Sa discutam despre cifre

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Scrie răspuns
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

SIncer, stiu ca imi aprind paie in cap, dar imi asum asta. Nu stiu daca s-a mai zis asta, oricum, nu atat de sus si tare:
Modelele din studio ar trebui sa primeasca, net, un procent de 30-35%.
Abia astept sa mi se sara la beregata, mai ales de catre modele, care vor explica cum muncesc ele de le sar ochii din cap.
Posibil. Insa hai sa dam niste cifre. Luam ca punct de referinta banii care vin in tara.
Model: 50%.
Taxele (reale) pe venitul modelului: undeva pe la 40%
Regie (net, curent, chirie, etc): vreo 15%. Hai, 10%.
Training, foto, etc: 15%. Hai, 10%.
Refacerea "bazei materiale" (nu imi vine alt termen): vreo 10%.
Pana acum, 120%. Fara a mentiona, daca observati, vreun leu pentru burtosul ala de owner.
Stiu: modelele s-au invatat cu bani multi. Iar ownerii, de teama de a ramane fara modele, i-au dat. Stiu, deasemenea, si ca obiceiurile pietei se schimba greu.
Insa perceptia ti se schimba cand mascatii iti sparg usile, modelele sunt duse pe sus la politie, iar tu...
Chiar si modelele isi schimba perspectiva atunci.
Videochatul este cea mai bine platita munca grea si cea mai prost platita munca usoara.
http://www.easyvideochat.ro
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Sunt de acord cu tine Mircea,toti ar trebui sa platim taxe ca sa stam linistiti,modelele nu ar trebui sa munceasca fara contract nici macar o zi ,am avut model angajat 8 zile,asta e,se mai intampla si multi din cauza ca nu sunt siguri ca modelele mai vin si peste 2 sapt nu le fac nici un fel de contracte de munca. Pe urm amai este o mare problema, adevarul este ca modelele nu vor sa plateasca,de multe ori studioul suporta toate taxele pentru a avea modele,daca-i spui ca procentul este 30% din ce face,in secunda urmatoare vorbesti singur, cat timp sunt studiouri care afiseaza procente de pana la 80%,daca as fi politie sau orice organ de control,acolo m-as duce prima data,la procentul ala nu cred ca platesc nici macar un cent la stat,cei 20% sunt regie dar sunt asa de disperati incat promit orice doar sa vina Maricica si culmea unii chiar dau acel procent.Sunt oameni care nu inteleg conceptul de business,multi se duc in cap sau tin firmele cu datorii la stat,poate socotesc ca pentru cat muncesc castiga suficient,au modele mediocre care nu fac cine stie ce bani,etc,etc.
Pe urma modelele pun problema si altfel,de ce sa muncesc pe 30% procent cand pot face si acasa fara sa ma stie nimeni si chiar daca fac cu 30-40% mai putin tot banii aia ii iau ,nu sunt expusa controlului ca un studio de vchat.In mod normal , eu spun cum procedez eu ,impart taxele exact ca in maneaua aia ,jumatate eu ,jumatate tu:)))dar si muncesc ca berila cot la cot cu ele incat sa nu se gandeasca ca ar castiga cat la studio sau chiar mai bine acasa.La mine cel putin mai sunt si 8-10 % lunar ,cheltuieli de logistica pe care nu le are nici un studio in mod normal dar asta e,muncim mai mult ca sa compensam taxele,cat s-o putea...
Nu cred ca te va contrazice nici un studio pentru ca toti stim ca asta e adevarul dar nici nu te astepta ca vor colabora pe topic sau chiar daca vor zice ca ai dreptate fiecare va face tot cum a facut si pana acum.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

Stiu.........
Videochatul este cea mai bine platita munca grea si cea mai prost platita munca usoara.
http://www.easyvideochat.ro
Avatar utilizator
Mugur
VIP
VIP
Mesaje: 732
Membru din: 13 Iun 2005, 16:09
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

United Studios scrie:SIncer, stiu ca imi aprind paie in cap, dar imi asum asta. Nu stiu daca s-a mai zis asta, oricum, nu atat de sus si tare:
Modelele din studio ar trebui sa primeasca, net, un procent de 30-35%.
Abia astept sa mi se sara la beregata, mai ales de catre modele, care vor explica cum muncesc ele de le sar ochii din cap.
Posibil. Insa hai sa dam niste cifre. Luam ca punct de referinta banii care vin in tara.
Model: 50%.
Taxele (reale) pe venitul modelului: undeva pe la 40%
Regie (net, curent, chirie, etc): vreo 15%. Hai, 10%.
Training, foto, etc: 15%. Hai, 10%.
Refacerea "bazei materiale" (nu imi vine alt termen): vreo 10%.
Pana acum, 120%. Fara a mentiona, daca observati, vreun leu pentru burtosul ala de owner.
Stiu: modelele s-au invatat cu bani multi. Iar ownerii, de teama de a ramane fara modele, i-au dat. Stiu, deasemenea, si ca obiceiurile pietei se schimba greu.
Insa perceptia ti se schimba cand mascatii iti sparg usile, modelele sunt duse pe sus la politie, iar tu...
Chiar si modelele isi schimba perspectiva atunci.
Si cine te opreste sa incerci? Poate, cine stie, vei avea o surpriza placuta :)
Omul inteligent nu este rau. Rautatea se naste din prostie, trufie si impotenta.

www.studio20.ro
Alinaida
Mesaje: 9
Membru din: 25 Iun 2014, 19:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Un lucru important asupra caruia ar trebui sa se puna de acord toate studiourile care sunt legale este = modelul sa si plateasca taxele pentru venitul realizat - conform statului de salarii.
Exemplu : un model realizeaza intr o perioada 1500$, 50%-750$ + bonus de 150$(10% la realizarea targetului - asa cum avem noi structura targetului - fiecare studio are grila lui), deci in total venitul modelului este de 900$.Din aceasta suma noi scadem partea modelului de impozit sa zicem 20%, adica 180$, deci venitul net al modelului este de 720$.
O parere personala, castigul unui studio este de 10-20% din tot ce se incaseaza in functie de cum reuseste sa se strecoare prin birocratie si de riscul pe care si l asuma prin ocolirea evaziunii+,- ...:)
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pocahontas scrie:.
Nu cred ca te va contrazice nici un studio pentru ca toti stim ca asta e adevarul dar nici nu te astepta ca vor colabora pe topic sau chiar daca vor zice ca ai dreptate fiecare va face tot cum a facut si pana acum.
Nu`l contrazice nimeni , toti ( cel putin eu ) sustin ideea , dar gandeste-te ca asa cum ai zis si tu in cazul in care aplici treaba asta mai sunt 10 mii de studiouri care nu declara absolut nimic , ce sa mai zic de taxe si impozite si problema ca apar multe idioate care prefera sa stea intr-o cabanuta, ca studio sigur nu e, decat sa aibe o carte de munca ,si conditii high class . Cati crezi ca putem face asta ? 10..20... restul de mii ?

mai nou , dupa cum au venit cateva fete la angajare si au "varsat" tot.. lucrau intr-o locatie unde plateau doar o chirie pe luna si aveau 100% comision ( camera, decor , lumini , web , etc) . Nenea asta sau sunt mai multi ce fac din apartamente camere de lucru si apoi cauta fete sa inchirieze camerele.

so....

Slabe sperante sa facem ceva tinand cont ca apar studiouri zi de zi .... care mai de care cu oferte...
Andreea.audi
Mesaje: 9
Membru din: 11 Ian 2015, 18:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cu totii incercam sa ne mentinem e linia legalitatii, dar fac pariu ca nimeni nu este 100% legal.
1. nu exista lege clara
2. care ar mai fi bussiness-ul?

Fiecare se bate cu pumnii in piept ca el plateste taxe si ofera procent bun, training profesional si conditii excelente dar nimeni nu spune ca lucreaza cu 10 carduri payoneer :)

Majoritatea studiourilor mari se plang ca apar studiouri in fiecare zi. Si? Daca esti corect cu modelele si stii sa le fidelizezi, nu cred ca se pune problema sa iti plece cineva. De acord, sunt si exceptii...bisericute, "fete destepte" care stiu ele mai bine, plus alte situatii.

Una peste alta, cu toate ca in fiecare zi apar 100 de studiouri legale sau nu, cu firma sau pe blat, acest bussiness inca merge.

Sper ca nu am suparat pe nimeni.

Bafta tuturor!
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Poate anul acesta la summit vorbim si de treaba asta , poate ajungem la un consens zic si eu ... ca dupa cum vedem , saptamanal sunt descinderi la studiouri .
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

BasGLM scrie:Poate anul acesta la summit vorbim si de treaba asta , poate ajungem la un consens zic si eu ... ca dupa cum vedem , saptamanal sunt descinderi la studiouri .
Salut BasGLM@,
Scuze ca ma bag in discutie ,dar ce treaba sa aiba summit-ul cu evaziunea probata sau banuita ? Daca ar fi un summit al pictorilor profesionisti , ce sa faci ? Sa-i indemni sa taie factura la orice tablou vandut ? Ce sa le spui sa faca ? Poate doar sa-i verifici si sa-i pui sa jure cu mana pe Biblie ! :lol:
Si medicii au summituri garla si nu cred ca le spune cineva acolo sa nu cumva sa manareasca retete compensate ,sau sa le reaminteasca ca nu ai voie ca la clinicile de stat sa faci implant de silicoane sub acoperirea ca o operezi de.... apendicita si diferenta dintre costurile "operatiilor " sa o bagi in buzunar :lol: :lol: .

P.S Tot saptamanal suntem bombardati cu "stiri' de la studiouri ,remember ?
Pare sa fie un echilibru pe undeva .Nedorit ce-i drept .
Avatar utilizator
nhms
User Junior
User Junior
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2013, 21:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

United Studios scrie:SIncer, stiu ca imi aprind paie in cap, dar imi asum asta. Nu stiu daca s-a mai zis asta, oricum, nu atat de sus si tare:
Modelele din studio ar trebui sa primeasca, net, un procent de 30-35%.
Abia astept sa mi se sara la beregata, mai ales de catre modele, care vor explica cum muncesc ele de le sar ochii din cap.
Posibil.
Eu cand am deschis topicul asta legalitatea-piz-t15059.html toata lumea m-a luat la misto.

Iar WinXPFather a scris:
Tu de fapt ai deschis topicul asta sa-i dojenesti pe cei care "mimeaza" legalitatea nu? Vrei sa te referi si la cineva in special, sau e doar asa la modul general? Pai e simplu, daca au gresit probabil vor plati la un moment dat.
No comment legat de asta.

In schimb, intreb si eu asa, retoric: Cati dintre cei care au avut probleme au participat la summit-uri, la intruniri, la tot felul de evenimente prin care au atras atentia asupra lor? E doar o simpla intrebare.
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

googlefun scrie:
BasGLM scrie:Poate anul acesta la summit vorbim si de treaba asta , poate ajungem la un consens zic si eu ... ca dupa cum vedem , saptamanal sunt descinderi la studiouri .
Salut BasGLM@,
Scuze ca ma bag in discutie ,dar ce treaba sa aiba summit-ul cu evaziunea probata sau banuita ? Daca ar fi un summit al pictorilor profesionisti , ce sa faci ? Sa-i indemni sa taie factura la orice tablou vandut ? Ce sa le spui sa faca ? Poate doar sa-i verifici si sa-i pui sa jure cu mana pe Biblie ! :lol:
Si medicii au summituri garla si nu cred ca le spune cineva acolo sa nu cumva sa manareasca retete compensate ,sau sa le reaminteasca ca nu ai voie ca la clinicile de stat sa faci implant de silicoane sub acoperirea ca o operezi de.... apendicita si diferenta dintre costurile "operatiilor " sa o bagi in buzunar :lol: :lol: .

P.S Tot saptamanal suntem bombardati cu "stiri' de la studiouri ,remember ?
Pare sa fie un echilibru pe undeva .Nedorit ce-i drept .

stiu ce zici si iti dau dreptate dar ziceam nu sa tinem un speech cu toata masa de studiouri, ca multi nu o sa accepte ci unii din noi care au participat la intrunirea cu jasminul de exemplu acele cateva studiouri si altele ca sunt maricele (care se bazeaza pe alte site-uri ) stii cum e , cand orange face reducere la un ab , vodafone tre sa vina cu oferta cel putin la fel ( tinand cont de calitatea pe care ambele retele o redau ) ca altfel nu mai luau sute de milioane amenzi de la consiliul concurentei :) ceva gen private... low profile ..mers pe burta...
Avatar utilizator
nhms
User Junior
User Junior
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2013, 21:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

PS: Oare Paxum mai onoreaza platile?
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Da, nu e nici o problema.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

nhms scrie:
United Studios scrie:SIncer, stiu ca imi aprind paie in cap, dar imi asum asta. Nu stiu daca s-a mai zis asta, oricum, nu atat de sus si tare:
Modelele din studio ar trebui sa primeasca, net, un procent de 30-35%.
Abia astept sa mi se sara la beregata, mai ales de catre modele, care vor explica cum muncesc ele de le sar ochii din cap.
Posibil.
Eu cand am deschis topicul asta legalitatea-piz-t15059.html toata lumea m-a luat la misto.

Iar WinXPFather a scris:
Tu de fapt ai deschis topicul asta sa-i dojenesti pe cei care "mimeaza" legalitatea nu? Vrei sa te referi si la cineva in special, sau e doar asa la modul general? Pai e simplu, daca au gresit probabil vor plati la un moment dat.
No comment legat de asta.

In schimb, intreb si eu asa, retoric: Cati dintre cei care au avut probleme au participat la summit-uri, la intruniri, la tot felul de evenimente prin care au atras atentia asupra lor? E doar o simpla intrebare.
Si tu crezi ca esti ferit de orice daca nu participi la nimic?Probabil toti care stati bagati la cusca aveti impresia ca sunteti niste anonimi dar uitati un lucru esential,acest business se face pe internet si nu ai cum sa ramai un anonim,nu este nevoie sa te duci la un summit,la o intalnireca vezi doamne ca sa atragi atentia asupra ta,sunt persoane in aceasta industrie care ar putea spune atatea lucruri despre anonimi cum nu-ti poti imagina,tu doar roaga-te sa ramana sanatosi si unde sunt :wink:
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

IsaGlamChat scrie:
nhms scrie:
Iar WinXPFather a scris:
Tu de fapt ai deschis topicul asta sa-i dojenesti pe cei care "mimeaza" legalitatea nu? Vrei sa te referi si la cineva in special, sau e doar asa la modul general? Pai e simplu, daca au gresit probabil vor plati la un moment dat.
No comment legat de asta.

In schimb, intreb si eu asa, retoric: Cati dintre cei care au avut probleme au participat la summit-uri, la intruniri, la tot felul de evenimente prin care au atras atentia asupra lor? E doar o simpla intrebare.
Si tu crezi ca esti ferit de orice daca nu participi la nimic?Probabil toti care stati bagati la cusca aveti impresia ca sunteti niste anonimi dar uitati un lucru esential,acest business se face pe internet si nu ai cum sa ramai un anonim,nu este nevoie sa te duci la un summit,la o intalnireca vezi doamne ca sa atragi atentia asupra ta,sunt persoane in aceasta industrie care ar putea spune atatea lucruri despre anonimi cum nu-ti poti imagina,tu doar roaga-te sa ramana sanatosi si unde sunt :wink:
Nu stiu cum sunt altii dar stiu cu siguranta ca WinXpFather se roaga, este primul lucru pe care il face dimineata la pranz si seara.

Sa fim seriosi nu cred ca se poate sa sa fii atat de naiv incat sa crezi ca poti sa lucrezi in domeniu (cum a spus foarte bine Isa) sa rulezi sume si sa fii inexistent,
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

din pacate, din multiple motive, nu prea greu de ghicit, nu vom participa anul asta la summit. Va urez distractie placuta si idei bune.
Videochatul este cea mai bine platita munca grea si cea mai prost platita munca usoara.
http://www.easyvideochat.ro
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”