Vremea studiourilor de v-chat apune incet, incet

Patroni, Acționari, Manageri, Traineri aici este locul Dumneavoastră de discuții pe teme legate de Administrare, Management Studio videochat sau Agenție de Modele! Aici este locul unde puteți face schimb de informații, să vă exprimați opiniile, părerile, cugetările, sarcasmul fin, șimțul umorului și așa mai departe! ✅✅✅
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Parerea mea este ca prea multa tehnologie tampeste,siteurile lucreaza non stop la softuri din ce in ce mai elaborate pentru ca hornybigdick sa te vada in timp real,sa-ti vada si cosul care sta sa apara sub piele si cei mai multi consumatori au probleme grave de conexiune,li se blocheaza tot cand vor sa dea o camera amarata,etc pentru ca maj au un net de 3 centi,un calc amarat si vor decat sa faca o laba sanatoasa nu sa vada daca ai porii deschisi sau nu.Ce au facut siteurile ?Se lupta intre ele asa cum facem si noi numai dar la alt nivel,se copiaza intre ele ,fiecare incercand sa fie cel mai tare din parcare.Unde se va ajunge?Greu de anticipat.Cand lucram,aveam o gluma cu membri,le spuneam mereu ca vor inventa astia un buton prin care sa treaca screenul si eu voi fi pregatita sa-i trimit inapoi cu un sut in fund:)))
Daca vor disparea studiourile?Zilnic dispar dar si apar la fel de multe ca si nr hostilor independenti,atat timp cat salariu pe economie nu depaseste suma pe care o poate face un model mediocru in cateva zile,vchatul va fi mereu o optiune pentru orice purtatoare de fusta dotata cu creier sau nu si macar pana face amaratii de bani de calc va lucra intr-un studio 1-2 luni asa ca studiourile vor avea trafic dar sincer nu ma vad instruind mii de fete pentru sume modice si probabil ca multi nu se mai obosesc stiind din start ce-i asteapta,de aici si calitatea din ce in ce mai proasta a modelelor.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
SoulCams Models Studios wanted
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

N-am mai postat de o bucata buna de vreme aici. Nici n-am mai intrat demult, sa fiu sincer. Da' uite ca mi s-a facut dor.

La inceput, as vrea sa precizez punctul meu de vedere: vremea studiourilor NU a trecut. Pe ce ma bazez? Pe cateva puncte de vedere si pe o experienta proprie. Dar sa detaliez.

1. Natura umana nu se schimba. Chiar daca informatia e mult mai accesibila, chiar daca partea tehnica e mai simpla decat acum niste ani, natura umana nu s-a schimbat. Ce vreau sa zic prin asta? Majoritatea oamenilor nu sunt apti sa isi fie propriul sef. La inceput vor manca nori. Apoi...apoi vor incepe sa se trezeasca mai tarziu, sa stea mai mult la masa, la televizor, la cafele, la tigara, prin oras, etc. Nu vor mai avea cu cine schimba o barfa mica. Si, incet-incet, incasarile lor, desi la un generos procent de 100%, vor pica in nas. Sa nu uitam ca e important si la ce suma aplicam procentul, nu numai valoarea acestuia.
2. Desi partea tehnica e mult mai simplu de cumparat, aceeasi parte tehnica evolueaza. Si repede. Tin minte ca acum nu multi ani, un Dual Core Quad era mare smecherie. Acum...ce sa mai vorbim? Cate modele independente sunt dispuse sa cheltuiasca din banii lor pentru mentinerea constanta a calitatii tehnice?
3. In ceea ce priveste modelele noi, daca o iau d'a capo singure, probabilitatea ca sa trebuiasca sa re-inventeze roata si focul (in domeniul nostru, desigur) e mare.
4. Ok. Vine un model nou, "fura" cateva smecherii, ferm decisa sa mearga si sa faca de acasa. Dar sa nu uitam si "sharmul" unui colectiv. Acel sentiment ca apartii undeva. Ca ai la cine sa te plangi ca ti-a racit ala micu', ca ti-ai prins prietenul cu una, ca te certi cu mama, etc. Tot la capitolul asta, as adauga si acel inexplicabil entuziasm ca faci parte dintr-o echipa. Chiar sa nu conteze asta?
5. Experienta personala. Din cauza unor probleme serioase de ordin personal (poate unii va amintiti, caci v-am sharuit pe forum asta), acum 2 ani aproape ca inchisesem studiourile. Fara chef, fara (deseori) bani, fara modele, fara niciun scop. Acum? Acum am revenit pe val. Modele sunt (parca se aduna mai usor decat acum 5 ani). Calitatea unora dintre ele este mult mai buna decat cea a mediei de acum niste ani. Motivatia lor este mai mare, caci, poate va amintiti, suntem in criza. Iar alte afaceri angajeaza putin, pe bani putini si munca multa.

Ca un post scriptum: exista si vor exista modele independente. Multe dintre ele, absolut superbe. (Ma refer aici la calitatea lor de model, nu de femei). Insa marea masa a oamenilor, fie ca e vorba de domeniul nostru, fie ca e vorba de altul, are nevoie de un sef. Care sa il traga de maneca, care sa il invete, care sa il ajute.

A propos: bine v-am regasit!
Videochatul este cea mai bine platita munca grea si cea mai prost platita munca usoara.
http://www.easyvideochat.ro
constantina
User Junior
User Junior
Mesaje: 75
Membru din: 11 Apr 2012, 17:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

United Studios scrie:N-am mai postat de o bucata buna de vreme aici. Nici n-am mai intrat demult, sa fiu sincer. Da' uite ca mi s-a facut dor.

La inceput, as vrea sa precizez punctul meu de vedere: vremea studiourilor NU a trecut. Pe ce ma bazez? Pe cateva puncte de vedere si pe o experienta proprie. Dar sa detaliez.

1. Natura umana nu se schimba. Chiar daca informatia e mult mai accesibila, chiar daca partea tehnica e mai simpla decat acum niste ani, natura umana nu s-a schimbat. Ce vreau sa zic prin asta? Majoritatea oamenilor nu sunt apti sa isi fie propriul sef. La inceput vor manca nori. Apoi...apoi vor incepe sa se trezeasca mai tarziu, sa stea mai mult la masa, la televizor, la cafele, la tigara, prin oras, etc. Nu vor mai avea cu cine schimba o barfa mica. Si, incet-incet, incasarile lor, desi la un generos procent de 100%, vor pica in nas. Sa nu uitam ca e important si la ce suma aplicam procentul, nu numai valoarea acestuia.
2. Desi partea tehnica e mult mai simplu de cumparat, aceeasi parte tehnica evolueaza. Si repede. Tin minte ca acum nu multi ani, un Dual Core Quad era mare smecherie. Acum...ce sa mai vorbim? Cate modele independente sunt dispuse sa cheltuiasca din banii lor pentru mentinerea constanta a calitatii tehnice?
3. In ceea ce priveste modelele noi, daca o iau d'a capo singure, probabilitatea ca sa trebuiasca sa re-inventeze roata si focul (in domeniul nostru, desigur) e mare.
4. Ok. Vine un model nou, "fura" cateva smecherii, ferm decisa sa mearga si sa faca de acasa. Dar sa nu uitam si "sharmul" unui colectiv. Acel sentiment ca apartii undeva. Ca ai la cine sa te plangi ca ti-a racit ala micu', ca ti-ai prins prietenul cu una, ca te certi cu mama, etc. Tot la capitolul asta, as adauga si acel inexplicabil entuziasm ca faci parte dintr-o echipa. Chiar sa nu conteze asta?
5. Experienta personala. Din cauza unor probleme serioase de ordin personal (poate unii va amintiti, caci v-am sharuit pe forum asta), acum 2 ani aproape ca inchisesem studiourile. Fara chef, fara (deseori) bani, fara modele, fara niciun scop. Acum? Acum am revenit pe val. Modele sunt (parca se aduna mai usor decat acum 5 ani). Calitatea unora dintre ele este mult mai buna decat cea a mediei de acum niste ani. Motivatia lor este mai mare, caci, poate va amintiti, suntem in criza. Iar alte afaceri angajeaza putin, pe bani putini si munca multa.

Ca un post scriptum: exista si vor exista modele independente. Multe dintre ele, absolut superbe. (Ma refer aici la calitatea lor de model, nu de femei). Insa marea masa a oamenilor, fie ca e vorba de domeniul nostru, fie ca e vorba de altul, are nevoie de un sef. Care sa il traga de maneca, care sa il invete, care sa il ajute.

A propos: bine v-am regasit!
Subscriu 100% .
Welcome back!
Avatar utilizator
desirousgirls
Mesaje: 18
Membru din: 15 Feb 2013, 13:34
Localitate: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Apune si nu prea. Atata timp cat fete doritoare de a castiga mult si usor exista, studiourile vor merge. Si mai ales ca fetelor de astazi le place viata dulce, le plac masinile scumpe. Le tebuie un mic impuls, dar si mintea deschisa.
Avatar utilizator
desirousgirls
Mesaje: 18
Membru din: 15 Feb 2013, 13:34
Localitate: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Nu a apus si nu va apune curand. Poate doar este saturata piata de atatea studiouri si de aceea pare ca a apus. Intr-un final primele studiouri care au reusit sa se tina pe piata inca de la inceput inca merg si vor merge. Pentru noi, cei care ne aflam la inceput de drum este ceva mai greu pentru a putea concura cu cele din top, dar nu imposibil.
Vorba sotului meu: cat timp exista barbati "horny" va exista si video-chat-ul, cu conditia sa nu apara ceva superior.
Daca e sa facem un scurt istoric "sexul la telefon" este de fapt parintele video-chatului si pentru moment nu exista mai nimic ce ar putea sa depaseasca video-chat-ul. Daca de la vorbe fierbini am trecut la imagini fiebinti, ce ar putea urma?
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

desirousgirls scrie:. Daca de la vorbe fierbini am trecut la imagini fiebinti, ce ar putea urma?
Holograme fierbinti?
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
gheorghe
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2012, 01:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

theselby scrie:Vanatorii de profit rapid au fost, sunt si vor fi la fel, in orice domeniu de activitate, fie ca e vorba de videochat, pacanele (7777), cazinouri, pensiuni, brokeraj, etc.

Ideea de baza e ca un business unde conducerea "trage" ca sa-l tina in picioare, si nu are doar obiceiul de "capushare" (a "suge" produsul finit) va avea o viata linistita, profit stabil, flux constant de oameni.

Insa vanatorii rapizi asta au fost, sunt si vor fi... mici "entitati" ce apar si apoi dispar.


E drept, Romanului tot timpul i-a suras ideea de munca putina (si placuta daca se poate) si bani multi. Evident, si mie mi-ar place sa muncesc doar 2 ore pe zi si in restul timpului sa stau la baruri / terase / concedii. Insa oricat profit ti-ar aduce o firma... daca esti cheltuitor pe nimicuri, asta se va alege din tine. Din pacate.
Imi place cum gandesti ! "Capusarea" si automat principiile celui care o foloseste, este principalul motiv pentru care o afacere stagneaza sau se duce de rapa .

Gandind in stilul asta nu te poti inconjura de oameni performanti, profitabili pentru firma ta, pentru ca un magnet nu atrage pleava in schimb pleava sta cu pleava . Si cum altfel poti sa te ridici deasupra sutelor de firme din domeniul asta decat prin seriozitate ?
Cand vreodata o sa lucreze pe termen lung o persoana inteligenta, care intelege psihologia clientilor pentru o persoana cu ochelari de cal, al carei singur zeu este portofelul sau cardul payoneer .
In schimb pe o persoana inteleapta(cu viziune, un mentor pe care mai toti il cautam) rareori o parasesti ... doar daca iti inseala increderea sau o depasesti .

Ca trebuie sa folosesti conexiuni internet garantate, intel, sony, hd, 5d, ... sunt doar amanunte peste care consider ca trebuie sa troneze cateva principii solide .

Sau poate ma insel ? Port uneori asemenea discutii cu diverse persoane din anturajul meu iar spre exemplu la ce am scris mai sus nu sunt in totalitate aprobat . Voi ce parere aveti ?

Imi doresc mai multe posturi pe forum de la firme legitime care au facut performanta in industria asta, despre modul in care au ajuns sa obtina rezultate si principiile lor .
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Oarecum offtopic si totusi nu. Acum 5 minute termin un interviu cu un model care a lucrat de acasa, i-a mers bine, apoi s-a plictisit pana i-au scazut grav incasarile, a mers la un studio care promitea comision 75%, a lucrat la negru, si-a luat teapa cu banii (dupa 2 luni de intarzieri aia au disparut intr-un weekend cu totul si a ramas cu vreo 5000$ neincasati doar ea, dar mai avea vreo 10 colege) ... ce mai, telenovela :)

Concluzia discutiei: nu se angajeaza la noi ca nu e de acord sa plateasca impozite si cauta tot asa unul la negru. :o Ma simt ca in Zona Crepusculara :(
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Studio20 scrie:Concluzia discutiei: nu se angajeaza la noi ca nu e de acord sa plateasca impozite si cauta tot asa unul la negru.
Sa-ntelegem ca nu e de acord sa primeasca 50% siguri (+eventuale beneficii de studio) insa cauta ceva la negru unde sa-si mai ia teapa de inca 5000$.

Da, crepuscular... dar pare cam de telenovela faza in sine. Mai degraba tind sa cred ca era la "furat" tipa respectiva.
Apollo33
Mesaje: 14
Membru din: 26 Feb 2013, 03:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Interesant topicul. Nici eu nu cred că studiourile vor dispărea la modul absolut. Vor rezista, evident, cele mai puternice ( pe o piață din ce în ce mai concurentă și mai dinamică ) În fond, această afacere este una foarte tânără, aprox 12-14 ani de existență. Cred că nici domeniul ăsta nu face rabat de la regulile și principiile universale de marketing: profesionalizarea galopantă, un anumit tip de monopol etc. Cu aceeași problemă se confruntă și site-urile de gen. Personal, mă preocupă un alt aspect: extinderea iminentă a business-ului, căutarea ( cum ar spune orice manual de economie ) a unor noi piețe de desfacere. O scurtă istorie lapidară: Dacă ar fi să fixăm ( ficțional ) un loc anume unde s-a născut această afacere, am spune simplu: București ! Primele studiouri, absolut underground, funcționând într-o beznă legislativă totală. Practic, și ca performer și ca owner, puteai fi susceptibil de orice: prostituată, traficant de carne vie, evazionist, etc. Apoi, de-a lungul a vreo 2-3 ani, explozia studiourilor . Nu cred, la ora actuală, să existe vreun orașel ( fie el și cu vreo 20.00 de locuitori) fără prezența vreunui studio...Ba chiar, citeam, că și pe la sate, Maria și cu Ion fac la dublu, oricum, cu o engleză mai bună ca a lui Iliescu - : ) Nu cred că mă înșel dacă afirm, că, la nivel de nație, suntem pe locul 1 în lume. Un popor de performeri : ) În fond, asta a determinat și statul ( imbecil, oricum) să înțeleagă că păsărica românească e cel mai bun produs de export ( iar informația cum că veniturile de valută aduse de videochat în țară, echilibrează balanța economică a țării, e cât se poate de autentică )
Ca să conchid: cred că următorul trend în business, vor fi studiourile din occident. ( dar asta necesită, poate, o discuție aparte)
Scrie răspuns

Înapoi la “Administratori de Studio Video Chat”