PROBLEME cu computer sau conexiune?NU mai stiu ce sa fac!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna tuturor!

Va scriu aici pentru ca nu mai am alta solutie Pe imlive m-au avertizat ca nu am banda suficienta si imi inchid contul, pe xcam nu puteam sa vad camera membrilor, pe cam-hot membrii spun ca se blocheaza camera, nu imi sta nici un membru mai mult de cateva secunde si nu scrie nimic....
Am internet 512 cu best-effort 1 mega, comp pentium 4 cu 512 ram, am reinstalat windows, nu am lasat decat programele pt chat, am folosit explorer sau firefox-acelasi rezultat, am facut teste de banda si imi arata 900 download si 400 upload....
Nu am pe nimeni care sa ma ajute si cunostintele mele in materie de computer sunt destul de limitate. Tipul de la care aveam contul de xcam nu a vrut sa ma ajute si pt ca l-am "deranjat" cu intrebari, mi-a luat si contul bine, asta dupa ce m-a tot batut la cap sa ma "intalnesc" cu el si nu am vrut.
Nu mai exista omenie, bun simt, respect, nimic (desi lucrez chat pentru ca nu am alternativa consider ca merit respect in primul rand pentru ca sunt om si apoi pentru calitatile mele-si, credeti-ma, nu e lipsa de modestie).
Sunt foarte suparata si dezamagita. Poate acest baiat vede acest topic si chiar sper sa-l vada. Sincer nu ma asteptam ca o persoana ca el, inteligenta, cu pretentii, careia nu ii lipseste nimic(prietena, amante...), sa se comporte in acest fel, mai ales cu cineva ca mine care am atatea probleme.
Revenind la computerul. Nu inteleg ce are! Spuneti-mi care ar putea fi cauza, ce teste pot sa ii mai fac?
Mentionez ca dupa ce am reinstalat windowsul imi tot apare mesajul acela de "genuine", pt ca nu e cu licenta. Poate fi asta problema? In plus am scos tot, firewall, antivirus...pentru ca mi spus o prietena ca ajuta dar degeaba.

Astept un raspuns cat mai urgent ca sa pot rezolva problema. Am chirie de platit, familie de intretinut, chiar nu imi permit sa pierd timpul si de o saptamana ma tot chinui cu el asa :((

Merci mult tuturor celor care isi vor face timp sa scrie o idee/sugestie. Orice e binevenit! Eu chiar nu mai stiu ce sa fac!

just me,

a sad angel
SoulCams Models Studios wanted
victima
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1 ce camera folosesti? poate fi o problema
2 512 ram-ul e cam slab , mai adauga niste memorie 2gb s-au mai mult depinde de posibilitati
3 nu renunta la antivirus niciodata si nici la firewal
4 posibil sa ai virusi
5 cind reinstalezi windowsul formateaza hardul ca sa fii sigura ca ai scapat de virusi
6 instaleaza fiecare soft pt videochat cu rabdare si atentie
7 sigur o sa mearga
viteza ta de internet ar trebui sa tina 4 situri deodata , nimic in plus
bafta....
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. camera Logitech quickcam pro 4400
2. intr-adevar am vb cu cineva sa imi mai cumpar 3 gb de memorie si 320 gb hard insa nu stiu daca al meu comp poate fi upgradat pana la nivelul la care am citit eu ca un comp e bun pt chat
pentium 4 cpu 2,80 ghz
pl video ati radeon 9550
pl baza via apollo... nu stiu mai mult ca toate programelele pe care le instalalsem ca sa vad placa de baza imi ziceau "unknown"
3. care e cel mai bun antivirus? eu am avg si firewall la cenivel il setez?
stiam ca la un moment dat, ca sa pot intra pe site-urile de chat, trebuia sa le adaug undeva in computer dar nu mai retin unde
4. ii dau un scan acum sa vedem ce zice
5. inainte sa instalez windowsul, am salvat info in d si am formatat
6.in legatura cu softurile, comp nu ma lasa sa instalez adobe flash player, de fapt ma lasa dar nu apare in programe , chiar dupa ce ii dau instal si imi zice ca programul s-a instalat cu succes
probabil pt ca nu e compatibil cu explorer 7 care s-a instalat automat cu xp-ul. am incercat sa pun 6 dar imi spune ca am o versiune mai performanta si nu ma lasa.
am in paralel si mozilla dar nu stiu daca asta e bun pt toate site-urile si daca mai trebuie sa instalez vreun programel impreuna cu el
7. sper din tot sufletul sa mearga insa, am remarcat atunci cand deschideam sesiunile ca imaginea facea un fel de flash pt o fractiune de secunda, asta numai acum, de cand nu mai merge cum trebuie
8. cum pot sa verific exact banda, inclusiv pierderile, in trecut am remarcat ca banda avea pierderi mari dar nu mai stiu cum am facut respectivele teste
8 merci mult pentru ajutor, o sa fac asa cum ai spus si chiar sper sa mearga

duminica placuta si spor la banuti :)
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sfat de la o persoana care nu prea le are cu tehnicul acesta,

1 Reinstaleaza win, si nu baga in el decat minimul necesar pt chat
ieplorer modzila, flash si ce mai e necesar, un Tunel up e foarte indicat la casa omului,,, am vazut pe cineva cum facea minuni cu el:)

2 neaparat sa tii antivirus si firewall, preferabil sa fie individual, sa nu fie antivirus cu firewall inclus, sau vice versa
Antivirus: eset nod32
firewall: outpost, zone alam, sau Free: Comodo
Poti sa mai ai si Spybot Search and destroy - FREE
daca nu tii acestea te poti trezi cu un keloger si poti sa iti verifici contul epass si sa vezi ca bani au disparut... cu keylog iti ia toate parolele etc...

Ti-as spune cu mare placere mai mult dar nu le stiu:)
Oricum succes
Imagine
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna joe,

abia acum am vazut ca mi-ai rasp si la acest post, dupa ce iti dadusem replay la celalalt :)
am observat ca ai dat foarte multe raspunsuri pe site de-a lungul timpului

te rog, lamureste-ma, Tunel up??? Ce inseamna???
e posibil sa am un "ceva" in comp ca totul e foarte ciudat pe aici, cu flash-uri de pagini, imposibilitate de inchis-deschis pagini de explorer, rareori, de dat copy-paste, uneori .... si totusi ma feresc sa ma gandesc f departe ca sa nu devin paranoica
si totusi am o prietena buna care a lucrat pana de curand fara firewall si antivirus, a facut o tona de bani si nu numai ca nu i-a luat nimeni banii de pe epassport (in afara de prieten cu acordul ei :) ) dar ii mergea totul brici
iar eu, cand aveam protectie nu-mi mergea, fara protectie tot nu merge :(

am ajuns la disperarea de a dori sa platesc pe cineva ca sa imi reinstaleze totul cap-coada cum trebuie sau sa iau alt comp, cand o sa-mi pot permite, sau sa nu mai intru pe mess, ca sa evit "binevoitorii"...
dar, referitor la persoana care sa imi reinstaleze,am avut o experienta in trecut cu cineva care mi-a share tot computerul catre el, chiar nu mai stiu ce sa zic decat: oare de ce atata rautate pe lumea asta si mai ales revarsata catre persoane care chiar nu merita! :(
bine, stiu, selectia naturala, si totusi, de ce sa ajungem atat de departe pentru motive de nimic?

as mai avea cateva intrebari, la obiect, de data asta:
1.Ar trebui oare sa reinstalez windows apoi sa schimb toate parolele?2.Reinstalarea windowsului sterge si eventualele "ceva-uri" puse de persoane "binevoitoate"?
3.Cum poate controla cineva accesul meu pe site-uri, pt ca nu banii sunt problema (nu am epassport deocamdata), ci chatul, membrii nu intra, fata de cum aveam inainte, cand intra nu scriu nimic si in cateva sec ies, nu pot vedea camera lor, in free intra doar unul-doi si spun ca se blocheaza camera
4. am o sony dcr-hc24e ( logitecul meu e de cand lumea si nu mai are claritate de cate trante si-a luat) si as vrea sa stiu ce tv-tuner/placa de captura e compatibila, interna/externa, cabluri, eventual configuratie recomandata, cam ce mai trebuie ca sa pot lucra cu ea?


multumesc pt raspuns, promit ca, daca reusesc sa rezolv, ajut si eu cum pot pe aici

o zi/seara buna tuturor!
alex1976
Mesaje: 31
Membru din: 17 Ian 2008, 20:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sal
Fa urmatorii pasi si spunemi ce vezi
Cursorul sa fie pe desktop si apasa in acelasi timp pe Ctrl +Alt+Delete , o sa-ti apara o fereastra , sus pe a doua bara dute la Performance si spunemi ce valoare apare la CPU Usage si la PF Usage( , dar lasa calc sa mearga fara sa faci nimic 30 de sec si apoi citeste valorile ,spunemi ce valorile apar acolo
Asa o sa-mi dau seama daca trebuie sa schimbi windowsul sau sai mai pui memorie
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am intrat in task manager si, in conditiile in care aveam 2 pagini de explorer deschise,ambele catre acest site, aveam CPU intre 0 si 2%, stabilizandu-se dupa cateva secunde la 0 iar pf usage era 400 mb, fara variatii
spune ceva asta?
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

angel001 scrie:te rog, lamureste-ma, Tunel up??? Ce inseamna???
eas mai avea cateva intrebari, la obiect, de data asta:
1.Ar trebui oare sa reinstalez windows apoi sa schimb toate parolele?
2.Reinstalarea windowsului sterge si eventualele "ceva-uri" puse de persoane "binevoitoate"?
3.Cum poate controla cineva accesul meu pe site-uri, pt ca nu banii sunt problema (nu am epassport deocamdata), ci chatul, membrii nu intra, fata de cum aveam inainte, cand intra nu scriu nimic si in cateva sec ies, nu pot vedea camera lor, in free intra doar unul-doi si spun ca se blocheaza camera
4. am o sony dcr-hc24e ( logitecul meu e de cand lumea si nu mai are claritate de cate trante si-a luat) si as vrea sa stiu ce tv-tuner/placa de captura e compatibila, interna/externa, cabluri, eventual configuratie recomandata, cam ce mai trebuie ca sa pot lucra cu ea?
daca eu te-am bagat in ceata hai sa te si lamuresc acum...
Pe rand... TuneUp - Improve your system's performance, thoroughly clean up your hard drives, solve your PC problems with a few clicks, and customize windows to your personal requirements. All in one program, simple and intuitive - TuneUp adica te ajuta sa optimizezi Pc fara sa ai cunostinte in domeniu...
1) asa ar fi cel mai indicat
2)Da dar trebuie sa dai format, adica sa stergi TOT ce ai in Pc
3) Nu poate, sa controleze cineva..cati membri sa iti intre tie in chat etc etc...
4) citeste aici:
- http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/p ... t8189.html
- http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/c ... t8180.html
si mia sunt cateva posturi in care e vorbit pe larg..despre...Trebuie sa aloci un pic de timp Cercetari ca inf este... Eu asa am facut...
Chiar nu vreau sa spun cate zile saptamani am stat pe forum si am citit//
Despre amica ta... asta e ulciorul nu merge de multe ori la apa..si cand o sa plaga dupa banuti, asta este,,, subt nici o forma nu tii poti recupera... daca citesti pe aici vezi ca au fost destule persoane care s-au plans de Disparitia $$ de pe epass..asa ca de ce sa te doara cap-l:)
cat despre ala care a dat share la pc tau... e un prost...

hai ca nu e moarte de om sigur sigur se rezolva, oricum acel Ram e cam putin,
indicat e sa ai 2 giga, mai mult e inutil...
Succes acolo
Imagine
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

merci joe pt ajutor si spor la banuti!

asa cum ziceam si la subiectul acestui post, asta fac, citesc aici pe site! de cand m-am trezit, adica de aprox 12 ore, cu mici intreruperi, toaleta, dus, papa
am gasit lucruri f interesante, ca de ex ca si tu esti host, initial credeam altceva dar asta oricum nu are imp :)
numai ca, atunci cand nu esti foarte cunoscator in domeniu,cum e cazul meu, cu cat incerci sa aprofundezi anumite chestii, cu atat intri mai mult in ceata, parerea mea:)

1. acest tune up, doar il instalezi si atat? se ocupa singur?
2. cum e registry cleaner- e prima data cand aud de asa ceva? e usor de utilizat de un incepator?
3. daca as folosi system restore? virusi nu am, am dat search cu avg iar comp mergea inainte, cam acum 2 sapt, acum vreun an am lucrat si chat pe el, asa ca...nu stiu, dau si eu cu parerea

oricum miercuri plec si eu in vacanta, dupa aprox 5 ani:( ) si cand ma intorc sper sa mearga nu bine, dupa reinstalari si upgrade, ci foarte bine. ma asteapta un sfarsit de an coplesitor si nu am alta sursa de venit si nici un ajutor din alta parte.

apropo de ce am citit pe site, era un post undeva cu job-uri ale hostilor. eu am lucrat in mai multe locuri,chiar intr-o banca! am tot incercat sa am o viata normala pt ca chatul acesta nu nu mi se pare o solutie pe termen nelimitat dar neseriozitate, nesimtire, abuzuri am intalnit peste tot. fara pile, femeie fiind, sa arati gandesti putin si sa arati un pic mai bine decat alte creaturi neglijente si lipsite de simt estetic ... ce sa va spun-la banca mi-a placut foarte mult insa mi-au furat pe fata comisioanele! si cand aud si vad persoane care habar nu au pe ce lume sunt, in posturi "caldute", cu sustinere de rigoare desigur, nu pot decat sa ma intristez

am vrut chiar sa plec din tara dar iubesc tara asta! ea, saraca nu are nici o vina si tot sper sa ne revenim si noi oamenii, intr-o buna zi. refuz sa cred ca noi, romanii, suntem chiar cei mai rai de pe fata pamantului

imi pare rau ca suna atat de patetic dar atat de realist, trait si simtit pe propria pielicica

cu tristete si speranta,
angel
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

scurt scurt e replayul acesta ca sun in mare graba,
nu e important subiectul "joe"
2.Deci tunel up ... e simplu de utilizat..citesti ce scrie, si cu 2-3 clikuri de mouse iti aranjeaza Pc,
oricum o data pe saptamana face singur curatenie, fara sa te deranjeze,
. ma asteapta un sfarsit de an coplesitor si nu am alta sursa de venit si nici un ajutor din alta parte.
nu pot decat sa iti spun succes
Imagine
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nu ma refeream ca nu e imp "joe" ci ca nu e imp daca esti host, admin sau ai un studio. intre timp am mai citit si reiesea ca ai fi unul dintre adminii site-ului acesta asa ca , nu ma mai prununt ca sa nu mai creez confuzii.

deci, inca odata, m-am referit la faptul ca NU ESTE IMP "CE FACI" "in real" ci faptul de a fi ajutat foarte mult prin tot ce ai postat pe acest site

insist pentru ca mi-ar parea rau sa iti faci o impresie gresita, mai ales ca n-as avea motiv sa te ofensez, mai ales pe tine care incerci sa ma ajuti. ar fi culmea! :)

si by the way, merci pt lamuriri

same
xxx
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Stai linistita ca nu sa creat nici o confuzie, nimic, si nici o impresie gresita:)
Dupa cum am mentionat..acel post a fost scris in mare graba... si poate nu l-am formulat cum trebuie :) ideea era ca tu trebuie sa te axezi pe Problemele Tale, si cum sa le rezolvi:) de asta am spus ca nu e imp.. Adica celelate aspecte ar trebui trecute un pic pe plan secund...

daca e totusi sa pun in balanta cat am ajutat eu prin ce am postat Cu Cat ma ajutat forumul pe mine, Crede-ma ca nu se compara... fiecare pune cate un pic din ce stie, ce a patit si la final se formeaza un tot de cunostinte..din care fiecare extrage, cam ce are nevoie, bineinteles acest TOT se modifica cu timpul pt ca apar alte probleme,
Forumul este un mijloc excelent de informare si eu ii datorez Multe, si ca mine sunt f multe persoane,

Oricum sugestia mea este sa pui mana si sa aprofundezi... caietel notite, citesti citesti, intalnesti ceva imp notezi si tot asa... si la urma incerci sa aplici ce ai notat:) despre site-uri stil-uri, Detalii tehnice etc..etc Prietenul meu Este google.ro..cum intalnesc ceva nou etc...Dau pe google....
cum ti-am spus eu de tuneup utilities,,,dai un google sa vezi despre ce e vrb etc..etc. aici depinde de stitlul fiecaruia de a invata asimila/
un factor determinat este Ambitia..:)

Eu iti urez lecturare placuta, si ai sa vezi ca cu un pic de rabdare ai sa afli cam tot ce te intereseaza :)

Tu insa Trebuie numai sa ai grija deoarece "disperarea" poate duce la luarea unor decizii Nepotrivite,(acesta e un sfat de viata, nu are de-a face cu problemele tehnice:)

iti doresc vacanta placuta, si sa te intorci cu forte proaspete,
si fara probleme tehnice

P.s. Singurul Admin al acestui Forum este Sad^^Eyes care este o persoana Exceptioanala
Imagine
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sa revenim acum la subiect...

Asteptam sa vedem Practic ce ai facut si unde te mai impotmolesti,
si sper sa aibe a finalitate buna, adica sa poti sa te apuci de treaba cat mai curand

succes acolo
Imagine
Avatar utilizator
Nemessis
Mesaje: 35
Membru din: 04 Feb 2006, 12:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Tinand cont ca esti fata si vazand ca nu te pricepi la pc-uri foarte bine am cel mai bun sfat posibil pentru tine. Iei pc-ul in brate frumusel, te opresti la un magazin ce asigura service la calculatoare, rogi frumos pe cineva sa iti instaleze xp-ul pe el, scoti din buzunar 30 lei, ii dai omului pentru ca te-a ajutat si ai rezolvat problemele.

Daca astepti sa primesti sfaturi online o sa pierzi bani si probabil vei busi mai rau calculatorul incercand sa aplici in mod eronat tot ce auzi.

30 ron nu inseamna o avere si nu e nimeni obligat sa-ti asigure suportul tehnic daca nu lucrezi intr-un studio. De aceea in studio procentul tau este mai mic iar de acasa mai mare, pentru ca intr-un studio beneficiezi si de suport tehnic, net mai bun, lumini mai bune, plus alte facilitati in functie de fiecare studio in parte. Doamne fereste sa ceara toate femeile care lucreaza de acasa ajutor in orice problema tehnica aparuta ce necesita mai mult de 3 clickuri pentru rezolvare. Nu e misoginism e adevarul gol golut.

Si da, acea notificare "genuine" iti ingreuneaza sistemul in mod vizibil si se conecteaza foarte des la serverele Microsoft ceea ce iti mananca banda de net si ceva memorie ram. Totul se rezolva cu 30 fucking RON's.
Romanian Security Team
--> http://rstcenter.com <--
Avatar utilizator
pleasurecum
User Junior
User Junior
Mesaje: 54
Membru din: 24 Aug 2008, 22:24
Localitate: bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pot sa te ajut dar sunt multe variabile de calculat .
In legatura cu calculatorul tau pot sa vin sa vad despre ce este vb .
este foarte greu de spus pe nevazute .
25 usd/60 min este tariful de service de la firma noastra eav.ro
Problema ta se rezolva in 45 min maxim am mai avut fete care fac video-chat si unele care ne chiama sa le facem update de camere sau soft si suntem seriosi .
Puls o sa primesti un DVD cu sistem facut special pt calculatorul tau .
Cu toate drivele si setarile necesare pentru calculatorul tau la un pret redus cu 50% optional.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”