Problema cu o placa de captura pinnacle 510-usb

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
JEFF42
Mesaje: 14
Membru din: 22 Feb 2006, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Deschid acest topic cu intrebarea .. Unde oare am gresit ?... Nu poate fi vorba de inconstienta sau de necunoastere zic eu .... dar se pare ca m-am impotmolit si am nevoie mare de ajutor .
De cateva zile am fost foarte entuziasmata (scuze pt numele de cont e al sotului meu ) fiind posesoarea unui camcorder .. bunicel zic eu canon fs100 cu un kit frumusel incluzand telecomanda etc ... va dati seama ce fericita am fost sa scap de vechiul trackercam si de zoom-ul din mouse .
Numai ca de aici si pana la momentul in care scriu acest post totul e un calvar .
Am inceput prin a citi forumul si prin a incerca sa obtin cat mai multe informatii referitoare la alegerea urmatorului obiect de maxima importanta si daca mai sus am specificat citesc am reusit sa parcurg aproape toate posturile referitoare la camcordere si placi de captura deasemenea am incercat cat mai mult sa ma incadrez in zona pe care SAD EYES a descris-o precizez ca eu lucrez mai mult pe livejasmin iar acolo softurile se succed cu mare videza de la performer pro cu 5 versiuni la optimum care a ajuns deja la a doua ... anyway ......
am alergat azi pe ici pe colo si am cumparat o placa de captura pinnacle
510-usb .....
fericita pt porturile de conectare svideo rca firewire
dar surpriza !!!!!!!!!!!!!!!! nu merge deloc pe livejasmin pe soft mai mult nu se poate decat printrun soft de split iar apoi setarile nu raman memorate si de fiecare data trebuie facut aceiasi chestie plus ca nu inteleg cum pot face captura si imagine si sunet ca doar de asta am luato asa si nu un pinnacle tv 50e extern
calculatorul meu este un intel core 2 duo cu 2 gb ram 240 hdd etc
camera un canon fs100 iar placa de captura un pinnacle 510-usb
va rog aujutati-ma si pe mine
chiar simt...... ca the end-ul ... este aproape .

tin sa multumesc in prealabil celor care vor avea putin timp sa citeasca postul meu si sa incerce sa ma ajute.

p.s calculator cu vista ultimate (licentiat) update la zi
drivere pinnacle update la zi
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

am sa incerc eu in limita timpului sa-ti raspund

1 daca fi fost un pic atenta la ce a scris Sad ai fi Vazut ca El Recomanda Tvtunerele pinnacle 50e 55e 150e si a facut aceasta recomandare dupa multe teste, cand achizitionezi o placa noua ce nu a mai fost testata etc o faci pe riscul tau, exista mari sanse sa nu mearga sa apara probleme,
E plina sectiune Discutii tehnice de incompatibilitati dintre placi/tvtunere si softuri de split -> camere.

2 imagine cu sunet, cumperi microfon separat e 10-50 Ron si ai rezolvat-o nu este obligatoriu sa fie din camera :wink:

3 este recomandat de ff multi useri cu experienta sa se utilizeze Windows XP profesional,

succes acolo
Imagine
JEFF42
Mesaje: 14
Membru din: 22 Feb 2006, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc pt raspunsul rapid in ceeace ce priveste rezolvarile am sa incep cu punctul 3 al tau adica voi instala un xp profesional licentiat ca stiu ce diferente sunt fata de cel "normal" in al doilea rad ma gandesc la ce mi-ai spus despre microfon cu toate ca mi se parea ok sa il utilizez pe cel din camera sa nu mai fie inca un device in plus pe langa atatea fire iar al treilea nu pot sa cred ca aceasta placa de captura nu merge trebuie sa fie ceva ce e nu am facut sau care este ...... nici nu am cuvinte sa descriu

Dar inca o data multumesc pt raspunsul tau prompt si la obiect .
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cu placere, sper ca pana acum ai rezolvat si cu sunet-ul, este cea mai buna solutie, + ca microfonul poti sa-l tii langa tine si sa nu mai fie nevoie sa moannnnn prea tare
Asteptam sa vedem cum te mai descurci

Succes
Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”