Cersetorie sau inselaciune pe net?

Discuții despre diferite tipuri de fraudă în Industria Adult și activitatatea de videochat; fraudă cam siteuri, fraudă Vizitatori, Clienți, Modele, Studio-uri, Agenții Onlyfans și așa mai departe! ✋🚫🛑⛔🏛️
Scrie răspuns
samahol
User Junior
User Junior
Mesaje: 82
Membru din: 14 Iun 2006, 16:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

va prezint o situatie.o tipa cu ce se ocupa?pe mesenger vorbeste cu diferiti tipi si le spune ca fratele e bolnav,are nevoie de operatie sau moare si cere bani.multi trimit.ei,dar unul a testat-o sub un alt nickname si a vazut ca ea e cu aceasi poveste.poate sa o reclame la interpol?are adresa ei,numele si poza de pe cam.sunt probe suficiente?avem legi la noi in acest sens?e inselaciune sau e vina barbatilor ca o cred?poate ajunge la inchisoare?poate sa o prinda politia cand merge sa-si schimbe pasaportul?
SoulCams Models Studios wanted
siner
Mesaje: 33
Membru din: 19 Ian 2006, 19:03
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

politia sau interpolul pot intervenii numai daca se constata o incalcare a legii... in cazul de fata nu exista asa ceva. ea vinde doar povesti lacrimogene pe care unii le cred... nu incalca legea cu nimik. este grav ca se intampla asa ceva dar nu poate fi sanctionata de cat de noi (avc useri) care vrem sa scapam de asa ceva, politia nu are ce sa faca.... daca le si vinde ceva material care de fapt nu exista atunci este inselaciune si poate intervenii cineva, pana atunci nu se poate face nimik...



in rest fir intins
blue cum
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 131
Membru din: 10 Oct 2005, 14:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

odata si odata trebuia sa apara un precedent...
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

:) Au fost cazuri acum cativa ani, cand persoanele care s-au pretat la faze din astea si-ar fi dorit sa vina Interpolul sau Politia dupa ele. Atunci cand te "joci" cu sentimentele si banii oamenilor, mai ales cu a celor care nu ii cunosti in realitate, te poti astepta la ce este mai rau.

Nu cunosc decat 2 cazuri extreme legate de aceaste practici, dar cu siguranta sunt mai multe.

Unul din ele care a fost dat si la ziar, a fost cu un model acum 4-5 ani, care a stors un client de vreo 50 mii, vaicareli fictive permanente, promisiuni de maritis, mai trimite ceva ca vin la tine acum... diverse abureli ... pana cand omul nu a mai suportat, mai ales ca probabil era macinat de tot felul de sentimente. A venit omul in RO, a angajat un detectiv particular i-a dat datele care le stransese pana atunci despre fata, a pus la dosar tot ce a putut strange (chitante WU, discutii pe mess etc)... a mai adaugat cu poze alte chestii stranse de detectiv si dupa ce a fost convis ca fata il vedea un simplu "fraier" a trecut la treaba. Nu stiu exact cu cine a vb si ce a invartit, stiu doar finalul.... fata a fost inchisa pentru inselaciune.

Al doilea caz este extrem de asemanator, aceeasi procedura de lucru, numai ca nu ii stiu finalul intamplarii, stiu doar ca acum 1 an, o fata ma contactat disperata pe messenger sa ii dau un sfat pentru ca este urmarita de un client, sau de oameni platiti ai clientului... dupa ce in prealabil il scuturase de cateva mii cu promisiuni de maritis.
Sincer nici nu stiam ce sa ii zic, i-am spus si eu sa aiba o discutie cu el serioasa sa ii spuna adevarul gol golut si sa isi ceara scuze in genunchi (poate merge)... si ca masura finala sa ii dea omului banii inapoi sau sa ii promita ca ii da cat poate de repede. Si daca scapa in cele din urma, sa ii fie invatatura de minte si altadata sa nu se mai tina de "vrajeli" , ca nu se merita.

Nu stiu ce s-a mai intamplat cu fata respectiva ca nu am mai auzit nici o veste de la ea.

Uite mai cititi si aici, cum un italian a terorizat o fata (pe buna dreptate dupa parerea mea) pentru 1700$... bineinteles ca se mai exagereaza pe acolo dar un sambure de adevar tot exista.
http://www.ieseanul.ro/articol/ziar/ias ... tere/3118/

Bafta acolo si sper sa nu va tineti de prostii ca NU SE MERITA.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Un caz fff mediatizat a fost si cel a celor ce s-au folosit de pozele andreei balan pentru a excroca naivii cavaleri :) dornici de insuratoare. Poate pare putin altfel cazul, dar e aceeasi fapta, inselaciune.

Daca o faceti, faceti-o cu bun simt si cu cap, ca e posibil sa aveti acces la internet cu orar pe viitor ;)
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
Infinity
VIP
VIP
Mesaje: 325
Membru din: 07 Sep 2005, 16:46
Localitate: Worldwide
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Se pare ca lectiile trecutului nu au nici o rezonanta in viitor, iar perspectiva unei imbogatiri miraculoase infierbanta mintile multora dintre noi...

Personal am considerat aceasta meserie de model ca fiind analogul unei meserii de spion sau a unei persoane care lucreaza sub acoperire. In nici un caz James Bond care arunca in aer totul si stie toata lumea ca el a fost acolo, ci mai degraba a unuia care isi face treaba si apoi pleaca fara ca nimeni sa stie ca acea persoana a fost acolo.

Fara chipuri, fara numere, fara adrese. Nimeni nu stie ca lucrezi ca model de videochat, poate doar un grup foarte restrans de prieteni de incredere. Cardul epassporte nu sta niciodata in portofel/poseta. Pe calculator nu tii poze/clipuri cu tine, mai ales la vedere. Niciodata nu cheltuiesti sume mari de bani intr-un interval scurt de timp si nu faci achizitii importante in vazul lumii.

Parerea mea este ca transparenta este foarte importanta.

Apropos de articolele din ziare, iata si unul dintre sloganurile CIA: "succesele noastre nu sunt cunoscute pe cand esecurile sunt rasunatoare"
Fermecătoare ca o zână, amăgitoare ca o cadână, impunătoare ca o stăpână
Avatar utilizator
Mugur
VIP
VIP
Mesaje: 732
Membru din: 13 Iun 2005, 16:09
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

siner scrie:politia sau interpolul pot intervenii numai daca se constata o incalcare a legii... in cazul de fata nu exista asa ceva. ea vinde doar povesti lacrimogene pe care unii le cred... nu incalca legea cu nimik. este grav ca se intampla asa ceva dar nu poate fi sanctionata de cat de noi (avc useri) care vrem sa scapam de asa ceva, politia nu are ce sa faca.... daca le si vinde ceva material care de fapt nu exista atunci este inselaciune si poate intervenii cineva, pana atunci nu se poate face nimik...



in rest fir intins
gresesti ...

http://www.romanialibera.ro/editie/inde ... 006&idx=15
Omul inteligent nu este rau. Rautatea se naste din prostie, trufie si impotenta.

www.studio20.ro
Rhadoo
Mesaje: 3
Membru din: 28 Sep 2006, 02:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bai fratilor da alte subiecte nu aveti?E a nu stiu cata oara cand se deschide subiectul asta.Asta nu face decat sa confirme educatia noastra de romani,popor crescut in grajd,de unde din cand in cand mai scapa cate unul.Evident ca daca nu suntem obisnuiti cu traiul de afara si modul de viata civilizat, ne complexeaza noul mediu si gandu ne e tot la animalelele lasate acolo...doar privind in urma putem vedea cat de mult ne'au crescut muschii...
Nu pot spune k atitudinea modelelor e una exemplara,dar cand vad unii admini de studio cand fac "spume" ca o biata amarata(prin comparatie) reuseste sa scoata ceva bani peste,nu pot sa nu confirm ce am zis mai sus...Chiar si 3000 de euro,suma pe care poate una din cateva sute o poate obtine ti se pare mult,domnule admin cand daca gandesti bine ,3 sferturi fac jobu asta ca sa iasa din saracie nu sa devina mai "bazate" ca tine,daca de asta iti e frica atat de tare.Nu mai pune botu la ce canta copii minune de juma de metru din mahalalele noastra.Ei sunt mici si se sperie de dusmani,tu te'ai facut mare,revino-ti...
DoarEu
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 411
Membru din: 25 Sep 2005, 02:13
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Nu e asa . Cei / cele care fac de acasa o fac pe barba lor . In marea majoritate a cazurilor aceste fete castiga probabil mult mai mult din aceste cersetorii decat din lucrul propriuzis .

Si am sa-ti spun si de ce un model care lucreaza intr-un studio nu are acest 'drept' cum spui tu de a cersi :

-pentru ca pe fata respectiva o doare la pasarica de faptul ca studioul respectiv poate primi bobarnace sau poate fi dat afara de pe site din cauza acestor practici (vezi ca exemplu punctele pe cc)
-pentru ca banii aceia 100-1000-4000$ cati or fi , in mod normal trebuie sa intre in sistem , si prin urmare si prin buzunarele ownerilor de studiouri , ca doar de'aia si-au facut studiouri , altfel deschideau cantine pentru saraci
-pentru ca unii owneri / admini de studiouri isi impart viata in 60% munca , 30% somn si restul de 10% sunt trecuti la diverse , si nu permit unor neica nimeni sa-si bata joc de munca lor prin aceste practici .
-pentru ca modelele vin si pleaca , putine raman mai mult timp , iar asa cum spuneam si mai sus , o astfel de fata poate sa afecteze munca celei care vine in urma ei , pentru ca asta nu ar putea sa mai intre pe siteul X , sau pentru ca ar fi mai stresata pentru ca adminul studioului ar controla mai bine activitatea pentru a preveni repetarea istoriei .
Ar mai fi probabil si alte argumente mai mult sau mai putin relevante , mai mult sau mai putin obiective (din pct de vedere al unui admin) .

As putea sa fiu rautacios si sa trag anumite concluzii din ceea ce ai postat Rhadoo , pentru ca lucrurile sunt evidente , insa din nou nu o voi face , ii las pe altii sa fie militieni .

Mult succes$ la ..

PS : un weekend placut tuturor !
Rhadoo
Mesaje: 3
Membru din: 28 Sep 2006, 02:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

In primul rand ty,DoarEu,pentr replay.Second,ty again pt faptul k raspunsul tau este de bun-simtz.Psihologic vorbind si citind printre randuri,mesajul e totusi altul.
In ceeace priveste argumentele tale,in mare masura iti dau totusi dreptate.Intamplator sau mai bine zis aproape fortat sunt "owner" de studio,pana acum am lucrat doar cu modele independente,de cteva luni am intrat pe flirt4free si secretfriends si a trebuit sa'mi reorganizez activitatea..rezultatele se vad,dar nu prea convingatoare vis-a-vis de efortu depus.Am omis intradevar sa spun ca atunci cand prin aceste practici modelul atrage sanctiuni pt studio sau pt colege situatia NU poate fi tolerata.Evident,nu o omori pt greseala facuta dar o faci sa inteleaga ca ceea ce face nu e corect si o determini sa se linisteasca sau sa'si schimbe metoda.Ma repet,psihologic vorbind,daca stii sa faci un om sa'i fie scarba de el insusi pt o greseala care in mod normal nu il afecteaza direct,ai gasit o metoda mai buna decat cele mai de top folosite de FBI sau de raketii ukrainieni...toti stim dar mereu uitam,punctul cel mai vulnerabil al unui om e subconstientul.
In alta ordine de idei,chiar nu inteleg acele procente pe care le afisezi...60% munca??Sincer,poate sunt venit cu pluta in vchat(eu sunt inginer in telecomunicatii\sts),dar daca inainte de a avea studio imi alocam cam 5% pt diverse probleme in domeniu,acum procentul a crescut poate pe la 10%,exceptand cele cateva zile pt aranjat noul studio.
Pe bune nu inteleg ce tre sa faci mai mult...fetele au cheie,vin cand vor,pleaca atunci cand doreste pasarica lor,programul lor pt mine e o enigma,banii vin saptamanal\bisaptamanal\lunar pe cardurile mele...de ce m'as complica??Am avut,recunosc la inceput un keyloger(total spy) dar acum rolul lui ar fi doar de a mai consuma niste ram....Asta nu inseamna ca vor fi cu mine "pana la moarte",lol.Multe pleaca dupa cateva luni,sunt constient de asta,au venit sa faca niste bani si apoi gata...e de inteles
Concluzia cam asta e...daca un model de la mine inchireaza peste noapte Miami Beach,nu am decat s'o rog fromos sa'mi pastreze un loc sub o umbrelutza,asa ca ne cunoastem...



PS:mai e putin din weekend,ti'l doresc frumos,DoarEu...si cu voia ta,la toata lumea!
sierra
Mesaje: 24
Membru din: 08 Sep 2006, 16:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Uff,m-a marcat ce am citit in articolele alea. Eu personal nu ma atasez de clienti si incerc sa-i tin cat mai mult ca sa le iau banii.Dar din principiu nu le voi cere niciodata bani,cadouri... Nush, e aiurea. Si acum imi dau seama ca sunt multi oameni cu suflet in lumea asta care vor sa-i ajute pe cei saraci, si uite ce tepe iau.
ladyemma
Mesaje: 9
Membru din: 26 Apr 2012, 00:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sierra scrie:Uff,m-a marcat ce am citit in articolele alea. Eu personal nu ma atasez de clienti si incerc sa-i tin cat mai mult ca sa le iau banii.Dar din principiu nu le voi cere niciodata bani,cadouri... Nush, e aiurea. Si acum imi dau seama ca sunt multi oameni cu suflet in lumea asta care vor sa-i ajute pe cei saraci, si uite ce tepe iau.
Saracutii, cum isi pierd ei timpul cu fete necunoscute de pe net si trimit mii de euro... Sincer asa le trebuie..Daca nu iti trimit tie trimit altora, ca asa sunt ei naivi, si cred ca dragostea se cumpara pe net.Eu ma gandesc cum l-a convins tipa pe ala sa-i tirmita 50 000? Doamnee...Eu zic ca pentru cateva mii amarate pe an nu ar exista riscul sa se ajunga la amenintari si detectivi si bla bla, mai ales daca El trimite din proprie vointa si in deplina cunostinta de cauza. Eu am ramas in relatii f bune cu toti membrii mei care m-au ajutat si care ma ajuta de atatia ani.Dar am avut grija ca dupa ce si-au golit sacul, sa nu dispar in ceata si sa le dau cu sutul, sau sa le promit iubire eterna si casatorie. Dar am avut grija sa-mi tocesc creierii zi si noapte pe mess, si la telefon, cu ei si problemele lor existentiale, sa le ascult frustrarile, sa-i amuz.. blaa blaaa...
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Este clar inselaciune conform codului penal. Noi am avut un model acum 4-5 ani care a procedat asa (nu din studio, a notat mailul membrului si vorbea cu el pe mess de la un internet-cafe), membrul a aflat tot, a reclamat la FBI, a ajuns la Politia Romane, ne-au solicitat sprijinul (pe care l-am acordat cu mare bucurie).

In prezent dosarul este in judecata in apel, in fond fosta colega a fost condamnata la 6 luni cu suspendare. E ok ca nu merita mai rau si sigur chiar asa cu suspendare va ezita pe viitor in a mai alege "the easy way" sau "drumul minciunilor".
Incepator
User Junior
User Junior
Mesaje: 58
Membru din: 14 Ian 2012, 17:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Prost e ala care da nu ala care cere :)))))
studioclasic
Mesaje: 15
Membru din: 21 Dec 2013, 09:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Saca este reclamata se pot lua masuri de catre politie.
Scrie răspuns

Înapoi la “Fraude în domeniul Adult”