Marketing pentru recrutare.

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Scrie răspuns
Rocky3
Mesaje: 1
Membru din: 01 Sep 2017, 06:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salutare! Vreau sa propun un topic pentru ownerii de studio sau personalul de marketing din studiouri.

De ceva vreme am constatat ca marketingul pe social media (pentru recrutare de modele/personal) merge din ce in ce mai greu in cazul studioului pe care il detin si sunt curios daca ma concentrez pe platforma gresita sau daca pur si simplu nu investesc suficient pentru a vedea rezultate. (pana acum ne-am concentrat pe Facebook)

Precizez ca sunt doar cam de 1 an jumate in domeniu si sunt constient ca nu cunosc toate detaliile. Ma gandeam ca poate ma ajuta cu niste sfaturi legate de marketingul pentru recrutare, cineva cu experienta mai vasta.

Voi ce platforma folositi in principal si cat este un buget eficient/realist pentru a vedea rezultate (interviuri, interes pentru job etc.) in Bucuresti? Va multumesc! :)
SoulCams Models Studios wanted
GabiXO
User Junior
User Junior
Mesaje: 59
Membru din: 11 Ian 2014, 12:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Sunt mult mai multe variabile de luat in considerare pentru a afla de ce nu merge. Obiectivul campaniilor, creative-ul folosit (bannere/texte), target-ul campaniei, landing page-ul <- ft. important.

Platforme: AdWords si Facebook.

Pe langa acest lucru, din ce am observat eu de-a lungul timpului, ft. multe persoane care incep pe cont propriu campanii publicitare online, creeaza campaniile de inceput si le lasa asa, nu mai umbla la ajustarea lor, doar taie sau maresc total eronat bugetul zilnic/lunar.
XOLABS - Online Marketing & Stuff
Avatar utilizator
YZF
Mesaje: 34
Membru din: 29 Mar 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Gandeste-te la ad/campania de recrutare ca la un cozonac in piata, tu cu o taraba, inca zeci de tarabe stanga-dreapta.
Are multe ingrediente, multe etape de pregatire, conteaza calitatea ingredientelor si a rezultatului final, conteaza aspectul, conteaza prospetimea.
Doar o supozitie: cred ca nici cuptorul (brandul) in care ai vrea sa-l coci nu e inca pregatit.

Sper sa te ajute alegoria.

Noi de exemplu stim ca nu avem talentul de vanzare al unora (de bugete nici nu mai vorbesc), nici calitatea fabuloasa (dar limitata ca locuri in cuptor) a altora, motiv pentru care stim ca noi facem cozonaci aproape fabulosi, dar la un pret mai accesibil, si lucram sa ne dezvoltam talentul de vanzare.

Retoric: Care e UVP-ul tau? (chiar daca nu e incorporat in branding ci doar verbal/mental). Asigura-te ca e valid si ca il transmiti, apoi vor aparea rezultatele.
These users thanked the author YZF for the post:
United Studios (30 Ian 2019, 16:52)
Bsmart Studio - bsmart-studio.ro | FB: Bsmart Studio | 0725BSMART

Imagine
Clovience
Mesaje: 13
Membru din: 16 Dec 2021, 21:54
Has thanked: 0
Been thanked: 0

De ce depind rezultatele tale? Spuneți-ne mai detaliat.
Cheridavilima
Mesaje: 5
Membru din: 27 Dec 2021, 16:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Folosești doar platforma Facebook ?
Tara
Mesaje: 5
Membru din: 19 Ian 2022, 06:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cheridavilima scrie: 28 Dec 2021, 14:13 Folosești doar platforma Facebook ?
Eu folosesc de obicei Facebook, dar nu-i așa?
AfroditaStudio
Mesaje: 1
Membru din: 28 Feb 2023, 13:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua,

Suntem interesati de o colaborare cu cineva care se pricepe la partea aceasta de recrutare modele & trainneri. Suntem un studoi micut si la inceput.

Va multumim!
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”