Factura fiscala dubioasa primita pe numele meu

Discuții despre diferite tipuri de fraudă în Industria Adult și activitatatea de videochat; fraudă cam siteuri, fraudă Vizitatori, Clienți, Modele, Studio-uri, Agenții Onlyfans și așa mai departe! ✋🚫🛑⛔🏛️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mimy
User Activ
User Activ
Mesaje: 320
Membru din: 13 Aug 2008, 21:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am o problema in legatura cu presupusa frauda si va rog frumos , cei care au cunostinte in domeniu sa-mi dati un sfat , o parere.
Am primit acasa un plic de la INFITNITY S.R.L, PLOIESTI, o "scrisoare" cu o factura atasata, precum ca eu figurez in baza lor de date cu o datorie de aproape 600 ron , contravaloare marfa livrata pt mine. Din cate stiu INFINITY e o fima de cosmetice , ca si Oriflame sau Avon. Problema e ca nu am fost in viata mea reprezentant INFINITY nici nu am avut niciodata vreo comanda data catre aceasta firma, mi-e absolut straina. Primul lucru la care m-am gandit a fost ca cineva s-a folosit de datele mele personale sa isi faca comenzi. De unde ar avea datele mele personale? de la scanarea buletinului de identitate pe care l-am trimis colaboritorilor cu care am lucrat pt. xcam sau alte siteuri. Ce ma mira pe mine e ca pt a fi reprezentant la o firma banuiesc ca ar avea nevoie de semnatura mea. Si eu nu am semnat asa ceva niciodata. Ori este o scrisoare "teapa" si cine nimereste si-o ia, ca si mailurile tip frauda , ori cineva chiar s-a folosit de datele mele pt a-si face comenzi. Cum actionez in situatia de fata? Vreau sa ii sun maine , dar as vrea sa stiu cum sa ma inarmez dinainte, de asta am nevoie de cateva sfaturi de la cei experimentati... Va rog mult , ajutati-ma
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

daca sti ca nu ai facut nici o comanda, nu ai de ce te teme...... Nu tre sa fi inarmata atunci cand ii suni.... trust me. este la fel de posibil totodata sa se fi facut o confuzie si sa fi gresit numele sau/si adresa. Tot la fel am primit si eu de la B.R.D iar cand i-am sunat si le-am comunicat datele, au observat ca aveau date eronate in sistem. :) bafta
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

le trimiti o scrisoare recomandata cu confirmare de primire cu copia la ce ti-au dat ei prin care le spui ca nu ai cunostinta de subiectul pentru care ei solicita plata, ca nu ai primit niciodata un pachet la posta cu marfuri de la ei, nu ai semnat nici un contract, nici o comanda si nici o receptie a marfii, si ca daca ei detin date contrare ii rogi sa iti trimita si tie o copie LEGALIZATA NOTARIAL din actele asa-zis semnate de tine deoarece cineva o fi facut uz fraudulos de identitatea ta si in baza copiilor legalizate notarial de la ei doresti sa te adresezi politiei pentru efectuarea de cercetari.
Avatar utilizator
mimy
User Activ
User Activ
Mesaje: 320
Membru din: 13 Aug 2008, 21:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

bine , au gresit , au gresit ... dar de unde si pana aunde au datele si adresa mea in baza lor de date? :roll: oricum , am sunat pe cineva cu cunostinte in domeniu si mi-a spus ca 80% este teapa , 20% si-a comandat cineva produse cu datele mele ... ramane sa vad maine
adriyana
Mesaje: 32
Membru din: 22 Ian 2009, 06:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

eu am lucrat cu ei acum cativa ani.shi este exclus sa fie o tzeapa de la ei....sunt seriosi...inscrierea la ei.este pe baza de un formular shi o copie de buletin(deci simplu ptr oricine are o copie de bi a ta),ce te sfatuiescf .este sa suni la ei sa sp ca nu ai lucrat niciodata ptr ei..iar daca nu o scoti la capat/cere-le nr de tel shi numele coordonatorului(el este cel in fata caruia sa semnat contractu),iar aici sunt 2 variante ori el este pers care te cunoaste shi are bi tau.ori un reprezentat de-al lui impreuna cu el.te-au inscris.succes
;lklsdksf;lakl;sf
Avatar utilizator
mimy
User Activ
User Activ
Mesaje: 320
Membru din: 13 Aug 2008, 21:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

adriyana scrie:eu am lucrat cu ei acum cativa ani.shi este exclus sa fie o tzeapa de la ei....sunt seriosi...inscrierea la ei.este pe baza de un formular shi o copie de buletin(deci simplu ptr oricine are o copie de bi a ta),ce te sfatuiescf .este sa suni la ei sa sp ca nu ai lucrat niciodata ptr ei..iar daca nu o scoti la capat/cere-le nr de tel shi numele coordonatorului(el este cel in fata caruia sa semnat contractu),iar aici sunt 2 variante ori el este pers care te cunoaste shi are bi tau.ori un reprezentat de-al lui impreuna cu el.te-au inscris.succes
mc pt reply
Nu ma gandeam sa fie o teapa de la ei, ci o teapa de la oricine altcineva, care a trimis in numele lor, Cum s-a intamplat cu mailurile de la bcr , raiffeisein etc...
De cate ori am sunat la nr de mobil pe care l-au lasat, nu a raspuns nimeni. mai sun si maine si daca nu raspunde nimeni , o las balta ...consider ca e teapa.
Avatar utilizator
LadyAttitude
Veteran
Veteran
Mesaje: 542
Membru din: 24 Apr 2008, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mimy scrie:
adriyana scrie:eu am lucrat cu ei acum cativa ani.shi este exclus sa fie o tzeapa de la ei....sunt seriosi...inscrierea la ei.este pe baza de un formular shi o copie de buletin(deci simplu ptr oricine are o copie de bi a ta),ce te sfatuiescf .este sa suni la ei sa sp ca nu ai lucrat niciodata ptr ei..iar daca nu o scoti la capat/cere-le nr de tel shi numele coordonatorului(el este cel in fata caruia sa semnat contractu),iar aici sunt 2 variante ori el este pers care te cunoaste shi are bi doar ca e bizar...tau.ori un reprezentat de-al lui impreuna cu el.te-au inscris.succes
mc pt reply
Nu ma gandeam sa fie o teapa de la ei, ci o teapa de la oricine altcineva, care a trimis in numele lor, Cum s-a intamplat cu mailurile de la bcr , raiffeisein etc...
De cate ori am sunat la nr de mobil pe care l-au lasat, nu a raspuns nimeni. mai sun si maine si daca nu raspunde nimeni , o las balta ...consider ca e teapa.
Mimy nu vad de ce ai lasa-o balta,datele tale personale sunt la ei?cum?si de ce?o persoana din anturajul tau?sau ti-au fost "vandute" informatiile!
Nu mi-am deschis firma de contra-spionaj,dar mi se pare extrem de BIZAR!!!
The only way top deal with an unfree world is to become so absolutely free that your very existance is an act of rebellion.(A.C.
Avatar utilizator
mimy
User Activ
User Activ
Mesaje: 320
Membru din: 13 Aug 2008, 21:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lyvy scrie: Mimy nu vad de ce ai lasa-o balta,datele tale personale sunt la ei?cum?si de ce?o persoana din anturajul tau?sau ti-au fost "vandute" informatiile!
Nu mi-am deschis firma de contra-spionaj,dar mi se pare extrem de BIZAR!!!
Pai daca e sa te iei cine si cum poate avea datele tale personale , gandeste-te ca mergi o data sa-ti tragi buletinul la un xerox public ... ala ramane cu copia buletinului tau si isi face comenzi la Infinity , par exemple. Am gasit zeci de modalitati cum si cand ar fi putut avea cineva datele mele personale . Bizar mi se mai pare ca aceeasi semnatura de pe declaratia pe care am primit-o era data de 2 persoane diferite, ca mi-a dat un numar de telefon mobil (la care nu raspunde niciodata de cate ori sun), si nu unul de fix. Banuiesc ca orice firma care se respecta are macar un telefon fix (dar fixul il gasesti usor daca te uiti in pagini aurii, deci daca ar fi teapa , clar ca nu dau un nr de fix). Adresa pe care am primit plicul nu era completa , nu avea nici macar codul postal. Doar numele intreg , localitatea si judetul. M-a recunoscut postasul dupa nume si mi l-a adus acasa. Macar nu au uitat sa imi dea contul de la raiffeisen sa le pun banii :lol:.
Scrie răspuns

Înapoi la “Fraude în domeniul Adult”