Contracte de colaborare sau prestari servicii ILEGALE.

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Lourdes
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 115
Membru din: 12 Noi 2012, 09:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

Buna dimineata,

Deschid acest topic, deoarece am vazut ca pana acum nu s-a discutat pe aceasta tema in forum de cand s-a schimbat legea.

Am urmarit acest forum in ultimii ani foarte frecvent, dar nu am avut interesul pana acum de a ma inregistra. Iar acum m-am simtit nevoit sa o fac, deoarece am o mare curiozitate de cand m-am decis sa deschid un studio.

Curiozitatea mea consta in faptul, ca deoarece aceste contracte de colaborare sau de prestari servicii cu modelele (ele fiind in marea majoritate Persoane fizice neautorizate), nu mai sunt valabile din punct de vedere legal, si as fi vrut sa stiu cum procedeaza studiourile LEGALE in cazul in care modele nu vor sa-si faca un PFA (de SRL nu mai vorbesc). Deci in aceasta situatie singura varianta de angajare este cartea de munca.(sau contractul de munca).

Buuuuun.... Sa facem un mic calcul:

Un model aduce venituri studioului intr-o luna sa zicem 5000$. In mod obisnuit modelului ii revin 50% adica 2500$.

Calcul salariu brut:

2500$ la cursul BNR de astazi = 8904 RON.

Angajatul plăteşte la bugetele de stat
2659
Salariul net
(cunoscut si ca "salariu în mână")
6241
Salariul complet
(reprezintă costul total al angajatorului cu salariul)
11393
Angajatorul (patronul) plăteşte la
bugetele de stat
2493
Statul colectează la bugetele de stat în total
5152
Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 6241 RON
angajatorul cheltuieste 11393 RON.

CONCLUZIE:

Pentru mine singura varianta de functionare a unui studio 100% LEGALA este cea prezentata mai sus, castigurile modelului si studioului in aceasta varianta fiind cam urmatoarele:

Incasari firma: 17800 Ron.
Salariu model brut (50%): 8900 RON.
Salariu model net: 6241 RON (adica fix 1752$ aceasta suma reprezentand 70% din salariul brut si EXACT 35% DIN SUMA DE 5000$ incasata de firma in urma prestarilor modelului).

Cheltuieli firma salariu plus contributii salariu: 11393 RON.

Profit firma dupa plata salariu (nu mai iau in calcul cheltuieli utilitati, internet si chirie) : 17800 RON - 11393 RON adica 6407 RON care inseamna exact 1415$ (28,3%)

Daca mergem pe microintreprindere in care nu ai voie sa ai mai mult de 9 angajati mai scadem 3% din incasari adica din 5000$ care ar fi 75$ adica 267 RON si sa mai scadem si 16% impozit pe dividente adica fix (6407RON-267 RON -16% dividente) 982 RON.

Si iata la sfarsit rezultatul calcului de mai sus in baza exemplului unui model care aduce in firma 5000$ pe luna.

Castig LEGAL model net(in mana): 6241RON (adica 35% din 5000$).
Castig LEGAL firma (profit): 17800 RON minus cheltuieli salariu 11393 RON minus 3% (microintreprindere adica 267 RON) minus 16% ( impozit pe dividente 982 RON): 5158 RON (adica 28% din cei 5000$ adusi de model).

Daca aveti mai mult de noua angajati mai scadeti 16% impozit pe profit si vedeti cam la ce procentaj ajungeti. Eu nu vreau sa stiu.

Curiozitate mea:

Exista studio videochat 100% LEGAL ????

Nu imi explicati variantele offshore sau payoneer. Le stim cu totii !!!Aici am pus numai problema LEGALITATII 100%.

Sper sa nu va fi plictisit cu acest topic. Iar cei care merg pe varianta de mai sus pot spune ca sunt 100% LEGALI. Restul stiu ei cam pe ce variante merg.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Daca te uiti peste anunturile de pe net, cele de pe forumuri, anunturi etc si sigur le stii, toate incep cu 100% legal. Din exemplu dat de tine ar rezulta ca patronii de studiouri ar avea bani de biscuti si statul ar fi unul ff bogat. Probabil guvernele ne mint prezentandu-ne o alta realitate atunci cand se plang de banii putini de la buget iar patronii de studiouri merg cu masini inchiriate, doar pentru imagine.

Si legalitatea e relativa, daca la un control oarecare al "organelor" iesi curat se poate presupune ca esti 100% legal. Una e legalitatea in termeni absoluti alta e in termeni reali :). E legalitate de 100% cum e si la chioscul de la scara blocului.

E optiunea fiecaruia ce legalitate de 100% alege sa aiba. Daca consideri ca banii ce-i versi la buget se vad apoi de exemplu in autobenzile multe pe care mergi safe si fara restrictie de viteza, in asigurari medicale etc atunci alegi legalitatea de 100%, daca esti un tip mai pragmatic care "vezi mai bine" alegi legalitatea de 100% ce da bine la orice control :).

Cum toti mergem pe o autobanda super tare pana la Budapesta, probabil am ales cum trebuie ;).

PS: Nici bugetarii/ele nu au genti branduite de mii de euro la bratica! Eu unul nu le-am vazut de asta ma si duc la vot.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
yuuhuu
Mesaje: 28
Membru din: 25 Sep 2012, 10:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lourdes, daca stau sa caut un pic si tu te prezinti "100% LEGAL!!!" (citez din siteul tau). Tu cum faci? :)
Avatar utilizator
Lourdes
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 115
Membru din: 12 Noi 2012, 09:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

Ca si voi de altfel ;) Ma refer la cei care ofera contracte de munca. ;)
gheorghe
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2012, 01:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

...doar ca o viziune idilica pentru o parte dintre romani si normala pentru statele civilizate este ca :

- tu ca patron te poti angaja la firma daca nu ai o alta sursa de venit si sa urmaresti personal si nu ca firma realizarea salariului .
- trebuie sa muncesti dublu pentru ca ar trebuie sa "tragi" pentru firma si in cele din urma pentru tine.
- nu ar trebui sa te preocupe ce platesti la stat atata timp cat traiesti decent din salariul fixat si nu mi se pare aiurea sa castigi la inceput mai putin decat performerii .
- nu vei plati impozite pe dividente si profit daca acel profit il reinvestesti in noi angajati de calitate, traininguri de specialitate, firma, noi puncte de lucru cand vine momentul si multe altele .
- punctele de lucru nou create vor genera noi venituri si vei ajunge intr-un final sa ai un profit pe care uneori nu il mai poti reinvesti si vei ajunge sa platesti toate impozitele doar ca atunci firma va avea o greutate prea mare ca sa te mai gandesti daca vrei sa platesti sau nu dari la stat .

Conform unor persoane mult mai luminate decat mine : firma si propriul buzunar sunt lucruri diferite - important e sa ai o viziune pe termen lung .
LourdesStudio scrie:Buna dimineata,

Deschid acest topic, deoarece am vazut ca pana acum nu s-a discutat pe aceasta tema in forum de cand s-a schimbat legea.

Am urmarit acest forum in ultimii ani foarte frecvent, dar nu am avut interesul pana acum de a ma inregistra. Iar acum m-am simtit nevoit sa o fac, deoarece am o mare curiozitate de cand m-am decis sa deschid un studio.

Curiozitatea mea consta in faptul, ca deoarece aceste contracte de colaborare sau de prestari servicii cu modelele (ele fiind in marea majoritate Persoane fizice neautorizate), nu mai sunt valabile din punct de vedere legal, si as fi vrut sa stiu cum procedeaza studiourile LEGALE in cazul in care modele nu vor sa-si faca un PFA (de SRL nu mai vorbesc). Deci in aceasta situatie singura varianta de angajare este cartea de munca.(sau contractul de munca).

Buuuuun.... Sa facem un mic calcul:

Un model aduce venituri studioului intr-o luna sa zicem 5000$. In mod obisnuit modelului ii revin 50% adica 2500$.

Calcul salariu brut:

2500$ la cursul BNR de astazi = 8904 RON.

Angajatul plăteşte la bugetele de stat
2659
Salariul net
(cunoscut si ca "salariu în mână")
6241
Salariul complet
(reprezintă costul total al angajatorului cu salariul)
11393
Angajatorul (patronul) plăteşte la
bugetele de stat
2493
Statul colectează la bugetele de stat în total
5152
Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 6241 RON
angajatorul cheltuieste 11393 RON.

CONCLUZIE:

Pentru mine singura varianta de functionare a unui studio 100% LEGALA este cea prezentata mai sus, castigurile modelului si studioului in aceasta varianta fiind cam urmatoarele:

Incasari firma: 17800 Ron.
Salariu model brut (50%): 8900 RON.
Salariu model net: 6241 RON (adica fix 1752$ aceasta suma reprezentand 70% din salariul brut si EXACT 35% DIN SUMA DE 5000$ incasata de firma in urma prestarilor modelului).

Cheltuieli firma salariu plus contributii salariu: 11393 RON.

Profit firma dupa plata salariu (nu mai iau in calcul cheltuieli utilitati, internet si chirie) : 17800 RON - 11393 RON adica 6407 RON care inseamna exact 1415$ (28,3%)

Daca mergem pe microintreprindere in care nu ai voie sa ai mai mult de 9 angajati mai scadem 3% din incasari adica din 5000$ care ar fi 75$ adica 267 RON si sa mai scadem si 16% impozit pe dividente adica fix (6407RON-267 RON -16% dividente) 982 RON.

Si iata la sfarsit rezultatul calcului de mai sus in baza exemplului unui model care aduce in firma 5000$ pe luna.

Castig LEGAL model net(in mana): 6241RON (adica 35% din 5000$).
Castig LEGAL firma (profit): 17800 RON minus cheltuieli salariu 11393 RON minus 3% (microintreprindere adica 267 RON) minus 16% ( impozit pe dividente 982 RON): 5158 RON (adica 28% din cei 5000$ adusi de model).

Daca aveti mai mult de noua angajati mai scadeti 16% impozit pe profit si vedeti cam la ce procentaj ajungeti. Eu nu vreau sa stiu.

Curiozitate mea:

Exista studio videochat 100% LEGAL ????

Nu imi explicati variantele offshore sau payoneer. Le stim cu totii !!!Aici am pus numai problema LEGALITATII 100%.

Sper sa nu va fi plictisit cu acest topic. Iar cei care merg pe varianta de mai sus pot spune ca sunt 100% LEGALI. Restul stiu ei cam pe ce variante merg.
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Concluzia? 100% legal si face statul mai multi bani ca tine SAU variantele de optimizare fiscala si asumarea unui anumit grad de risc, in functie de cat de "optimizat" esti. :)
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”