Umbrele de difuzie/ softbox-uri - Lumini tavan

Orice întrebare legată de activitatea de video chat sau platforme monetizare conținut pentru Adulți, oricât de simplă, puerilă, repetată de n ori pe forum în trecut, iși are locul în această categorie. Nu trebuie să uităm că absolut toți dintre noi am avut un punct de plecare, am fost începători. Deasemenea, este categoria unde vom muta topicurile care sunt banale din alte categorii. Cei care din diverse motive nu vor să ajute începătorii sunt rugați să ignore această categorie. Orice răspuns dat în silă, în sarcasm etc. va fi penalizat de mine sau Moderatori. ❤️❤️❤️😇😇😇✅✅✅✌️✌️✌️💯💯💯
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ElenaM
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2021, 22:42
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Buna tuturor,

Sunt relativ neexperimentata, model independent si as vrea sa imi instalez un sistem profesionist de lumini. Am parcurs intreg articolul despre lumini si am vazut ca varianta cea mai buna, care este softbox, nu este agreata de toata lumea.
Ma gandeam sa imi iau o umbrela cu adancime mare, sau octogonala. Stiu ca tipul de lumina care vine din fata, trebuie sa fie si in tavan (nu stiu cum ar trebui amplasate luminile de softbox sau umbrela in tavan si cat de numeroase ar trebui sa fie). Ma tem sa nu-mi iau softbox-uri si sa pun lampi de softbox in tavan si sa nu ma impac cu ele si si si...
In alta ordine de idei, gandindu-ne la ce este mai confortabil, ce este mai obositor pentru ochi, lampa sau softbox?
Oglinzile intr-o camera, au vre-un rol, ajuta cu lumina?
Va multumesc pentru orice tip de raspuns.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Pana nu demult am folosit sofbox si pe mine personal m a afectat. Pe românește " mi a rupt ochii " Asta in combinatie cu PC ul a rezultat o pereche de ochelari. Am schimbat acum si folosesc ringlight si imi este mai ok. Cand întrebi ce cantitate de lumina ai nevoie trebuie sa tii cont de camera pe care o folosesti. Weburile in general au nevoie de foarte multă lumina, handycamurile de mai putina , etc.Apoi conteaza decorul ...ma refer la culoare decor . Nuantele ft închise automat cer lumina multa ca sa te vezi ok..etc...eu personal nu cred ca oglinzile ajuta la ceva dpdv lumina.
These users thanked the author evaeva1 for the post:
ElenaM (18 Mar 2021, 22:57)
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Ps. Cu ani in urma foloseam un logitech BCC cu telecomanda si se vedea foarte bine fara niciun softbox. Aveam o lustra cu 5 capete . Foloseam in ea becuri din acelea led combinate lumina calda si lumina rece , și două lămpi din acelea cu clama prinse de birou stanga dreapta. 🙈 Doamne ce vremuri!!!🙄😂😂😂
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Eu recomand umbrele de difuzie, culoare albă. Una în stânga, una în dreapta, și un bec mai puternic în tavan. Umbrelele răspândesc foarte bine lumina și nu deranjează ochii.
These users thanked the author Mery24 for the post:
ElenaM (18 Mar 2021, 23:00)
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
ElenaM
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2021, 22:42
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Iti multumesc foarte mult, Eva. Am deja niste neajunsuri si nu as vrea sa mai starnesc altele :)
Eu voiam, din snobism, sa-mi iau niste lumini foarte puternice, si la magazin mi-ai spus ca e inutil ce vreau sa fac. Multumesc din suflet.
Spor in toate
Avatar utilizator
ElenaM
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2021, 22:42
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Iti multumesc si tie pentru confirmare, Mery. Bine ca nu m-am apucat sa montez niste mastodonti prin tavan.
Imi mai puteti spune, ce fel de monitor sau tv recomandati pentru o incapere de 28 de mp?
Spor in toate!
Avatar utilizator
ElenaM
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2021, 22:42
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Vai de capu' meu : de bucurie nici n-am mai vazut ce spuneai despre oglinzi.
Suportul jasmin parca e de lemn uneori. L-am intrebat si pe el. Sufletu' :)
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

ElenaM scrie: 18 Mar 2021, 02:14 Am parcurs intreg articolul despre lumini
Ma bucur ca dupa 9 ani de cand am scris articolul despre lumini inca este util incepatorilor.
These users thanked the author Adrian for the post (total 3):
Mery24 (19 Mar 2021, 02:57) • ElenaM (19 Mar 2021, 19:36) • Bfx (19 Noi 2021, 14:52)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand:
Adrian scrie: 19 Mar 2021, 02:20 Ma bucur ca dupa 9 ani de cand am scris articolul despre lumini inca este util incepatorilor.
Și nu doar începătorilor... ;)
These users thanked the author Mery24 for the post:
ElenaM (19 Mar 2021, 19:39)
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Dacă acolo sunt neajunsuri e bine sa încerci sa nu mao produci si altele. Este intr adevar foarte important sa ai o imagine de calitate online însă dacă nu iti permiți mii de lei pt a face asta momentan, incearca sa mergi pe variante care nu ti ar crea gauri importante im.buget atunci cand nu iti permiți
Te asigur ca un logitech C930 daca s o.mai gasi sau ceva asamator plus niste becuri bine amplasate iti pot da o imagine mao mult decat decența pana cand iti vei permite o altă variantă de calitate. Important este do site ul pe care lucrezi si ce cerințe are. Dacă mă întrebi pe mine din ceea ce am experimentat on vreo 8 ani de video chat am observat ca pt membrii conteaza foarte mult felul în care te prezinți tu pe camera. Cât de ingrijita aranjată esti, camera de lucru sa fie curata , ordonată chiar daca simplist decorată . Faptul că nu aia in camera lumina ca la stadion nu e o problema
Eu mai tot timpul am optat pt lumina difuză, a nu se intelege ca am lucrat in bezna. Doar ca am ales lumini care sa nu fie reci si puternice. Imaginează ti cand te duci la hotel si întrii intr o camera ce fel de lumina vrei sa ai. Mie imi place lumina difuză, care invită la relaxare. Deci din punctul meu de vedere asta cu lumini ca la balamuc in camera mi se pare veche. Pe de alta parte iti reamintesc ca e extrem de important tipul de camera folosit, ca una e lumina difuză si alta e o imagine neclară, întunecată etc.
Cat despre monitor eu folosesc tv care are funcția de monitor. Din cauza faptului că ar trebui să port ochelari si nu o fac mi am luat tv cu diagonala de 110 🤣🤣 Camera mea cred ca are max 12 mp daaaarr VAD si nu imi obosesc ochii cand stau peste 8h on
Nu exista recomandări la asta. E ceea ce te " aranjeaza " pe tine . Atentie daca e prea mare si nu are funcția de monitor ca reflecta lumini pe fata ta daca stai prea aproape de el. Eu stau la 1.5m 2m de el însă nu se vede. În același timp se cam vede ca urmărești pe tv ul ala cat casa . În sensul in care daca deschizi o pagină nudoar muți putin privirea 👀😂😂😂 Dar eu sunt mulțumită. E foarte important ca vad foarte bine fara sa fortez ochii, e foarte relaxant chiar si dupa multe ore de stat in fata lui.
Avatar utilizator
ElenaM
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2021, 22:42
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Ma bucur ca dupa 9 ani de cand am scris articolul despre lumini inca este util incepatorilor.
[/quote]

Foarte digerabil si la indemana celor care nu inteleg detalii tehnice. Mi s-a aprins beculetul la sublinierea despre softbox-uri, cum ca unele peroane ar fi nemultumite de ele. Si am primit confirmarea.
Multumesc!
Avatar utilizator
ElenaM
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2021, 22:42
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Tv cu functia de monitor. Nu mi-a spus nimeni asta...Iarasi aveam sa fac ceva gresit.
Am un LogitecC920: nu sunt innebunita dupa el, dar isi face treaba. Am folosit mult timp becuri fara sa stiu sa le amplasez corect.
Pentru ochi mai folosesc uneori picaturi cu hialuronic (fara conservanti). Nu mai mult de doua ori pe zi. Uneori, in pvt, daca membrul este omul lui Dumnezeu si sta mult, imi pun ochelari de protectie cu filtru albastru. Mai atentueza din efectele daunatoare long term (si se simte, in 20-30 de minute, ca si metoda de relaxare a ochilor). Dar, din nou, trebuie sa fie omul lui Dumnezeu si sa aiba suflet, nu sa umble numai dupa satisfactia proprie.
Iti multumesc pentru raspunsul detaliat, Mery !
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Eu stiu un om a lui Dzeu care umbla dupa satisfacerea modelelor, dar ele mimau un fel de orgasm scremut. Zicea ca se gandeste sa se dezica si sa intre ostas in armata lui Satan.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Forum dedicat începătorilor în Industria Adult”