MIC INDRUMAR PENTRU ADMINI -partea 1-

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Scrie răspuns
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

Am vazut pe sectiunea dedicata modelelor ca Sticky a facut un “Mic ghid al chathostului incepator”. Ma gandeam ca nu ar strica sa facem si noi, aici, ceva similar pentru adminii de studiouri. Si poate nu numai pentru cei incepatori. Am vazut, ba, mai mult, am si cunostinte care gandesc ca, daca ai inchiriat un apartament jumulit, ai aruncat acolo 2 calculatoare si un net oarecare, ai mai gasit si 2 fetite care s-au decis sa se reconverteasca de la anunturi in ziar gen “Bruneta si roscata senzuale, cautam domn generos-etc”, e suficient. Ai “studiou” si trai nineaca!!!
Fara a avea vechimea in bransa a multora dintre cei care posteaza aici, m-am gandit sa expun cam care sunt cele cateva idei dupa care m-am condus pana acum. Sper din suflet sa fiu ajutat, cu posturi suplimentare, de catre cei mai vechi si / sau mai experimentati decat mine.
Marturisesc smerit ca nu am mai mult de 3 ani in domeniu si, o buna bucata de timp, am fost de parerea ca “eu le-am facut studio, acum sa treaca ele sa munceasca, e timpul sa ma distrez”
Ideea de a scrie acest post am avut-o urmarind “discutia” de pe acest forum dintre un -cum sa-i zic?-un veteran, care are habar de ce vorbeste si cativa neaveniti, care avand si ei cateva modele si castigand niste mii de dolari, au decis ca ei stiu ce si cum cu video-chatul.
Poate primul lucru pe care ar trebui sa-l spunem este ca business-ul asta nu este un business in care “sa-ti clatesti ochii” si nici sa iti gasesti partenere de sex printre angajate, “ca tot sunt mai mereu goale”. Asta e un business al naibii de serios si cu al naibii de multe posibilitati, atat de extindere, cat si de castig. Trebuie sa admnitem ca noi, adminii, sau ownerii de studiouri, am stricat piata de forta de munca din Romania (din domeniul asta, evident).
Multi dintre noi au atitudinea necorespunzatoare pentru asa ceva. Si, cu o doza mare de aroganta, datorata BMW-urilor second hand cumparate, nu facem nimic pentru a ajunge la atitudinea si mentalitatea necesare unui asemenea business.
Dar sa las bla-bla-ul si sa incerc sa schematizez, asa cum promiteam:
1. locatia. Locatia trebuie sa tina cont atat de bugetul cu care incepi afacerea, de doza de confort pe care ar trebui sa o oferi angajatilor, cat, mai ales, de posibilitatea pe lor de a ajunge usor la servici. Vorbind de Bucuresti, daca nu poti lua un spatiu mai central, macar ia unul pe linia metroului. Zugraveste-l. Macar un minim. Nu costa mult. Dar macar un aspect de curatenie trebuie sa oferi. Incearca sa iei un spatiu in care sa nu ai vecini prea curiosi si nici prea agresivi. Daca seara se aduna flacaii la o bere in fata blocului, fetelor care lucreaza la tine s-ar putea sa le fie cam neplacut sa vina la munca. (Sau vor sta si ele cu ei la bere).Verifica daca locatia are o izolare fonica decenta. Daca ai peretii ca foaia de hartie, s-ar putea sa ai la usa o groaza de locatari extaziati de ce striga fetele alea in privat. Verifica sa nu ai gandaci. Sau fa o dezinsectie generala inainte de a da drumul la treaba. Ar fi cam neplacut sa fie o don'soara in privat, chipurile excitata toata si sa o vada membrul cum dispare ca o racheta, urland la vederea unui gandac. Asta fara a mai vorbi despre responsabilitatea pe care o ai fata de angajatii tai.
2. ai amenajat locul propriu zis. Coreleaza bugetul pe care il vei aloca cu calculatoarele pe care vrei sa le iei. E de preferat sa iei 2 calculatoare noi sau 4 second hand? Personal, am preferat cele noi. Camere digitale sau web? Dar bugetul tau doar tu ti-l stii. Vezi daca nu e convenabil sa iei calculatoare in rate. Oricum, daca ai buget mic si iei second hand, din primii bani, in loc sa iti iei masina, schimba-le cu scule noi. Planifica-ti cu atentie traseele firelor prin camere. Nu o data, camere care nu-s tocmai ieftine s-au facut praf pentru ca s-au impiedicat fetele de ele. Si, daca le pui pe ele sa le plateasca, atunci chiar ca iti pleaca. Daca faci totul legal, cum ti-as recomanda, fa si o asigurare atat a locatiei , cat si a ceea ce gasesti in ea. Nu costa mult, dar stai linistit. Gasesti pe forum o gramada de sfaturi referitoare la aparatura.
3. recomandarea mea: fa totul legal. Fa-ti o firma. Te scoti cu vreo 10-12 milioane. Daca te poate ajuta vreun avocat, cu atat mai bine. Poate nu o faci din prima zi. Dar fa-o. Declara-ti macar o parte din veniturile pe care le ai. Daca iti asiguri concursul unui contabil care nu e complet batut in cap, nu o sa ai mai nimic de platit la stat. In orice caz, maruntis.
4. in ce priveste formele de angajare a oamenilor, ai 2 variante: fie le faci o carte de munca pe salariul minim pe economie, pentru care platesti tu darile, fie convinge-ti oamenii, macar pe cei stabili, sa ii ajuti sa devina persoane fizice autorizate. Iar platile dintre tine si ei nu vor mai fi de la angajator la angajat, ci intre 2 persoane juridice. Vorbeste cu un contabil si sfatuieste-te cu el.
5. poate primul lucru care trebuie sa te preocupe este recrutarea. De unde faci rost de oameni? Anunturile in ziar pot sa mai aduca cativa, dar ai concurenta mare. Si, multe dintre anunturi, sunt pline de promisiuni pe care tu nu ti le poti asuma. Procente care te fac sa te simti mic, sume fabuloase oferite ca bonus, conditii nemaipomenite, poze copiate, dar care arata locatii de lux si asa mai departe.

http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/s ... t4150.html

Poti face recrutare printre cei pe care ii cunosti deja. Poate e cea mai buna varianta. In orice caz, va trebui sa iti asumi, clar si raspicat, urmatoarea fraza: “Afacerea mea este un studio de video-chat”. Nu ascunde asta cunostintelor si rudelor, chiar daca la inceput se vor uita ciudat la tine. Asta faci. Asta vrei tu. Fii sincer. Poate nu va da roade imediat. Dar, daca te tii de ce ti-ai propus, va da.
Mai poti posta anunturi pe site-uri de dating. Poate va merge. La mine nu a mers, dar poate nu am stiut eu cum sa fac.
6. cand angajezi, fii atent ce persoane angajezi. Cand am inceput eu afacerea asta, am crezut ca e o afacere de supermodele. Gresit. Banii ii face modelul care are cele mai bune abilitati de comunicare, care isi identifica limitele, care zice “pana aici sunt dispusa sa merg”, si gaseste, in interiorul acestor limite, solutiile adecvate scopului: privatul, respectiv banii. Am vazut tipe dupa care mi se scurgea saliva ne-facand mare branza. Si am vrut sa refuz de a angaja o tipa, parandu-mi-se mie ca e urata. 2 luni mai tarziu imi facea (acea tipa) jumatate din banii studioului, in conditiile in care aveam 6 fete. Daca mi-ar citi vreodata post-ul, sper sa citeasca si ca imi cer iertare ca am gandit vreodata altfel. Nu pleca de la ideea, total gresita ca, daca tie iti place o tipa, aceea va face bani. Fii atent insa la: starea ei aparenta de sanatate. N-ai nevoie de o epidemie de hepatita, stafilococi (cosuri), micoze (ciuperci) in studio. Uita-te la cum arata din punct de vedere ingrijire. N-ai nevoie de persoane care sa stie ca apa e folosita doar la pus in whisky, iar sapunul doar pentru aruncat dupa caini. Uita-te daca oja e pusa peste un strat de mizerie: se poarta in lumea buna. Intreaba, la interviul de angajare ce crezi tu ca e relevant, dar incearca sa auzi si ce este in spatele vorbelor lor. Exista o mare tentatie ca, la interviuri, sa vorbesti mai mult tu. Nu ceda tentatiei. Stiu: e o realizare a ta. Vrei sa o impartasesti si altora. Dar asta nu te va ajuta sa “citesti” persoana din fata ta. Las-o sa vorbeasca. Ofera-i prilejul sa se laude cu cate mii de dolari facea pe saptamana la studioul in care a lucrat.(Daca facea atatia bani, de ce a plecat de acolo?). Sa se planga de adminul care statea tot timpul sa se uite la ea in timpul privaturilor. (Oare se uita in privaturi, sau era atent ca se prinsese ca don'soara cerea bani de la membri?) Chiar daca tie iti place sa mai scapi la un sprit, spune-le de la inceput ca bautul sau starea de ebrietate e interzisa in studio. Poate fi amuzant, dar caii pot fi scapati foarte repede. Si nici de un model care adoarme de beata ce e in sesiune nu ai nevoie. Stabileste-ti un regulament. Il rog aici pe Sad Eyes, care stie cel mai bine “geografia” site-ului, sa posteze link-urile catre diverse ajutoare de care ai nevoie (regulamente, sfaturi despre “utilaje” etc). trebuie sa stii mai intai tu ce anume vrei de la modele, apoi sa le comunici lor. Ferm. Fii cinstit cu ele de la inceput. Fii cinstit. Punct. Dar nu uita sa fii ferm. Daca uiti asta, vei pleca pe o cale de compromisuri care cu greu o mai poti opri.

VA URMA
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
VelvetBoy
Mesaje: 31
Membru din: 04 Mai 2007, 04:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Din partea mea,viitor owner de studio ai nota 10 pentru acest indrumar...
nestea
Mesaje: 14
Membru din: 21 Iun 2007, 18:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

In sf. cineva care nu zice "fetele mele fac sute de mii pe sesiune" ci ii ajuta pe altii atat cat poate.

Super tare! Astept continuarea:)
Avatar utilizator
Mugur
VIP
VIP
Mesaje: 732
Membru din: 13 Iun 2005, 16:09
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

De acord cu 99% ... nu de alta, dar nu am luat masina second ci de noua :P
Omul inteligent nu este rau. Rautatea se naste din prostie, trufie si impotenta.

www.studio20.ro
Avatar utilizator
Anna21
User Activ
User Activ
Mesaje: 216
Membru din: 18 Oct 2006, 17:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna treaba :) asteptam si continuarea
Avatar utilizator
HotCamStudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 13 Ian 2007, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

"What this POWER is ,i cant say, all i know is that Exist" - Bell. Asta-i un fel de dependenta a celor care sunt admini....eu inca sunt highh...so cool ;) :))))
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

Cu o opintire a meningelui meu imbatranit si in ciuda caldurii de afara, ma screm a continua.
7. Odata ce ai partea de inceput facuta, munceste-ti imaginatia pentru niste decoruri in care sa evolueze modelele. Am vazut pe forum niste super decoruri. Daca ai buget pentru asa ceva, fa-le. Merita. Daca nu, treci la - carpa“. E drept ca traditionala “carpa” din spatele modelului e perimata, dar e ieftina. Si, cu un pic de efort si imaginatie, poti face sa nu arate ieftin, chiar daca te costa putin. Pe masura ce incepi sa scoti bani, inlocuieste. Investeste mereu 10% din banii care iti raman dupa ce platesti salarii, chirii, net, taxe (unde e cazul) in a “up-grada” studioul. Fie in decoruri, fie in aparatura, fie in publicitate pentru aducerea de fete, fie in cursuri pentru fete (ex: engleza)
8. Site-urile: din site-urile “clasice” (gasesti o gramada de discutii despre ele pe forum), mai toate site-urile fac bani. Am citit aici o serie de comentarii legate de site-uri, care site-uri sunt fie “super”, fie “varza”. Din observatiile mele: daca acorzi atentie unui site si numai lui, vei face bani. Oricat de “varza” e el. Noi am lucrat vreme de 2 ani numai pe iFriends. Si nu aveam nevoie de altceva. Pentru inceput lucreaza pe ce “ai auzit ca e bun” si, cu timpul, iti vei forma mirosul. Iti vei da seama pe ce merge la tine si pe ce nu. De exemplu, la noi nu merge IMLive-ul. Altii fac bani bunuti pe el. Unii se plang ca nu mai e trafic pe iFriends. La noi e trafic (e drept ca site-ul are probleme tehnice). Testeaza, nu merge numai pe - am auzit ca“. Acorda-i fiecarui site macar o luna. Singurul lucru la care e bine sa fii sensibil se refera la zvonurile de genul “site-ul X nu plateste”. Acolo chiar e de cercetat. Dar site-urile vechi functioneaza de mult si, in covarsitoare majoritate, nu au probleme legate de plata.
9. Plata: sunt site-uri care te platesc numai prin cec. Daca deschizi cont la o banca din Romania (personal, am incercat Raiffeisen), cecurile se deconteaza dupa un interval cuprins intre 20-45 de zile. Poti pleca, daca tu crezi ca merita banii care ii ai pe cecuri, la o banca din Ungaria. Ele iti deconteaza pe loc (nu toate), dar ai de facut drumul. Majoritatea site-urilor apeleaza acum la mai multe forme de plati: transfer bancar, Epassporte, cec. Noi preferam transferurile bancare. Trebuie sa platesti un comision, dar nu te demoleaza. E decent. De curand am patit o chestie ciudata: unul din site-urile pe care lucram plateste(printr-o firma din Romania) numai in contul modelelor. Asa ca am deschis cont pentru fiecare model la ING Bank si mi-am deschis si mie cont, trecandu-ma ca imputernicit. Cand veneau banii, ii transferam in contul meu, apoi le plateam cand era data de plata. Dupa vreo 4-5 luni, am primit cu totii de la ING cate o scrisorica in care eram anuntati ca ni se inchid conturile, caci tranzactiile noastre erau “contrare politicii bancii”. Politica pe care nu a fost in stare nimeni sa ne-o expuna. Am aflat, de la alta banca la care am deschis cont ulterior, ca, probabil, am fost banuiti de spalare de bani. Stupid, dar sa nu uitam unde ne desfasuram business-ul.
Gata. Atat pentru azi, ca nu vreau sa adormiti. Revin in curand, daca nu ia foc primaria pana atunci.
Avatar utilizator
Infinity
VIP
VIP
Mesaje: 325
Membru din: 07 Sep 2005, 16:46
Localitate: Worldwide
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Imi place. Nu te oprii din scris pentru ca scrii bine si mult succes celor aflati la inceput de drum!
Fermecătoare ca o zână, amăgitoare ca o cadână, impunătoare ca o stăpână
Avatar utilizator
VelvetBoy
Mesaje: 31
Membru din: 04 Mai 2007, 04:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Infinity scrie:Imi place. Nu te oprii din scris pentru ca scrii bine si mult succes celor aflati la inceput de drum!
Multumesc :)
Avatar utilizator
Anna21
User Activ
User Activ
Mesaje: 216
Membru din: 18 Oct 2006, 17:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Infinity wrote:
Imi place. Nu te oprii din scris pentru ca scrii bine si mult succes celor aflati la inceput de drum!

Multumesc

so....cine a scris postul ? VelvetBoy sau United Studios....? nu inteleg de ce velvet spune "multumesc"...... :D
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

pentru ca a primit urarea ...el e la inceput...:)
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”