Ma poate ajuta cineva cu internetul?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

buna

De cand lucrez in domeniul chatului am observat ca tot ce tine de calitatea videoului este SUPER ESENTIALA:)dupa ce iti pui la punct toti parametrii.Eu lucrez de acasa si vreau sa stau pe mai multe siteuri acum lucrez pe jamin,xlove,camcontacts si vreau sa deschid si imlive dar imaginea merge foarte sacadat pe pe siteurile cu free si chiar si in privat si membrii nu imi stau in pvt(sau pe free):((eu am internet de la RDS abonamentul de 45 de ron si am vrut sa il maresc dar au spus ca asta e limita pt abonamente pt persoane fizice mai mari se fac doar pe firma:((mam gandit sa merg si la alta firma de provider dar eu mam mutat de curand in Targu-mures si nu prea cunosc:((
ma poate ajuta cineva cu ceva solutii pt mine?sa gasesc un alt provider sau cum pot sa imi maresc abonamentul la RDS:)va multumesc mult de tot faceti o treaba buna de tot:)
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

alt provider... my opinion:)
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cel mai easy way
1 tastezi www.google.ro
2 "internet Targu Mures" sau "provider Targu Mures" fara ghilimele
3 selectezi 3-4-5 din firmele care apar acolo si incepi sa suni sa vezi ce si cum

Succes
Imagine
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

iti multumesc mult(joesancez)dar am facut de mult treaba asta si nu am gasit nimik numai abonamente de 2000 de euro lol:)eu ma gandeam daca mai sunt firme nationale mai cunoscute care imi pot oferi asta daca sunt persoane care au alt abonament (altul decat cel de la rds)si sunt multumiti:)va multumesc mult
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

cobra... incearca sa rescrii ultimul post t rog... Si incearca sa folosesti si semnele de punctuatie.

So... ti-am dat link-ul de mai sus ca sa iti faci o idee despre teava de internet pe care ar trebui sa o ai(in functie de site-urile p care stai)si pretul care se practica pt. diferite abonamente.(ca sa poti purta discutia cu providerul pe care il vei alege informat si constient fiind de necesitatile pe care le ai )
Dupa ce faci asta , urmezi intocmai instructiunile lui joe si nu ai cum sa nu reusesti.
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Si daca in cele din urma nu reusesti, pun pariu cu u ca iti trimit eu providerul la usa daca imi dai datele tale cu adresa cu tot :wink:


Bafta acolo.
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

begginer_one multumesc mult de tot:).Dar tiam spus eu m-am mutat de curand in Targu-Mures si orasul e destul de mic,nu e ca in bucuresti sau alte orase mai mari si sincer iti spun cei de la RDS au spus ca abonamentele mai mari (peste cele de 45 ron)trebuie sa fii persoana juridica sau SRL.
Am incercat alte firme dar toate au preturi de ordinul miilor de euro si sinecr nu imi permit sa dau 500-1000 de euro pe luna doar pt internet:(am vazut ca multi au fibernet dar am sunat azi si nu au raspuns toata ziua.Am trimis si mail dar degeabapoate voi avea mai mult noroc maine:)

Am o intrebare pt tine begginer_one:)tu ce internet ai?si cat platesti pt el?
Va multumesc mult la toti:)
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

salut din nou LOL

pt beginner_one pe tine te stresez mai nou pt ca ai fost mai activ:)(ms mult) zilnic imi fac teste din astea si uite ce primesc

Download :: 3139 Kbps or 3.14 Mbps (383 kB/s)
Upload :: 1586 Kbps or 1.6 Mbps (194 kB/s)

Am facut testul cu www.testmy.net dar am facut si cu speedtest.net si cam aceiasi rezultat.Am facut testul si cu sesiunile deschise si cu sesiunile inchise.imi era deschis xlove(free)jasmin(free)imlive si adultwork(free).
apropo si softul de la adultwork face testul si acolo mia dat 2784 kbps upload si connection quality good.
Eu sincer nu prea ma pricep la internet(generalitati)dar se poate sa fie si altceva problema sau internetul e sigur?
Va multumesc mult
Avatar utilizator
Maleficent
Veteran
Veteran
Mesaje: 935
Membru din: 10 Noi 2005, 12:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

abonamentele mari se fac doar pe firma?Ce minciuna.Eu l-am trecut pe firma abea anu' asta si de ani de zile am abonament business de la RDS.
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

Uite balky daca tu reusesti sa imi faci abonament bussines la RDS mai mare de 45 de ron eu pun la bataie 300 de euro(nu e o suma prea mare dar ata imi permit:D)
mosgocata
Mesaje: 6
Membru din: 28 Sep 2006, 11:33
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

cobra1981 scrie:Uite balky daca tu reusesti sa imi faci abonament bussines la RDS mai mare de 45 de ron eu pun la bataie 300 de euro(nu e o suma prea mare dar ata imi permit:D)

Cobra daca esti din Bucuresti te rezolv eu .
Darrrr....... te va costa mult mai mult :)). Picam noi la intelegere cu plata .:))
Daca nu ai rezolvat inca problema da-mi de stire aici pe forum , pentru ca probabil saptamana viitoare voi avea treaba in Cotroceni si sa stiu daca trebuie sa-mi aloc timp si pentru rezolvarea problemei tale
Avatar utilizator
adina29
User Activ
User Activ
Mesaje: 317
Membru din: 15 Aug 2007, 16:58
Localitate: braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Oameni buni, nu va mai certati, inclin sa cred ca toti aveti dreptate. In provincie unde RDS-ul abia acum intra altele sunt regulile jocului si asta va spun din experienta. Incercati sa luati informatii direct de la RDS din orasul vostru, e cel mai simplu decat sa va bazati pe ce spune unul-altul. Pana la urma nu e nevoie sa dati explicatii acolo pt ce va trebuie netul, doar ii intrebati daca va pot oferi ceea ce cautati si care e pretul.
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

Nu sunt din Bucuresti Mosgocata:((sunt din Targu-Mures.poate asa e in Bucuresti dar aici nu stiu din ce cauza aceia de la ageantia RDS la care am fost a spus ca abonamentele mai mari(bussines)se fac doar pt persoane fizice:D

spor la bani
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

cobra,lasa-mi un pm cu numele tau, locatia in care vrei sa iti fie instalat netul, necesitatile pe care le ai( adik ce banda garantata vrei ) si un numar de tel al celor de la RDS de la tine din oras.
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

cum sa fie maxim abonamentul de 45 RON pt persoana fizica? cere abonament business. eu platesc 60 usd pt 4 mb garantati. e o prostie ce ti-au spus tie. cere sa vorbesti cu un reprezentant comercial.
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

so... inca mai am vreo 2 zile in care ma pot ocupa de problema ta cobra.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”