Infiintare site

Pentru Webmasteri, Afiliați in special pentru cei cu profil adult video chat dar si ceilalti webmasteri care au siteuri pentru adulți sunt bine veniți. Puteți discuta despre Programele de Afiliare live cams și conexe. Colaborări, schimb de informații, sugestii pentru noile proiecte adult, schimb de backlinks și așa mai departe! ℹ️👑📝
Scrie răspuns
Primo
Mesaje: 3
Membru din: 14 Mai 2006, 15:31
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salutare la toata lumea. Din cate am observat treburile se misca si se misca binisor pe acest forum drept pentru care m-am gandit ca este bine inainte de toate sa ascult si parerile unor mai vechi in ale AVC-ului.
Care este marele meu of? De ce nu se inmultesc siteurile de AVC ca ciupercile dupa ploaie aici in Romania si se folosesc doar cele de peste hotare? In momentul de fata exista tot ce trebuie, inclusiv legi.
M-am gandit foarte bine si vreau sa fac un business in treaba asta. Vreau sa imi fac un site. Resurse exista, baieti care sa puna pe roate un astfel de site exista, reclama nu este o problema dar tind sa cred ca nu este suficient si de aceea vreau sa mai ascult si alte opinii. Ma tem ca nu stiu toate necunoscutele din aceasta problema si nu vreau sa demarez o treaba ca mai tarziu sa ma impotmolesc si sa nu mai pot descurca problema.
Astept pareri, opinii, sfaturi legate de subiectul asta si va multumesc anticipat.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Infinity
VIP
VIP
Mesaje: 325
Membru din: 07 Sep 2005, 16:46
Localitate: Worldwide
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Draga Primo, in primul rand iti urez un calduros bine ai venit pe Forumul adultvideochat.ro!

In al doilea rand, legat de problema abordata de tine, as dori sa iti dau un raspuns citand randurile scrise, care mi s-au parut graitoare, scrise de catre blue cum.
blue cum scrie:Piatza siturilor de avc s-a cam inchis. Ce poate sa ofere un site nou, inafara de zvonuri? Ca sa iti faci un site de avc si sa speri ca vei ajunge in 2-3 ani la nivelul Imlive, Jasmin, Ifriends, Camcontacts, inseamna ca esti o companie, cu reputatie, cu o cifra de afaceri considerabila...altfel e ca si cum s-ar lansa FilimonSarbu SRL in productia de celulare. Altfel, pe piatza distributiei de celulare, mai e loc... :D
Fermecătoare ca o zână, amăgitoare ca o cadână, impunătoare ca o stăpână
DoarEu
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 411
Membru din: 25 Sep 2005, 02:13
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

nu sunt de acord !
mai e loc , si mai e loc bun ! dar trebuie sa oferi calitate ... asa sa faci un site de dragul de a-l face ...

care sunt siturile alea multe ? alde camigula (parca asa-i zicea) sau mai stiu eu ce piese de muzeu pe care cred ca nu s-a facut niciodata un privat ?

adevarat ! e greu sa le ajungi din urma pe siturile deja consacrate in domeniu , dar nu imposibil !
Avatar utilizator
studio33
Mesaje: 42
Membru din: 14 Iul 2005, 01:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

multi se gandesc sa faca asta ... putin reusesc sa faca asta cu succes , problemele sunt nenumarate
Primo
Mesaje: 3
Membru din: 14 Mai 2006, 15:31
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Deci lumea e deschisa la ce inseamna siteuri autohtone, este un semn bun in cazul in care eu sau altcineva o sa dea drumul la o treaba pur romaneasca si de calitate.
O nelamurire am, leagata de toate treburile astea si tare ma pune pe ganduri. De ce nu exista siteuri care sa ofere un procent mai mare de 60%. Nu e vorba de naivitate, pur si simplu intreb pentru ca siteul momentan este pus doar pe hartie si sunt constient ca o sa ma lovesc de fel si fel de probleme dar usurel si cu grija se poate trece peste ele. Si nu imi vine a crede ca este doar lacomia omului si nimic altceva (poate vreo lege, vreo restrictie de vreun fel). In oricare alt caz mie imi convine si merg mai departe.
Continuam cu sugestii pareri si nu se stie niciodata ce ne rezerva viitorul.
blue cum
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 131
Membru din: 10 Oct 2005, 14:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bai ati vazut cine m-a citat? moaaaaa ce tare am ajuns. O sa imi creasca ratingul, saru'mana.

nu exista asa ceva : 60 % . la webmasteri ce le dai? sa nu zici ca faci singur ca inseamna ca nu o sa fii pe cele mai tari site-uri de promo, care sunt folosite de principalele site avc. Si nu se merita sub nici o forma sa faci singur publicitate. Si daca aduci din prima 100 de fete carora le promiti 60-70% or sa stea o saptamana si or sa plece, pentru ca daca ai fete nu inseamna ca vin automat si membrii; si dezvoltarea siteului tre sa fie proportionala intre membrii si hosti.
Si mai sunt impozitele, netul, bilingul, chargebackurile, securitatea, avocatii, si LIPSA DE CREDIBILITATE A SITEURILOR ROMANESTI...
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Mesajul se adreseaza la general, celor care vor sa inceapa un proiect de site in domeniul de care vorbim, si celor care sunt la inceput de drum, in speranta ca daca se vor lovi de problemele care le prezint eu aici, macar sa ii prinda pregatiti. Sunt opinii pur personale, nu cred ca sunt 100% obiective, sunt doar lucruri observate la altii pe parcursul timpului.

Dupa parerea mea, succesul unui site de video chat, tine de 3 ramuri principale care trebuiesc tratate diferit 1. trafic , 2. modele, 3. afiliati , Cei care vor reusi sa stapaneasca fiecare ramura si sa creeze un fel de balanta intre ele, cred ca aceia au sansele cele mai mari de succes. Toate cele 3 ramuri sunt la fel de importante, trebuiesc tratate cu responsabilitate permanent. S-a rupt o ramura, la scurt timp se rup si celelalte 2.

La noi nu prea vad multi oameni, care sa fie capabili sa stapaneasca ca la carte punctele de mai sus. Patronii de studio, au modele, dar nu au experienta deocamdata in marketingul adult. Poate 90% din cei care au studio cu peste 10 modele, viseaza la un site propriu, multi chiar au incercat sa investeasca, si mai multi se chinuie poate chiar in momentele astea cu cate un site propriu. Una peste alta nimic cu adevarat notabil, pana in prezent. Poate doar extasycams, sa zic asa iese putin in evidenta, ca are peste 15 modele online la fiecare moment al zilei. Dar eu consider ca au gresit fatal cand au ales sa faca spam la greu pe siteurile cu free chat, deasemenea o vad ca o greseala pretul foarte mic pe minut (0.49), una peste alta momentan se tin binisor, si poate asta e cel mai important acum, ptr ei. Dar din pacate multe din greselile din trecut, pot afecta viitorul. Ramane de vazut cum se vor descurca mai departe, eu unul le urez succes.

Pe de alta parte cei care sunt tari in programare, si poate si marketing adult, nu au experienta in a aduce modele, sau nu vor sa se complice cu situri de video chat, pentru ca au metode mai sigure si mai lipsite de complicatii pentru a produce banul. Daca e sa trag putin cu ochiul si la cei de afara, (care au incercat mai intai sa ridice situri de traffic si apoi site cu livecams) as zice de livesexlist.com, unul din siteurile de traffic puternice din acest domeniu, ruleaza minim 30.000 de vizitatori zilnic, acum 2 ani au deschis situl liveseex.com. Ma gandeam atunci "sa vezi acum ce se ridica astia, in cateva luni, rupe piata" .... au oferit 80% in prima luna ca sa atraga modele.. .deja situl avea 20-30 de modele, la 2 sapt de la start... totul parea pus la punct cu precizie.... Ma uit acum dupa 2 ani la liveseex are 1 model online si vreo 4 video inregistrate. Livesexlist este in continuare unul din cele mai puternice siteuri de traffic pentru siturile cu livecams. De ce nu s-a dezvoltat liveseex ? Nu stiu... a fost doar un exemplu...
Mai ma uit la camchoice.com unul din portalurile tari din domeniul asta, dupa ce a devenit puternic, a dat drumul la cams4us.com acum 1 an si ceva daca nu mai bine, tot asa a inceput furtunos, 20-30 de modele online inca din prima luna, pe urma ... nema dezvoltare 5-6 modele online in medie, doar seara mai urca la 10-11 din care 3 baieti, si cate 2-3 modele noi care il testeaza si apoi il lasa.
Ambii webmasteri, castiga mult mai bine din trimisul de traffic la alte siteuri consacrate, intentia lor a fost clara de a isi face si site propriu, si de a trimite grosul trafficului acolo, ceva s-a rupt pe parcurs, ceva nu a mers, undeva au gresit ei, sau poate pur si simplu nu au realizat inca ca nu se poate dezvolatare puternica de unul singur. Sau poate au realizat chestia asta, dar si-au facut calculele si prefera sa nu isi asume responsabilitatea pentru un site imens, cu numar mare de modele, eu stiu, sau poate pur si simplu nu merita efortul atat financiar cat si psihic. Numai ei pot raspunde exact.

Romania in continuare este vazuta de afara ca un "paria", vrei sa dai drumul la un proiect de site, incepi sa te lovesti usor usor de probleme, procesatorii buni nu te accepta, ca nu esti inca in UE, faci eforturi mari, dai cu offshore si alte minuni, procesatorul bun iti spune ca directorul si firma offshore trebuie sa fie din aceeasi tara, iar faci eforturi sa gasesti persoana care sa isi asume resposabilitatea pentru situl tau adult. Faci vreo tampenie pica ala, reactia e in lant, adio site, o iei de la 0. Una peste alta cu efort mai mare sau mai mic in functie de priceperea fiecaruia, o rezolvi si cu procesatorii. Pe urma constati ca procesatorii aia asa buni, parca au o gramada de dezavantaje, esti site nou, ai o gramada de restrictii, clientii au limita la cheltuit, pentru a se evita cat mai mult charghebackurile, in functie de procesator, unii au limita pe suma cheltuita, altii pe numarul de tranzactii etc. Una peste alta este un lucru care te incurca destul de mult la inceput. Dar totusi limitele astea sa zicem ca nu te agata prea tare.
Altii aleg o cale aparent mai usoara, procesatorii mai blanzi, mai la inceput, sa le zic asa, dar iar intervine o problema, cat % din potentialii clienti ii pierd pentru ca nu au incredere in procesatorul de plata? greu de raspuns...

Ca webmaster ai inteles de la inceput ca pentru siteurile adult comisionul procesatorului se invarte intre 10-15% in functie de volumul vanzarilor, apoi mai observi ca iti mai zboara 10% pentru primele 6 luni, garantie pentru charghebacks, refunds etc. Daca nu sti sa manageriezi siteul si sa gasesti solutii pentru situl tau, sa duci rata fraudei cat mai jos, deja problemele incep sa apara iar. Odata ca poti pierde garantia, apoi daca depasesti un anumit procent de frauda, care nu stiu exact cat este, s-ar putea sa te trezesti cu contul inchis, si poate si cu alte repercursiuni.
Clientii se vaita mai tot timpul, si de obicei se vaita la aia unde platesc, adica la procesator, nu iei masuri rapid, zbang s-a dus siteul.
Cand toate incep cat de cat sa intre pe un drum normal, zbang da anunt procesatorul, ca nu mai accepta siteuri ADULT.

Modelul se vaita la fel, aia nu-mi merge, aia nu-mi place, nu iei masuri rapid, zbang s-a dus modelul.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Treci peste toate, esti un luptator, aduni cateva modele pe site, lucrurile incep sa mearga bine, pe urma vezi ca incep sa dispara clientii, clienti buni nu mai cheltuiesc, te apuci sa verifici logurile... incepi sa gasesti: y_a_h_o_o, m_s_n, send $ by We_st_ern U-n_i-o_n, my p_h0n_e nu_mbe_r is 0_7-2_4-4_50-31_5, .... te ia de cap... zbang regulamente noi, zbang conturi inchise probabil, zbang nu mai dai banii, zbang apari pe toate forumurile ca esti un TZEPAR, siteul incepe sa coboare.

Mai sunt si echipele de soc (cardist+model), care te asteapta ca painea calda sa intri pe piata, te bucuri ca ai modele si dupa vreo cateva luni, dupa ce ai facut platile, iti vine un chargheback de cateva mii de te doboara. Si daca nu te doboara iti sare procesatorul in cap, si ajungem la ce am zis mai sus.

Mai vin si "clientii" aia meseriasi, "domle eu am fost in privat cu modelul X si nu a vrut sa presteze ce i-am cerut, vreau banii inapoi imediat" .. dai cu investigatii, modelul zice ca a fost totul ok, si da vina pe client, dai cu loguri text, nu reiese nimik, dai cu loguri video, dar de unde loguri video ? ca nu poti sa investesti de la inceput in data centeruri care sa stocheze miile de GB... nu ii dai banii clientului inapoi.. .se duce la procesator... sau nu il mai vezi pe site... ii dai banii clientului inapoi... s-ar putea sa nu mai vezi modelul pe site.. ca esti mic deocamdata ...

Vine un meserias si gaseste el o gaurica mica in securitate, poc iti ia baza de date cu informatiile despre clienti si modele, aparent nu are ce sa faca cu ea, ca datele de carduri sunt salvate la procesator. Dar.... omul e creativ, poate intra pe contul clientului si sa se distreze cu modelul... poate intra pe contul modelului si sa distreze cu informatiile despre plati (daca nu au fost gandite cum trebuie).. Isi face un mailing list si dai cu SPAM... Fie una fie alta, e nasol.

Dupa aia, incepi sa descoperi o gramada de chestii legate de lege, in orice fel o gandesti, fie ca faci situl sa se supuna legilor de afara fie ca se supune legilor din RO, sunt o gramada de chestii pe care nu ai cum sa le anticipezi, daca intrebi in RO ti se da din umeri, daca intrebi afara, da mai intai scoti banul ca sa intrebi afara, ei iti spun lucruri care poate le stiai deja dupa net, dar neah nu erau importante la inceput, si acum trebuie sa schimbi sistemul de la 0 poate ca fi in pas cu legea. Nu esti in pas cu legea, ai nopti fara vise, si treziri dese, fumezi mult si iti cade parul :). Esti in pas cu legea, descopera niste parinti fotografiile pustoaicei lor de 16 ani prezente pe situl tau, tu esti nevinovat, ai aprobat documente falsificate, nu aveai de unde sa sti. Crezi ca intereseaza pe cineva ? Tu esti primul vinovat, dai cu scandaluri, dai cu procese, dai cu despagubiri, Ifriends a avut un scandal bomba pe tema asta, acum ceva timp, si lumea inca se mai intreaba “de ce oare este if asa de restrictiv, si obsedat dupa documente si verificari, ca altii nu cer decat un buletin si o foaie?”

Daca ma gandesc mai bine, partea cu legea, putea foarte bine sa reprezinte a 4-a ramura importanta a sitului. Adica nu cred ca isi doreste nimeni sa fie cu siteul sus, si dintr-o data jos si dupa gratii. Imi aduc aminte acum 4 ani, era un site cu potential, site italian, crestea pe zi ce trece, toate bune si frumoase, pana intr-o zi cand il incarc si era asa frumos un banner pe mijloc... “Acest site este inchis pentru investigatii, de nu stiu ce departament al justitiei italiene” . Toti au sarit atunci, aaaaaaaa, e manevra de la site ca sa nu ne mai dea banii. Poate aia chiar erau sub investigatii, si poate sa zicem ca au scapat fara probleme, dar mai puteau ei sa redeschida acelasi site? Zbang dai iar de la 0.

Sunt o gramada de aspecte legate nu numai de legea tarii unde este ruleaza activitatea, dar si de legea internationala. Am citit pe undeva ca daca tu rulezi activitatea in Olanda sa zicem, dar situl tau are relatie (de comert) cu cetateni americani (clienti), situl tau in cazul asta se supune si anumitor legi americane, legi care au rolul sa protejeze cetatenii americani. Nu respecti legile astea in relatia site-client american, pot apare diverse probleme, la care nici nu ai visat vreodata. ( Ultima fraza nu o luati de buna, nu sunt bine informat, este doar un aspect citit pe net, pe care nici eu nu cred ca l-am inteles prea bine). Clar este, ca vad o gramada de situri care nu sunt americane, dar se supun legii 2257, care din cate stiu e americana... Poate se gaseste cineva care s-a lovit cu adevarat de problemele astea si ne explica cum sta treaba.


Sa zicem ca sunt toate bune si frumoase, s-a trecut peste primele piedici, siteul incepe sa ruleze, are traffic bunicel, s-a investit si in reclama ceva ca altfel nu avea cum sa se ridice. Apoi incepi sa faci niste calcule, mai te uiti la unu mai te uiti la altul, la unul vezi o rata de conversie de 1:100, altul 1:300, la tine 1:1000, incepi apoi sa intelegi ca si trafficul asta e de mai multe feluri, si nu poti aduce orice fel de traffic ca arunci cu banii aiurea. Incarci situl aiurea, poate esti si vreunu din ala care plateste in plus la depasirea benzii garantate, si e nasol sa ai traffic mult si prost. Te apuci cercetezi, cafele, tigari, sedinte cu echipa, alea alea, si gasesti solutii pentru traffic mai bun. Dar totusi nu esti multumit, altii cu acelasi traffic, au o rata de conversie de 3-4-5 ori mai buna ca tine. Incepi apoi sa te gandesti, ca poate siteul tau are ceva in neregula, dai schimba design, vino cu servicii noi, baga fun cluburi, bloguri, imagine 3D nenorociri.... sa prinzi din urma concurenta, cica. Observi apoi ca le-ai pus degeaba ca nu le foloseste nimeni, si in sfarsit realizezi, ca modelele si studiourile care sunt prezente pe siteul tau, nu dau 2 bani pe el. E doar un site secundar care e tinut in bara, clientii sunt tratati flecmatic, si multi din ei nici macar nu sunt tratati, ca sunt atat de multe situri in bara, ca indiferent cat de meseriasa e avertizarea sonora, e acoperita probabil de vocea lui Gutza (just jokeing).
Si modelul poate aude avertizarea sonora, dar daca ai avut proasta inspiratie la inceput, sa spargi piata cu pret unanim de 40 centi minutul, s-ar putea ca modelul prezent pe site, sa ii zica clientului “pentru 40 de centi iti arat motzul de la basca”. Iti vine sa innebunesti, cand vezi reclamatii dupa reclamatii, clienti pierduti etc, parca iti vine sa faci curatenie pe site, dar cand te uiti si vezi 10 modele active din care 9 cu realizari sub 1000, parca iti vine sa mai lasi de la tine.

Apoi cand te uiti si mai atent la fetele online, ti se pare tie ca la vreo cateva modele parca sunt aceleasi miscari care se repeta permanent. Casti ochii mai bine, damn nu era doar o parere, era doar un “mini patron” de studio care odata mai demult a avut inspiratia sa le faca cate un video cu de toate, la fostele sale modele, si acum le transmite, vezi doamne, ca sesiune live la tine in site, ca in apartamentul lui sufla vantul de la ultimul scandal cu modelele si trebuie sa isi faca si el o ocupatie, netul costa, curentul costa alea alea, si pana vin alte modele ......Din 10 cate aveai erau defapt doar 7, dai conturi inchise alea alea, scandal, nenorociri.... maine esti iar in forumuri cu o poveste incredibila, dai te aperi, iti spui necazul, degeaba... realizezi apoi ca te lupti cu morile de vant in forumuri si te lasi pagubas.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Iti aduni toate fortele, doar esti un luptator, aduci oameni mai multi, pierzi ceva timp sa ii formezi cum trebuie, monitorizare la maxim, reguli noi pentru modele, din ce in ce mai drastice, reclama la greu sa aduci modele mai de valoare, iti vin idei de sume garantate pe ora , bonusuri alea alea. Esti plin de elan, incepe siteul sa urce nitel, 10-15-20 de modele, incepi sa iti regasesti linistea. Iti iei o vacanta scurta, si te intorci la treaba, pac sedinta cu echipa sa vezi cum stau lucrurile. Programatorul: Sefu am descoperit niste bube in sistem, naspa rau de tot, am lucrat incontinuu de 2 zile, siteul e picat de 3... Webdesignerul: Sefu' am schimbat pe ici pe colo cate ceva ca nu imi placea mie cum arata, da nu cred ca din cauza asta a picat situl, sau cel putin asa sper, eu unu nu am umblat deloc la partea de programare... Suportii: Sefu' la noi totul e ok, nu am avut probleme cu modelele, in general au fost probleme minore: una dormea pe site, alta statea fara fatza in camera, alta era dezbracata in free chat, la una se vedea camera in ceata, la alta alb-negru, la alta nu se vedea deloc, au venit vreo 5 modele sa faca reclamatie ca nu le-au aparut banii in statistici, dar noi credem ca astea fac la misto, am rezolvat mai toate problemele zicem noi, se mai vaita clientii ca se blocheaza camera la modele, dar noi credem ca e de la calculatorul clientilor ca la noi totul a fost ok pana acum 3 zile....

:) Incepi sa te invarti prin birou ca titirezu', te gandesti, “sunt conducator, trebuie sa iau masuri urgent, se duce totul de rapa iar”.... Simti ca trebuie sa urli, sa reprosezi, sa dai cu pumnul in masa... dar ai sansa sa strici echipa, unii dintre ei nu pot lucra sub stres. Daca nu urli, lucrurile nu se vor schimba. Daca il dai pe unu afara ca sa dai exemplu celorlalti, va trebui sa formezi altul, si tot asa. Orice ai face, parca nici una din optiuni nu e cea mai buna. Toate sunt optiuni nasoale, iar tu trebuie sa o alegi pe cea mai putin nasoala.

Una peste alta afilitatii pentru care ai muncit din greu sa ii faci sa colaboreze cu tine, incep sa nu mai trimita traffic, ba ca e picat siteul, ba ca nu le convine rata de conversie, ba ca nu stiu cu ce te-au mirosit ei ca faci smecherii pe acolo..... trafficul incepe sa scada. La ala platit ai uitat sa actualizezi linkurile, dupa ce programatorul a schimbat sistemul, si nu mai vine traffic nici de acolo de vreo saptamana. Te duci pe forumuri si deja modelele se intreaba daca nu cumva siteul tau incearca sa le dea vreo teapa, ca nu merge de cateva zile “Stiti ceva de situl xxx.com ca nu merge de cateva zile, si am ceva bani facuti acolo” mai vin si carcotasii repede “Pai ce cauti fata pe situri din astea de 2 lei” si uite asa usor usor dintr-una in alta, iar cobori....

Sau poate superi pe cineva care nu trebuia, si iti tine siteul sub teroare ca te-a prins cu garda jos. Sau cand iti vizitezi siteul gasesti in index, cum au gasit si altii “This site was Hacked by Gigel, I meant no harm, I only wanted to show you that you have a big security hole, tell your admin to fix it. If you need me take care of your security problems please contact me at gigel@gigelmail.com:) Cat ai fi de meserias te ia rasu/plansu una-doua.

Dupa un timp tragi linie, ai sute de voci care iti suna in cap “Dau comision mare la modele.... si ce primesc in schimb?”, “Dau o gramada de bani pe traffic... pentru ce?”, “Platesc salarii mari la oameni... si ei isi bat joc de munca mea”, “M-am facut de ras in fatza la afiliati”, “Modele nu stiu cum sa mai aduc”, “Bani nu prea mai sunt”, “Cine draq m-a pus pe mine sa ma iau dupa ala” sunt clipele de ezitare, clipele de dezamagire, clipe dramatice, cat ai fi de luptator, esti totusi om.

Ai invatat din greseli, esti calit, ai inca puterea sa incepi de la 0, lucrurile merg mai bine de data asta, dar acum constati ca esti “putin” in urma fatza de concurenta, in timp ce tu oferi in continuare, vechea tehnologie flash sau java, cei puternici deja au implementat, spatiul virtual, programatorii lor deja scot “maps” pe banda...
Parca le vad afisate optiunile pe siteuri peste vreo 4-5 ani:
“Alege camera unde vrei sa te distrezi cu acest model:”
1. In parc
2. La mare
3. La munte
4. In padure
etc
apoi optiuni sa alegi efecte: frig, cald, soare, innorat, zapada, ploaie, ceatza etc :)
La altii care sunt putin mai in urma se joaca poker live pe dezbracate cu modelul, la altii se vede 3D, altii au implementat dispozitivul ala de transmite mirosurile pe internet (e facut de japonezi parca) pentru a putea permite clientului sa miroasa diversele miresme emanate de model. Sa fi in pas cu moda, alti bani alta distractie, dai si scade procentul la modele, daca ai putine esti deja in groapa cu decizia asta, daca aveai multe, nu mai citeai acum acest mesaj.

Sigur ca am exagerat, trebuia sa mai si glumesc putin, pentru ca deja sunteti plictisiti probabil de la cat am putut sa scriu, e ziua aia speciala cand imi vin frazele pe banda rulanta.

Dar una peste alta lasand la o parte gluma, consider ca este o afacere care trebuie tratata cu cea mai mare seriozitate, daca cineva intentioneaza sa ajunga vreodata de succes. Se cere cercetare la maxim, inainte, si pe tot parcursul activitatii.
Sunt mii de situri de video chat in lume, si cu toate astea siteurile cu adevarat de succes le numeri pe degete, restul sunt “buticurile” si “chioscurile” de la coltul strazii, acolo unde ce iei pe “mere”, se duce pe “pere” si tot asa.

Probabil va ganditi ca am vreun scop de am tratat atat de negativ acest subiect, sau poate va ganditi ca am trait experientele care le-am descris pe aici. Nici una din alta, este pura impresie amestecata cu o anumita putere de observatie in munca celor de afara si chiar a celor de aici.

Cu toate astea, nu exista site care sa nu fi trecut macar printr-o patanie ca cele de mai sus, si daca pare prea negativist postul asta, va asigur ca realitatea uneori si pentru anumiti oameni poate fi mult mai dura.

Este negativist nu pentru a speria pe cineva, am scris atat de mult pentru ai face, pe oamenii capabili, sa constientizeze problemele, care pot apare intr-un asemenea proiect. Imi e greu sa cred ca nu exista si in Romania, macar 1 singur om, capabil sa poata conduce si ridica un asemenea site. Cred ca acel om capabil sa gaseasca rezolvare la toate aceste probleme si la altele care apar pe parcurs, va fi primul care se poate mandri ca are un site de succes in aceasta industrie. Un site in care modelul roman, sa nu mai fuga de alt roman, un site care sa fie capabil sa schimbe mentalitati. Atunci cand strainul vine pe siteul asta sa ramana cu gura cascata, si sa nu mai apese pe X, cand realizeaza ca, era cat pe ce sa isi bage cardul pe un site romanesc. Un site in care sa prezinti lucrurile cat mai aproape de realitate, nu sa ii spui clientului ca ii dai “miere” si defapt era “mult zahar cu apa”. Iar la modelele care nu dau “mierea promisa la clienti” inainte sa le dai restrictii si reguli copiate din alte siteuri, tu cel care esti in spatele siteului ar trebui sa iti faci un pic de “mea culpa”. Daca te oboseai macar un pic sa inveti acele modele cum sa lucreze, cum sa isi seteze camera, tutoriale cu sfaturi pentru diferite situatii, etc, poate acum ele nu mai greseau atat de mult pe site, si poate erau mai multe modele care intelegeau cu adevarat cat de important este rolul ei in tot acest angrenaj. Poate atunci tratau si modelele munca cu mai multa responsabilitate. E valabil si pentru multe studiouri.

Oricum astept cu nerabdare ziua in care voi intalni acest site. La temerari le urez cat mai multa bafta si minte limpede, pentru ca au nevoie, altfel nu se poate. Si le mai dau un sfat, nu ascultati la vorbele mele ca sunt prea negativist, dar nu va incredeti orbeste nici in cei care se vad Bill Gates de pe acum. Ai un vis?scop?.. cum vrei tu sa ii zici... urmeaza-l... dar calculeaza-ti pasii cum trebuie, lucrurile nu sunt asa de complicate precum par, multe se clarifica de la sine pe parcurs, totul e sa nu uiti de unde ai plecat, sa nu iti uiti visul.

Imi cer scuze pentru lungimea mesajului, dar pur si simplu, altfel nu pot, ori le zic pe toate odata, ori nimic :)

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
Infinity
VIP
VIP
Mesaje: 325
Membru din: 07 Sep 2005, 16:46
Localitate: Worldwide
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Imagine

PS: fa acest topic Sticky caci altfel nu se poate!
Fermecătoare ca o zână, amăgitoare ca o cadână, impunătoare ca o stăpână
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Bravo!!!
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Primo
Mesaje: 3
Membru din: 14 Mai 2006, 15:31
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Da SAD^^EYES, ai punctat cu mare atentie toate problemele si te apreciez. Sunt convins ca intr-o chestie serioasa fara doar si poate o sa ma lovesc de ele dar cu multa munca si cu grija speram sa ajungem intr-un punct favorabil. Acum ramane de vazut ce si cum.
Multa bafta la toata lumea.
Avatar utilizator
Marlboro
User Activ
User Activ
Mesaje: 223
Membru din: 01 Iul 2005, 09:53
Localitate: Neighborhood
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Reteta perfecta ar fi, o directa proportionalitate intre teorie si practica dar si un grad crescut de nebunie care de multe ori este sinonima cu curajul.
Important este sa vrei...
De 6 ani de zile m-am lasat de tzigari...
Vrea cineva un Marlboro ?!? (e moarte sigura)
darksoul
Mesaje: 13
Membru din: 20 Mai 2006, 10:30
Localitate: CJ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sad eyes
poate bem o bere la lsawards ca vaz ca iaste ce se discuta cu tine :)
Avatar utilizator
LionKing
Mesaje: 16
Membru din: 22 Aug 2006, 15:20
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

... SAD^^EYES :wink: problema spatiului virtual este rezolvata de mult, in ceea ce priveste implementarea 3d-ului sunt in masura sa il ofer clientilor pe data de 1 decembrie ... totusi nu cred ca voi fi in stare ca pana la 1 aprilie sa ofer posibilitatea clientilor site-ului sa foloseasca butonul "Instant teleport" ... in acest moment din motive independente de vointa mea fata este teleportata in mod constant "prin vecini" :!: :shock:
www.vladlaurentiu.ro - fotograf intre fotografi ...
dragoserv
Mesaje: 42
Membru din: 01 Dec 2005, 19:42
Localitate: ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Am citit tot ce ai scris aici SAD si ai dreptate,nu este imposibil de ajuns sus dar e foarte greu...
Ma gandeam si eu la un moment dat ca as putea face un site de AVC,dar problema este ca eu ma pricep numai la optimizare pentru motoarele de cautare SEO ,dar la multe altele care se cer aici nu ma pricep,am 4 site-uri la ora actuala toate in Ro care nu au treaba cu AVC-ul si stiu cat de greu este aici sa faci fata concurentei aici in Romania ,dar la AVC unde este atata concurenta cu site-uri cosacrate care ofera mult mai mult fata de ce poti tu oferi ....
Sincer daca cineva ar face un site as putea colabora cu el (ma refer la partea de promovare,optimizare pentru motoarele de cautare) ,cu toate ca si pe acest plan (SEO) concurenta este imensa.
Din cate vad eu pe acest forum toti care aveti sau vreti sa va faceti un site nu va ganditi la optimizare pentru motoarele de cautare,cand aceasta va poate aduce un trafic imens si cel mai important GRATIS! ,toti va ganditi numai la publicitate platita,eu nu zic acum ca nu este buna sau ca nu trebuie dar cu aceasta publicitate platita problema e ca daca nu mai platesti adio vizite (membri) ,pe cand daca un site este optimizat si cineva se ocupa de el la partea de optimizare constant vizitele vin mereu fara sa mai platesti nimic.
Acum daca ma uit la cateva site-uri de AVC imi dau seama ca nu au nici o treaba cu optimizarea pentru motoare,nici nu va puteti da seama cat pierd acele site-uri, chiar in acesta clipa se poate cauta pe google "live sex" iar daca site-ul respectiv ar fi macar pe prima pagina de rezultate la google ar intra acel vizitator care poate fi un viitor membru fidel,ce a costat ca a intrat acel vizitator pe site? nimic...
Chiar si tu SAD crede-ma, se poate lucra foarte mult la acest site la partea de optimizare on page si off page ,poti avea cel putin dublu traficul care-l ai acum din google.
Hai ca deja cred ca am scris mult (poate unii zic "si prost"),dar sunt foarte obosit si abia mai vad tastatura.
Numai bine...
timelord
Mesaje: 3
Membru din: 24 Oct 2006, 05:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cam cat de mult (ca timp si bani) ti-ar lua sa optimizezi un site deja creat si cam ce rezultate crezi ca poti optine? Adica ce trefica ai putea aduce? Ai mai facut vreodata asa ceva in industria ADULT? sunt interesat de mai multe informatii legat de optimizarea unui site pentru motoarele de cautare. Multumesc
Avatar utilizator
Julia24
Mesaje: 47
Membru din: 25 Feb 2006, 14:31
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sad ai perfecta dreptate, si mai bine nu putea nimeni sa explice.
ce tin sa adaug la ce ai spus tu sunt cateva lucruri . Dupa cum am mai postat eu sunt genul 1, 2, 3, .
1. ce se intampla daca clientul unul site avc romanesc , da si el un search la alexa si vede acolo ca site-ul e in romania , cum s-a spus , inchide fereastra direct , pt ca noua reputatie este ca suntem hackeri .si fraude in general.
2.filosofia romanului :cum sa facem concurenta ? dam mai ieftin ( cum ai spus si tu )
sunt multi clienti care la un pret prea mic li se pare suspect . stiu si ei ca modelul nu are cum sa ia 100% nici chiar daca e site personal ( si atunci ai nevoue de procesatori ) si plus ca realizeaza si ei ca site-ul urmareste un profit , iar modelul nu are cun sa accepte sa lucreze pe 15 centi minutul ( ori nu faci show deloc, ori calitatea e clar prea slaba , ori imi folosti dupa CC la cine stie ce , ori esti un video , si platesc pt o inregistrare ) si fac presupunerile astea fara macar sa incerce sa vada despre ce e vorba = chiar sa cumpere macar un show.
3.cred ca nimeni nu ar avea incredere sa bage bani intr-un site romanesc , din principiu. am lucrat mai demult la un site romanesc , acum ceva ani :P ( nu sunt batrana , am 21 in VC :P cel putin asa zic si they buy it :P ) si trebuia sa mintim ca suntem din state pt in ca in state isi faceau reclama( terbuia sa stim ora , oras, zona, evenimente , meteo , ne ajutau suporti txs god )si daca incercai sa iti dai seama de unde sunt , se oprea in serverul din frankfurt mai departe nu iti arata o destinatie finala , era tinut din banii baiatului prim ministrului din vremea aia , nu vreau sa dau mai multe detalii dar daca nici ala nu avea "spate "si bani sa il tina , nu stiu cine mai avea la noi in tara..
ce s-a intamplat ? au inceput suportii sa nu mai fie la datorie non stop cu supravegherea chat-ului , s-a strecurat o adresa de messenger la o fata si de acolo ... in 2 luni maxim s-a dus de tot . ( nimeni nu mai baga nici un ban ) a fost nevoie de un model care sa spuna stii eu de fapt sunt din Ro si ne platesc atat , si etc etc , clientii au vb intre ei : astia sunt din ro , gata , the big spenders n-au mai bagat nici un ban , vestea s-a dus , modelele s-au dus ca daca nu se fac bani nu sta nimeni , si asta a fost . banuiesc ca "sponsorul" s-a dus la fel ,si din cate am inteles se reprofilasera cei cativa care mai ramasesera in staff pe ifriends sau poate era camcontacts..oricum ..
4.concluzie : ori ne schimbam imaginea :) ( poate nepotii nostrii ) ori sa intrunesti toate conditiile pt un site de success dar sa nu se afle in nici un fel ca esti din romania ( greau de realizat ).

iar despre site-ul ala extasycams sau cum se s-o numi care isi face reclama in freechat :atat post sa spun : dupa linia aia cu reclama , nu conteaza in ce limba scriu ( italiana, spaniola , engleza , franceza, ce vor ei ) nu imi pleaca nici macar un freeloader din camera : nici macar UNUL !!?? nici macar sa vada ce e ? mi-e greu sa cred ca toti oamenii pe care ii am la un moment dat in camera , din 300 de oameni sau 450 chiar, macar unul , UNUL nu vrea sa vada : ma ce site e asta , nici macar beggari , care oricum s-ar duce doar sa cerseasca acolo nu fac asta ?!

asa si 5 ( scuzati-ma e tarziu :P ) . oricat de mult am incerca sa schimbam parerea asta si sunt multi oameni de calitate la noi , si caracter si tot , (multumesc mult sad pt ajutor )la fiecare om "de valoare " sunt cel putin 30 care ii strica imaginea acelui 1 om.poate sunt pesimista dar asta e realitatea pe care o vad , iar oameni competenti la noi sunt foarte putini ramasi in general in toate domeniile si mult prea multi care reusesc intr-un fel sau altul sa strice imaginea in general a noastra a tuturor.

6.de abia astept ziua in care sa pot sa spun cu voce tare ( ca de gandit o gandesc oricum )ca sunt mandra ca sunt romanca si lumea sa ma apreciaze pt asta fara ii vina in cap alte amintiri neplacute( ca el , sau vecinu , sau stiu eu cine s-a ars cu o romanca ).Si atunci o sa mearga si un site AVC din romania si o sa ne respecte lumea pt calitate nu cantitate .

gata , asta a fost tot , scriu prea mult :P

pupici si bafta in continuare !
iar pt primo : sa nu uiti ca lumea in general , chiar si modelele te vor vedea ca un tepar la inceput ( prima impresia cand aud romania ) idei preconcepute :hard to beat !
deci pornesti cu minus la incredere enorm : ai de lucrat mult doar ca sa fii pe 0 . lasa munca necesare sa fi pe +. problema cu care cineva din UK sau germania , sau USA , sau franta sau ce vrei tu , nu o au. ei incep de la 0 . tu incepi de la - MULT.
success oricum !!
Scrie răspuns

Înapoi la “Webmasteri Adult - Programe Afiliere”