Avans,bonus si alte prostii de genul

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

daca pun anunt cu implant de silicoane peste tot si botox in bot... cred ca ar fi mai ok decat cei cu piscina si jacuzii, masini si alte porcarii :)

suna bine
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Cred ca e mai simplu sa dai 5 mii lunar,fara prezenta,puss puss :lol:
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
coco_ch
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 28 Aug 2010, 21:02
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

decontati si transportul, la astia 5000? ))
apropo de nici engleza, nici nika - ieri un membru imi pove cum a stat in roomul unei tipe, dorind sa faca putina conversatie. s-a prins repede ca nu tipa tasteaza si a intrebat direct cine e 'la clape'. tipa i-a raspuns,.,,ca de ce e asa mirat, ca toate fetele de pe ifr au translator.
e asa da... si 5000 si translator. afacere :)
in order to be irriplaceable, one must always be different
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Va salut cu respect pe toti.

Am deschis si eu o discutie de genul acesta, dar se pare ca nu a avut nici un rezultat. Toata lumea scrie pe forum da...da...da...ai dreptate si anunturile sunt toate aceleasi. Cred ca de maine imi voi reformula si eu anuntul in ceva de genul: Angajam modele de videochat program flexibil 2 ore pe zi, 1 zi pe saptamana, locatii ultra mega super centrale, oferim cazare in apartamente de lux, 3 mese pe zi, mic dejun cu bufet suedez, intre mese se ofera Kinder Bueno. Avans la angajare 1000 de dolari. Castiguri garantate intre 5000 si 10000 $ la perioada. Oferim si carte de munca, asigurare de sanatate particulara la medicover full. Procent intre 90 si 100%. Avem pentru voi cafea gratis in cafenea de la espresso la ibric dupa pofte. Va asteptam la un interviu. Cerinte: limba romana nivel incepator!

Facem treaba asa? Ca abia ieri un model a vrut sa plece ca a primit oferta de 70% de la un studio dupa ce 1 an de zile ne-am chinuit cu ea sa faca bani. Si ne-am chinuit prin trafic, discutii interminabile despre vcat, voturi, tinut sus, avansuri inainte de salariu....si ce am obtinut....

Voi incheia cu un mare BRAVO pentru Poca si pt toti cei ce se alatura in sprijinirea initiativei pe care o are Videochat Convention. Multa bafta, sper sa realizati ceva, aveti suportul nostru 100%
marina06
Mesaje: 1
Membru din: 16 Noi 2012, 00:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

doamne...sunteti tari ...si sa mor de nu aveti mare dreptate
fac si eu videochat ...prima oara am lucrat la un studio(un an ) si acum lucrez de acasa....fac de la 18 ani(cu pauza de un an ) si acum stau cel mai mult 4 ore ca nu mai am rabdare sa stau multe ore am facut 600 $ in 3-4 h si ma uit pe aici si vad ca se face 150 $ pe perioada =))))))))))...asa ceva nu e posibil...sincer fara 100 $ nu ies in 2-3 ...4 ore in zile proaste...

Dar cum e posibil asa ceva ...adica trb sa se faca ceva...eu cred ca de la atatea modele...unele mai bune...altele mai putin bune...o sa fuga si Dracu de noi....noroc cu meb vechi...


oricum primul com si al doilea sunt tari ....;))))))
Avatar utilizator
Sins-Shop
User Activ
User Activ
Mesaje: 270
Membru din: 29 Mar 2010, 19:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cred ca uitam ca suntem in anul 2012 . Accesul la informatie este foarte facil .Accesul la tehnologie este foarte facil .

In marea majoritate a cazurilor in anul 2012 este foarte putin probabil ca o fata cu un nivel intelectual decent care doreste sa lucreze in acest domeniu sa aiba nevoie de o colaborare cu un studio pe termen lung si in cele mai multe cazuri nici macar pe termen scurt .

Nu trebuie sa te mire Poca calitatea interlocutoarei telefonice si faptul ca a solicitat un avans .
Marea majoritate a celor care cauta sa se angajeze la un studio in anul 2012 cauta un castig facil pe termen scurt cu o investitie minima . Nu este un secret ca majoritatea celor care lucreaza in acest domeniu vad acesta activitate ca pe ceva temporar .

Reclamele respective se adreseaza celor cu un procesor slabut care doresc un castig facil , rapid si cu o investitie minima . Personal nu cred ca persoanele atrase de acest gen de anunturi sunt persoanele cu care un studio serios doreste sa colaboreze .
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Sins-Shop scrie:Cred ca uitam ca suntem in anul 2012 . Accesul la informatie este foarte facil .Accesul la tehnologie este foarte facil .

In marea majoritate a cazurilor in anul 2012 este foarte putin probabil ca o fata cu un nivel intelectual decent care doreste sa lucreze in acest domeniu sa aiba nevoie de o colaborare cu un studio pe termen lung si in cele mai multe cazuri nici macar pe termen scurt .

Nu trebuie sa te mire Poca calitatea interlocutoarei telefonice si faptul ca a solicitat un avans .
Marea majoritate a celor care cauta sa se angajeze la un studio in anul 2012 cauta un castig facil pe termen scurt cu o investitie minima . Nu este un secret ca majoritatea celor care lucreaza in acest domeniu vad acesta activitate ca pe ceva temporar .

Reclamele respective se adreseaza celor cu un procesor slabut care doresc un castig facil , rapid si cu o investitie minima . Personal nu cred ca persoanele atrase de acest gen de anunturi sunt persoanele cu care un studio serios doreste sa colaboreze .
Eu nu vad lucrurile chiar asa,mai sunt si categorii unde cu toate tehnologiile si informatiile cu greu poti lucra de acasa, sunt fete in restul de studiouri care nu-si permit sa lucreze de acasa chiar daca sunt destepte,care locuiesc cu parintii sau din alte motive,dar trebuie sa recunosc ca am vzt si auzit atatea idioate cum nu-mi imaginam sa vad/aud.Tocmai ca este info atat de facila si la prima vedere treaba pare f usoara dar stii si tu prea bine ca lucrurile nu stau intocmai.Eu am renuntat la anunturi,nici ca-mi mai trebuie,nu mai am rabdarea necesara din 100 fete sa aleg 3 iar gloata nu m-a interesat niciodata.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
Sins-Shop
User Activ
User Activ
Mesaje: 270
Membru din: 29 Mar 2010, 19:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ce am vrut eu sa spun este ca accesul la tehnologie si la informatie este mult mai facil acum in anul 2012 decat la inceputurile acestei activitati cand tehnologia necesara unei transmisiuni calitative in standardele acelor vremuri costa cat un apartament si numarul de abonati la internet era foarte mic in Romania .

Sa fim seriosi . Locatia poate sa fie cel mult un impediment initial pentru un model serios pentru ca parerea mea este ca este imposibil pentru un model serios care respecta un program sa aiba incasari sub 3 , 4 k pe perioada .

De cele mai multe ori un model serios ramane la un studio din comoditate sau pentru ca realizeaza ca are dificultati sa se conduca singur(a) si un comision de 40 , 45 % din 7 , 8 k realizati la studio reprezinta mai mult decat daca ar lucra singur(a) fara a putea sa si impuna si sa respecte un program .

Pentru ca in general acest job este privit ca o activitate temporara marea majoritate a celor care activeaza temporar in acest domeniu nu sunt dispusi(e) sa faca eforturi precum cele legate de documentare , inchirierea unei locatii si renuntarea la alte activitati in favoarea acestei activitati care este privita ca ceva temporar .
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

La ora actuala,cam toate joburile,sunt temporare si in ultimii ani am vzt foarte putine fete care au renuntat la vchat pentru un job stabil,orice ar insemna asta.Cine apuca sa faca bani frumosi din vchat nu mai renunta asa usor,chestia asta cu job temporar mi se pare cea mai mare amagire a hostilor,maj sfarsesc sau se intorc pe siteuri dupa primele 2,3 salarii luate de pe urma jobului normal,nu am auzit pana acum de nici o fata care sa faca 4-5 k lunar sa renunte la acest job pentru altul,cred ca nu renunta nici cele care fac 1-2k,momentan vchatul are doar 12-13 ani deci nu se cunoaste cu adevarat limita de varsta avand in vedere ca sunt femei trecute bine de 50 ani pe siteuri ,la mare cautare.Cine a fct vchat mereu o sa vada acest job ca pe un backup ,la nevoie,chiar si peste 10-15 ani,au fost multe cazuri unde fete care renuntasera s-au intors si dupa 4-5 ani la vchat sau fac in paralel si vchat cu jobul normal.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
LTVstudio
User Junior
User Junior
Mesaje: 70
Membru din: 07 Ian 2014, 13:39
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna!

Imi place enorm sa raspund la telefon si sa fiu intrebata de bonusul de angajare. De obicei raspund cu o intrebare: daca tu ai fi angajator si eu as veni in prima zi de munca, tu mi-ai da bonus de 200, 400, 500, 1000$ doar pentru ca am facut prezenta??.....Paaaiiii.....tocmai :). Conversatia se incheie cu un telefon inchis in nas, cu un raset isteric, cu o injuratura din partea celor care nu au crescut acasa in primii 7 ani....sau cel mai rar cu un - Multumesc! O zi buna!

Ideea pe care trebuie sa o intelegea viitoarele modele este ca - mie ca studio putin imi pasa daca ea se angajeaza sau nu la mine, pentru ca eu stiu cine sunt, ce vreau si ce pot, ele ca modele ar trebui sa fie fericite ca au ajuns intr-un studio bun unde pot lucra linistite, unde sunt ajutate, sfatuite, indrumate, invatate sa faca bani si sa fie independente...

Disperatele dupa bani se duc la disperatii dupa modele....OMG, ce combinatie!!! Nu cred ca iese cineva neciufulit din combinatia asta :))

Have fun and make money!!!
Avatar utilizator
VipStudio
Mesaje: 20
Membru din: 03 Mai 2013, 21:04
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

LTVstudio scrie:Buna!

Imi place enorm sa raspund la telefon si sa fiu intrebata de bonusul de angajare. De obicei raspund cu o intrebare: daca tu ai fi angajator si eu as veni in prima zi de munca, tu mi-ai da bonus de 200, 400, 500, 1000$ doar pentru ca am facut prezenta??.....Paaaiiii.....tocmai :). Conversatia se incheie cu un telefon inchis in nas, cu un raset isteric, cu o injuratura din partea celor care nu au crescut acasa in primii 7 ani....sau cel mai rar cu un - Multumesc! O zi buna!

Ideea pe care trebuie sa o intelegea viitoarele modele este ca - mie ca studio putin imi pasa daca ea se angajeaza sau nu la mine, pentru ca eu stiu cine sunt, ce vreau si ce pot, ele ca modele ar trebui sa fie fericite ca au ajuns intr-un studio bun unde pot lucra linistite, unde sunt ajutate, sfatuite, indrumate, invatate sa faca bani si sa fie independente...

Disperatele dupa bani se duc la disperatii dupa modele....OMG, ce combinatie!!! Nu cred ca iese cineva neciufulit din combinatia asta :))

Have fun and make money!!!
Nu vreau sa fiu ironica sau sa jignesc pe cineva,....

https://www.google.ro/search?q=luxury+s ... ma+telefon

...... dar prin ce treci tu acum am trecut eu in 2010-2011 :|
momo24
Mesaje: 4
Membru din: 27 Mai 2008, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0



Salutare,

Am citit cu mare atentie toate posturile voastre de mai sus. Unele m-au indignat, altele m-au amuzat,v-am dat dreptate in anumite cazuri. Cochetez cu aceasta industrie(vchat) de prin 2004. Am lucrat ca model 4 luni,apoi mi-am deschis studio. Am tras tare cam 4 ani( numai eu stiu cum m-am chinuit) apoi am lasat-o mai moale cu studioul pt ca nu mai puteam psihic. Am reinceput cu studio acum 2 luni, destul de puternic si sunt surprinsa de ceea ce se intampla acum in acest domeniu.Studiourile si modelele sunt "disperate dupa bani", spunea cineva mai sus. Ok, de ce nu ar fi? Referitor la modele,nu stiu ce persoana inteligenta ar dori sa faca o cariera din videochat. Apoi, ce persoana inteligenta ar sta ani de zile la un studio? Daca esti inteligenta, faci bani. Daca faci bani, iti permiti sa inchiriezi o garsoniera pentru tine(~500 euro), un net de 100 euro maxim si un minim de i5 +camera pe care se presupune ca le ai deja( ca doar faci bani la studioul care a "investit" in tine, nu? )Tragi tare un an, maxim 2, timp in care iti poti strange ceva bani frumosi pt o afacere sau ce-si doreste fiecare.Sau, sunt persoane care vor sa lucreze temporar( pe parcursul facultatii )Cam asa vad lucrurile ref la modelele inteligente. Cele slabe, da, vor ramane pt eternitate in studiou/uri.Va intreb acum, ce fel de modele aveti in studiouri?! Toti va bateti cu pumnu-n piept ca nu vreti pleava si ca nu aveti pleava in studiouri. Ok, aveti modele inteligente... atunci, de ce nu se descurca singure de" acasa"(oriunde e aceasta casa) si raman la voi o perioada indelungata de timp? Se bucura ca le oferiti sala de forta si piscina, cafea, servetele umede si un sandw sau, te pomenesti ca stau pt ca le place atmosfera de la studio, unde au ce invata, se discuta numai in limbaj livresc si rezolva integrame?!! Wow! Inteligente, as zice. Prefer sa am 10-20 modele medii care fac "cat cheltuie" si raman in studio ani de zile, decat 5 modele de top care-mi stau 2 luni, apoi isi fac de acasa sau se cred dive ca au gasit 3 membri care le sustin si au facut in prima luna o suma exorbitanta. Cam asta am avut de spus, mai mult despre modele. Revin cu teoria despre modul in care formezi/manageriezi un studio.
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Paradoxul este ca tocmai modelele slabe pleaca din studiouri,cele care castiga foarte putin si principiul este simplu nu trebuie sa fi vreo mare inteligenta,daca un model face 1000 la perioada, acea mie o poate face si acasa si sa nu o mai imparta cu tine,este o suma mai la indemana,cand modelul face 15-20 k pe luna atunci se gandeste de 2 ori daca pleaca din studio pentru ca banii aia sigur nu-i face ea singura.Pe baza a ce experienta vorbim de fapt?Ai fost vreodata in vreun top,si aici nu ma refer la locul 119 din imlive,ma refer la un top 5 jasmin,la un top 10 ifriends,la un 2000 pe sapt streamate ,etc?Din experienta mea de vreo 8 -9 ani ca studio,exact modelele slabe au plecat,cele care au facut performanta absolut niciuna nu a plecat sa faca acasa,au ramas pana si-au facut suma si au renuntat definitiv la vchat .Nu stiu cat de destept este un om atunci cand da vrabia din mana pe cioara de pe gard,eu compar lacomia cu prostia si de cele mai multe ori s-a dovedit ca am dreptate.Anytime prefer ''proaste de top'' decat ''destepte'' de 1000 la perioada si mai prefer ca un model sa-mi stea 6 luni si sa faca banii pe 3 ani al unui model slab decat sa-mi bat capul 3 ani cu o gagautza constienta fiind ca niciodata nu va putea face performanta,asta ma omoara psihic :lol:
Modelele de top nu stau in studio nici pt ochii mei frumosi si nici pt atmosfera din studio,ceaiul gratis sau paharul de apa,stau pt banii care-i fac,de fapt pe care-i facem impreuna :wink:

Think about it:))
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

momo eu personal nu cred ca munca unui studio profesionist se rezuma la asigura piscina , sauna si servetele umede modelelor....eu cred ca modelele respective care castiga mult raman in studioul respectiv pt ca probabil acesta colaboreaza cu diferiti webmasteri pentru a le promova pe siteuri si nu numai, stie cum sa le faca publicitate si astfel sa le ridice in top, pe cand acasa si fara prea multe notiuni de webmarketing nu ai cum sa faci asa ceva. E mult mai usor pt un studio profesional sa colaboreze cu alti profesionisti in industrie decat o simpla maricica pe acre nu o stie nimeni care lucreaza si ea de acasa...Ca studio iti faci relatii in dreapata, in stanga, esti la ultima zi cu nouatile in domeniu...Ca model care lucreaza de acasa ce relatii iti faci? Eu cred ca in momentul actual in topuri sunt mai multe fete care lucreaza la studiouri decat independente si cred ca in viitor se va merge destul de mult pe webmarketing si posibilitati de promovare(de exemplu nikkidiamond) iar maricicile independente se vor alege si ele cu o mie doua pe luna.....
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Au mai trecut 4 ani si simteam nevoia de un update..

Am citit de atatea ori fraza ''cel mai bun studio din Romania'' incat imi vine si mie sa o cred si sa ma angajez la unele studiouri:))Nu stiu cine a scris-o prima data dar eu as fi inregistrat-o la OSIM,a devenit asa un laitmotiv,ba unii au mers chiar mai departe continuand si cu ''cel mai bun training din Romania'',whatever o insemna asta uitandu-ma in topul site-urilor vad 5-10 locuri,cam limitati baietii astia de la sites pentru cat de buni sunt unii.Alt trend este sa-ti pui cati mai multi ani de experienta cu toate ca tu ai auzit de vchat in 2014 dar parca 10-15 ani suna mai bine,nu?Am inteles demult miscarea de marketing dar ce nu inteleg este,cand fata/modelul vine la angajare si dupa 1 saptmana face 100 dolari,asa sunt eu bagacioasa si curioasa,ce poti spune unui om caruia ii promiti mii de dolari(unii am vazut ca promit chiar euro)cand acele mii se transforma in doar cateva sute sau mai rau in cateva sute de Ron?Ok,ma gandesc ca li se spune ca e vina lor,ca nu fac ce trebuie si doar din vina lor exclusiv nu fac miile de ''usedei'' promisi.Probabil unii dintre voi va intrebati de ce nu recrutati si cand recrutati o faceti prost si viitoarele angajate se asteapta sa nu faca nimic ca pe urma sa le spuneti ca e vina lor si ca sa castige trebuie sa si munceasca...bingo!Ma uit pe anunturi,oferim bonus 1-2-5 sute euro la angajare,coafor,machiaj,program lejer(6 ore),vacante exotice ba chiar si masini,cam ce fel de angajat credeti ca targetati cu ofertele astea?Orice om care poseda macar o graunta de materie cenusie se gandeste ca nu a vazut la nici un angajator vreodata asemenea bonificatii,multi o sa spuneti ca este domeniul adult si este o forma de incurajare,d`oh castingurile pentru filme adult sunt si mai ''adult'' si nu ofera nimic,ofertele de job pentru dansatoare exotice sunt tot adult,nici acolo nu am vazut bonusuri si atatea facilitati,muncesti esti platit ''thats all folks''.Modelele se plimba dintr-un studio in altul mai ceva ca traseistele,cum apare un nou studio nou care da o bomboana in plus fug pe capete sa o infulece pentru ''ca este loc'',pentru ca singuri ne furam caciula unul altuia,pentru ca nu exista fair play,decat nepasare.Nu realizati ca in curand piata va intra in colaps,un model care a trait o experinta proasta si a facut 3 lei,mai are inca 20 de prietene si subiect de povestit la o cafea ''cat de naspa este videochatul si cat de mincinosi sunt cei care promit iluzii''.Sunt convinsa ca daca scrieti in anunturi ca un model trebuie sa munceasca ca sa castige mii de dolari,sa faca sacrificii ca in orice alt job din lumea asta unde salariile sunt peste medie,Maricica nu mai vine la interviu dar macar cine vine,chiar va munci,nu va fugi la prima oferta de bomboana.Nu mai aduc in discutie nivelul de inteligenta al celor care se duc ca mustele la c...miere,acolo unde sunt bonusurile si procentele cele mai mari,nici mila nu imi este de ele saracutele,de ce mi-ar fi daca nu le duce capul sa se intrebe de ce oare un strain mi-ar oferi atatea lucruri gratis pentru 30 de ore de munca pe saptmana,in timp ce un functionar bancar lucreaza 50 de ore/saptamana pe 2300 ron/luna,un medic lucreaza si 60-70 de ore pe saptamana pe 4000 ron/luna dar banuiesc ca in mintea lor se produce efectul celor care au castigat la loterie,hormonul fericirii o ia razna si pe moment se gandeste ca e cea mai norocoasa din lume.Datele problemei se vor schimba in maxim 2 saptamani dupe ce realizeaza ca la loterie castiga un singur om din miliarde.

In rest totul este frumos,vine vara si incep ofertele de vacante,deci fetelor fiti pe faza sa nu ratati:))
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Am recit postul initial din 2012 ... e atat de actual si in 2016 :lol:

Insa nu iti impartasesc pesimismul, de la an la an calitatea si gradul de informare al modelelor care vin la interviu creste iar bonusurile si avansul la angajare, ca si programul de 2 ore pe zi sau plata din offshore, zboara din ce in ce mai jos :idea:
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”