Upload garantat in zona dristor?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
xyzstudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 108
Membru din: 30 Apr 2007, 03:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

stiti cumva vreun provider care garanteaza uploadul? ma intereseaza in zona dristor
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
XtremeStudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 191
Membru din: 15 Aug 2008, 20:20
Localitate: Iasi, Pascani
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

RDS , incearca sa treci pe la biroul de relatii cu clienti si opteaza pentru un abonament business si vei avea un upload garantat , dar si pretul va fi pe masura ....

Multa Bafta!
Avatar utilizator
superdanasweet
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 08 Mai 2008, 11:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna eu am net de la UPC,si am 2 MG upload tot timpul adik nici nu creste nici nu scrade..sunt ffff multumita de el..pt k am doua calulatoare in casa unu are cablu si unu wireless si vitezele sunt aceleasi ...ti-l recomand
Now smile Bitch!
Avatar utilizator
XtremeStudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 191
Membru din: 15 Aug 2008, 20:20
Localitate: Iasi, Pascani
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Da si varianta de UPC este destul de buna si la un pret rezonabil adik UPC Internet Large la 60 ron si ai un upload garantat de 2 Mbps , dar au si oferte pentru firme cu un upload garantat mult mai mare
Un atu pe care il au cei de UPC : Netul este destul de stabil , iar in cazul in care pica netu se revolva in max 24 ore in comparatie de RDS care dureaza ceva saptamaini....
Acum nu stiu daca in zona aceea "dristor" au cablat cei de la UPC
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ExtremeStudio scrie:Da si varianta de UPC este destul de buna si la un pret rezonabil adik UPC Internet Large la 60 ron si ai un upload garantat de 2 Mbps , dar au si oferte pentru firme cu un upload garantat mult mai mare
Un atu pe care il au cei de UPC : Netul este destul de stabil , iar in cazul in care pica netu se revolva in max 24 ore in comparatie de RDS care dureaza ceva saptamaini....
Acum nu stiu daca in zona aceea "dristor" au cablat cei de la UPC
da-mi voie sa te contrazic putin,afirmand ca am internet de la rds de cativa ani si foarte rar se intampla sa cada,iar daca se intampla,se rezolva in maxim 1 ora.
Cu un abonament de 35 ron pe fiberlink de la rds ai 2 mb up pe extern constant si nu e nevoie de business...asta daca vrei 2 mb pe up si nu mai mult.
Nu stiu daca au infrastructura in dristor,nu ramane decat sa te informezi.
Avatar utilizator
XtremeStudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 191
Membru din: 15 Aug 2008, 20:20
Localitate: Iasi, Pascani
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

bine rebecca imi este greu sa cred k intr`o ora se poate rezolva o problema care apare pe la "cutiile" lor din cartiere dar nah fiind fata poate esti mai norocoasa :D . Eu am net acasa de la RDs ce mult timp si au fost perioade cand am asteptat si 2 sapt. sa rezolve defectiunile .... si cand am zis ca UPC are un atu vb din proprie experienta ...
xyzstudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 108
Membru din: 30 Apr 2007, 03:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

nici reprezentantul comercial, nici cei de la suport tehnic nu au habar de ceea ce ar trebui sa ofere.
unii spun ca uploadul este egal cu downloadul, altii ca uploadul este mai mare, altii ca nu este garantat decat downloadul(deci uploadul poate fi 0)
nu cunosc 2 cazuri unde sa platesi aceiasi bani si sa ai aceeasi viteza. totul e la intamplare.
exemple:
abonament de 100 usd: download 1mbps, upload 3-4mbps
abonament de 100 usd: download 1mbps, upload 1mbps
abonament de 19 usd: download 750kbps, upload 700kbps
abonament de 19 usd : download 10mbps, upload 1mbps

puteti observa ca am dat un ex in care viteza la un abonament de 19 usd e mai mare decat viteza unui abonament de 100usd
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Da,ai dreptate...aceste lucruri sunt valabile atat la rds cat si la upc.Dar in cazul abonamentului normal (non business) ei nu-ti garanteaza nici downloadul,nici uploadul,mergi la noroc.
Cat despre abonamentul business,ma abtin,am auzit pareri pro si contra,nu as vrea sa te indrum gresit.
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

La RDS, la birourile care se ocupa de abonamentele business, totul tine de negocierea cu reprezentantul comercial. Cand te duci acolo, cere sa vorbesti cu un reprezentat comercial pe partea de business, nu cu orice om de la ghiseu.
Eu am 4 mb upload si 4 download, garantat. 60 USD. Asta dupa ce intial mi-au cerut 140 de usd.
respect
VIP
VIP
Mesaje: 255
Membru din: 06 Iun 2005, 11:17
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

adina1 scrie:Eu am 4 mb upload si 4 download, garantat. 60 USD. Asta dupa ce intial mi-au cerut 140 de usd.
iti platesc eu abonamentul pe luna asta daca imi poti arata contractul tau cu rds-ul unde sa apara 4Mb upload si 4Mb download la 60$/luna
Thanks! ( by the way, nu glumesc )
xyzstudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 108
Membru din: 30 Apr 2007, 03:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

SA MA FAC INTELES, EXEMPLELE DATE SUNT EXPERIENTE PERSONALE, DECI STIU CUM E TREABA CU RDS-UL, TOCMAI DE ACEEA CAUT ALT PROVIDER.

AM MARIT DE LA 100USD( DOWNLOAD 1MBPS, UPLOAD 3-4MBPS),.. LA 250 USD( DOWNLOAD 3MBPS, UPLOAD 5-8MBPS). DECI A TREBUIT SA MARESC DOWNLOADUL, CA SA OBTIN MARIREA UPLOADULUI, PT CA UPLOADUL NU ESTE SPECIFICAT IN CONTRACT.
MA INSCRIU SI EU - PLATESC LUNA URMATOARE DACA AI ASA CEVA IN CONTRACT :lol:
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

SALUT

am citit toata discutia asta si am si eu o nelamuriere:)toate abonamentele astea sunt pt persoane juridice nu?ca eu lucrez de acasa (persoana fizica)si cel mai mare internet care au vrut sa mil dea a fost cel de 45 de ron(rds ma refer)ms mult
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

La RDS, la birourile care se ocupa de abonamentele business, totul tine de negocierea cu reprezentantul comercial. Cand te duci acolo, cere sa vorbesti cu un reprezentat comercial pe partea de business, nu cu orice om de la ghiseu.
Eu am 4 mb upload si 4 download, garantat. 60 USD. Asta dupa ce intial mi-au cerut 140 de usd.
Pt. un abonament business nu cred ca iti trebbuie vreun business pe hartie....
So... nu am colaborat niciodata cu RDS dar imi vine foarte greu sa cred ca se incapatineaza sa ofere abonamente mai mari de 45 ron(dupa cum afirma cobra) persoanelor fizice.

Bafta all
Avatar utilizator
adina29
User Activ
User Activ
Mesaje: 317
Membru din: 15 Aug 2007, 16:58
Localitate: braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Pt. un abonament business nu cred ca iti trebbuie vreun business pe hartie....


Ba da.. iti trebuie stampila firmei si CUI-ul fara de care nu poti semna contract pe persoana juridica.
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

lamureste-ma t rog adina... Iti poti face un abonament business la RDS doar ca persoana juridica? asta vrei sa spui?

Reformulez... daca nu ai o firma, nu poti opta pt. un abonament business? :shock: :shock:
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Asa am crezut si eu dar rep comercial de la RDS mi-a spus ca se poate....eu doresc sa trec abonamentul meu business pe persoana fizica, si a spus ca nu este nici o problema.
mosgocata
Mesaje: 6
Membru din: 28 Sep 2006, 11:33
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

adina29 scrie:Pt. un abonament business nu cred ca iti trebbuie vreun business pe hartie....


Ba da.. iti trebuie stampila firmei si CUI-ul fara de care nu poti semna contract pe persoana juridica.

Adina as vrea sa te contrazic ......daca i-mi permiti .
Acum doi ani , cel putin eu am facut un abonament "biznis" de 60 USD fara nici o stampila si fara nici un CUI . Am fost nevoit sa merg insa pana la sediul lor din Cotroceni langa Arenele BNR si Hotel Parlament si in 15 minute am semnat contractul . E posibil ca de atunci lucrurile sa se fi schimbat .
De stampila si de CUI ai nevoie doar daca vrei sa incluzi netul in cheltuielile firmei pentru deducerea din profit ( pentru cei cu studio - firma).
In ceea ce priveste experienta cu RDS-ul , la vremea respectiva cadea netul destul de des (chiar la abonament "bizis") si se remedia destul de greu . Un vecin de al meu a stat 2 saptamani fara net cu reclamatii zilnice de era sa se imbolnaveasca de nervi . Mai nou vad ca RDS a preluat si firma de cartier unde aveam eu abonament si de unde i-mi cadea netul de 2 doua ori la 3 luni acum cade de 2 ori pe zi dar ce e drept nu dureaza mult (15-20 de minute) . Poate aceste noi caderi se vor termina cand vor prelua toti abonatii firmei de cartier si se vor termina testele tehnice .
Multa sanatate tuturor si succes in batalia cu criza.
Avatar utilizator
adina29
User Activ
User Activ
Mesaje: 317
Membru din: 15 Aug 2007, 16:58
Localitate: braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Eu nu sunt din Bucuresti... mie asta mi-au cerut pt abonament bussiness, mai multe amanunte nu va pot da dar cel mai simplu este sa va interesati direct la ei la sediu, asa veti primi exact informatia care va trebuie
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mie asta mi-au cerut pt abonament bussiness, mai multe amanunte nu va pot da
Pai si ce explicatie ti-au dat? mi se pare aberant asta... In fine... fiecare firma cu politica ei... dar parca tot nu imi vine sa cred.... :O:O:O
Avatar utilizator
adina29
User Activ
User Activ
Mesaje: 317
Membru din: 15 Aug 2007, 16:58
Localitate: braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

beginer_one scrie:
mie asta mi-au cerut pt abonament bussiness, mai multe amanunte nu va pot da
Pai si ce explicatie ti-au dat? mi se pare aberant asta... In fine... fiecare firma cu politica ei... dar parca tot nu imi vine sa cred.... :O:O:O
La vremea cand am incheiat eu contractul cu RDS ( adica anul trecut in octombrie ) ei nu ofereau internet si telefonie in orasul meu decat pentru persoanele juridice. Deci nu mi-am putut face abonament la ei decat prin firma, ca persoana juridica.
Avatar utilizator
LiveQueens
User Junior
User Junior
Mesaje: 73
Membru din: 18 Noi 2008, 02:23
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 0
Been thanked: 0

COMTEL SuperNet - http://i-net.ro/

incearca-i sunt deosebiti !
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”