Declarare venituri la ANAF

Orice întrebare legată de activitatea de video chat sau platforme monetizare conținut pentru Adulți, oricât de simplă, puerilă, repetată de n ori pe forum în trecut, iși are locul în această categorie. Nu trebuie să uităm că absolut toți dintre noi am avut un punct de plecare, am fost începători. Deasemenea, este categoria unde vom muta topicurile care sunt banale din alte categorii. Cei care din diverse motive nu vor să ajute începătorii sunt rugați să ignore această categorie. Orice răspuns dat în silă, în sarcasm etc. va fi penalizat de mine sau Moderatori. ❤️❤️❤️😇😇😇✅✅✅✌️✌️✌️💯💯💯
Scrie răspuns
Bfx
User Junior
User Junior
Mesaje: 64
Membru din: 18 Sep 2015, 21:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1 time

Incasez banii prin Paxum. Si de acolo, in cont la banca. Nu cred ca e in regula ca intra in cont la banca pentru ca am primit azi un formular de la banca sa declar veniturile la ANAF.
Ce pot sa fac ca nu am chef sa le dau lor banii mei? Un sfat, doua, va rog.

Cardul Paxum e de un an de zile pe drum... Am vazut ca la toata lumea la fel, numai la americance li se trimite in 3 saptamani.
Multumesc frumos. Daca vreti sa ma ajutati si nu doriti sa scrieti pe forum, puteti sa imi trimiteti mesaj privat. As aprecia foarte mult ajutorul. :*
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

Nu le dai pur si simplu .... Asta pana vin ei peste tine si ti-i iau! Pai daca tu incasezi prin banca e normal ca ei s-au prins ca tu realizezi venituri in mod regulat si acum iti cer socoteli. Ai doua optiuni ori nu mai incasezi prin banca si speri ca nimeni sa nu te intrebe de nimic ori te legalizezi!
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
Ionela88999
User Junior
User Junior
Mesaje: 78
Membru din: 06 Oct 2017, 05:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Asta spuneam eu acum un an si ceva,cand a cazut firstchoiceul!Nu mai merge smecheria,s-a dus !Ori faci legal,ori iti asumi,tu crezi ca oamenii astia din industrie,modele de top,studiouri sunt avantajati sa plateasca sute de milioane pe luna taxe si impozite?Nu,dar asta e!Ori platesti,ori iti asumi,iar pedepsele sunt mari si foarte mari.
Odata ce ai primit aia la banca,te-au luat la ochi,poti sa inchizi tu contul ,sa faci altul,sa deschizi la alta banca,nu are importanta.Te-au prins,asta e primul pas... .
Sfatul meu,fa un pfa sau un srl si aia e.
Toti am facut pe naspa,si eu ,nu sunt vreo sfanta,dar cand nu mai merge ...nu mai merge.
Cat despre cardul paxum.Tu de ce crezi ca cer buletin,proof of adress?Ca ai noroc si nu esti prins e una,probabil pt ca sunt altii mai mari ca tine si tu treci pe sub ei neobservata,dar nu toti au norocul asta.Daca o sa cauti pe google,o sa vezi ca paxumul a avut probleme serioase ,si ghici cu cine?Fix cu fiscul din Romania.
Daca fiscul pocneste din degete,paxum le va da tot ce au nevoie ,ca daca nu ,paxum pierde bani...intelegi tu.
Bafta!
malicemoe
Mesaje: 7
Membru din: 09 Sep 2018, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Acest topic pare flame menit sa starnesca panica si frica, posibil o situatie ipotetica descrisa ca si cum s-ar fi intamplat deja ca sa vada ce sa faca in caz de..
Initiatoarea nu mai da nici un alt detaliu, de la ce banca, de cat timp incaseaza prin banca de la paxum, etc. sunt curioasa cum arata un asemenea formular

Desi nu e singura care incaseaza prin banca de la paxum, nu a mai aparut nimeni altcineva sa spuna ca a primit asemenea formular
De unde stie banca ca veniturile respective sunt impozitabile si ca trebuie declarate la anaf.. poate sunt cadouri regulate sub forma de bani de la rude si / sau prieteni

Din ce stiu banca nu e in masura sa ii ceara unu client sa-si declare veniturile la anaf, poate doar sa intrebe despre sursa fondurilor; banca sesizeaza anaf la tranzactii de minim 5k euro in sus care par suspecte si rapoarteaza rulajul din contul unui client doar la cererea anaf, apoi anaf, dupa ce verifica si constata ca veniturile sunt impozitabile si nu au fost declarate incepe sa ia masuri

Daca e pe bune, desi nu cred, ar fi ca solutie incasarea prin cardul monese dar are limita de 350 euro zi din ce am inteles
Sau sa declare ca primeste regulat bani de la rude din strainatate prin paxum, cadourile nu se impoziteaza, ce romanii care primesc bani de la rude din spania, italia, etc, platesc impozite pe ce primesc? nu cred..
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Banii de la rude vin de la Gheorghe, Vasilica, astia vin de la o campanie cu care e greu sa fii ruda/prieten/cadou...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
malicemoe
Mesaje: 7
Membru din: 09 Sep 2018, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Se poate ca rudele si prietenii sa aiba cont paxum.. Aplica pt card monese, ajunge cam in 2 sapt poate chiar si mai repede si apoi din paxum transferi pe acest card si gata, banii nu mai trec prin nici o banca romaneasca. Si eu am cardul paxum tot pe drum, nici nu ma mai astept sa-l primesc vreodata . Poate revii sa dai mai multe detalii despre ce scrie in hartia respectiva de la banca, daca e pe bune, ca m-ai facut curioasa
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Totul e posibil, dar topicul nu e despre posibilitati ci despre realitati. Si realitatea e ca nu rudele trimit si ca autoritatile RO stiu foarte bine ce e acel Paxum, facand acea stupida confuzie din 2014.

Nu trec prin banca RO dar ii scoti de la ATM in RO. :) Paradox ;)
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
Michela
Mesaje: 13
Membru din: 10 Apr 2018, 23:17
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

De Revolut, ce parere aveti? Stie cineva ceva?
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

E un monese ceva mai subti. Limita 800ron/luna ATM, premium 1600 dupa care 2% din suma ce depaseste....
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
contesa28
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 105
Membru din: 15 Iun 2006, 23:26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Buna! A reusit cineva sa completeze declaratia unica si cum a procedat?
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Si Revolut si Monese si cam toata lumea raporteaza, deci folositi cu incredere dar depuneti si declaratia anuala, 10% nu este chair atat de mult (as spune ca avem cel mai mic impozit din Europa pentru venituri independente). Plus 665 de lei pe luna CAS si CASS daca depasesti 20k pe an, iarasi nu e de neplatit.

Delaratia se depune electronic dar e putin complicata, sunt contabili care va ajuta contra unui fee modest in jur de 100 de lei.

Termen de depunere (si plata) pentru 2018 (veniturile din 2018): 31 iulie 2019!
These users thanked the author Studio20 for the post:
SAD^^EYES (20 Iun 2019, 21:51)
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
malicemoe
Mesaje: 7
Membru din: 09 Sep 2018, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bfx oare de ce nu mai intra sa scrie ce a facut pana la urma? Ar fi amabil sa revina cu detalii dupa ce i s-au dat sfaturi, dar vad ca a deschis acest topic si l-a lasat asa in aer.
Strawberryx
Mesaje: 1
Membru din: 14 Apr 2020, 14:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua!
As avea nevoie de ajutor in legatura cu declaratie unica. Stiu ca se completeaza anul viitor pentru anul in curs si ca se impoziteaza 10% plus CAS, CASS. Intrebarea mea procentul de 10% ramane fix indiferent de venituri sau daca ai lunar venituri mari se modifica? Si este adevarat ca platesti CAS si CASS pentru tot anul? In conditiile in care am inceput in martie as considera totusi normal sa platesc din luna inceperii activitatii pana in decembrie.
Si as mai dori sa stiu cum functioneaza daca infiintezi un Srl...Din cate stiu nu poti beneficia de bani cand si cum doresti, asa ca in termen de cat timp poti beneficia de dividente?
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Găsești firme profesionale de contabilitate pe google.
Intri pe ușă la una din ele, plătești 50-100 lei pentru o consultație și te lămurești.
Dacă nu ai cei 50-100 de lei te poți adresa gratis serviciilor de Asistență Contribuabili organizate de Ministerul Finanțelor, le găsești pe site-ul ministerului.
Noi nu suntem contabili, putem da sfaturi cu bună intenție dar total greșite și nu vrei asta.
Pe noi întreabă-ne despre toiuri, tocuri, sfoara de la chiloți, gen.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

Strawberryx scrie: 14 Apr 2020, 14:41 Buna ziua!
As avea nevoie de ajutor in legatura cu declaratie unica. Stiu ca se completeaza anul viitor pentru anul in curs si ca se impoziteaza 10% plus CAS, CASS. Intrebarea mea procentul de 10% ramane fix indiferent de venituri sau daca ai lunar venituri mari se modifica? Si este adevarat ca platesti CAS si CASS pentru tot anul? In conditiile in care am inceput in martie as considera totusi normal sa platesc din luna inceperii activitatii pana in decembrie.
Si as mai dori sa stiu cum functioneaza daca infiintezi un Srl...Din cate stiu nu poti beneficia de bani cand si cum doresti, asa ca in termen de cat timp poti beneficia de dividente?
O sa incerc sa iti raspund. La momentul de fata ceea ce spun e valabil nu se stie pana la finalul anului cum o sa evolueze lucrurile in contextul crizei actuale. Da pentru anul in curs platesti anul viitor (pana la 15 martie 2021, deocamdata se poate schimba) sau anul asta o parte din suma anticipat, totusi tu in termen de 30 de zile de la inceperea activitatii comform legii esti obligat sa depui declaratia unica cu venitul estimat pe anul in curs. Procentul de 10% impozit pe profit este fix indiferent de venituri. CAS si CASS trebuie platite in mod obligatoriu pentru intreg anul doar daca treci pragul de 12 salarii minime brute ca venit realizat in decursul anului calendaristic indiferent ca tu lucrezi tot anul sau doar o luna, daca nu treci pragul nu esti obligat sa le platesti, tu alegi suma pentru care platesti CAS dar suma asta nu poate insa sa fie mai mica decat echivalentul a 12 salarii minime brute, in schimb CASS-ul este plafonat la nivelul salariului minim brut indiferent de incasari. Tot ce am spus pana acuma sunt lucruri valabile pentru persoanele fizice indiferent de forma de organizare ( PFA, II etc).

SRL insa este o alta poveste destul de asemanatoare insa diferita. La SRL nu esti obligat sa ai angajati deci nu trebuie sa platesti CAS, CASS insa daca ai minim un angajat (adica tu) platesti doar 1% impozit pe venitul brut daca nu ai angajati acest impozit va fi de 3%. Banii nu ii poti scoate cand vrei tu si folosii cum vrei tu. Poti cheltuii insa orice suma daca suma este cheltuita in interesul firmei si nu personal. O data pe trimestru (inainte era anual) se poate intocmi bilantul iar in urma acestuia iti sunt impartite dividentele care reprezinta banii tai personali pe care tu ii poti folosi cum doresti. Pentru dividentele astea tu trebuie insa sa platesti un impozit de 5% care este retinut la sursa, dar aici intervine un alt aspect daca castigurile tale din aceste dividente depasesc anual nivelul a 12 salarii minime trebuie sa platesti tu ca persoana fizica CAS si CASS. In concluzie merita sa te angajezi sa-ti faci un salar care iti convine tie si iti ajunge ca sa te intretii lunar iar pentru a reduce cheltuielile cu contabilul optezi pentru bilant anual.

Atentie nu sunt contabil, nu lucrez in domeniul financiar deci astea sunt strict informatiile pe care le detin eu, iar pentru a fi siguri de o treaba recomand sa apelati la consultanti financiari!
These users thanked the author Nord for the post:
WinXPfather (15 Apr 2020, 18:26)
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Cred că tastatura domnișoarei Căpșunica s-a defectat exact când să scrie "mulțumesc".
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Va recomandam sa depuneti declaratiile si sa platiti inainte de 30 iunie (noul termen limita) pentru a beneficia de reducerea de 5% anuntata de Guvern. Daca aveti sume nedeclarate sau neplatite din anii anteriori lui 2019 tot acum este momentul sa veniti la zi, pentru ca orice penalitati si majorari de intarziere au fost armnistiate.
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Scrie răspuns

Înapoi la “Forum dedicat începătorilor în Industria Adult”