Probleme LogitechPro5000 si splitcam

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
beginner
Mesaje: 17
Membru din: 22 Oct 2008, 11:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am o mare problema cu webcamul si dupa multiple incercari de a instala/dezinstala tot felul de drivere indraznesc sa apelez din nou la voi in speranta ca cineva ma poate ajuta. Am un logitech pro 5000, care, dupa ce l-am instalat nu functioneaza decat in windows. Pe messenger nu resusesc sa-l conectez. Webcamul este cu microfon incorporat si cand deschid laptopul imi apare in coltul din dreapta jos urmatorul mesaj:" A usb phone is now connected to messenger" ceea ce inseamna - ma gandesc eu - ca microfonul functioneaza cum trebuie. Am citit si pe alte forumuri despre problema asta si cei mai multi spuneau ca ar trebui sa deschid webcamul de pe mess chiar daca nu merge, sa accesez Preferences ---> Camera Source si acolo sa selectez camera mea insa mie acolo nu-mi apare numele camerei mele.


A doua parte a problemei e legata de splitcam. Dupa ce il deschid si intru in File--->Video Source--->Logitech QuickCam Pro 5000 imi apare urmatorul mesaj: " StartPreview: Run() failed with error code 0X800705AA". Ma gandesc ca poate fi din cauza ca webcamul nu functioneaza cum trebuie.

Mentionez ca sistemul de operare este Windows Vista Home Basic. Stiu ca nu este recomandat pentru videochat dar l-am luat inainte sa ma gandesc ca vreau sa fac asta si nu pot sa instalez p el XP, fiind configurat doar pentru Vista.

Sper ca m-am facut inteleasa cu problemele pe care le am pentru ca sunt cam afona in ceea ce priveste calculatoarele si sper ca cineva ma poate ajuta pentru ca am inceput de vreo 2 saptamani sa-mi deschid conturi pe site-uri si am intampinat tot felul de probleme.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Sal,

Pentru eroarea splitcam, e posibil sa fie de la codecurile video, incearca asta:
http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/r ... .html#5007

Pentru a face webcamul sa mearga si in yahoo trebuie sa umbli la setari la video source, sa alegi de acolo logitech sau splitcam dupa caz.

Sper sa te ajute, bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
beginner
Mesaje: 17
Membru din: 22 Oct 2008, 11:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SAD^^EYES scrie:Sal,

Pentru eroarea splitcam, e posibil sa fie de la codecurile video, incearca asta:
http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/r ... .html#5007

Pentru a face webcamul sa mearga si in yahoo trebuie sa umbli la setari la video source, sa alegi de acolo logitech sau splitcam dupa caz.

Sper sa te ajute, bafta acolo.

Linkul nu ma ajuta cu nimic. Citisem inainte acel topic dar acolo e vb de o alta eroare. Mie nu-mi apare sageata aia verde ca sa pot sa fac ce scrie acolo.

Pe mine nu ma intereseaza sa functioneze webcamul in yahoo messenger, am spus despre problema cu yahoo pt ca am crezut ca e relevanta pentru eroarea de la splitcam.

Acum incerc sa-mi fac cont pe livejasmin si am ajuns la pasul in care trebuie sa-mi fac o poza cu webcamul si nu pot sa fac asta pt ca nu functioneaza splitcamul. De fapt si pe celelalte site-uri m-am impotmolit tocmai la pasul asta cu "take a snapshot".

Ce codecuri ar trebui sa folosesc?
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

http://www.splitcamera.com/forum/viewtopic.php?t=2998

Sistemul recomandat de toata lumea pt V-Chat este Xp Profesional,
Nu te incapatana si Renunta la Vista, deoarece o sa intampini numai probleme,
Imagine
beginner
Mesaje: 17
Membru din: 22 Oct 2008, 11:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

joesancez scrie:http://www.splitcamera.com/forum/viewtopic.php?t=2998

Sistemul recomandat de toata lumea pt V-Chat este Xp Profesional,
Nu te incapatana si Renunta la Vista, deoarece o sa intampini numai probleme,
In niciun caz nu ma incapatanez. As renunta la vista in orice moment pentru ca deja mi-a facut 3435434 de probleme. Cand am cumparat laptopul am incercat sa instalez XP pe el si nu reuseam, imi dadea mereu o eroare. Am fost cu el inapoi ca sa aflu ca de fapt e configurat numai pentru Vista si nu pot sa folosesc XP. Asta e...o sa ma chinui cu el ceva timp...

ON TOPIC: am reusit sa rezolv problema :) nu-mi venea sa cred cand mi-am dat seama pentru ce m-am chinuit 3 zile :)
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

beginner scrie:ON TOPIC: am reusit sa rezolv problema :) nu-mi venea sa cred cand mi-am dat seama pentru ce m-am chinuit 3 zile :)
Bravo, poti explica te rog ce rezolvare ai gasit la aceasta problema poate mai incolo va ajuta pe cineva:)
Imagine
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

beginner scrie:Am fost cu el inapoi ca sa aflu ca de fapt e configurat numai pentru Vista si nu pot sa folosesc XP.
Nu exista asa ceva, cei ce ti-au zis asta te-au mintit. Du-te la cineva care intradevar se ocupa cu instalari de sisteme si-ti vor demonstra contrariul. Ar fi bine sa o faci daca vrei sa faci bani fara nervi...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
beginner
Mesaje: 17
Membru din: 22 Oct 2008, 11:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

joesancez scrie:
beginner scrie:ON TOPIC: am reusit sa rezolv problema :) nu-mi venea sa cred cand mi-am dat seama pentru ce m-am chinuit 3 zile :)
Bravo, poti explica te rog ce rezolvare ai gasit la aceasta problema poate mai incolo va ajuta pe cineva:)

Eroarea se datora nestiintei mele de a folosi splitcamul.Sa va spun cum procedam eu. Apasam dublu click pe iconita de la webcam, mi se deschidea o bara mica de insturmente si apoi apasam pe prima iconita din bara de insturmente, cea care imi deschide fereastra in care ma vad eu. Apoi deschidem splitcamul, ma duceam la File--->Video Source, selectam camera mea si apoi imi aparea mesajul cu eroarea. De fapt, dupa ce imi aparea bara de instrumente a webcamului, nu trebuia sa mai si apas pe iconita care imi deaschidea fereastra in care ma vedeam eu, aceasta fereastra deschizandu-se in splitcam.

Sper ca ati inteles, am incercat sa fiu cat mai explicita. Am vazut multe topicuri pe forumul de pe site-ul splitecam-ului legate de aceasta eroare si raspunsurile erau legate de faptul ca splitecamul nu e compatibil cu vista, dar citisem aici pe forum msj cuiva care avea vista si folosea splitcam. Cred ca si acele pers de pe forum foloseau pt prima data splitcam, la fel ca si mine :).
beginner
Mesaje: 17
Membru din: 22 Oct 2008, 11:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

WinXPfather scrie:
beginner scrie:Am fost cu el inapoi ca sa aflu ca de fapt e configurat numai pentru Vista si nu pot sa folosesc XP.
Nu exista asa ceva, cei ce ti-au zis asta te-au mintit. Du-te la cineva care intradevar se ocupa cu instalari de sisteme si-ti vor demonstra contrariul. Ar fi bine sa o faci daca vrei sa faci bani fara nervi...
O sa incerc sa caut pe cineva care intr-adevar se pricepe, daca stii tu pe cineva care se ocupa cu asta da-mi te rog un PM. Ti-as fi recunoscatoare. Cand am cumparat laptopul au incercat 3 pers sa-mi instaleze XP p el si una dintre aceste pers era destul de priceputa, lucrase o perioada ca administrator de retea de cartier si stia multe kestii despre calculatoare (app acum face videochat :) ). Pana la urma a incercat sa-mi instaleze vista pe el dar nu a reusit desi s-a kinuit o noapte intreaga si apoi am aflat - cand m-am dus cu laptopul unde il cumparasem - si au zis ca e nevoie de Vista original. Ar fi super daca as reusi sa instalez XP.
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Ai PM.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”