Acumulator pt Sony Evi D30?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

AM ars acumulatorul de la o camera Evi 30. L-am bagat in priza si a facut scurt circuit. Stiu de ce, trebuia bagat la o capacitate mai mare. AM ajuns la Sony Service center si mi-au zis ca ei de fapt nu se ocupa de camere de genul asta,ci de handycam-uri. Insa imi pot comanda acumulatorul la pretul de 450 Ron adica 5 milioane lei vechi. I ridicol sa dau atatia bani pentru ca e aproape cat pretul pe care l-am dat pe camera (second hand)! In plus...mi-au zis ca s-ar putea si camera sa fie arsa , deci e posibil sa comand acumulatorul inutil. Singura posibilitate de a testa daca s-a ars camera ar fi sa cumpar un adaptor din comert, sa decupez mufa care intra in camera camerei si dracu ai stie ce cablu sa folosesc ( ca nu mai tin minte exact cum mi-a explicat ala) .

Intrebare intrebatoare:
1. O alta posibilitate de a testa daca s-a ars camera nu mai exista?! Nu ma pricep sda fac chestia aia si nici nu cunosc. SUnt mai pustnica de fel, nici nu se pune cazul sa ma duc la vecinul.
2. Unde as putea gasi un acumulator din asta la mana a doua?Ca nu vreau sa dau mai mult decat jumatate din suma camerei doar pe acumulator. Am dat cautare google si am vazut ceva insa la modelul Evi70. Se potrivesc??

Multumesc.Bafta.
Opinions are like assholes; everybody's got one.

http://www.youtube.com/watch?v=MFSm5_4afro&feature=related
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Acumulator 1

Acumulator 2

sau poti sa Cumperi un Transformator, dintracela cu mai multe capete, pe care poti sa-l setezi la ce intensitate ai tu nevoie, Asta e doar sugestie :wink:
Imagine
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Joe, cum adica acumulator 1, 2? Ce e asta? Si ce fel de transformator exact? Daca ma ma duc la un magazin specializat, cum cer produsul asta?"transformator cu multe capete"?
Sunt total dinafara cand e vorba de astea, de aia intreb.

Multumesc, numai bine.
Opinions are like assholes; everybody's got one.

http://www.youtube.com/watch?v=MFSm5_4afro&feature=related
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Joe, gata. Mi l-a comandat cineva de pe eBay cu 20 de dolari si mi-l trimite in cateva zile.O sa il primesc cam intr-o saptamana. Shiping-ul costa vreo 20 dolari, deci am iesit cu 40$ ,in nici un caz cu 200$ ! ( si asta, daca ma lasa sa ii platesc, ca e vorba de un prieten :P )

Nu cerd sa fie arsa camera. Intr-adevar e o posibilitate , dar ma cam indoiesc.

Multumesc.
Opinions are like assholes; everybody's got one.

http://www.youtube.com/watch?v=MFSm5_4afro&feature=related
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

hmm unde Scrie Acumulator 1 pune musul si da un click, o sa te duca direct pe o pagina de unde poti sa-ti achizitionezi ce cauti tu,
La fel si cu Acumulator 2,
Imagine
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lol , Joe..ma lovisem la cap, rau de tot. Dar a fost romantic..ca am vazut stele verzi si albastre.D-aia n-am gasit eu "acumulator 1,2.
:D
Opinions are like assholes; everybody's got one.

http://www.youtube.com/watch?v=MFSm5_4afro&feature=related
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”