Configuratie BUNA de videochat pt. 2008 ?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Avatar utilizator
pleasurecum
User Junior
User Junior
Mesaje: 54
Membru din: 24 Aug 2008, 22:24
Localitate: bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Legat de camera ta ,este sa zicem ok o camera de clasa medie .
Daca vrei mai mult trebuie in primul rand o camera mai buna si o lumina corecta .



Imagine

camere bune sunt destule modele dar mai ai nevoie si de un cablu special care elimina chestile astea de tvtuner care de obicei sunt forte proaste si cam tote merg pe cpu Conexant sau Philips nu sa mai inventat mai nimic de atunci .

cam asa arata Imagine

Mai exacte curand am sa postez doua configurati cap coada de la internet la becuri .

Nu stiu cum fac de ma apuca scrisul cand dorm pe mine ....
bafta .
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
pleasurecum
User Junior
User Junior
Mesaje: 54
Membru din: 24 Aug 2008, 22:24
Localitate: bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ai doua variante de camere web bune QuickCam® Pro 9000 varianta de 99$ si ceva mai bun este QuickCam® Orbit AF cam 129 $ [eu o recomand pe asta ] sunt Logitech ,dar ai grija sa scrie exact tot pe cutie cum am scris eu aici ,daca gasesti pe cutie scris doar Logitech QuickCam® Pro si fara 9000 nu este buna .


Logitech QuickCam® Pro 9000 mai multe detalii aici
http://www.logitech.com/index.cfm/webca ... 6&cl=us,en

Imagine


Logitech QuickCam® Orbit AF mai multe aici:
http://www.logitech.com/index.cfm/webca ... 0&cl=us,en
Imagine
pinky
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2008, 10:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

multumesc pt raspunsuri,am cautat si eu pe net si ma orientasem spre logitech pro 9000 despre care spuneati mai devreme. Deocamdata nu-mi permit sa dau 10 mil pe o cam. :D mai tarziu o voi schimba normal :P
ContSters2
Veteran
Veteran
Mesaje: 556
Membru din: 03 Dec 2005, 05:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nicky scrie:multumesc pentru raspunsuri...
alte detalii tehnice,inclusiv nume de placi video,sunet si altle mi-ar fi extrem de folositoare!
xox

Orienteaza te spre intel la componente.In USA sunt sigura ca o sa gasesti,la noi este o sg firma in Buc care vinde componente Intel .Calc meu a costat 22 milioane si -mi tine 35 de ses pe ifriends ( daca as deschide atatea ),cc,imlive si inca 2 siteuri :D.
Avatar utilizator
Nicky
Veteran
Veteran
Mesaje: 605
Membru din: 24 Aug 2005, 16:18
Localitate: USA
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

multumesc pentru raspunsuri. ideea era ca trebuie sa cumpar de aici .. din Romania....
Bafta!
xox
pinky
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2008, 10:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ms din nou pt raspunsuri, ma referean la softul site-ului...am vazut o gramada de discutii despre noul soft in lj....vechiul soft e mai bun....s.a.m.d
deci...mi-l va da cei de la lj sau in caut eu pe google?? sunt softuri diferite in functie de site?? si mai am o intrebare..off topic...sunt la faza in care trebuie sa completez actele si sa le scanez..pe lj...ce tr sa scriu la mailing street adres??
Avatar utilizator
Nicky
Veteran
Veteran
Mesaje: 605
Membru din: 24 Aug 2005, 16:18
Localitate: USA
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mailing- se refera la adresa ta reala, de domiciliu, cu strada, bloc, apt,etc etc.
e-mailing - se refera la adresa virtuala( un fel de domiciliu pe internet lol)
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

joesancez scrie:

Cod: Selectaţi tot

Mutat de moderator, postul apartine lui ExtremeStudio
rebecca as putea sa te contrazic putin , lucrez cu AdultWork si NeedLive plus alte situri simultan , pe un dual core la 2,6 si pot sa zic k procesorul e undeva la 45-50 % si nicodata nu am avut probleme de imagine , avusem ceva probleme cu versiunile anterioare de JustCamIt , dar cu versiune 0.80.0 merge f bine ..

Bafta tuturor la $
salut!eu chair azi am luat noul soft de la ei justcamit1.0.0 dar imi merge oribil:((am facut teste si pe jasmin si pe net dar uploadul e super bun undeva la 1gb dar la ei pe soft e undeva la 200kbps si la jasmin e undeva la 1500 kbps!!as vrea sa pun vechiul soft de 0.80.020 dar nu il mai am si nu il mai gasesc nicaieri!!ma poate ajuta cine va cu softul!!joe mia fi de mare ajutor!!imi poti da un mail cu kittul la "Modificat de Admin"sau poate pe mess!!sau daca poate sa fie de la altceva sunt deschis la opinii!! va multumesc mult
kidrock
Mesaje: 15
Membru din: 25 Ian 2008, 11:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

te rog frumos pleasurecum spune-mi si mie cum se numeste cablul acela special si de unde poate fi cumparat. am o camera sony dcr hc47e noua dar are o problema: partea cu mufele ( docking station )se ataseaza jos si acopera sistemul pentru trepied. pe camera exista doar mufa pentru priza si o mufa pentru i.link, la care se pune un cablu care are in cealalta parte trei rca-uri pentru a fi pusa la tv sau video. imi trebuie un sfat cum sa o pun pe trepied sa pot face stream ( fara trepied pot face stream prin cablu usb ). ce este mai avantajos? se cumpar cablul special sau sa cumpar o placa de captura in care sa intre cele trei mufe rca?
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nicky, tu ce webcam folosesti? Asta daca nu vrei sa pastrezi secret, evident..
Eu m-am saturat de bataile de cap pe care le ai cand folosesti o camera video si vreau sa imi iau un web bun. Claritate si lumini vii.

Mult noroc!
xyzstudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 108
Membru din: 30 Apr 2007, 03:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ce configuratie recomandati pt 2 lj, 1adultwork, 1cc, imlive,1xlove, un splitcam(sau ce soft consuma mai putin?) plus ce se mai deschide..youtube etc.
care mai sunt elementele care conteaza, pe langa procesor, si ceva recomandari daca se poate..de ex, i.e/mozilla, xp prof/sp2,3..15.. :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”