Problema Veniturile din Afiliere PFA + TVA

Pentru Webmasteri, Afiliați in special pentru cei cu profil adult video chat dar si ceilalti webmasteri care au siteuri pentru adulți sunt bine veniți. Puteți discuta despre Programele de Afiliare live cams și conexe. Colaborări, schimb de informații, sugestii pentru noile proiecte adult, schimb de backlinks și așa mai departe! ℹ️👑📝
Scrie răspuns
controloc
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mar 2021, 14:39
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Buna Ziua,

In primul rand scuzati pentru erori, nu stiu perfect limba romana.
Am 3 interbari:

1. Daca eu spre exemplu primesc intrun an 350.000 lei dar 250.000 este din UE si 100.000 este din SUA atunci eu deveni platitor de tva?
Sau voi deveni platitor de tva doar daca acel 300.000 lei vine din UE?

2. Eu sunt afiliat marketer si promovez siteuri de adult videochat.
Eu promovez un link si daca cineva registreaza si incepe sa cheltuie bani eu primesc 20% dupa fiecare actiune.
Problema este ca eu primesc acum aproximativ 40.000 lei/luna din acest sursa si compania este registrat in Cipru care se afla in UE.
Eu nu stiu ca pentru asta trebuie sa platesc + 19% TVA?
Eu primesc incasare in USD. Eu nu primesc niciun factura si compania nu cere factura de la mine. Cred ca compania nici nu are cod de tva, pentru ca am cautat in google si nu are...
La Payout Setup exista un camp 'VAT (optional)' asta nu stiu ce inseamna in cazul meu.

3. Daca spre exemplu in 2022 voi deveni platitor de tva dupa depasirea 300.000 plafon eu trebuie sa platesc 19% impozit in fiecare 3 luni dupa fiecare incasari din EU? Si atunci in declaratia unica
mai trebuie sa declar aceste sume dupa care am platit deja 19% ...?
In 2023 cand eu deja sunt platitor de tva din obligatie eu trebuie sa platesc 19% impozit pentru fiecare incasari din UE si sub plafonul 300.000?

Sper ca e de inteles ce am scris pentru ca situatia mea e foarte complicata. Inca nu am PFA dar cred ca in anul viitor va fi obligatoriu si tot daca nu vreau. Este foarte complicat si stresant pentru can nu inteleg multe lucruri. 24/7 durere de cap...

Multumesc,
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

O sa incerc sa iti raspund desi te sfatuiesc sa te duci la un consultant financiar. O data ce ai atins pragul de 300.000 lei trebuie sa mergi sa te inregistrezi la anaf ca platitor de TVA indiferent ca banii vin din EU sau din alta parte. Ca si PFA/SRL tu trebuie sa emiti factura indiferent ca nu ii trebuie nimanui iti trebuie tie in contabilitate! In princiu tu nu o sa incasezi TVA si implicit nu o sa platesti TVA o sa emiti facturile cu zero TVA, e o chestiune mai complicata, locul prestarii de servicii electronice este considerat locul benificiarului deci implicit nu o sa platesti TVA pentru banii din afara EU iar pentru cei primiti din EU se taxeaza invers. Dupa ce esti platitor de TVA trebuie sa emiti facturi cu TVA indiferent ca depasesti sau nu plafonul!

Totusi chestiunile astea trebuiesc discutate cu un contabil sau cu un consultant financiar care cunosc speta in amanunt, eu asa am facut. Am avut si inspectie fiscala de la ANAF fiind considerat categorie de risc si totul a decurs bine! Insa repet ai nevoie de contabil descurcaret si de consultanta financiara!
These users thanked the author Nord for the post:
controloc (09 Mar 2021, 14:17)
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
controloc
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mar 2021, 14:39
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Multumesc pentru raspunsul acum e mai clar situatia.
Venitul asta de ce se afla in categorie de risc ridicat? Pentru ca ai depasit plafonul 300k ? Inspectie anaf a venit dupa depasirea plafonului asta? S-au mers la tine acasa? Ce s-a intamplat in majoritate? Asta e cel mai stresant partea...

Problema e ca bancile din Romania au problema cu bani care vine din adult videochat. Pentru asta bancile pot blocheaza contul meu oricand si tot daca platesc toate taxele. In niciun caz nu putem dormi linistit...
Am citit ca si tu ai avut problema cu banca transilvania...

Pana mai 25 trebuie sa declar cumva veniturile din anul 2020 ca persoana fizica. Problema este ca in aniile anterior eu n-am declarat niciun venit. N-am stiut ca trebuie sa declar ceva pentru veniturile asta... Si nu stiu daca anaf va prinde? Daca da atunci cred ca trebuie sa platesc 2x sau 3x mai mult cu dobanzile si penalitai.
In anul viitor ianuarie vreau sa fac un PFA dar nu stiu daca e posibil pentru ca nu am diploma specializat. Am citit ca cineva a reusit cu cod caen 7311 fara diploma...
Daca anaf obligeaza sa infiintez un srl atunci va fi mult mai complicat situatia mea.
Ionela88999
User Junior
User Junior
Mesaje: 78
Membru din: 06 Oct 2017, 05:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

O sa te sfatuiesc eu mult mai simplu!
Faci 2 firme🤭.
Procedezi in gelul urmator :
Faci un cont bancar in numele tau
Faci 2 firme in numele tau

Primesti banii in contul personal
Transferi banii in contul firmei
Bati factura pe suma incasata
Cu factura si extrasul de la contul personal si de la contul firmei te duci la contabil.
Bati factura si trimiti banii pe prima firma pana la plafonul de 300.000 de lei
Diferenta o bati pe firma a2a si tot asa cu extrasul de la contul personal +extrasul de la contul celei de-a 2 firme+factura te duci la contabil.
Simplu ,nu?
Spor!
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

controloc scrie: 09 Mar 2021, 13:26 Multumesc pentru raspunsul acum e mai clar situatia.
Venitul asta de ce se afla in categorie de risc ridicat? Pentru ca ai depasit plafonul 300k ? Inspectie anaf a venit dupa depasirea plafonului asta? S-au mers la tine acasa? Ce s-a intamplat in majoritate? Asta e cel mai stresant partea...

Problema e ca bancile din Romania au problema cu bani care vine din adult videochat. Pentru asta bancile pot blocheaza contul meu oricand si tot daca platesc toate taxele. In niciun caz nu putem dormi linistit...
Am citit ca si tu ai avut problema cu banca transilvania...

Pana mai 25 trebuie sa declar cumva veniturile din anul 2020 ca persoana fizica. Problema este ca in aniile anterior eu n-am declarat niciun venit. N-am stiut ca trebuie sa declar ceva pentru veniturile asta... Si nu stiu daca anaf va prinde? Daca da atunci cred ca trebuie sa platesc 2x sau 3x mai mult cu dobanzile si penalitai.
In anul viitor ianuarie vreau sa fac un PFA dar nu stiu daca e posibil pentru ca nu am diploma specializat. Am citit ca cineva a reusit cu cod caen 7311 fara diploma...
Daca anaf obligeaza sa infiintez un srl atunci va fi mult mai complicat situatia mea.
Sunt considerat categorie de risc deoarece veniturile provin din strainatate si am balanta TVA negativa adica am bani de luat nu de dat. Pentru asta mi-au trimis inspectie fiscala. Inspectorii nu au venit acasa mi-au cerut toate documentele contabile iar contabilul meu le-a trimis. Eu am fost la ei doar pentru discutia finala si am semnat raportul totul a decurs foarte bine nu au fost probleme totul fiind extrem de transparent in situatia mea.

Nu mi-a cerut nimeni nici o calificare si nici nu iti cere de ani buni cand iti deschizi un PFA, bancile fac ce doresc ele desi in ultimul timp BNR le-a atentionat ca nu au dreptul sa faca ei pe investigatorii fiscali, intodeauna se va gasi o banca care o sa doreasca sa iti gestioneze finantele nu imi fac griji pe tema asta, nu o sa ne doreasca astia din Romania ne deschidem conturi in strainatate si tot o sa mergem inainte bani sa fie!

Inca o data te sfatuiesc sa mergi la un consultant financiar care o sa te lamureasca exact ce trebuie facut in situatia ta, si pe mine ma ajuta contabilul sa le descalcesc pe toate, cu toate ca eu incerc sa fiu cat mai informat nu am cum sa fiu cu toate la zi fara ajutorul unui contabil.
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
Scrie răspuns

Înapoi la “Webmasteri Adult - Programe Afiliere”