Configuratie Buna Pc pt 5 Siteuri simultan!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
sensualgirl
User Junior
User Junior
Mesaje: 98
Membru din: 14 Ian 2008, 07:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna :) va rog mult, ajutati-ma cu un sfat in ceea ce priveste o configuratie buna ptr pc ptr a putea sta pe 5 site-uri in acelasi timp. folosesc un laptop sony cu windows vista( care imi face o mie de probleme, desi e aproape nou), si m-am hotarat sa-mi cumpar un calculator. acum pot tine deschise doar 2 sesiuni, una pe imlive, una pe camcontacts. cum deschid streamray, imi pica, adica mi se inchid toate paginile. multumesc mult ( si daca se poate, un sfat in ceea ce priveste un web cam bun , sunt dispusa sa dau pe cam pana la 15 mil ).
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

E pacat sa investesti in altceva cand deja ai un laptop... Doar du-l la cineva ce stie ce e cu el sa-ti puna un xp si vei putea sta fara probleme nu pe 5 mult mai multe sesiuni. Pt 5 sesiuni orice configuratie actuala e super ok.
Pe mai mult de 20 sesiuni duceau configuratii din 2004, acum asta chiar nu mai e o problema.

Deci laptopul nu are nici o problema, vei arunca bani degeaba... cat despre camere ... mie personal sony evi imi plac...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
Zupern
User Activ
User Activ
Mesaje: 226
Membru din: 07 Mai 2006, 09:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Sony Evi D70..insa e mai mult de 15 mil noua si o gasesti in SUA la cel mai mic pret - asta daca nu cumva o gasesti la mana a doua pe aici, mult mai ieftina si super folosita - eu una m-as feri clar de cumparat la mana a doua.

Dap Windows XP ti-ar trebui pentru ca Vista papa foarte multe resurse.

WinXp sper ca nu te referi ca puteai sta pe 20 de sesiuni cu acel soft facut de tine pt iFriends.

Eu mi-am luat in 2004 calc de 1,67GHz si nu puteam sta pe mai mult de 3-4 pt ca-mi ajungea CPU la 100%.

De exemplu streamray chiar papa f multe resurse si atunci se schimba treaba. Daca mai folosesti si un SplitCam care oricum consuma o gramada iar nu e bine.

Mozilla Firefox imi ajungea si la 50% pt siteurile care erau deschise prin browser.

Concluzia, depinde de ce procesor ai si pe ce siteuri vrei sa stai, precum si ce split soft folosesti.

In ziua de azi nu toate procesoarele sunt ok, inca se vand calc noi si laptopuri cu procesoare de 1.83GHZ daca nu chiar mai putin.
[url=Http://www.adult-webmaster-program.com/ro][img]http://www.adult-webmaster-program.com/logo/1.jpg[/img][/url]
[url=Http://www.cosmetica-naturala.com/ro][img]http://www.cosmetica-naturala.com/banere/logo-avc.png[/img][/url]
ally
Mesaje: 1
Membru din: 28 Oct 2008, 23:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

salut !.

eu folosesc logitech 3500 si nu am nevoie de nic un program de split.
pot deschide mai multe siteuri, fara sa am probleme cu camera.
sensualgirl
User Junior
User Junior
Mesaje: 98
Membru din: 14 Ian 2008, 07:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

wow, chiar nu credeam ca poti folosi cam pe mai multe site-uri fara split. ciudat, la mine niciodata nu functioneaza :D , Anyway, revenind la configuratia de pc, va rog mult lamuriti-ma si pe mine ce procesor imi trebuie ptr 5 situri, adica mai exact pentru a putea lucra simultan pe: imlive, 2 sesiuni de camcontacts, streamray si livejazmin. Desi fac videochat de cativa ani sunt nula cand vine vorba de calculatoare, eu nu am lucrat decat pe imlive si de cateva luni pe camcontacts, si nu ma pricep decat sa intru pe site, start videochat si atat ... :( De ceva timp am incercat sa deschid si streamray dar dupa cateva minute se blocheaza pagina, si dupa ce o inchid, mi se inchid automat si celelalte sesiuni. Am constatat in urma postului lui Zupern ca am un procesor ff mic, adica .. intel core 2 duo processor T5300, 1,73 GHz( asta scrie pe laptopul meu). Multumesc mult :)
Avatar utilizator
XtremeStudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 191
Membru din: 15 Aug 2008, 20:20
Localitate: Iasi, Pascani
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Un procesor de 1,73 GHz intel core2dou este suficient de bun , avand in vedere k e laptop , deci nu as ar trebui sa fie problema, am avut ceva probleme si eu cu imlive, din cauza prea multor sesiuni deschise dar mi`am schmbat abonamentul la net si acum este ok , dar nu cred k asta e problema ta , incearca sa reinstalezi windows`ul , sau foloseste alt browser
mult succes,
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

sensualgirl scrie: .. intel core 2 duo processor T5300, 1,73 GHz( asta scrie pe laptopul meu). Multumesc mult :)
Procesorul e super ok...

Se pare ca nu ai vrut sa intelegi ce am incercat sa-ti zic. Pe 5 siteuri merge orice p4 in sus cu 1gb de ram. Gogu (userul) care are o obsesie cu asta iti va spune ca si pe p3...

Concret.... pe exact procesorul tau un acer 6464 deschid asa: 12 sesiuni de if, 1 cc, 1imlive, 1 xlove, 1 lj, 1 webcams, 1aw si restul stufului ce-l deschide pe langa orice host.

Nu voi mai incerca alte explicatii ca se pare ca esti setata pe cumpararea altui pc...

Zupern....ma refeream la 5-8 siteuri ce erau de top pe atunci....e adevarat ca softurile pe atunci nu cereau resursele actuale... doar trebuie sa instalezi cesi cum trebuie ...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
sensualgirl
User Junior
User Junior
Mesaje: 98
Membru din: 14 Ian 2008, 07:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

multumesc mult, o sa incerc sa reinstalez windows-ul. inca o intrebare, in ceea ce priveste cam. o camera digitala poate fi instalata pe laptop? ( ptr ca am auzit ca nu ar functiona, doar pe calculator. ca web, logitech quick cam sphere AF , este buna?multumesc
sensualgirl
User Junior
User Junior
Mesaje: 98
Membru din: 14 Ian 2008, 07:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ups, nu, nu sunt setata pe cumpararea unui nou calculator, ma bucur mult ca nu mai trebuie sa fac o investitie de genul asta, acum m-am lamurit. eram chiar f suparata ptr ca este aproape nou, plus ca a costat ceva banuti si nu intelegeam care e problema. acum nu-mi ramane decat sa reinstalez windows-ul.multumesc mult pentru sfaturi :)
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sensualgirl scrie:acum nu-mi ramane decat sa reinstalez windows-ul.
Indicat: Windows XP Profesional, Cum a fost sugerat mai sus:)
Imagine
xyzstudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 108
Membru din: 30 Apr 2007, 03:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

despre Panasonic PTZ Pan/Tilt/Zoom CCTV Color Camera KX-DP601 ce parere aveti?
Avatar utilizator
camcam
VIP
VIP
Mesaje: 313
Membru din: 19 Mai 2006, 19:35
Localitate: Between 2 lips
Has thanked: 0
Been thanked: 0

xyzstudio scrie:despre Panasonic PTZ Pan/Tilt/Zoom CCTV Color Camera KX-DP601 ce parere aveti?
Am auzit ca nu e chiar asa de buna cum o lauda unii pe aici.
Daca totusi vrei sa-ti iei, vezi aici : http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/v ... html#32569
www.campot.com - there are money to be made with this site as camgirl
Avatar utilizator
unknown23
User Activ
User Activ
Mesaje: 320
Membru din: 23 Mar 2007, 18:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ce parere aveti de configuratia asta??
Case:
NZXT LEXA Mid-Tower Gaming Case
Power Supply:
Aspire Clear-Top 550-Watt ATX Power Supply
Processor:
Intel CORE 2 QUAD Q6600 (9.6GHz) Processor
CPU Fan:
Intel Heat sink and Fan Included
Motherboard:
Intel P35 ATX Motherboard
Memory:
Dual Channel 4GB DDR2 Gamer Memory
Hard Drive:
500GB / 7200 / SATA-300 / Hard Drive
Video:
Extreme Gaming NVIDIA GeForce 9500GT 512MB
CD Drive:
DVD/CD+RW with LightScribe
Sound:
Creative Labs Sound Blaster Sound Card
Network:
10/100/1000 RJ45 (Ethernet, cable or DSL)
Ports:
PS/2: 2, COM: 1, LPT: 1, VGA: 1, USB: 6x USB 2.0, IEEE 1394: 2x 1394a, Audio Ports: 3



Software:
All driver disks and manuals are included.
DVD-RW software also included.

System Condition:
All system components are brand new.
System is completely assembled and tested.
Keyboard Microsoft Wireless Optical Keyboard
Mouse Microsoft Wireless Optical Mouse

DA... stiu...e de gameri.
gasim asa ceva in romania? si la ce pret?
Avatar utilizator
Zupern
User Activ
User Activ
Mesaje: 226
Membru din: 07 Mai 2006, 09:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

probabil ca da la peste 10000RON
[url=Http://www.adult-webmaster-program.com/ro][img]http://www.adult-webmaster-program.com/logo/1.jpg[/img][/url]
[url=Http://www.cosmetica-naturala.com/ro][img]http://www.cosmetica-naturala.com/banere/logo-avc.png[/img][/url]
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Case:
NZXT LEXA Mid-Tower Gaming Case
Power Supply:
Aspire Clear-Top 550-Watt ATX Power Supply
Processor:
Intel CORE 2 QUAD Q6600 (9.6GHz) Processor
CPU Fan:
Intel Heat sink and Fan Included
Motherboard:
Intel P35 ATX Motherboard
Memory:
Dual Channel 4GB DDR2 Gamer Memory
Hard Drive:
500GB / 7200 / SATA-300 / Hard Drive
Video:
Extreme Gaming NVIDIA GeForce 9500GT 512MB
CD Drive:
DVD/CD+RW with LightScribe
Sound:
Creative Labs Sound Blaster Sound Card
Network:
10/100/1000 RJ45 (Ethernet, cable or DSL)
Ports:
PS/2: 2, COM: 1, LPT: 1, VGA: 1, USB: 6x USB 2.0, IEEE 1394: 2x 1394a, Audio Ports: 3
A gresi este omeneste,dar ca sa incurci lucrurile de tot e nevoie de un calculator.
Gogu (userul) care are o obsesie cu asta iti va spune ca si pe p3...
Nimic mai adevarat.
Serios acum,ascultati-l pe tata-Father care dupa cativa ani buni de experiente reusite stie ce zice:
Concret.... pe exact procesorul tau un acer 6464 deschid asa: 12 sesiuni de if, 1 cc, 1imlive, 1 xlove, 1 lj, 1 webcams, 1aw si restul stufului ce-l deschide pe langa orice host.
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”