Ce se poate intampla..

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Scrie răspuns
exotic6
Mesaje: 4
Membru din: 25 Dec 2011, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am finalizat actele pt firma...suntem 2 asociati.. eu fiind si administrator...cum este cu controalele? ce probleme pot aparea?am deschid un studio intr-un apartament de 3 camere am pc-urile cu licenta de xp,cheltuielile o sa fie platite la zi....ce riscuri trebuie sa-si asume un administrator?celalalt asociat are voie sa semneze in locul administratorului? si daca da... ce se poate intampla...sau va fi doar administratorul responsabil de tot ce este semnat?. E problema daca vecinii inca nu stiu ce activitate se va desfasura unde avem punctul de lucru?
SoulCams Models Studios wanted
baddboy
User Junior
User Junior
Mesaje: 53
Membru din: 26 Sep 2008, 00:38
Has thanked: 0
Been thanked: 0

In primul rand, SARBATORI FERICITE ! In cel de-al doilea rand, fiind primul tau post pe acest forum, ai putea da dovada de putina politete, macar acum, in preajma sarbatorilor si macar sa ne saluti. Asa ceri tu ajutorul oamenilor din jurul tau, fara a-i saluta macar? Dar cine sunt eu sa iti dau lectii de moralitate? Trecand peste acest aspect, iti voi raspunde la intrebari pe rand.
Administratorul este singurul direct responsabil de tot ce se semneaza in firma si in acelasi timp singurul cu drept de semnatura, atunci cand ai infiintat firma a trebuit sa dai un specimen de semnatura, iti aduci aminte? Atunci cand infiintezi un punct de lucru intr-un apartament, ai nevoie de aprobarea vecinilor cu pereti comuni, altfel nu poti infiinta punctul de lucru. Si mai am o intrebare: unde mai gasesti tu sa cumperi licente de windows XP?
exotic6
Mesaje: 4
Membru din: 25 Dec 2011, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

re : salutare baddboy , imi pare rau eram foarte obosit si nu am bagat de seama..... va urez sarbatori fericite si un sincer la multi ani , sunt tinerel am 19 ani...as fi vrut sa aflu niste raspunsuri la intrebarile la care le-am pus....daca ai fi amabil si ai putea sa ma ajuti cu ele as fi foare recunoscator...
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Nu pot decat sa-ti spun ca va trebui sa ai noroc mult,ai nevoie de asa ceva la cei 19 ani ca sa administrezi un studio,te vor manca de viu,la propriu,ast adaca vei gasi modele suficient de naive ca sa lucreze si sa faca si treaba pentru ca varsta nu-ti permite sa ai experienta ,nici in videochat si nici atat in conducerea unei afaceri de genul asta.Probabil ca o sa ma injuri acum, dar o sa-ti aduci aminte in cateva luni de asta:)
Totusi incerc sa-ti raspund la unele intrebari,licente de xp nu mai gasesti decat daca le ai dinainte si inca mai folosesti xp,ca admnistrator o sa raspunzi 100% de toate problemele inclusiv controale,etc,poate cel cu care esti asociat te-a luatdrept paravan sau poate ca este un parteneriat okay ,asta nu avem cum sa stim noi,este un forum,tu esti un user si eu la fel,tu stii care-i relatia dintre tine si partenerul,nu?Voi stiti daca ambii parteneri au drepturi egale de semnatura,decizie ,stabilit pe hartie,verbal ,deci este o intrebare absolut puerila,cum sa stim noi ce poate sa faca partenerul tau???Cred ca discutia asta trebuia sa o porti cu el nicidecum cu noi,normal ar trebui sa ceri semnatura vecinilor la infiintarea firmei si da ,va trebui sa declari punct de lucru daca vrei un studio legal,aici la fel,depinde de ce vecini ai si cum te vor percepe ei,sorry dar daca arveni un baiat de 19ani la mine la usa si mi-ar spune''stiti eu vreau sa fac videochat ,as chema politia'' este chestie de varsta,oamenii te vor percepe gresit chiar daca tu esti bine intentionat,o sa te lovesti de foarte multe piedici.Eu iti doresc noroc!
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
exotic6
Mesaje: 4
Membru din: 25 Dec 2011, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pocahontas re:

Am toate semnaturile pt sediu+punct de lucru , am fost la toti vecinii... am fost la asociatia locatarilor... toti au fost de'acord cu ce am venit eu...doar ce am terminat firma... am fost la finante de am depus actele....deci totul e ok , suntem neplatitori de TVA...intradevar sunt tanar , am apucat sa fiu si eu performer 1 an si aproape jumatate...dar acum vreau ceva mai mult de atat. Am putere de convingere chiar daca sunt cam tinerel....am 6 oameni care vor venii la punctul de lucru din prima saptamana a anului 2012. Stai linistit... nu te-am injurat :-) accept orice parere pro/contra.
baddboy
User Junior
User Junior
Mesaje: 53
Membru din: 26 Sep 2008, 00:38
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Incearca sa iei in calcul ideea ca a fi administrator de studio nu se aseamana catusi de putin cu meseria de performer. Eu iti doresc succes, chiar daca la varsta ta va fi cam greu sa te impui in fata viitoarelor modele si in fata provocarilor de care vei avea parte dupa ce vei deschide. Am observat ca este un trend acum sa iti deschizi un studio de videochat, toata lumea vrea, in schimb, aproape nimeni nu stie mare lucru despre activitate. Acum tu stii ce vrei de la aceasta afacere, sa mai cunosti o fata doua, sau o faci doar pentru bani. Nu ma intelege gresit, dar toti pustii cred ca vor castiga bani cu sacii daca deschid un studio, nu e chiar asa, va trebui sa te limitezi la niste pungute:)))
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ce rai sunteti hehehehe :P lasa sa incerce baiatul si vede ce face daca pierde bani sau cine stie :) sunt banii lui si daca nu are ce face , cum de altfel sunt multi, se orienteaza spre studiouri de videochat si na...

poca tot asa rea vad ca esti, dar ce pot sa fac iti dau dreptate :P hehe


... In primul rand ce functie detii ? Esti asociat unic , sunteti mai multi ?

La drept de semantura, ce sa semneze ? contractele le semneaza cine este pe firma nu angajat nu altcineva , esti direct raspunzator ptr tot, ce semnezi aia raspunzi ,

Fiecare face ce vrea , daca ai bani poti deschide ce vrei , activitatea de studio nu e la fel ca si cea de performer, poate ai noroc si na..inveti ... Controlul nu prea iti vine decat in majoritatea cazurilor la o sesizare, atunci trebuie sa arati licentele ptr absolut orice, contractele de munca sau carte de munca ce ai , facturile la zi , platile la fel la zi , gandeste te ca daca faci ceva legal sa fie cu cap, nu te arunca ca daca ai deschs un studio gata vin sacii de bani si ti-ai luat ML :)

Gandeste te ca daca ai intr-un bloc si s`au luat la cearta 2 performeri sau muzica prea tare sau te miri ce mai intervine, vecinii vor face sesizare la politie si etc etc ...

Ai 19 ani esti mic dar poti incerca, capeti experienta cu toate...inveti ce ai de facut , ce e de facut, ce vei face, inveti treburile pe acte camera de comrt regitru , facturi , contabilitate , plati etc , apoi vine partea de training ca daca arunci un model in camera nu inseamna ca acesta iti va face 5 miliarde intr-un an ...

mai rasfoieste un pic forumul , vezi cu ce se mananca, despre ce e vb si na...

ai scris " cheltuielile o sa fie la zi " gandeste te ca ai aparatura ce consuma , lumini , apa, gaze, una alta.. sa nu te sperii cand vine prima factura , contributiile sociale , etc daca tot vrei ceva legal...ca daca nu platesti si nu declari ce e de declarat , atunci o sa ai probleme..

asa ca sunt multe aspecte pe care trebuie sa le iei in considerare atunci cand incepi o afacere si mai ales de una care este destul de controversata in acte , legalitate, etc .


bafta
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

@Panarama,nu sunt rea,sunt doar f directa :wink: E ca in bancul ala cu Bula si aschia,de ce sa ocolesti daca tot acolo ajunge?:P
Poate face studio de baieti si atunci unele dintre probleme mai dispar dar apar altele:))
Si daca omul zice ca are de toate nu ne ramane decat sa-i uram succes:)
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
exotic6
Mesaje: 4
Membru din: 25 Dec 2011, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@panaramadeom: suntem 2 asociati .. eu fiind asociat si administrator....ca si drept de semnatura in numele studioului are voie doar administratorul?...
Ma gandesc si la cheltuieli , mi-am calculat toate cheltuielile pe urmatoarele 3 luni cu aproximatie + cartile/contractele de munca...o sa fiu fericit daca dupa 6-7 perioade o sa fiu pe 0.. sa nu mai pun bani de la mine :)... nu ma grabesc .. stiu ca trebuie sa am rabdare... sa formez o echipa stabila....conditii sunt.

Apropo.. nu vreau sa-mi iau ML....poate peste vreo 10 ani de zile...vreau ceva stabil... sa-mi aduca un venit constant...nu sunt nici bogat... dar am avut o investitie...

multumesc pt parerile de bine/rau !
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”