins ca vorbesti de 10-15k unici pe zi din trafic organic dar socat de cat convertesti in bani. Din ce descrii cred ca e vorba de REVS dar mi se pare absolut ireal. Volumul asta tre trafic indiferent pe ce nise pe ce cuvinte vine etc tot cred ca poate fi convertit mai bine. Ca sa nu vb public de sume putem face sa vorbim in privat si sa-ti zic si alta poveste. Am citit de cateva ori ca sa fiu sigur ca nu am inteles gresit cifrele. Am o speta ce ti-o pot descrie, 8000 unici/zi organic, ce generau 15k$ in LJ, PPS plus 5k$ in imlive PPS / luna, adica aprox 200k unici organic aprox 20k$/luna.

@Evander, volumul traficului in sine sau doar el nu-i pentru mine un criteriu de departajare sau nu-i singurul. Cel mai important e suma de bani ce se poate face. Nu m-a interesat niciodata cat fac cei ce de fapt nu fac. M-au interesat varfurile. LJ e peste CB. Urmatorul criteriu e ce trebuie sa fac pentru banii aia? E adevarat, pentru LJ trebuie sa fac mai multe, dar pe CB ar trebui sa fac un mare compromis. Eu iti zic pareri personale. Pentru altii e clar ca ... compromis e altceva. Asa ca pentru mine raportul intre beneficii/implicare/compromis da mult mai bine LJ. Eu tot ce am sustinut si aici si pe topicul celalalt sunt pareri personale pentru care pot argumenta, dar repet sunt motivate subiectiv de ce reprezint si cred eu. Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Am zis si dincolo, ca sunt de acord cu tine cand e vb de trend etc. Dar ne delimitam in pareri dupa criteriile de catalogare. Tu o faci dupa trafic, care chiar daca e mai mare pe CB si clar stau mai mult in site asta nu spune nimic de bani. Ba din contra poti face o estimare daca stai pe site ca multi casca gura. Criteriul meu sunt banii.

Nu toti gandesc ca tine despre publicarea sau nu a castigurilor. Iarasi, si aici fiecare are dreptul sa fie motivat sau nu. Eu sunt motivat. Sadeyes a tras de mine luni de zile sa fac ceva dupa ce am terminat cu studioul. S-a tinut de mine cateva luni sa ma bag pe afiliere. Pana nu am vazut topul de pe AWE, unde pe atunci numarul 1 genera 500k$/luna nu am avut tresarirea necesara. Atunci am zis vreau felie din tortul asta. Ba mai mult m-am intrebat ce cacat mi-a trebuit sa pierd timp cu studio, chiar daca faceam sume frumusele, dar pe langa tortul asta ;)...

Nu ai de ca sa fii dezamagit. Se discuta la rece o realitate. Daca discutam realist o situatie in nici un caz nu inseamna ca jigneste cineva pe cineva. Filozofia mea e una fff simpla. Eu chiar cred ca fiecare E in functie dupa ce si cum gandeste. Nu are cum fi cineva vinovat de jignire ca prezinta situatia altcuiva care de fapt e "vinovat" ca nu vrea mai mult. Ca nu are targeturi mai inalte etc. Au optiuni. Au ales ceva. Sunt singurii "vinovati" de alegerea facuta. Secunda de secunda facem alegeri, ele in fuctie de asta ne duc pe un drum sau altul. Nu pot eu, constatand drumul urmat de cineva, fi acuzat de jignire, pentru alegerile aceluia. Cat sunt cel mai mare critic al meu si incerc sa ma tin cat mai obiectiv, nu am cum sa nu pot analiza si alte situatii in care nu sunt direct implicat dar la care ma pot raporta pentru o intelegere cat mai exacta a ceea ce sunt. Nici nu pot influenta alegerile deja facute a altora. Pot cel mult incerca sa redesenez traiectorii ipotetice, care urmate cu gandul pot fi transformate in carari reale.

E ca si cum as jigni un criminal ca i-as zice criminal. Daca faptele sunt omorul, pe acela ce l-a infaptuit il transforma in criminal. Eu nu fac decat sa constat acest fapt si-l cataloghez in consecinta.
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

CB este un site de reclame pentru alte produse/situri ADULT.... principiu de functionare identic copiat de la cam4....

pentru asta are nevoie de trafic in nestire : saraci, bogati, nu conteza, trafic sa fie.

ca sa aibe trafic trebuie sa ofere CIRC.

iar ca sa ofere circ plateste circul cel mai cel, adica ofera un premiu pe ora plus un premiu pe zi plus un premiu pe luna ROOMULUI cu cei mai multi guesti si membri in room....nu poti sa spui decat ca site-ul este super corect: are nevoie de circ si il si plateste.

restul de venituri din private, tipsuri, alea-alea sunt venituri colaterale (adica accidentale) ale site-ului si desigur, doar sperante in visele celor care nu castiga premiul oferit de site.

cei (putini) care au priceput cum e cu premiul ala fac absolut orice ca sa-l si ia .... acesta fiind motivul pentru care vedem ... ce vedem...
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

este "un site de reclame" in sensul in care face publicitate ALTOR site-uri.
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Deci esti de acord cu mine ca traficul e mai mare pe Chaturbate? Daca e asa, inseamna ca am facut un mare pas inainte, inseamna ca am reusit sa conving pe cineva cu care vorbesc aceeasi limba ca am dreptate. Acolo unde e trafic, vin si banii, sau poate ca sunt deja acolo si noi nu stim. Cand ai trafic, cu mici ajustari, poti sa-ti dublezi veniturile. Banuiesc ca stii cum se fac bani pe Flippa. Acum, poate mai sunt si altele, eu cand imi luam notite, Flippa era in voga. Acolo se vand site-uri la licitatie, vin niste baieti, ca mine, ca tine si observand potentialul unui site il achizitioneaza, ii ajusteaza metodele de monetizare si ii dubleaza veniturile cu acelasi trafic, fara sa-i creasca cheltuielile. Deci, ca sa ne intelegem, suntem pe internet, traficul produce intotdeauna bani! Numarul lor tine doar de reglaje fine!

Banii sunt un criteriu relativ, total neconvingator pentru mine, atata vreme cat nu stim date reale si de pe un site si de pe celalalt. Nu comparam doar mere cu pere ci mere cu nimic :)

Raman dezamagit, si eu mai dau exemple ca sa scot in evidenta anumite aspecte, asta e normal si logic sa se intample dar eu vorbeam despre rautate, ipocrizie, chiar prostie. Daca vrei sa convingi pe cineva de ceva anume, vino cu argumente, cu date, cu explicatii...nu arunca o galeata de laturi in capul celorlalti, asta nu face decat sa te descalifice ca om. Cum spuneam, nu vreau sa nominalizez dar cine citeste topicul, observa cu usurinta cine face remarci total deplasate la adresa celor care lucreaza sau doar viziteaza Chaturbate.
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

eu daca as fi fost baiat as fi facut asa cum au facut ei , as fi crescut traficul pe orice cai pana cand as fi ajuns sa deranjez marile site-uri ... dupa care organizam o licitatie privata exact cu cei pe care-i deranjez : vreti sa scapati de mine ? pai cumparati-ma... cine da mai mult ?

foarte multe siteuri "emergente" au fost cumparate de site-urile mari, ne-lasandu-le pe cele mici sa se faca mari s-a pastrat piata cele mari pentru cele mari .... la un moment dat , mizeria umana pe CB fiind din ce in ce mai horror , cum bine a zis cineva mai sus, site-urile care se respecta si care nu vor sa se degradeze il vor anihila prin cumparare, probabil vor pune mana de la mana.

la fel cum au pus niste baieti mana de la mana si ne-au cumparat noua industria romanesca tocmai pentru a o inchide ca incepuse sa deranjeze.

sau poate , mai ieftin, CB si restul florilor de aceeasi natura vor fi inchise prin aparitia unor noi normative pe internet, inchise de militia netului, if any.
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Pai stai putin ca nu m-ai convins tu. Eventual eram deja convins. Dar nu numarul in sine conteaza ci calitatea lor. Comparatiile cu lumea reala ajuta si pe cei ce nu sunt aproape domeniului sa inteleaga mai usor.

Daca anunt o petrecere cu staif la care oamenii trebuie sa plateasca bautura obligatoriu ca sa poata participa la conversatii, sa socializeze va participa un numar x de persoane. Dar daca anunt o petrecere fara prea mari pretentii la care bautura costa chiar mai putin decat la petrecerea cu staif dar regula e ca oricine poate socializa daca pe langa unul care a platit o bautura evident ca va participa un numar mult mai mare decat x, dar cand tragi linie foarte probabil nu strangi mai multi bani. Sau chiar daca se starng la fel, unii prefera prima petrecere indiferent de costuri datorita calitatii socializarii. Paralela e evidenta.

Daca am in spate 100 de oameni flamanzi care docil urmeaza decizia mea si in fata am kfc si mcdonalds, aceste 2 companii se vor bate in oferte pentru a ma "convinge" in alegere. Daca am comision din ce consuma acestia pot fi convins ca fac o suma frumoasa. Acceasi situatie, dar am 1000 de oameni satui. Companiile se vor bate mai tare pentru alegere, ca inca nu stiu strea de satietate a lor. Eu sunt platit la comision din ce consuma acestia, dar satui fiind vor manca doar unii mai pofticiosi sau gurmanzii. Deci nu numarul lor conteaza.

Asa e si cu traficul de utilizatori ce-l am si pot decide unde-l trimit. Dar daca am trafic venit pe cuvinte cheie ce contin "free", "cheap" etc voi converti mai putin.

Repet, pentru mine conteaza si ce trebuie sa fac pentru bani. La ce am vazut pe CB nici cu dublul sumei ce as face-o pe LJ nu m-ar tenta. Dar asta sunt eu. Nu inseamna ca e singura alegere sau cea mai buna. E a mea conforma cu dorintele si necesitatile mele. Si nici nu incerc sa conving pe cineva de parerea mea. Doar o expun si o argumentez. Respect orice alta optiune, dar nici nu vreau sa mi se impuna la randu-mi.
Scrie răspuns

Înapoi la “Listă site-uri Adult Video Chat, Cam Sites, Live Cams”