Cica ceva evaziune...

Colecție de Știri despre Industria XXX și Activitatatea de video chat adult si non-adult din mass-media internă, România dar și din alte tări. Nu copiați articolele integral, maxim 10% din textul articolului plus link către sursă și păreri personale despre Articol. Se pot integra și videouri din Youtube! 🆕📰🇷🇴📖🌎
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

hayat scrie:
JustMee scrie:au fost ridicate si fete independente..calculatoare confiscate ..dosare penale plus amenzi si alte chesti ..2 prietene de pe mfc si inca o prietena care lucra pe lj ...
WEBurilii C920 le-au confiscat ? :mrgreen:
Tot pline de modele sunt siteurile , nu ai speriat pe nimeni :lol: :lol: :lol:
Va fi plin depozitul la "Confiscate " de web-uri C 920 :lol: ! Care aveti relatii , puteti lua 6 buc la pret de una ! Pe alese ...

Si eu am auzit de un amic ,venise sa-l ridice .Avand peste 160 kile au renuntat ,cum au venit asa au plecat .. Nu avea webcam , mergea pe cea din laptop ,avand si Linux .Dupa ce s-au mai interest pe la vecini si a aflat ca e un exhibitionist notoriu ,l-au anuntat ca-i vor bloca doar niste porturi (ceva cu 80) .
Eu sunt de parere ca sa discutat destul si nu e cazul sa mai facem noi haz de necaz sau sa inventam tot felul de povestioare ,destul exagereaza altii si folosesc termeni precum " destructurarea unei retele " .Fiecare stie ce are de facut ,sa tot scris ,sa tot intrebat ,asa ca e bine ca fiecare sa-si
vada de treaba lui , sa nu mai fuga cu canistra plina de benzina in ....cautarea unui foc :wink: !

P.S. Later edit :JustMee Nici macar asta nu e cazul , sa spui ca banii intra pe firma ( sa nu ) bla bla .E doar situatia /problema/alegerea ta .Right ?
Crezi tu ca in cazul mediatizat ,banii nu intrau tot pe firma ? Sper ca ai citit explicatia lui win@ .
SoulCams Models Studios wanted
JustMee
User Junior
User Junior
Mesaje: 58
Membru din: 15 Ian 2014, 16:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nu am ras de nimeni :/ doar am informat...nimik mai mult dar nu stiu ce ma bag eu sa informez...mai bine tac ...nu e domne nimik totul e bine ...nu m am laudat niciodata cu sume exacte cu ce fac eu :/ ....
JustMee
User Junior
User Junior
Mesaje: 58
Membru din: 15 Ian 2014, 16:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

iti multumesc asa este nu ma justific in fata nimanui....multumesc pentru head up google
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

JustMee scrie:nu am ras de nimeni :/ doar am informat...nimik mai mult dar nu stiu ce ma bag eu sa informez...mai bine tac ...nu e domne nimik totul e bine ...nu m am laudat niciodata cu sume exacte cu ce fac eu :/ ...iar 2 la mana banii mei imi intra pe firma declar tot ce fac ....
de unde ai informatia? ai citit in ziare?a fost la tv?

spune ne si noua te rog

cum iti intra pe firma ? ca de aia esti aici mai citesti mai rîzi mai faci katerink ,mai si ajuti cumva daca poti ,sau e strict secreta schema platirii impozitului ca model vdc ?

cred ca iti intra pe firma dar nu ca model de vdc asa e??

in alte posturi spuneai ca esti incepatoare si nu te duci mai jos de 2000 la perioada

nu stiu dc l ainregistrarea pe forum nu se cer datele persoanei ,nume de model ,ca sa nu mai intre t lumea sa creeze eroare panica etc
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

googlefun scrie:
hayat scrie:
JustMee scrie:au fost ridicate si fete independente..calculatoare confiscate ..dosare penale plus amenzi si alte chesti ..2 prietene de pe mfc si inca o prietena care lucra pe lj ...
WEBurilii C920 le-au confiscat ? :mrgreen:
Tot pline de modele sunt siteurile , nu ai speriat pe nimeni :lol: :lol: :lol:
!

P.S. Later edit :JustMee Nici macar asta nu e cazul , sa spui ca banii intra pe firma ( sa nu ) bla bla .E doar situatia /problema/alegerea ta .Right ?

google de ca s anu fie cazul?? chiar nu te inteleg ,nu e vb ca da explicatii dar ar fi de ajutor multora poat eca sunt multi ce vor sa si plateasca impozitul si habar nu au cum sa procedeze ,sau forumu ăsta e numai pt caterinca???cand e vorba de ceva serios nu ne mai place?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Offf sweetgirl@

Tu ai dreptate ,dar lasa canistra aia jos please .... Sunt vapori si in aer acum de benzina ,cred ca nu e momentul nici sa fumam . :lol:
Ma obligi sa povestesc si eu de amicul ala gras de 160 kile ,si nu vreau acum . :wink:

Sweetgirl, eu am mai zis ca la inregistrare trebuia si o poza si ceva nick-uri ,sa nu poti veni din ceata .Chiar ieri ma uitam pe forum si am vazut un poll in care 60% vroiau ca forumul sa fie accesibil doar pentru membri inregistrati . Dar nu este asa ..
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

google ce canistra aduc eu sau tu sau mai stiu eu cine ??? canistra oricum pluteste in aer ,suntem in 2015

care amic gras de 160 d ekile??? :shock:
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Google ai dreptate,sa faca fiecare ce vrea,cum vrea,intrebarile mele au fost cumva in gluma,se stie cei interesați găsesc răspunsurile corecte la persoane specializate in asa ceva avocati,camera comert etc.nu pe forum de la diferiti useri.
Avatar utilizator
nhms
User Junior
User Junior
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2013, 21:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Vad ca este un o regula nescrisa pe forumul asta: cand se lanseaza un subiect nou, important serios, lumea tine pasul maxim 1-2 pagini. Apoi o dau in cearta, in caterinca, in bla-bla.

Se pare ca e greu pentru unii sa tina pasul, sa pastreze logica si argumentele potrivite. Si mai ales scrierea corect gramaticala.

Felicitari.
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

sweetgirl scrie:
JustMee scrie:dovezi ???? vorbe in vant??.....cum au fost arestate ???? simpluuuuu nu platesti taxe ...ca iti intra bani pe payoneer sau orice alt mod atata timp cat nu platesi taxe nici unde ..este infractiune...nu am sa dau numele modelelor pentru ca nu sunt eu in masura ...

justmee ,esti model? tu platesti taxe?

nu a cerut nimeni numele modelelor dar daca iti sunt prietene si era adevarat ce spui veneai cu picanterii cum se simt fetele cum a decurs unde sunt acum (nu adresa exacta ci ci daca sunt retinute daca sunt acasa daca ai fost cu pachet la ele etc )

totusi repet si repet NIMENI nu spune clar cum trebuie procedat pas cu pas pt a plati impozitul ca indep. ! asa cum exista schema pt lumini ,decor sau mai stiu eu ce ,asa ar trebui sa fie si cu plata imp.

suntem in 2015 nu mai putem sforai linistiti sub pătură, totul e in schimbare si curand va veni ziua cand cineva ne va trage de maneca in leg cu sumele castigate indiferent daca suma e = sau mai mare de 100$ .trebuie facut ceva in sensul asta pana nu e prea tz .

Cum sa platesti taxele ca independent :

1. PFA si platesti 16% impozit din profitul realizat

Impozitul pe venitul net este calculat prin aplicarea cotei de 16% la venitul ce rezultă, în urma declarației, din scăderea din venitul brut estimat a cheltuielilor estimate.

PE "videochateste" - din banii care iti vin in tara poti scadea unele cheltuieli aferente desfasurarii activitatii : chirie , utilitati , .... , estimezi cam cat faci de venit in tara - scazi cam cat estimezi ca ai chetuieli deductibile si platesti 16% din diferenta parca de 4 ori pe an daca am inteles eu bine

2 . Contribuția la asigurarile sociale (pensie) este de:

minim 222,00 lei (26,3% din baza minimă de calcul de 845,25 lei = 35% din 2415 lei). ( lunar daca veniturile tale nu depasesc 845,25 ron - aprox 200$ )
maxim 3176,00 lei (26,3% din baza maximă de calcul 12.075 lei, adică de 5 * 2415 lei). ( lunar daca veniturile tale depasesc 12.075 ron - aprox 2900$ )

procentul asta imens de 26,3% il poti evita daca ai deja contract de munca ( vechea carte de munca ) la o alta societate comerciala si ai platit CAS acolo

3. Contribuția la asigurările sociale de sănătate este de 5,5% din:

Baza de calcul calculată ca diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului,
baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât salariul minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia; Ca urmare minimul de plată este de 5,5% din 975 lei = 54 lei in semestrul 1 din 2015 respectiv 5,5% din 1050 lei = 58 lei de la 1 Iulie 2015.

teoretic nici astea nu mai trebuie sa le platesti daca ai un contract de munca in derulare unde sunt platite toate taxele astea


Sper sa-ti fi dovedit ca nu e un secret asa de mare si nu trebuie sa platesti un avocat sau un contabil iar un forum al persoanelor care activeaza in domeniul specific poate fi de ajutor
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
CarlaMisu
Mesaje: 1
Membru din: 20 Mar 2015, 21:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Din pacate aau fost chiar ei care s au dat in gat !
Imi amintesc la inceputurile mele in videochat am tot cautat si cautat despre ce este si cum se mananca..asta in 2011 si am gasit un reportaj atunci de la PROtv despre cat de multi banii fac fetele in acest domeniu si cat de mandru era patronul studioului de incasari si de angajatele lui !!!!
Cate anunturi sunt date zilnic despre astronomicele sume care se pot castiga in acest domeniu si chiar si anul trecut a fost un alt reportaj despre o fata din Iasi care si a cumparat un AUDI de zecii de mii de euro si apartament in centrul orasului !!
Era o chestiune de timp pana cand autoritatile isi indreapta atentia catre lumea chat ului!!!
Imi pare rau ca din pacate traim intr o tara unde chiar daca vrei nu prea poti sa faci totul legal din cauza taxelor si a organelor de stat care sunt invatate cu mita si tot tacamul dar in accelasi timp si marii grei al acestui domenui sunt lacomi !!!!
Sincer eu ii respect pentru ceea ce au realizat ..am lucrat pentru unul din cei care au fost ridicati si imi pare tare rau de el-chiar daca au fost dati cand nu il placeam ,niciodata nu a intarziat cu plata sau sa nu isi tina cuvantul !!! e mare lucru in zilele noastre!
Sper ca atat el cat si restul sa aiba o a 2 a sansa sa repare totul si sa ajute atatea fete care nu au posibilitatea sa lucreze ca model independent si vor sa apeleze la oameni de incredere care le trateaza cu respect si intelegere!!!
dDeViL
Mesaje: 7
Membru din: 10 Noi 2014, 10:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

CarlaMisu scrie:Din pacate aau fost chiar ei care s au dat in gat !
Imi amintesc la inceputurile mele in videochat am tot cautat si cautat despre ce este si cum se mananca..asta in 2011 si am gasit un reportaj atunci de la PROtv despre cat de multi banii fac fetele in acest domeniu si cat de mandru era patronul studioului de incasari si de angajatele lui !!!!
Cate anunturi sunt date zilnic despre astronomicele sume care se pot castiga in acest domeniu si chiar si anul trecut a fost un alt reportaj despre o fata din Iasi care si a cumparat un AUDI de zecii de mii de euro si apartament in centrul orasului !!
Era o chestiune de timp pana cand autoritatile isi indreapta atentia catre lumea chat ului!!!
Imi pare rau ca din pacate traim intr o tara unde chiar daca vrei nu prea poti sa faci totul legal din cauza taxelor si a organelor de stat care sunt invatate cu mita si tot tacamul dar in accelasi timp si marii grei al acestui domenui sunt lacomi !!!!
Sincer eu ii respect pentru ceea ce au realizat ..am lucrat pentru unul din cei care au fost ridicati si imi pare tare rau de el-chiar daca au fost dati cand nu il placeam ,niciodata nu a intarziat cu plata sau sa nu isi tina cuvantul !!! e mare lucru in zilele noastre!
Sper ca atat el cat si restul sa aiba o a 2 a sansa sa repare totul si sa ajute atatea fete care nu au posibilitatea sa lucreze ca model independent si vor sa apeleze la oameni de incredere care le trateaza cu respect si intelegere!!!
Tu glunesti nu ? Sau esti unu din cei ridicati ? Asta e un fel de " ei sint buni chiar daca nu ne au platit taxele si au bagat in buzunar banii pe care ii oprea special pentru taxe" .

Sa fim seriosi in momentul de fata din toate modelele care au ramas fara loc de minca si payment nu cred ca e una sa zica saracu' sefu
cristimlt
Mesaje: 3
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Se pare ca lumea este pusa pe fapte mari :

http://www.zf.ro/companii/toate-tranzac ... c-14059831

Din ce este scris acolo inteleg ca treaba asta este deja aprobata .
mortu
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2015, 06:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Este prima oara cand postez pe acest forum, cu aceasta ocazie va salut.

In concordanta cu informatia pe care o detin in acest moment, posibil eronata, luand un caz ipotetic:

1) Incasezi banii pe o firma(sau mai multe) din Romania, declari absolut fiecare leu(in conditiile in care poti incasa banii intr-un mod legal, vezi payoneer individual wire transfer, eu n-am gasit modalitate correcta sa incasez in firma din partea payoneer, iar pt cont de partener nu-s eligibil)
Stiu exista parteneri care-ti fac wire transfer direct in contul companiei, am patit cu MFC, ai contract cu MFC iar banii iti intra in cont de la Vasile SRL, wow...
2) Modelele au contract de munca de 2, 4 sau 8 ore si PFA. Dupa calculele si informatiile detinute odata platite darile pt pensii prin contractul de munca de catre angajator, ramane plata a unor taxe de 16% + 5.5% CAS pt modele.

Aceasta formula, teoretic este correcta si legala. Insa pot exista interpretari ANAF, cum ar fii:
incerci cu buna stiinta te sustragi de la plata TVA, evitand sa ajungi la pragul de TVA 65000 EUR. In mod normal nu atingi pragul de 65 mii eur pt a evita sa devii platitor de tva si mai deschizi 1,2,9 firme. Varianta cu scutirea de la plata TVA este nula, pt ca majoritatea partenerilor extracomunitari nu sunt platitori de VAT, fapt pentru care este nevoie sa platesti TVA...

Asatea fiind spuse nu vom putea sa fim niciodata 100% ok, pt fiecare in parte va exista ori puscarie ori amenzi ori impunere de plata din urma pt neplata taxelor, in cazul unui control... Eu asa vad lucrurile sper sa ma insel, dar sa functionezi normal nu se va justifica, noi studiourile am fii fundatii non profit... ANAF-ul a devenit un instrument anti-social, interpreteaza cum doresc ei orice articol, ciupesc un fragment de articol de colo, unul de dincolo si tot te ard ...

Daca am gresit ceva aici, nu ezitati, corectati-ma...
Avatar utilizator
nhms
User Junior
User Junior
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2013, 21:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:)) si va plangeti ca va ia garda ...
Incasezi banii pe o firma(sau mai multe) din Romania
MFC NU este o firma din Romania!!! Si este foarte bine daca esti platitor de TVA. Fiind factura externa, TVA-ul este zero. Asta inseamna ca toate cheltuielile pe care le-ai facut in romania, TVA-ul platit la utilitati (chirie, internet, gaze, lumina, achizitii de genul calculatoare, etc) se poate recupera.

Deci castigi bani daca esti platitor de TVA.

Desigur, in momentul cand ceri compensare de TVA, iti vine control de la fisc. Dar eu am trecut fara probleme de el. Am deschis atunc un topic despre asta: post74723.html#p74723
pt ca majoritatea partenerilor extracomunitari nu sunt platitori de VAT, fapt pentru care este nevoie sa platesti TVA...
Orice firma din Europa care face operatiuni de export/import au cod de TVA. Orice firma din lume, daca face plati externe, se considera ca are cod de TVA (de exemplu SUA). Nu inteleg de unde ai scos informatia asta ...
mortu
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2015, 06:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pai uite exemplu :
I.M.L. SLU anume imlive.com, companie din Andora, nu este platitoare de VAT...cum fac in cazul lor ?

De mfc iti spuneam ca am primit in contul firmei o plata de la o firma un SRL romanesc, sper sa-mi amintesc bine, s-a intamplat de mult, Iar eu am contract cu mfc, nu cu aceea firma de care nu auzisem pana atunci, indiferent ca era SRL ori o alta companie extra sau intracomunitara ... Pe cine puteam sa facturez ?! pe firma care mi-a facut viramentul ... nu mfc ...
yuuhuu
Mesaje: 28
Membru din: 25 Sep 2012, 10:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mortu scrie:Pai uite exemplu :
I.M.L. SLU anume imlive.com, companie din Andora, nu este platitoare de VAT...cum fac in cazul lor ?
Consulta un contabil. Te va lamuri instant si cu certitudine. Altfel sunt doar pareri, idei, vorbe, forum deh...
mortu
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2015, 06:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am consultat mai multi, probabil sunt toti niste idioti cand imi cer numar valid de TVA pt partenerii intra si extracomunitari ... Inclusiv departamentul fiscal de la Biris Goran ... nu stiu ce drac sa mai zic ... Imlive nu plateste TVA ... doar mi-au confirmat ... ce faci in cazul asta, te faci ca nu vezi ?
Avatar utilizator
nhms
User Junior
User Junior
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2013, 21:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

De mfc iti spuneam ca am primit in contul firmei o plata de la o firma un SRL romanesc, sper sa-mi amintesc bine, s-a intamplat de mult, Iar eu am contract cu mfc, nu cu aceea firma de care nu auzisem pana atunci, indiferent ca era SRL ori o alta companie extra sau intracomunitara ... Pe cine puteam sa facturez ?! pe firma care mi-a facut viramentul ... nu mfc ...
Pentru binele tau, iti doresc sa fi facut o greseala de exprimare.

Dar daca luam exact ce ai spus tu, si anume ca firma ta are contract DOAR cu MFC dar a primit banii de la un SRL in locul celor de la MFC, fara sa existe un contract intre firma ta si acel SRL atunci ... ai o problema mai mare decat evaziune. Asta se numeste spalare de bani. Si e mult rau de discutat.

Fluxul de bani e simplu: exista 2 entitati. Tu si site-ul, oricare ar fi el. Tu ai contract cu ei. Tu emiti factura, ei platesc factura. Simplu. Pentru a primi bani din afara tarii, trebuie automat sa ai cod de TVA. Indiferent de unde este firma (Europa, America, Andora, Panama, etc).

Daca nu ai cod de TVA si totusi incasezi bani din afara, iar e problema mare. Amenda e undeva la 80.000 lei (parca). Si pe langa amenda, iti da jos valoarea facturilor. Regula asta este una de contabilitate europeana. Adica, daca incasezi bani de la o firma din europa, automat si ei trebuie sa aibe cod de TVA. In sistemul VIES, unde se raporteaza toate tranzactiile intracomunitare, se fac verificarile incrucisate. Adica, daca tu nu esti in regula, dar cel care a trimis este, atunci va verifica pe amandoi. Nu se pupa declaratiile tale cu cele ale lui. Si in maxim o luna ai control.

Cat despre firmele din afara Europei, este si mai simplu. Orice factura se realizeaza cu TVA 0%.

Cat despre cazul tau cu Andora, iti spun si de ce acel site este inregistrat acolo:

Andora, impreuna cu The Channel Islands; Gibraltar; Mount Athos; San Marino; Vatican City sunt in/aproape de Europa (adica este usor sa faci firme, comert, etc) dar in acelasi timp NU fac parte din sistemul VIES. Adica sunt practic niste tari offshore, din punct de vedere fiscal, dar inshore din punct de vedere al locatiei.

Andora este printre ultimul paradis fiscal din Europa. De aceea n-are (cum spui tu: cod de TVA).
Avatar utilizator
SuperBoy
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2015, 01:54
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Proştii mor, prostia e nemuritoare.
mortu
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2015, 06:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc nhms, mai multa informatie in 2 randuri, decat toati pseudo-specialistii care ma indruma ...
dDeViL
Mesaje: 7
Membru din: 10 Noi 2014, 10:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SI tot mai apar de astea inca nu s-au potolit , serios ?

http://www.wowbiz.ro/regele-videochatul ... 42944.html
Scrie răspuns

Înapoi la “Știri interne despre Industria Adult și VideoChat”