Lag (delay?) pe livejasmin

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
antoine81
Mesaje: 6
Membru din: 09 Apr 2009, 16:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

hei , salut tuturor


am inceput mai nou sa stau si pe jasmin

am un net de 1 mb garantat de la o retea de cartier , cred ca providerul e evolva

problema e urmatoarea: cand stau pe livejasmin , ma conectez la hd quality totul bine si frumos dar daca ma uit in camera mea de pe alt calculator cu sau fara proxy ma misc cu o intarziere asa de vreo 5 secunde

adica scrisul apare pe loc iar imaginea cu mine scriind vine dupa vreo 5 secunde :)

oare doar eu vad cu intarziere sau asa vad si membrii ?
SoulCams Models Studios wanted
Darksiders
User Activ
User Activ
Mesaje: 323
Membru din: 09 Aug 2009, 11:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pai la netul care il ai este si normal sa se intample asa. Retea de cartier cu 1Mb garantat...... Nu stiu daca EVOLVA tia garantat UPLOAD-ul. Oricum la JASMINE trebe net!
Avatar utilizator
morcove
User Activ
User Activ
Mesaje: 269
Membru din: 24 Dec 2005, 18:34
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salut !

Prima data ar trebui sa fim siguri de ce banda (de net ) dispui pentru asta , te rog sa imi dai rezultatele de pe : www.testmy.net

Dupa aceea , scrie mi aici , de ce antivirus , firewall si spyware dispui .

Versiunea de browser .

Conectare LAN sau Modem .


Multumesc ! Morcoveatza !
http://www.youtube.com/watch?v=cU5dYGPynqE
lucixo
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 100
Membru din: 07 Iun 2008, 13:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

antoine81, problema ta ar putea fi cauzata de un ping mare sau de packets loss.. Si mie mi s-a intamplat ca viteza sa fie super, aproape 2 Mb upload si stau numai pe jasmin, dar sa nu mearga... Sveam pingul mare cu siteul si totodata erau si packets loss..
Mai bine faci un tracing route cu site-ul si vezi cum stau lucrurile din acest punct de vedere. 1Mb upload garantat este suficient, si eu am avut aceeasi conexiune si imi mergea OK.
Nu numai viteza conteaza in privinta internetului, ci si calitatea.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”