Bani necesari pentru delurarea activitatii

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Scrie răspuns
bogdanm
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mai 2013, 18:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua,

As avea 3 intrebari prima este adevarat ca studioul nu produce nimic in primele 6 luni de activitate si 2 e adevarat ca pentru a tine oamenii in studio trebuie sa le dai un venit minim garantat de vreo 2000 -3000 ron.
Si inca o chestie live jasmine si site de gen au si ele un fel de seo legat de cat de activ esti adica la inceput noile modele vor aparea mai la coada pe site si trebuie investit bani pentru a ajunge cat mai in fata.Va multumesc
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Ai citit tu chestii pe aici dar nu cred ca le-ai interpretat prea bine. Voi incerca sa ti le explic sa le intelegi cum trebuie.

1 Teoretic si practic studioul daca are modele active va produce din prima zi. Dar! Daca esti incepator in domeniu veniturile vor fi mai mult ca sigur mici si ca sa sustii activitatea probabil va trebui sa mai vii cu bani. Va mai trece o perioada de timp pana banii facuti ii vei primi si fizic in functie de fiecare site in parte cum are perioadele de plati. Tu va trebui sa platesti modele inainte de a primi banii facuti de ele. Perioada in care va trebui sa mai sustii activitatea poate fi de la doua luni si poate pana la 6 luni dupa cum spui tu, depinzand de ff multi factori. De numarul de modele, de implicarea ta si a lor, de cat de repede inveti tu si de cat de bine interpretezi tendintele siteurilor etc...

2 Prin venit minim garantat probabil ai inteles ca indiferent de cat produc modelele tu trebuie sa oferi o suma de bani garantata. Nu asta e ideea ca asa nu vei construi ceva serios. Tu trebuie sa ai knowhow-ul ca modelele sa faca destui bani cat sa le convina sa ramana si sa fie stimulate pentru mai mult. Un model daca vine la tine si nu face de ex nici 10 milioane, e logic ca va pleca. De ce ar ramane cand la un alt studio poate face de 10 ori suma asta? Sigur, la inceput poti oferi o suma garantata ca sa tii modelul dar din practica iti spun ca asta nu-l va stimula si tot vei veni cu bani de acasa. Din punctul meu de vedere tu trebuie sa stii ce sa faci (pe forum poti gasi toata informatia necesara daca o citesti cu atentie) ca un model sa faca minim 2000$ pe siteuri pentru a avea vreo sansa sa dai inainte. Sa merite atat pentru ea (acei 1000$)?! cat si pentru tine pentru a putea sustine studioul pe linia de plutire. Un studio cu experienta si vechime poate sustine angajarea modelelor noi pentru ca: 1 deja e pe plus, 2 stie ce sa faca sa-l ridice repede pe profit.

3 Legat de exemplul tau cu Livejasmin... Toate siteurile au filtru pentru New Models, multi membri o folosesc, curiosi de fresh meat. Siteurile incearca sa promoveze modelele noi dar nu o pot face de altfel logic in fata modelelor care chiar convertesc. Dar daca intri in forta ai sanse ff mari de a promova. Asta inseamna ca trebuie ca modelul sa aiba un profil impecabil si sa ofere o imagine cel putin la aceeasi calitate ca modelele de top. Profil impecabil...poze, videos, descrieri etc plus folosirea tuturor features oferite de site. Si fff importante calitatile si atitudinea modelului. Important e sa oferi un numar de ore decent online, probabil un minim de 40 ore saptamanal. Un decor atragator, limbi:) cat mai multe si cat mai avansat un mare plus etc. Sigur ca in conditiile astea va fi promovat profilul. Va fi preluat si promovat si de catre webmasteri etc. Investitia in bani in asta consta. Sigur daca cunosti webmasteri cu trafic mare poti plati pentru un spot in siteurile lor, dar daca nu vei oferi ce am zis mai sus nu te vor pune nici pentru bani multi. Daca modelul nu are atitudine prietenoasa in free nu va converti guestii in membri si va pierde tot lantul trofic al vch. De la membru, webmaster, model, studio, si site...

Sunt fff multe de spus, tu de fapt ai intrebat cam tot ce e scris pe forumul asta. Eu am incercat doar sa ti le clarific ca sa intelegi mai bine ce si cum sa citesti pe aici. Dar pentru tot ce am scris eu succint mai sus gasesti totul in detaliu pe forum. De la posturile deja puse cu vizibilitate mai mare pe forum pana la cele din 2003 vei gasi informatie ce te poate ajuta. Lumini si poze gasesti in posturile lui Glamour, despre LJ in posturile lui Sadeyes, despre studiouri in posturile unde studiourile dezbat diferitele probleme ce intervin in activitate. De la modelele independente active pe forum poti invata fff multe despre atitudine si tips etc...

Totul va face diferenta intre a veni 2 luni cu bani de acasa sau 6 luni sau a inchide studio asa cum o fac multi altii...

Bafta la studiu!
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
smart-studio
User Junior
User Junior
Mesaje: 65
Membru din: 04 Apr 2013, 15:12
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. cine face videochat pe 2000 de ron?

2. studioul poate produce din prima luna, dupa un an sau niciodata. depinde de..."studiou" :)

3. livejasmin-ul nu are niciun "seo integrat" :) dar are capacitatea de a-ti promova modelele, in masura in care si ele se vor promovate (sau merita asta).
cristianromani
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2014, 03:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hai ca m-ati descurajat de tot!
Eu intentionez sa deschid un studio dar vazand cate si cate trebuie sa stii si sa faci si sa ai si sa ....etc,etc parca parca imi vine sa ma las pagubas.
E chiar asa de greu fratilor(si surorilor)?
Vreau sa gasesc un trainer priceput.De echipament ma descurc(tot cineva de pe aces forum o sa ma consilieze),firma e pe drum in cateva zile e gata,locatia....aici mai am de cautat.Azi am vazut sase locatii dar nu m-am hotarat.Maine din nou voi avea de vazut cateva.Imi trebuie ceva nici mare(vila) nici mic(apt 2 cam).Vreau ceva de 3-4 cam,langa metrou(asa am auzit ca da bine) si de preferat casa(vila) nu apt.Asa-i?
Hai ca pe astea le voi rezolva.Dar ce fac cu know-how??Aici e problema ca am senzatia ca este un carburator cu o mie de reglaje si ca-i tare tare greu sa-l reglezi asa bine ca motorul sa mearga rotund.Sunt prea multe suruburi de reglaj.....
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

nu e greu, e usor de tot , o fac atatia si atatia in fiecare an, adica mai intai bagi banii, dupa aia te agiti, dupa aia nu ti-i recuperezi si dupa aia dai anunt "vand studio" urmat de "vand calculatoare/vand webcamuri/vand patuturi/vand orice"

ar trebui sa zici bogdaproste de tot ce afli.

aceasta afacere se imparte in 3 mari capitole:
1. tehnica si locatia...astea le inveti, le cumperi, le pui in practica.
2. gasirea de colaboratori COMPETENTI si DE INCREDERE care sa functioneze ca un tampon intre tine si modele si mai ales sa fie in stare sa atraga modelele si nu ...sa le puna pe goana... ma refer aici la admini, traineri, suportul tehnic, contabil, jurist, psihoterapeut, fotograf, webmaster pentru promovare pe net si eventual un bodyguard .
3. gasirea de modele, atragerea lor, pastrarea lor, fidelizarea lor, motivarea lor, crearea unui climat prietenos, motivational, fara drame, fara favoritisme, fara "secrete" personalizate, iei exemplu de la multinationale unde DECORUL si programul sunt foarte prietenoase si flexibile in timp ce sarcinile de serviciu sunt invers: seci, clare, riguroase si nu ca la Romanica unde locurile de munca sunt organizate pe dos (decorul rece deprimant iar sarcinile de serviciu... la mica intelegere).

pana nu ai o viziune clara despre punctul trei , pusa la punct cu niste oameni reali pentru punctul doi, eu zic sa nu te apuci de punctul unu.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
sugarPink
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 15 Mai 2013, 10:12
Localitate: Baia Mare
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

floare la ureche
sugarpink.models@yahoo.com - 0757 240 508
..you don't have to see the whole staircase ..
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Inainte de a te ''usura'' de banii pentru consiliere,ai grija cine te ajuta si ce fel de ajutor primesti,trebuie sa fi constient ca pe forum exista oameni care se pricep dar si destui habarnisti si oportunisti ,cei care nu au avut succes in industrie si cauta fresh meat sa faca si ei un ban,adica pe scurt stiu un pic mai mult decat tine ,ca sa cumperi aparatura ,lumini si restul exista zeci de posturi,nu ai nevoie sa platesti pt asta,know how-ul nu se vinde sau se vinde f scump.Pentru un om care are ceva experienta este f usor sa te lasa fara cateva mii de dolari si sa-ti lase impresia ca te-a ajutat de te-a rupt,cand vei constata ca sg lucru la care te-a rupt sunt banii,v-a fi prea tarziu,banii la el/ea si paguba la tine..
Ca sa-ti dau un exemplu ipotetic,daca te-ar ajuta /consilia prostudio (lucru absolut fantezist desigur) atunci banii ar fi investiti cu cap,macar 30% ai putea fi sigur ca vei supravietui,daca te ajuta un no name din industrie care are un studio mediocru sau nu are studio deloc atunci trebuie sa-ti pui intrebarea daca omul ala e chiar asa destept de ce nu are studio si de ce face asta pt bani?Un om pregatit din toate punctele de vedere ori te ajuta benevol,lucru extrem de rar sau aproape inexistent ori nu te ajuta deloc.
Sfatul meu este sa citesti acest forum din scoarta in scoarta,sunt informatii extrem de valoroase,iti poti achizitiona singur echipamentele necesare,decoruri te poti inspira-NU COPIA,de pe siteurile marilor studiouri,nu-ti va ramane decat partea cea mai grea de altfel ,aducerea modelelor iar aici te va costa inca odata cat ai bagat in studio,din punctul meu de vedere suma aia de 10 mii de euro este f mica,pentru a sustine si a avea cat de cat un start pentru 4 camere populate cu modele iti trebuie in jur de 30-40 mii de euro,atentie,jumatate din bani ii vei folosi sa aduci modele,sa platesti primele salarii pentru ca nu poti tine un model nou fara bani 1 luna,1 luna jumate avand in vedere ca cele mai bune siteuri la ora actuala platesc cu intarziere de cateva saptamani,deci it trebuie cash,un model nou mai are nevoie si de poze profesionale,hainute,machiaje,etc.Chiar daca pare usor,este f greu sa faci afacerea sa mearga dar nu este imposibil,trebuie sa te duca capul pe tine,sa gandesti cu mult inaintea celuilalt,sa nu arunci cu banii aiurea pentru lucruri pe care le poti face tu cu ceva research si munca.

Bafta acolo!
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

bogdanm scrie:Buna ziua,

As avea 3 intrebari prima este adevarat ca studioul nu produce nimic in primele 6 luni de activitate si 2 e adevarat ca pentru a tine oamenii in studio trebuie sa le dai un venit minim garantat de vreo 2000 -3000 ron.
Si inca o chestie live jasmine si site de gen au si ele un fel de seo legat de cat de activ esti adica la inceput noile modele vor aparea mai la coada pe site si trebuie investit bani pentru a ajunge cat mai in fata.Va multumesc
La obiect:

1. orice afacere vei deschide, nu doar un studio, ar trebui sa ai pusi deoparte inainte sa incepi investitiile bani pentru investitie + cheltuielile pentru perioada cat afacerea va merge pe minus; in cazul unui studio sunt MINIM 6 luni
2. venit garantat nu e deloc necesar, as spune chiar ca de multe ori are efectul contrar, modelele se culca pe o ureche si nu apasa pedala de acceleratie
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
cristianromani
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2014, 03:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Da,acum lucrurile s-au mai lipezit putin.Nu este asa cum am crezut eu la inceput.....
Multumiri lui andromaca_mulge_vaca si pocahontas ptr raspunsuri.
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”