Vremea studiourilor de v-chat apune incet, incet

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Avatar utilizator
chat_fete
User Activ
User Activ
Mesaje: 207
Membru din: 21 Sep 2009, 15:13
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Din pacate studiourile nu mai sunt ce-au fost. Sunt foarte putine care mai supravietuiesc, asta si din cauza siteurilor care probabil nu prea mai au buget pentru promovare care implicit aduce trafic, poate si din cauza ca nu mai sunt multi onanisti care mai stau pe v-chat din cauza banilor. Insa, ceea ce vreau eu sa scot in evidenta este faptul ca majoritatea modelelor nu mai se preteaza a lucra la un studio pentru ca toata lumea azi poate afla cum se face un cont si ce trebuie facut de la A la Z pentru a face v-chat.
Vina este integral a tuturor celor care au oferit de-a lungul timpului informatii mura-n gura pe toate forumurile de profil. Practic, daca nu am nici o treaba cu domeniul...in cateva zile daca citesc tot ce scrie pe un forum pot deveni in scurt timp un profesionist.

In urma cu 4-5 ani putini stiau de v-chat de acasa. Fetele erau foarte impresionate si incantate sa lucreze la un studio de videochat. Nici nu-si imaginau ca pot lucra si de acasa. Iar daca vroiau sa lucreze de acasa trebuiau sa dea bani grei pentru deschiderea unor conturi.
In prezent, procedura sta cam asa: vine fata la studio sa lucreze o luna, doua, trei in care sa capete putina experienta, dupa care baga un motiv anume ca sa plece si cauta apoi sa lucreze de acasa.
Din punctul meu de vedere, nu mai vad o afacere de succes un studio de v-chat, decat in cazul in care ai niste fete care stii sigur ca vor lucra doar pentru tine fara vreun gand sa renunte.
Fete frumoase avem din belsug, doar ca ele au invatat sa-si foloseasca frumusetea pe cont propriu de acasa, nu o mai folosesc si pentru altii(studiouri) :) In plus, fetele care mai lucreaza la studiouri, parerea mea este ca s-au invatat sa fie prea rasfatate in sensul ca vor multe bonusuri si prime pentru realizari, altfel nu-si mai dau interesul.

Mai pot adauga in aceasta discutie si faptul ca s-au creat 1847687924836053968 de studiouri in ultimii 2 ani ceea ce a produs deja o sufocare a domeniului in Romania, numarul fetelor interesate de acest domeniu divizandu-se foarte puternic, automat studiourile ramanand fara modele. Dar, pe cat de repede s-au creat, pe atat de repede au si disparut, din cauza incepatorilor in domeniu care nu stiau ce inseamna de fapt videochatul.

Noi singuri, cei care am avem si am avut studiouri de v-chat ne taiem craca de sub picioare, prin simplul fapt ca oferim informatii oricui despre videochat si ce inseamna el. Unii poate doar ca sa arate ca stiu, altii ca sa ajute un prieten. Lumea s-a desteptat si nu mai exista cale de intoarcere.

Nu prea mai renteaza nici o afacere in Romania la momentul actual. Insa in videochat e cu dus si intors, azi ai modele, maine PA.

In concluzie: Tara de rahat, scapa cine STIE :)
Missy Studio, Videochat profesional in Bucuresti. Angajam doar fete in Bucuresti.
http://www.studiovideochatbucuresti.net
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Iti inteleg sentimentul de frustrare, dar cu mana pe inima ,pot spune, ca fiecare dintre noi isi merita soarta.Spui ca vina integrala este a forumurilor si a celor care au oferit informatii gratuite ,eu nu vad lucrurile chiar asa,numai in Romania s-a creeat posibilitatea unui business de genul asta din cauza conditiei sociale in care ne scaldam cu totii,tu poti sa spui cu mana pe inima ca nu ai beneficiat nici un pic de situatie?Omul este facut sa evolueze nu sa ramana la statul de sclav si chiar daca am frustrarile mele nu pot sa fiu ipocrita sa nu recunosc ca si eu la randul meu am profitat din plin de avantajele acestui job/business.Cand paturica este calduta nimeni nu vine sa ne dezveleasca si cand indrazneste cineva sa vezi ce-l bat cu pietre.Vina este integral a noastra a tuturor pentru ca toti ne-am complacut in situatia asta incerta,fara legi clare pentru ca ne-a fost bine si caldut.Crezi ca esti singurul care vede ce se intampla in ultima vreme?Eu cred ca nu,si totusi nimeni nu ridica un deget,in 12 ani de vchat nu am fost in stare sa facem absolut nimic pentru industrie,nici macar sa ne cunoastem intre noi,sa nu uitam ca suntem niste screenuri pe un forum,majoritatea ascunsi la umbra anonimatului,fiecare si-a fct propria lege dupa care se ghideaza.Pe cuvantul meu de onoare daca nu va socotesc niste mici masochisti pe toti cei care detineti studiouri pe girls si nu este nici un fel de misto in ceea ce spun,eu am avut o singura tentativa de a lucra cu o fata pe girls,venit facut bani multi,plecat,ramas frustrata si cu ideea '' mai bine ma duc in mormant cu tot ce stiu,decat sa mai incerc ceva de genul asta'',dar cum iti spuneam, era o situatie previzibila inca din trecut,situatie care doar a evoluat spre firesc si probabil ca nu se va opri aici.Sincer cred ca nimic nu va putea opri asta si incet,incet studiourile se vor autodizolva,daca-mi pare rau,bineinteles ca da ,doar sunt si eu tot om si la randul meu am speculat situatia asa cum au facut-o toti,dar de aici pana la a da vina pe cineva anume este un pas mare.Daca ar fi sa scriu toate motivele care ne-au adus aici mi-ar trebui 2-3 zile si nu am timpul necesar.
Cu un singur lucru sunt intru totul de acord cu tine ''Scapa cine stie'' si cine poate,cum poate,pentru ca toti dormim si chiar daca vedem ca mai avem doar un colt de paturica,tragem de ea cat putem si nu facem absolut NIMIC.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua


Parerea mea este ca studiourile vor rezista daca patronul va dori acest lucru
Intr-un final in orice bussines ajungi sa te saturi de el sa nu iti mai placa si sa vrei altceva
O tampenie sa spui ca acest forum a facut fetele sa plece de la studio si sa se duce acasa.Din 100 plecate de la studio cu aceasta idee eu cred ca 5 au reusit , restul muncesc pe 1500 ron la orice firma
Cred ca trebuie o reinventare pentru toata lumea
Ca sa poti sa iesi din tipar trebuie sa vii cu ceva nou
Investitie constanta in tehnologie si trebuie sa te mulezi pe trend, trendul actual este mfc si genul acela dchat
Americanilor, francezilor, nemtilor asta le place, entertaiment-ul in nici un caz fete din romania care spun pvt dupa orice cuvant
Realitatea este insa alta si aici trebuie facut un compromis, fara nici o legatura cu subiectutl, aseara ma uitam pe mfc la g******....tipa m-a capitvat pur si simplu eram si eu la fel ca ceilalti cu ochii mari si zambeam sau radeam la ceea ce spunea
Aseara se delecta cu un fuck machine si cu un hitachi cu mute, unmute her, tkn pentru fast, token pentru slow
Acela este genul de show care se cere, s-au cel putin jovialitatea ei
Cand in chat de la jasmin ai un model roman imi place f atare de j****** si sunt 30 de cretini care fac misto de ea cum sa ii mai arada ei sa isi faca treaba evident ca nu....

Eu cred ca vchatul va avea in continuare succes si la studiouri .

Cod: Selectaţi tot

Editat de Admin - conform unei vechi discutii pe forum, nu permitem afisarea numelui de scena al modelelor
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

chat_fete scrie:In concluzie: Tara de rahat, scapa cine STIE :)

Sunt curios ce ai fi zis de Romania daca ai fi fost nascut in Congo...

Stim...de la cei ce reusesc sa emigreze in RO.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
chat_fete
User Activ
User Activ
Mesaje: 207
Membru din: 21 Sep 2009, 15:13
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Este oricum foarte greu sa mai tii pe piata un studio de v-chat acum...in sensul ca se investeste foarte mult in promovare si recrutare fiindca asta e important pana la urma iar de pe urma acestei investitii sa zicem ca vin fete la studio, insa dezinformarea din mass-media cum ca la videochat se castiga nush cate mii pe luna le-au schimbat perceptia si daca intr-o luna, doua nu castiga cum au auzit la tv pleaca si nu inteleg faptul ca la castigurile alea se ajunge in timp. Oricum ai da-o...tot pierzi ca studio.

Parerea mea este ca fetele au ajuns la concluzia ca la videochat trebuie sa stea in fata unui PC fara sa faca nimic si la sfarsitul perioadei sa primeasca bani...ceva de genul.

Ma rog, vba ta Pocahontas sunt enspe mii de lucruri(membrii siteurilor, modelele, siteurile de v-chat, studiourile, mass-media) care influenteaza negativ industria asta care scade de la an la an.

Eu nu mai detin un studio de v-chat de aproximativ un an, alegand sa investesc banii castigati din v-chat intr-un business mai "curat" ca sa zic asa, o afacere normala. Este adevarat ca ma simt mai confortabil si putin mai stabil financiar, insa in v-chat pot spune ca erau putin mai mari castigurile.

Orice ai incerca sa faci ca business, nu se merita in Romania din cauza taxelor, impozitelor si jegmanirii de catre institutii. Si se mai mira toti de ce este atata munca la negru :)
Nu vreau sa duc discutia spre alte subiecte gen politica.
Ideea mea era sa spun cat mai pe scurt de ce consider ca industria videochatului este in declin.

Pana la urma asa se intampla in toate domeniile. E bine sa incepi printre primii in acel domeniu, pentru ca apoi afla toata lumea si face toata lumea ce faci tu, nemaifiind profitabil. Cum a fost si cu studiourile de v-chat, cum a fost cu covrigariile si multe alte idei de afaceri.

Sa fim noi sanatosi, ca bani stim sa facem. Doar suntem ROMANI :)
Missy Studio, Videochat profesional in Bucuresti. Angajam doar fete in Bucuresti.
http://www.studiovideochatbucuresti.net
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Vanatorii de profit rapid au fost, sunt si vor fi la fel, in orice domeniu de activitate, fie ca e vorba de videochat, pacanele (7777), cazinouri, pensiuni, brokeraj, etc.

Ideea de baza e ca un business unde conducerea "trage" ca sa-l tina in picioare, si nu are doar obiceiul de "capushare" (a "suge" produsul finit) va avea o viata linistita, profit stabil, flux constant de oameni.

Insa vanatorii rapizi asta au fost, sunt si vor fi... mici "entitati" ce apar si apoi dispar.


E drept, Romanului tot timpul i-a suras ideea de munca putina (si placuta daca se poate) si bani multi. Evident, si mie mi-ar place sa muncesc doar 2 ore pe zi si in restul timpului sa stau la baruri / terase / concedii. Insa oricat profit ti-ar aduce o firma... daca esti cheltuitor pe nimicuri, asta se va alege din tine. Din pacate.

Videochat-ul in sinea lui nu, n-o sa dispara ever, deoarece sexul si arta erotica sunt "activitati" care se practica de prea multe mii de ani ca sa dispara fix acum.
E drept, videochatul o sa capete alte forme. Poate n-o sa mai existe aceste site-uri minune pe care se faceau bani candva, insa o sa existe alte forme prin care se va extinde aceasta activitate (smartphone-uri, tablete, space-sex, etc ... sky is the limit)
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Chat_fete , eu sunt model independent , nu am lucrat efctiv intr-un studiou fizic niciodata in viata mea , ce e drept e ca am avut ceva colaborari pe diverse site -uri in special , unele mai grele sau care nu acceptau romani pe o anumita per de timp maxim 2 luni limitat, rez dezastruos , pt ambele parti , nu reuseam sa fac nici suma de transfer in 2 saptaamni pe site -uri care acum au dev site-uri de baza pt mine (vezi aw)

Explicatia e f simplu , profil copiat de la alte modele , poze puse la gramada , ca deh nu-l interesa pe x patron ca eu ca si model poate fac mai multi bani cu poza d e profil X decat cu poza Y , intregul profil arata ca o varza , banalitati al patrat , in conditiile in care eu sunt un model mai altfel si care stiu sa atrag prin faptul ca ofer o atitudine diferita , deci iaca profilul cu modelul se potriveau ca nuca in perete , sa-ti mai zic si ca atunci cand auzeau ca folosesc categoria de fetish multi se cruceau ca nu aveau habar ce e aia , vb aici de patroni de sudiou cu 20-30 de angajate deci nu de mini studiouri intr-un colt de camara .Asa ca in timp am renuntat la operatiunea de colaborare cu un studiou cu toate ca maj site urilor unde am lucrat prin colaboare aveau mult potential (niteflirt ul de exemplu) si acum lucrez unde pot eu singurica sau daca nu pot singurica ma abtin , ca nu vad de ce sa ma chinui si sa ma dezamagesc cand nu pot colabora cu cineva care nu are nici o notiune de fetish efectiv .Bun nu te pricepi e ok da macar lasa-ma sa imi lucrez eu profilul , chestie pe care dintre 3 patroni de studiouri cu care am colaborat , numai unul singur a fost receptiv la asa ceva , restul de 2 se ofuscau de numa .

Ce vroiam sa zic ca m - am intins ca o tarla , ideea e ca e f greu sa gasesti un studiou ok si care sa se muleze poate si pe personalitatea mea ca si model (da rec uite io- s un model dificil , diferit , capos , cu mult orgoliu , dar daca reusesti sa te pui pe aceasi linie cu mien fac treaba buna si- s f muncitoare ), sunt convinsa ca -s zeci de fete ca si mine , ideea e ca maj obosesc sa caute un studiou bun ok cu care efectiv sa si colaboreze , pt ca 90% din studiouri au ochelari de cal nu au habar de trainer , de management , de ceva pshihologie , ei fac un middle -management , investesti nimic sau f putin si iei tot ; de exemplu eu pe aw fac showuri exhibitioniste , in fata ferestrei , pt memebru e ok chiar daca io stau al 10 si nu ma vede nimeni , insa nah membrul cutarica e convins ca io ma si conversez cu vecinii , plus ca e o chestie altfel in miezul zilei geamul larg deschis , bun acum ca si studiou nu stiu cate studiouri (de altfel firme respectate pe hartie ) ar fii de acord sa o aiba pe angajt X despuiata la geam

In esenta eu zic ca si alexandra , vrei sa rezisti treb sa fii diferit , nu poti sau nu vrei sa fii diferit e fix alegerea si problema ta , da poate acum 10 ani vdc ul era altfel problema e ca nu mai exista acei 10 ani si daac nu te adaptezi mori incet si sigur .

Multe studiouri mor si din cauza mentalitatii modelelor , care nu inteleg ca vdc este o chestie erotica , ca vinzi sex , asta e , maj modelelor treb domle sa fie giugiulite mintite ca nu e sex nu e draci laci , ele vor bani dar pe de alta parte nu ofera nimic nou sau nimic altfel decat ce ofera alte zeci sau sute de modele , in afara mandriei , vaaai cum sa am dezbrac eu sau sa fac alta chestie , ca io am mandrie sunt fata mare da fac videochat .Bun nu zice nimeni sa stai in cap pt bani da cand faci un sacrificu fa -l domle pana al capat , nu venii cu mentaliattai de prim ministra ca nu tine sau in fine tu vei avea de suferit .

Acum in final care are un cont de nite flirt si am poate accepta ac si model , sa-mi dea un pm . :mrgreen:
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Sunt de acord cu fetish in ceea ce priveste originalitatea abordarilor, dar si utilitatea studiourilor. Iti aduc 2 argumente in plus:

1. in ultimele 12 luni numarul de modele care lucreaza la noi a crescut constant, nu exploziv ca in urma cu 10 ani dar totusi constant;
2. acum 2 seri vorbeam cu un model care lucreaza de aproape 2 ani la noi si castiga in medie 2-4.000$/luna (net, partea ei) si imi spunea, incerc sa o citez cat mai exact, "Ce eu sunt toanta, sa ma duc de acasa si in cateva luni sa ma lenevesc aiurea si sa nu mai fac nici un ban? Sau sa o iau razna ca nu mai am o colega la o barfa in pauza de tigare, sa injuram niste membrii comuni? Ca doar nu sunt proasta de-a binelea sa incep sa ma vad cu membrii pentru cateva sute de dolari ... cum au facut unele de au plecat de la noi... "

Concluzia: da, sunt modele care au lucrat si vor lucra intotdeauna de acasa (cunosc destule si suntem in relatii excelente) si modele (marea majoritate) care vor lucra mai bine si mai productiv de la studio (evident dupa ce isi gasesc studioul potrivit).
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

chat-fete sunt de acord cu tine in privinta divizarii modelelor dar asta doar in cazul oraselor mari...in oras emici tip bacau, pascani nu exista inca multe studiouri, iar cele care s-au implantat au monopolul!In opinia mea intr-un oras mai mic saracia e mai mare, poate sunt inca persoane care nu au internet sau calculator asa ca ar fi fainsa deschideti sucursale in orase mai mici.....In Bucuresti, Iasi nu prea mai reuseste lumea sa atraga modelele, deja se stie cu ce s emananca videochatul....
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Exact asta e problema in orice alta nisa de afaceri odata ce trece de perioada de descoperire si prim bump ... lumea crede ca e gata, ca s-a dus ca afacere, ca a fost doar o bula, etc. Dar eu consider ca nu e asa si vreau sa subliniez o chestie spusa de theselby:
theselby scrie:E drept, videochatul o sa capete alte forme. Poate n-o sa mai existe aceste site-uri minune pe care se faceau bani candva, insa o sa existe alte forme prin care se va extinde aceasta activitate (smartphone-uri, tablete, space-sex, etc ... sky is the limit)
Tehnologia avanseaza extraordinar de rapid, am trecut de la 320x240 la 640x480 apoi la 800x600 si imediat ajungem la full HD 1280x720 / 1920x1080. Pentru asta ai nevoie de banda de upload stabila/garantata si din ce in ce mai mare. Nu mai ajungi sa faci fata cu abonament de persoana fizica, de 39 sau 99 lei.
Cate modele indepentende sunt pregatite sa citesca forumurile in mod constant, sa isi faca firme / PFA-uri pentru a obtine o banda de upload buna, sa isi face upgrade constant la aparatura, sa faca research pe partea tehnica si logistica, etc?
Clar ca sunt multe modele independente care pot sa faca in totalitate ce poate si un studio sa faca (le salut si le urez bafta in continuare!) ... dar ele sunt exceptia, nu regula.
Majoritatea modelelor sunt studente sau tinere la inceputul vietii de adult si nu sunt pregatite sa fie "one man show" nici macar pentru a-si dubla venitul. Majoritatea celor care castiga 3000-5000 lei pe luna de la studio se multumesc cu atat, se bucura de situatie si prefera comoditatea si siguranta pe care le-o da mediul organizat de lucru de la studio.

Pentru o studenta care mai are in fata 2-3-4 ani de facultate, sta in camin sau sta in chirie cu inca 1-2-3 fete sau cu prietenul de 3 luni cunoscut, faptul ca lumea stie ca lucreaza in fiecare zi la o firma ca "operator pc, call center, etc" iar la sfarsitul lunii merge acasa cu 5000 lei ... e o chestie al dracului de tare! Teoretic de acasa ar putea castiga dublul, dar asta ar insemna:
- investeste cel putin 3000 lei (trebuie sa-i strangi prima data)
- amenajeaza-ti camera sau inchiriaza garoniera strict pentru munca, dar grija ca proprietaru / co-locatarii sau cine iti vine in vizita sa nu stie ce faci
- cumpara, instaleaza si mentine in functiune aparatura care ai vazut-o la studio
- stai ore intregi pe forumuri ca sa inveti tot felu de chestii tehnice si logistice de care te bati la fiecare pas
- minte pe toata lumea care te intreaba unde lucrezi, stai constant cu frica ca intr-o zi o sa intre cineva peste tine si o sa descopere ce faci
- roaga-te de tot felul de oameni sa iti rezolve tot felul de treburi de care ai nevoie (setup, lumini, configurari, sfaturi, etc)
- primeste banii pe numele tau (card, cont, WU/MG) si expune-te riscului ca peste X numar de ani sa iti bata fiscul la usa pentru a te lua la urechi pentru impozite si taxe nedeclarate si neplatite. Sunt autoritatile din Romania mai inapoiate ... dar si cand incep sa prinda aripi, vai vai (vezi exemplu DIICOT in lupta impotriva crimei organizate, cum era acum 5 ani si cum e acum).
- peste X numar de ani, cand vrei si tu sa te angajezi intr-un post onorabil, explica celui de la interviu de ce la rubrica experienta / locuri anterioare de munca nu ai trecut nimic.

Daca topicul ar fi fost "cum sa facem studiourile de videochat sa mearga?" as fi spus urmatoarele:
- in primul rand hai sa oferim calitate, siguranta si seriozitate modelelor care ne aleg. Hai sa renuntam la atitutinea de stapani pe plantatie, sa ne coboram din bolide si sa fim acolo pentru persoanele care lucreaza cu si pentru noi. Sa incepem sa vorbim cu ele, sa le mai intrebam si altceva decat "cat ai facut pe mfc azi?"
- apoi hai sa ne tinem de cuvant, hai sa spunem adevarul si sa fim corecti, chiar daca asta nu ne avantajeaza pe termen scurt, cu siguranta ne va avantaja pe termen lung.
- hai sa investim in training la modul cel mai serios. Daca patronii nu pot sau nu au timp, atunci sa angajeze oameni competenti. Modelele au nevoie tot timpul de training, nu doar lectia de la inceput: uite asa e acolo, apesi acolo, faci aia, tragi aia, zici aia si bafta la bani! Modelele pot sa vina la studio, sa stea 3 luni sa fure toata meseria din lume ... daca se duc de acasa nu inseamna ca o sa fie mai bune ca la studio. Nu pentru ca lumea evolueaza, si daca nu ti pasul cu evolutia ramai in urma. Degeaba un model lucreaza de acasa daca o face asa cum stie ea ca se facea la studio acum 2 ani (apropo de faza cu "pvt odata la 3 cuvinte").
- hai sa investim in decoruri si in reamenajari macar odata sau de doua ori pe an. Orice setup oricat de frumos ar fi el devine plictisitor la un moment dat. Iar daca nu oferi modelelor un loc agreabil de munca, atunci nu poti avea pretentii prea multe sa le placa la munca. Felul in care arata studioul influenteaza atitudinea si starea de spirit a modelelor, vrem sa avem modele care zic "yes, abia astept sa ma duc la studio" nu "uh, iar trebuie sa ma duc la studio".
- hai sa facem team buildinguri, intalnire extra work, chestii de echipa, etc ... ca ele sa se simta parte a unei echipa, nu doar o parte a unei masini de facut bani.
- si nu in ultimul rand, hai sa ne adunam noi studiourile, sa ne ajutam si sa ne protejam reciproc, sa inlaturam amatorismul si sa promovam profesionalismul. Ganditi-va la toate persoanele care vor sa devina model dar li frica sa mearga la un studio pentru ca nu stiu ce s-ar putea intampla. Un site fancy nu inseamna neaparat siguranta si profesionalism. Au fost pe aici si pe celalat forum mai multe propuneri in acest sens, de a forma o asociatie a studiourilor care sa apere si sa urmareasca interesele studiourilor. Bineinteles, exista multa frica si neincredere, dar daca nu riscam, cum vrem sa castigam?
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nu cred ca e vb d efrica sau de jena rusine sau alte traznai , insa pe bune chestia cu sindicatul suna a Internationala comunista si a mars de proomovare a industriei porno

eu nu agreez team work ul , nici sindicatele, nici colabaorea f stransa , recunosc ca eu ador SUA si capitalismul lor , acolo unde treb sa demonstrezi ca poti sa raami pe pozitie pt ca tu chiar ai cu ce , eh mentalitatea europeana e cu totul alta , treb sa ne infiintam sindicate , sa ne sprijinim , ca deh si altii mai putini dotati sa reziste;europenii au mereu scuze , explicatii ,ca din x motive nu le merge nu stiiu ce pe cand americanul imediat et taxeaza si sanaate altul la rand

pai de ce ? adica nah eu personal nu vad nici un motiv pt care sa spriijinim mediocritatea , ba din contra cred ca mediocritatea e primul lucru de sanctionat intr-un business , existenta uni sindicat a unei intra-ajutorari intense eu zic ca va incuraja si promova mediocritatea si lenea si confortul , lasa ma ca daca nu stiu ma duc la sindicat si am ajuta aia :(

care nu e capabil sa traiasca in capitalism sa se dea usurel deoparte

cred ac de fapt si aiic e o hiba , noi ani de zile am fost invatati ca treb sa fim toti la fel stas , si maj dintre noi suferim grav ac altii pot face chestii altfel , ca de fapt suntem diferiti
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

fetish, cred ca ti-ai exprimat parerea din punct de vedere al modelului independent, nu? Eu imi exprimam parerea din punct de vedere al unei persoane implicate in administrarea unui studio, si de aceea poate suna a "internationala comunista" :)

Idea unui "sindicat" a studiourilor e exact opusul protejarii si promovarii mediocritatii, pentru ca ar promova calitatea, seriozitatea, siguranta si succesul, nu invers. Eu cand imi iau punct de reper unde vreau sa ajung cu studioul, ma uit la grupul avc, standard, chatlive, fetelenorocoase, etc pentru ca ei au venit mai in fata si au fost mai deschisi. Pot fi altii de 100 ori mai buni, daca nu ii stiu atunci scara mea valori/repere se limiteaza la cei mentionati.
Cred ca la fel gandesc si modelele in cautare de studiouri ... daca nu au un punct de reper in industrie pe care sa se bazeze in cautarea studioului potrivit, normal ca ajung la primul studio care aparea in lista de anunturi si daca au ghinionul sa fie un studio slab atunci vai de ele. Asa ajung multe modele sa isi bage picioru in ele studiouri, sa ne catalogheze pe toti niste tarani prosti, libidinosi, disperati dupa bani & pussy si sa incerce sa lucreze de acasa. Nu din cauza banilor, ci din cauza ca au nimerit prost la inceput.

Bine, stiu ca e un pic cam utopic si putin probabil ca lumea de pe aici sa se adune formal, cu nume, prenume, nume de companie. Idea e veche, a mai fost discutata, s-au mai incercat aplicari dar inca traim in frica si/sau nepasare. Raman la convingerea ca o astfel de asociere ar duce la lucruri mai bune pentru studiouri si inclusiv pentru modelele care vor sa lucreze la studiouri.

Din propria experienta: noi ca studio am stat ceva timp underground nu neaparat ca nu eram pusi la punct din punct de vedere legal, ci pentru ca ne temeam de "ce zice lumea". Pana recent cand am constatat ca "ce zice lumea" nu ne prea afecteaza cu nimic in mod real. In plus ne-am dat seama ca asa pierdem posibile modele bune care ori nu fac pasul spre videochat de frica (frica de povesti auzite si de necunoscut) ori pentru ca studioul pare suspect, gen: de ce nu vorbesti la telefon, de ce nu ai adresa, de ce nu ai site fancy, de ce nu esti transparent, etc.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dap aici aveti si voi dreptate cu ceea ce spui Video modelling , eu trebuie sa recunosc ca am un mare dinte impotriva muncii asteia al gramada unde uenori mediocritatea domneste tocmai pe principiul 3 farioeieri muncesc si restul profita

acuum pe de alta parte insa atata timp cat nu va exista never un asemena tip de sindicat , nu stii daca va aduce chestii bune sau rele , uneori schimbarile sunt benefice alteori nu

am editat sa-ti spun ca eu cred ac sunt printre putinele modele de vdc care mi-am asumat ceea ce fac ba chiar am zis -o si o repet ca- s mandra de mine ca pot face vdc , la mine stie familion , prieteni

quess what de la ce categorie de pers mi-am luat rosiile cel ami multe , nu de la cunosctii cu nspe mii de alte job uri , nu de la familion , ci taman de la 'tovarasele' de la vdc

cred ca de asta mi se pare utopica tota povestea asta cu sindicatul and stuff
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

fetish scrie:acuum pe de alta parte insa atata timp cat nu va exista never un asemena tip de sindicat , nu stii daca va aduce chestii bune sau rele , uneori schimbarile sunt benefice alteori nu
Word!
Pe de alta parte, intr-o oarecare masura si acest forum (plus celalalt) e un fel de sindicat daca ne gandim mai bine, unde putini au dat share si multi au luat dea-gata. Dar asta nu inseamna ca atat modelele cat si studiourile nu au ajuns sa evolueze folosindu-le. Cine spune ca forumurile nu l-au ajutat chiar deloc, minte cu nerusinare.

Revenind la topic "Vremea studiourilor de v-chat apune incet, incet" hai sa ne gandim un pic in viitorul nu foarte indepartat unde:
- videochatul va insemna tehnologie de varf (stream HD, sunet X.1, banda upload mare, computere performante, soft-uri complexe, etc)
- clientii vor cauta sa aiba o experienta cat mai real posibila (proiectii 3D, jucarii senzoriale 2-way, etc)
- studiourile se vor asocia si isi vor crea propriile platforme de stream & billing pentru modelelor
- clientii vor deveni din ce in ce mai pretentiosi in privinta show-ului, a setup-ului, etc
- va conta foarte mult si partea de interactiune sociala offline (virtuala, in afara orelor de online), gen: lj.com

Astea si altele nu sunt chiar SF-uri, sunt chestii care au aparut sau vor aparea mai devreme sau mai tarziu iar studiourile care tin pasul vor fi o alternativa viabila strategiei "one man show" in care e greu sa le faci si sa le sti pe toate de unul/una singur/singura.

Ca exemplu ia industria de web design care e predominata de firme, 90% din designeri care lucreaza in ele ar putea la fel de bine sa lucreze de acasa, avand posibilitatea sa castige mai mult (teoretic) decat ca si angajati. De ce aleg sa lucreze "la studio"? Din comoditate, siguranta, sentiment de apartenenta la un grup, nevoia de interactiune cu alte persoane asemeni lor, neincrederea in propriile forte, frica de a lua decizii, si alte o mie de posibile motive.

Asa ca nu iti fa grija, vremea studiourilor nu a apus, abia incepe, pentru cei care sunt pregatiti sa faca din asta o afacere pe termen lung. Pentru speculatori si oportunisti de moment, clar ... o alta bula ajunsa la apogeu, vorba vine.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
TwistedAngel
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 03 Feb 2011, 11:09
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Misto ideea privind viitorul "nu prea indepartat"VideoModeling , cred ca era si un documentar pe Animal Planet "animalele viitorului "sau ceva asemenator :)) .
- videochatul va insemna tehnologie de varf (stream HD, sunet X.1, banda upload mare, computere performante, soft-uri complexe, etc)
asta incearca ei de zor doar ca oops vezi tu , nu modelele au probleme cu upgradearea de conectii, computere ,camere ci membrii , daca situ-rile se misca prea rapid pierd membrii. O fi sunand ciudat dar sunt big spenderi care au acelas laptop din 2001 .
- clientii vor cauta sa aiba o experienta cat mai real posibila (proiectii 3D, jucarii senzoriale 2-way, etc)
Esti nou in videochat ? epoca jucariilor 2way s-a stins prin 2004 daca i-mi aduc aminte bine ? si 3d ul a fost testat de cateva situri ba chiar la vremea respectiva lj dadea ochelari gratis membrilor . De incercat v-or incerca ei multe si la fel de multe se v-or duce pe apa sambetei. Pentru ca genul asta de membru care isi cumpara nush'' ce acareturi pr sex virtual nu reprezinta cea mai mare parte din membrii platitori.
- studiourile se vor asocia si isi vor crea propriile platforme de stream & billing pentru modelelor
cand o face plopul pere si rachita micsunele . next !
- clientii vor deveni din ce in ce mai pretentiosi in privinta show-ului, a setup-ului, etc
Deja sunt . Dar na la punctul asta ai dreptate .
- va conta foarte mult si partea de interactiune sociala offline (virtuala, in afara orelor de online), gen: lj.com
skype bb friend me on facebook bb plz bb me 23inch mumbai . :lol: :lol: Si asta se inceraca de foarte mult timp , ideea e ca 99% atragi freeloaders real spenderi vor ceva care nu e asa de public , si e un cutit cu doua lame . Cand vrezi sa pierzi un big spender da-i yahoo-ul sau fbúl .
Acum intr-o nota mai optimista orsice model poate sa isi faca un blog singurica , un twitter , so on . Chiar nu e mare jmecherie.
Nu e char sf ce ai spus tu , dar intr-o societate axata din ce in ce mai mult pe tablete si spartphone deci se vor axa pe mobile useri :D.Zic eu .
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pai big spenderi au acelaasi laptop din 1900 toamna asa cum au aceeasi masina din 1800 toamna sau acelais telefon mobil , fara iphone fite si carice taman pentru ca in general americanu cu bani nu e fitos

nu are nevoie sa epateze , el mai degraba cumpara un Iphone din necesitaatea de a -l folosi si pt ca ii ofera posib tehnice destul de multe , decat doar pt a se mandrii ca-l are in batatura

eh si uite asa cu telefonu din 1700 toaman si masina din secolul trecut ajunge nu s ce mare big spender sa stea la pensie in Caraibe sau sa plece asa la un safarii de vreo 3 luni in Africa

diferente de mentalitati , romanu treb sa adune o viata sa-l vada coana Veta din parcare , cum are el bani de plasma de 200 de inch pe 300 de metrii patrati , americanu clasic desi avocat , eventual partener intr-o firma de avocatura foloseste un amarat de Blackbery

da siye urile poate ca vor avea nus ce fite de idei super mega tehnice , poate din disperare a de inlatura ''traseismul'' vdc al modelelor (statul online pe cat mai multe site uri ) maj modelelor din studiouri hop o sa aiba si ele tehinca ca deh vine Marinica si afce si el un studiou si guess what poate memebrul xsau y sau y il doare la bascheti de marea revolutie tehnologica a site ului y ulescu

asa al ochiometru facanad un simplu sondaj memebrii se cam feresc de imaginea clasica de model de vdc pe care o ofera studiourile , daa cum 10-12 ani nu se punea problema astfel , nici acum 5-7 ani , da nowdays am fost uimita sa aflu ca pt unii memebrii se pune problema asa

baremi de cand a aprut mfc ul rtoaat lumea alearag sa o vada pe Maricica facand prajituri sau ruland la clatite , eh cand o sa apara un astfel de studiou (salutar ca idee de astfel ) o sa zboare porcul

uite exista un studiou in Bucuresti axat pe fetish bddsm care cica trainuieste modele pe categoria de mistress , degeaba ofera studioul super tehnica si decoruri extraordinare , daca mandrele din dotare mai bien ar prajii chiftele decat sa fie mistresuri

acum nu vreau sa fiu inteleasa gresit , nu am niic un dinte impotriva studiourilor ba chiar admir studiourile serioase , pt ac ei fac o chestie super in industrie disciplinanad modele si sunt convinsa ac mereu vor exista studiouri bune care vor rezista pe piata

secretul insa va sta in modul de abordare a vdc ului , in programul de lucru ,in mentalitate si nu in tehnica si alte traznai care s dispensabile

si da studiouriel buen vor reziste celelate sanatate si un praz verde
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
TwistedAngel
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 03 Feb 2011, 11:09
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Pai fetish e foarte simplu sa faci un calcul , luam un exemplu discutat nu de mult , franta, si zgarcenia franceza. Pai cat e un salariu in franta ? undeva la 1200 eu pe luna minimul cred , deci sa spunem ca Jean labaru face 1800 ca are un job mai bun , din aia scadem 900 chirie sau rata la casa , 200-300 leasingul la masina , taxe asigurari sanatate benzina mancare facturi eventual si plata unui credit suplimentar , daca are si copii adaoga costurile aferente, si la sfarsit vezi ca nea Jean labaru e cam subtire la buzunar pe la sfarsitul lunii . Multi isi iau credite pentru vacanta sau strang din tip cent cu cent. Si de aia la batranete ii vezi conducand o masina de fitze si facand croaziere luxoase pentru ca la varsta aia nu mai au copii in intretinere , si-au terminat de platit casa, dar cel mai important sunt invatati sa traiasca cheap. Acum vorbesc de oamenii simpli nu de cei cu afaceri proprii care au un venit mai mare.
Asta la europeni , americanii ii gasesc mai apropiati de stilul romanesc, tocmai si-a pierdut jobul da isi face credit la banca sa i-si ia ultimul iphone aparut.
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

TwistedAngel scrie:Esti nou in videochat ? epoca jucariilor 2way s-a stins prin 2004 daca i-mi aduc aminte bine ? si 3d ul a fost testat de cateva situri ba chiar la vremea respectiva lj dadea ochelari gratis membrilor .
Pun pariu ca in 2004 daca zicea cineva ca lumea o sa faca private de pe mobil ... era considerat cel putin visator. Astazi e o banalitate.

Clientul are nevoie de noutate, fie ca vrea fie ca nu vrea ... exact cum au trecut multi ani pana la stream de 320x240 iar de acolo pana la HD a fost nevoie doar de cativa ani, asa se va trece si de la HD la alte nebunii de nici nu iti dai seama. Pentru ca omul se plictiseste repede, vrea si cauta intotdeauna ceva nou.

Subiectul de la care a pornit discutia era daca vremea studiourilor apune sau nu. Ca sunt modele care pot si vor sa faca de acasa, foarte bine si bravo lor. Da nu toata lumea s-a nascut sau e inzestrat cu spiritul de anteprenor, cu ambitia si puterea de munca necesara pentru a performa in ceea ce fac, cu capacitatea de adaptare in functie de vremuri si clienti, cu vointa si disciplina, etc. Parerea mea ramane, vremea studiourilor abia incepe.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
TwistedAngel
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 03 Feb 2011, 11:09
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

eroare nu 2004 ci 2008 :roll: .
Esti tare comic VideoModeling dar sincer nu cred ca m-as fi mirat pana la urma in 2004 era epoca sms si erotic line deci se folosea telefonul in industrie . Adaugam faptul ca eu sun consumator inrait de SF .

Vremea studiourilor nu a trecut si nici nu incepe azi , se fac doar selectii naturale cum se fac si in cazul modelelor independente. Studiourile mari le vor papa frumos pe alea mici , mai putine sanse pentru incepatori .
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

TwistedAngel scrie:Esti tare comic VideoModeling
Not my best night ... da ma bucur ca macar pe tine te-am amuzat in seara/dimineata asta :). O duminica placuta sa ai.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
TwistedAngel
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 03 Feb 2011, 11:09
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

VideoModeling scrie:
TwistedAngel scrie:Esti tare comic VideoModeling
Not my best night ... da ma bucur ca macar pe tine te-am amuzat in seara asta :)
e dimineata VM :lol:
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

TwistedAngel scrie:
VideoModeling scrie:
TwistedAngel scrie:Esti tare comic VideoModeling
Not my best night ... da ma bucur ca macar pe tine te-am amuzat in seara asta :)
e dimineata VM :lol:
Undeva sigur e noapte :). Dupa ce am postat initial mi-am dat seama ca deja e dimineata si i-am dat edit in acelasi timp in care tu imi raspundeai
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”