Dispozitiv TRENDNET FARA FIR TEW-624UB USB ADAPTER, 300Mbps

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

wirless usb stick antena, poate acest stick sa ne ofere internet gratuit cu o banda suficienta pt a lucra la videochat? il foloseste careva ? daca se merita investitia mi-as lua unul.... ce parere aveti?
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
fantomachat
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 169
Membru din: 03 Aug 2006, 19:01
Localitate: Braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

victima scrie:wirless usb stick antena, poate acest stick sa ne ofere internet gratuit cu o banda suficienta pt a lucra la videochat? il foloseste careva ? daca se merita investitia mi-as lua unul.... ce parere aveti?


Sincer nu ti recomanda asa ceva aproape tot ce e wirrless merge nasol pentru videochat am asa ceva si nu se merita ;)
... a venit vremea cand minciuna e luata drept adevar si adevarul drept minciuna...se pare ca nu mai e cale de intoarcere...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

victima scrie:wirless usb stick antena, poate acest stick sa ne ofere internet gratuit cu o banda suficienta pt a lucra la videochat? il foloseste careva ? daca se merita investitia mi-as lua unul.... ce parere aveti?
Stick-ul nu poate oferi internet gratuit si nici banda de vreun fel, asta o face providerul.

Daca intrebarea e daca poti lucra vch wifi...depinde de multi factori (mai ales AP-ul folosit)..dar in principiu cam orice ai folosi vei avea pierderi.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
Sunlight
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 28 Iul 2008, 04:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu lucrez pe wireless
pe imlive imi da mereu mesajul asta **Important: ImLive has detected that you are losing money by using a low internet connection speed! Upgrade your connection to 192 Kbps or higher, and increase your profits!..dar poate fi si netul de vina care nu e unul prea briliant..intentionez sa iau rds cu banda garantata 1 mb..va zic atunci cum merge ;)
tempest20009
Mesaje: 21
Membru din: 05 Sep 2008, 12:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Deci treaba cu wireless-ul merge prost.....as tinde sa nu fiu de acord. Depinde de echipamentele folosite si de provider. Eu am conexiune wireless si vajaie, 2048 - 3200Kbps upload, pierderi aproape de zero indiferent de vreme. ADEVARAT ca echipamentele nu sunt deloc ieftine, ADEVARAT ca exista antene suplimentare, ADEVARAT ca am vizibilitate directa cu providerul. Un Stick usb .....ma indoiesc sincer ca ar putea face fatza ca putere de emisie receptie...plus ca ar fi foarte interesant de aflat cum o sa legi tu antena de ala. DAR ideea pt care postez aici este pt a nu intelege lumea ca pe wireless nu se poate.
Momentan tehnologia wireless a ajuns la punctul la care poate suporta foarte bine rate de transfer mari ,cu ping mic, pierderi mici. Dar ca in orice domeniu calitatea echipamentelor e foarte importanta, iar banda de la provider...si mai importanta.
Raspunsul la topicul propus...parerea mea personala este ca nu ai nici o sansa cu o inginerie/gaselnitza de genul asta. Nu vad cum cu un stick ai putea avea vizibilitate directa cu un provider...exceptand cazul in care locuiesti pe terasa blocului. Nu vad cum ai putea lega antena de el. Personal raspunsul la intrebarea ta ar fi un hotarat NU.
Bafta la $$$$$ !
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”