Drepturi la imagine studio - model, anexa contract

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Scrie răspuns
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

As dori sa va intreb un lucru pe care am mai citit dar nu am reusit sa-i dau de cap , asta daca cineva ma poate lamuri mai exact . nu stiu exact unde vazusem , dar era anexat la un contract de munca , in care modelul cedeaza drepturile la imagine , etc etc , adica mai sunt unele paragrafe sa zic, anexate la contractul de munca . stie cineva ceva si poate sa imi explice , m-am mai documentat dar totul este legat de fotomodele , bla bla bla

sau daca mai este ceva d adaugat in axena in afara de contractul standar de munca .


multumesc si va doresc un sfarsit de saptamana cat mai relaxat
SoulCams Models Studios wanted
Skins
Elite User
Elite User
Mesaje: 1140
Membru din: 28 Mai 2011, 15:01
Localitate: Videle/Tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Drepturile la imagine , fotografii, video sunt cedate site-urilor pe care este inscris modelul, scrie in fiecare contract al fiecarui site. poti sa te legi de acest aspect si , sa il introduci ca, anexa in contractul de munca al unui model avand in vedere ca ,aceleasi reguli se aplica si in cazul unui studio.
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Este vorba de drepturile patrimoniale de autor. Preferabil este sa ai un contract separat, de cesiune a drepturilor patrimoniale de autor. Includerea unei clauze in contractul de munca este discutabila si poate fi respinsa in instanta daca un model nu o respecta si studioul il cheama in judecata.
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”