Recrutari si promovarea Studioului

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Deee
Mesaje: 5
Membru din: 05 Mai 2018, 14:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ,Am deschis curand un studio, mi-au trebuit anii de experienta ca si model sa pot acumula informatii despre site si fiecare detaliu amanuntit,dar ce tine de parte de promovare si recrutare modele inca nu pot spune ca stapanesc , Am facut site,Facebook, anunt telefonic, dar nu dau roade, Citind am vazut sfaturi legate de GoogleAds, si de companiile de publicitate care se ocupa direct de promovarea ta ca site, studio!!!! Daca ma poate ajuta cineva cu orice sfat ce ar trebui sa mai fac sa pot recruta modele si la cine as putea apela pentru o promovare as fi recunoscatoare :slightly_smiling_face:
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
beyoustudio
User Junior
User Junior
Mesaje: 50
Membru din: 19 Apr 2015, 12:37
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Contact:

Buna Deee trebuie sa stii in primul rand ca majoritatea studiourilor la inceput se confrunta cu aceiasi problema
spune de unde esti si ce buget ai alocat lunar pentru promovarea brandului si recrutarea de modele ... poate dupa ce vei da aceste detalii cei mai experimentati din forum iti vor putea da sfaturi
fara aceste detalii cu siguranta nu o sa primesti sfaturile necesare.
mult succes
Chose To Be Different ..... BeYou

https://www.beyou-studio.ro/
Avatar utilizator
Deee
Mesaje: 5
Membru din: 05 Mai 2018, 14:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

beyoustudio scrie: 05 Mai 2018, 16:39 Buna Deee trebuie sa stii in primul rand ca majoritatea studiourilor la inceput se confrunta cu aceiasi problema
spune de unde esti si ce buget ai alocat lunar pentru promovarea brandului si recrutarea de modele ... poate dupa ce vei da aceste detalii cei mai experimentati din forum iti vor putea da sfaturi
fara aceste detalii cu siguranta nu o sa primesti sfaturile necesare.
mult succes
Multmesc mult pentru raspuns, nu pot spune un buget anume, dar sunt deschisa sa incerc si asta, defapt nu am de ales, Sunt din Bucuresti.
Am fost constienta ca acceste lucruri sunt necesare si ca toate studiourile se confrunta cu asta la inceput , veniind si cu o experienta ca model ,Trainer.Cum am mai spus ce tine de partea de promovare si recrutari nu pot spune ca stapanesc , cu siguranta sunt oameni cu multa experienta care ma pot indruma.
Avatar utilizator
beyoustudio
User Junior
User Junior
Mesaje: 50
Membru din: 19 Apr 2015, 12:37
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Contact:

Sunt cu siguranta doar ca trebuie sa stie un buget in care sa se incadreze
poate tu acum ai doar 2000 lei pentru promovare sau poate ai 20.000 si atunci altfel sta treaba ;)
cum am mai spus mult succes
Chose To Be Different ..... BeYou

https://www.beyou-studio.ro/
Avatar utilizator
Deee
Mesaje: 5
Membru din: 05 Mai 2018, 14:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

beyoustudio scrie: 05 Mai 2018, 21:21 Sunt cu siguranta doar ca trebuie sa stie un buget in care sa se incadreze
poate tu acum ai doar 2000 lei pentru promovare sau poate ai 20.000 si atunci altfel sta treaba ;)
cum am mai spus mult succes
Multumesc , presupun ca cei care stiu si fac asta ma pot ajuta detaliat si au si pachete, si oferte
Multumesc mult , Asemenea multa Bafta
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Pentru Adwords nu ai nevoie de nimeni decat de bani,sunt studiouri care baga in promovare 20.000 si recruteaza si sunt studiouri care isi cladesc un nume si recruteaza cu zero lei.Depinde ce studio vrei sa ai,din care categorie vrei sa faci parte?Daca tu ca model ai fost un model bun,ai avut rezultate,foloseste-te de acest lucru,daca ai fost un model mediocru atunci vei pompa bani cu duiumul ,vei recruta dar daca tu nu stii ce sa inveti modelul el va pleca.E un cerc vicios promovarea platita,vei ramane si fara bani si fara modele si pe langa toate astea sa iei in calcul ca exista si oameni care vor incerca sa te prosteasca sau sa-ti vanda gogosi.Modelele sunt mult prea satule de minciuni si promisiuni netinute luate de la alte studiouri inaintea ta,rar vei recruta modele incepatoare pentru ca industria la ora actuala are proasta reputatie.
Daca ai multi bani si vrei sa cresti sitele de studio si sa recrutezi trebuie sa pompezi serios in adwords ca sa ajungi in primele pagini,cei care au ajuns acolo baga sute de milioane lunar,evident si recruteaza nu stiu daca profitabil sau nu,doar ei iti pot spune dar nu cred ca vor spune,sunt prea ocupati.
Sfatul meu dupa 17 ani in industrie,ai grija cum si cui dai bani ;)
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
GabiXO
User Junior
User Junior
Mesaje: 59
Membru din: 11 Ian 2014, 12:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Partea cu "Pentru Adwords nu ai nevoie de nimeni decat de bani" nu mi se pare un sfat tocmai bun, in special pt incepatori in asa ceva. Daca ar mai fi cochetat cu AdWords, poate era mai ok, dar pt un incepator, o sa-i pape toti banutii instant si habar nu o sa aibe de ce.

@Deee revenind la problema ta, ti-as recomanda urmatoarele, de inceput:
1. Posteaza pe pagina de Facebook
2. Prin intermediul Facebook, da boost la una/doua postari de angajare (costa evident) si la zona de target nu alege tot Bucurestiul (poti incerca dar nu are rost la inceput). In schimb concentreaza-te pe zona/cartierul/sectorul unde se afla locatia studioului. Poate nu vei avea angajati, dar macar vei incepe sa deprinzi cum merge treaba cu reclama pentru un studio.
XOLABS - Online Marketing & Stuff
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

GabiXO scrie: 06 Mai 2018, 09:52 Partea cu "Pentru Adwords nu ai nevoie de nimeni decat de bani" nu mi se pare un sfat tocmai bun, in special pt incepatori in asa ceva. Daca ar mai fi cochetat cu AdWords, poate era mai ok, dar pt un incepator, o sa-i pape toti banutii instant si habar nu o sa aibe de ce.

@Deee revenind la problema ta, ti-as recomanda urmatoarele, de inceput:
1. Posteaza pe pagina de Facebook
2. Prin intermediul Facebook, da boost la una/doua postari de angajare (costa evident) si la zona de target nu alege tot Bucurestiul (poti incerca dar nu are rost la inceput). In schimb concentreaza-te pe zona/cartierul/sectorul unde se afla locatia studioului. Poate nu vei avea angajati, dar macar vei incepe sa deprinzi cum merge treaba cu reclama pentru un studio.
Ce crezi? S-a inventat youtube ;) https://www.youtube.com/results?search_ ... se+adwords
Si daca da cateva zeci de milioane cuiva sa faca fix ce spun baietii aia e mai ok?Nu exista nimic la ora actuala ce nu poti invata daca ai vointa.Daca citeai postul nu era un sfat sa foloseasca ADwords cel putin din punctul meu de vedere,nu va putea concura cu un studio care baga 10 mii ron lunar daca nu mai mult si o face de ani de zile...
Cel mai bine se ridica un site organic dar pentru asta iti trebuie cineva care stie ce face,acel cineva nu o va face gratis vident ci pe multi bani,si in FB este aceasi problema,poti promova un anunt cu 2 mii ron si unul cu 10 mii ron ,cine crezi ca va angaja?
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
Deee
Mesaje: 5
Membru din: 05 Mai 2018, 14:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc mult, eu deja am facut site facebook, istagram, ce este drept nu cu sumele astea , pentru ca am investit in studio si aparatura foarte mult, si nu pot spune ca am avut un buget de la mami si tata sa fac un moft , chiar am muncit foarte mult sa pot deschide accest studio, Am lucrat pentru un studio 4 ani ca trainer, nu vreau sa dau nume ca nu este frumos, observ ca daca nu exagerezi si promiti chesti magice au impact, ce este mai pompos si cu multe promisiuni si doar promisiuni nimic mai mult, Voi incerca si adwords, chiar voi intra pe link sa vad exact , Concurenta este mare , stiu asta, dar mai sunt si oameni care pot da un sfat, toti am fost la inceput ce este drept uni cu un buget mai mare alti nu!!! Multumesc din suflet pentru sfat
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Eu nu am cunoștințe de “Adwords” și restul, dar în facultate am studiat despre advertising, brainstorming, branding și altele. Nu am studio, intenția mea este să ajut, exprimându-mi umila părere. Bine, în teorie toți fim buni, practica ne omoară. Dar chiar și așa poți să încerci prin crearea de flyere/pliante. Pliantele sunt cele mai ieftine modalități de promovare a unei afaceri aflate la început de drum, modalitate care poate să atragă atenția publicului țintă asupra domeniului de activitate, în speță videochat. Există firme profesionale care se ocupă cu producția și distribuția de pliante, cu tarife accesibile. Dar dacă ai imaginație și cunoștințe în programe precum Photoshop, InDesign, Microsoft Word, etc ți le poți face chiar tu și plătești doar printarea, costurile fiind mici, mai ales dacă nu dispui de prea mult capital pentru așa ceva.

Stabilești publicul țintă (femei inteligente, femei care să arate bine, femei care își doresc independență financiară, tinere domnițe pline de viață și spirit, etc) , ai nevoie de un text bun (produsul să fie instrumentul capabil să releve excelența și siguranța, o sursă de bunăstare psihică) și un slogan de impact. Și le împarți în zona studioului tău (dar nu numai), pe la universități, locuri publice, terase, moll-uri, etc. Gândește-te că și internetul e suprasaturat de anunțuri de videochat, care mai de care mai „ademenitor și pompos” la ce bonusuri se promit, te zăpăcesc de cap de nu mai știi ce să crezi, darămite să alegi.

Faptul că ești printre primii în motoarele de căutare, asta nu îți garantează neapărat succesul în recrutarea modelelor. Vorbesc din experiența mea. Acum câțiva ani, când căutam studio de videochat în orașul meu, nu m-a interest pe ce loc este acel studio în motoarele de căutare. M-a interesat felul în care este scris textul, cât e de corect gramatical, cât și din punct de vedere al exprimării, să fie cât mai realist, încercând oarecum să fac diferența dintre marketing, metafore și realitate. Acum depinde de fiecare în parte ce caută, dacă știu să distingă între bine și rău, cât de mult vor să se amăgească sau nu. Dacă publicului tău țintă îi oferi “program flexibil și bani mulți”, cu siguranță tot “flexibilitate” vei atrage.

Revenind de unde am plecat, respectiv împărțirea de plinate, practic nu ai nimic de pierdut, costurile fiind minime. Și uite așa cu pași mărunți, nu poți ști de unde sare iepurele, munca și bunele intenții întotdeauna se răsplătesc.

E doar o idee sinceră spusă din suflet, la îndemâna oricui, ceva despre care eu am studiat la un moment dat în anii studenției mele, mai mult de atât nu știu.

Mult succes!
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
Deee
Mesaje: 5
Membru din: 05 Mai 2018, 14:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc, voi tine cont si de partea asta , strang informati si cladesc , cu siguranta cu pasi mici voi cladi !!!!
Sunt foarte deschisa, si apreciez fiecare parere si sfat!!! o zi buna
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”