Garda financiara - control!

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Scrie răspuns
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

cand a venit in control... ati spus ca e vb de videochat ? s-au ridicat cu pretentii ? sunt mai atenti la detalii , facturi , contracte (stiind ca se castiga)... ?
SoulCams Models Studios wanted
MARKUS
VIP
VIP
Mesaje: 341
Membru din: 13 Oct 2005, 01:30
Localitate: ALL OVER :D
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

la noi, registrul unic de control e full. Nu exagerez cand zic ca avem control cel putin odata pe luna. Daca luna asta vine garda, luna viitoare vine itm , luna viitoare vin cei de la sanepidul. Am avut toate controalele posibile si imposibile. Asta poate si pentru faptul ca suntem extrem de mari in industrie si ne expunem foarte mult.
Limitandu-ma strict la garda financiara, am avut o spetza neplacuta in noiembrie decembrie.
Au venit 'astazi 'in control, spunand ca este control tematic, ne-au puricat 4 zile, 'lingand' fiecare factura si facturica, fiecare intrare , fiecare iesire, fiecare contract etc si au plecat in treaba lor fara a aplica vreo sanctiune. Nu suntem mai catolici decat papa, doar ca negasind nereguli extreme sau magari mari au inteles si au respectat obiectul controlului. Partea neplacuta a fost , ca la 3 zile distanta au venit alti. Si acolo mi-a sarit mustarul. Am avut un schimb de replici foarte agresiv cu ei, le-am dat cateva acte sa le verifice si am scapat fara nicio sanctiune si de data asta.
Daca iti platesti darile e absurd sa le dai spaga sau sa emita pretentile pentru chestii minore.
Pana la urma depinde de tine cat de bine stai in contabilitate
http://www.prostudio.ro
markus@prostudio.ro
MARKUS
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

stai linistit ca si pe noi astia mici ne ia la puricat... bine la voi iti dai seama ca sunteti foarte dezvoltati iar spaga probabil e mai mare decat la noi care suntem mai mici ... au venit unii dupa ce s-au plictisit de verificat contractele , facturile , etc , unu imi zice , auzi da imi arati si mie ce fac astea ? sau daca ii dau ceva de acasa sa se uite si el si ne itnelegm noi ... dupa ce i-am zis ca nu le supraveghez si alte baliverne a 3 zile au venit altii si iar f*tere de creiere .... asa ca... desi am platit la stat si platesc sunt la zii cu tot , absolut tot . lor tot le e foame....
pufuletepif
Mesaje: 1
Membru din: 07 Aug 2011, 23:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna, sunt si eu noua aici pe acest forum si va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: vreau sa deschid un studio pe xcams insa nu imi convine sa declar veniturile de acolo, pentru ca as plati prea mult.... si xcams nu deschide studiouri numai la firme cu TVA inregistrat adica legal....
ceea ce fac ei se numeste activitate intracomunitara? adica ei din belgia pot sa verifice la noi in Romania daca eu am declarat veniturile de la ei... pentru ca atunci cand deschid un studio pe xcams ei imi cer numele si codul fiscal al firmei. eu as vreau sa fac firma ca sa pot deschide contul de studio insa apoi sa declar alte venituri de pe alte situri...... pe care mai am studiouri...

imi dati un sfat va rog? cei care sunteti cunoscatori in domeniu....
multumesc mult!
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Pai logic nu prea vad cum ai putea sa deschizi studio pe xcams cu plata payoneer de exemplu :lol:
Orice firma are atasat un cont bancar,in care sitele iti livreaza banul si nu prea vad sensul unui site de ati cere neaparat firma ca pe urma sa-ti trimita banii payoneer.Zic si eu bazanadu-ma pe logica dar cine mai stie ce draq logica au siteurile.Personal nu lucrez cu acest site dar verificarea banilor cred ca o face statul roman,in momentul in care intra pe firma nu mai vad cum ai putea sa-i ''ascunzi''.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Skins
Elite User
Elite User
Mesaje: 1140
Membru din: 28 Mai 2011, 15:01
Localitate: Videle/Tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Nu poti decat sa te inregistrezi ca firma si sa declari veniturile obtinute de la ei, ce faci cu alte conturi e treaba ta.
Nu ei te verifica ci ai nostri, cum? simplu, te inregistrezi ca firma, veniturile sunt virate in contul societatii tale, iar tu esti obligata sa le inregistrezi in contabilitate. nedeclararea veniturilor (neinregistrarea lor in contabilitate) se numeste evaziune fiscala.
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Devine obositor sa citesc numai intrebari despre cum sa incalcam legea in loc sa ne gandim cum sa o respectam in mod cat mai avantajos ... Oare cum ar fi sa lucram toti 100% legal? Cu taxe platite si de catre studio si de catre modele?
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Skins
Elite User
Elite User
Mesaje: 1140
Membru din: 28 Mai 2011, 15:01
Localitate: Videle/Tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

RedStudio scrie:Devine obositor sa citesc numai intrebari despre cum sa incalcam legea in loc sa ne gandim cum sa o respectam in mod cat mai avantajos ... Oare cum ar fi sa lucram toti 100% legal? Cu taxe platite si de catre studio si de catre modele?
Eeeee, vorbesti de lucruri sfinte pe aici...e cale lunga pentru unii sa stie ce inseamna o carte de munca, somaj, asigurari, impozit pe venit...alta mancare de peste!
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

RedStudio scrie:... Oare cum ar fi sa lucram toti 100% legal? ?
Nu stiu cum ar fi si nici nu sunt curioasa sa aflu:lol: Imi mentin parerea totusi 100% legal nu cred ca este nimeni, legal se lucreaza cam peste tot acum ,cat la suta probabil ca nu se va stii .....undeva,cumva nu cred ca exista om care are pos sa fenteze legea si sa nu o faca.Cand o sa vad in tara asta toti demnitarii ca se duc si isi platesc impozite si taxe la stat pe averi de milioane de euro facute in doar cativa ani ,atunci prima ma duc si donez toti banii,pana atunci sunt legal atat cat imi permite sau ma ajuta legea,pe care tot ei au fct-o....Oare de ce legile sunt atat de neclare si haotice in Ro?Tot pentru ei :wink:
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

[at] Red. Sa imi explici si mie, rogu-te, prin cifre, cum lucrati voi "100%" legal. Eram bun la matematici, insa, daca as aduna procentele date modelelor, cele date statului (la toti banii declarati), cele care se duc pe regie si alte cheltuieli...tot pe la 130-140% as ajunge.

Un oarecare procent de legalitate avem mai toti. Insa chestia cu 100% legal e un simplu artificiu de marketing, stii bine. Apreciez oamenii care isi fac marketing bine, iar voi sunteti ai naibii de buni la asta.

Insa hai sa facem si niste exercitii de sinceritate.
Videochatul este cea mai bine platita munca grea si cea mai prost platita munca usoara.
http://www.easyvideochat.ro
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Calculul matematic vine asa:
Se iau multe studiouri care lucreaza 130-140% legal,se aduna cu si mai multe studiouri cu procent 23-48% legalitate si se obtine o medie de aproximativ 92% la nivelul intregii tari.
E un procent bun raportat la tarile UE si in aceste conditii creste simtitor ratingul de tara,cota de piata si pofta de viata,conform unui studiu recent al agentiei Standard but Poors.
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

United Studios scrie:[at] Red. Sa imi explici si mie, rogu-te, prin cifre, cum lucrati voi "100%" legal. Eram bun la matematici, insa, daca as aduna procentele date modelelor, cele date statului (la toti banii declarati), cele care se duc pe regie si alte cheltuieli...tot pe la 130-140% as ajunge.

Un oarecare procent de legalitate avem mai toti. Insa chestia cu 100% legal e un simplu artificiu de marketing, stii bine. Apreciez oamenii care isi fac marketing bine, iar voi sunteti ai naibii de buni la asta.

Insa hai sa facem si niste exercitii de sinceritate.
Si daca ai scadea impozitele din procentele date modelelor cum ai iesi?
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Memorabil post Red,deh unii mai au si momente de sinceritate :lol:
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

RedStudio scrie:
Si daca ai scadea impozitele din procentele date modelelor cum ai iesi?
eu as iesi bine...modelele mai putin...:)
Videochatul este cea mai bine platita munca grea si cea mai prost platita munca usoara.
http://www.easyvideochat.ro
robbie007
Mesaje: 21
Membru din: 30 Oct 2011, 11:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu mi`am facut o treaba buna cu drepturile de autor, astfel merg destul de legal, atata vreme cat imi platesc toate darile la stat. si imi si asigur o pensioara privata frumusica. Asta pentru ca sunt convins ca va veni o vreme cand nu va mai merge videochatul. App, de treaba cu videochatul si drepturile de autor am aflat`o de pe avocatnet.ro puteti sa va interesati si sa intrati in legalitate.
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”