Payoneer eliberare bani inexistenti în cont.

Discuții despre diferite tipuri de fraudă în Industria Adult și activitatatea de videochat; fraudă cam siteuri, fraudă Vizitatori, Clienți, Modele, Studio-uri, Agenții Onlyfans și așa mai departe! ✋🚫🛑⛔🏛️
Scrie răspuns
alexandra.l
Mesaje: 5
Membru din: 12 Ian 2017, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sunt noua pe forum..asa ca daca ma lungesc cam mult imi cer scuze.
Problema e in felul urmator..pe data de 1 ianuarie am primit banii in cont..data la care i-am scos aproape pe toti..mai putin 11 dolari.
Pe data de 9 ianuarie..am folosit cardul la un magazin..unde am platit 10 dolari..si mai aveam in cont fix 1 dolar ramas. Ieri..m-am m-am logat pe cont..si am avut o surpriza.. am exact -592 dolari.. ma uit la tranzactii..imi apare pa data de 9 ianuarie ..tranzactia de la magazin de 10 dolari..si la doua ore mai tarziu..o tranzactie pe care nu o recunosc..de 593 dolari ridicati de la un atm (ATM withdrawal international- with currency conversion )
Ce nu pot intelege..este cum poate cineva ridica niste bani pe care eu nu ii aveam in cont.Am contactat suportul de la payoneer..si ei au decis ca cineva ..a luat banii aia..si mi-au blocat cardul..si trimit altul.Dar problema cu banii lipsa nu o pot explica in nici un fel..I-am tot intrebat..cum a fost posibil ca ei..sa elibereze niste bani pe care eu nu ii aveam in cont.
Daca cineva s-a mai intanlit cu o situatie similara..sau imi poate da un email sau un numar de telefon de la cineva de la payonner..care ma poate ajuta as fi recunoscatoare.
Multumesc
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Payoneer au nr de telefon în pagina de contact, totusi aici pe forum se afla un reprezentant official payoneer îl găsești pe următorul topic.:

payoneer-support-thread-t16671-20.html#p103074

E-mailul persoanei de pe forum este danep@payoneer.com ( e trecut in topicul menționat mai sus)

Spor acolo.
alexandra.l
Mesaje: 5
Membru din: 12 Ian 2017, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc.Astazi..am trimis email persoanei care mi-ai recomandat..mi-a sugerat sa vorbesc cu suportul lor..am facut asta de doua ori..ca intr-un final sa imi trimita un formular pe care sa il retrimit lor dupa ce complectez datele cerute de ei.Mi-au si blocat cardul si acum imi trimit altul.
Problema mea este suma negativa din cont si se pare ca nimeni nu vrea sa inteleaga.E cat se poate de clar ca e o problema la ei nu la mine si ei nu vor sa inteleaga.Daca se pot vedea tranzactiile dee catre ei e cat se poate de clar ca la data la care ei au eliberat niste bani..dumnezeu stie cui ca mie nu , eu nu aveam bani in cont.Nu inteleg cum e asta posibil.I-am intrebat pe ei si ei imi spun ca cineva a folosit cardul meu si pinul si a scos banii..ok..sa presupunem asta ..dar ei cum au eliberat niste bani inexistenti..?
Multumesc pentru sprijin..o sa revin cu un update cand o sa am si eu mai multe informatii.
Marian19970
Mesaje: 7
Membru din: 30 Noi 2016, 08:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cel mai probabil este o eroare de la ei, nu iti justifica exact ce s-a intamplat pentru ca la astfel de erori nu se ofera o explicatie clara ci se prefera rezolvarea situatiei fara prea multe detalii. Sunt sigur ca o sa remedieze pentru ca 100% este o problema de la ei (sunt sigur ca au verificat si ei tranzactiile).
Don't worry.
alexandra.l
Mesaje: 5
Membru din: 12 Ian 2017, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc de informatie. Asa cum ai spus..nu mi-au dat o explicatie clara cu ce sa intamplat dar am fost asigurata ca voi primi normal banii cand imi intra in cont,fara sa imi fie blocata suma care o aveam pe minus in cont,singurul lucru pe care trebuie sa il fac este sa astept noul card pentru ca cel pe care il am deja l-au blocat.Mi s-a cerut ca completez doua formulare in care sa scriu suma si data tranzactiei care nu o recunosc. Cam asta a fost tot ce au cerut.
alexandra.l
Mesaje: 5
Membru din: 12 Ian 2017, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Problema rezolvata. Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Ca un mic ajutur..in caz ca se mai intampla cuiva acelasi lucru..initial acesti bani mi-au fost retinuti din prima plata pe care am primit-o, am putut scoate restul de bani de pe cardul nou primit de la ei. Ca si o mica paranteza, nu am platit transportul noului card prin dhl, desi prima oara au refuzat sa mi-l trimita pe motiv ca nu am bani in cont apoi au spus ca o sa il platesc 40 de dolari. Am primit toti banii retinuti inapoi. Multa rabdare si incercati de mai multe ori sa vorbiti cu ei in caz de probleme.
Avatar utilizator
danep
Mesaje: 25
Membru din: 04 Dec 2016, 10:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hi, my functional e-mail is danep@firstchoicepay.com.

Thanks!
Scrie răspuns

Înapoi la “Fraude în domeniul Adult”