Configuratie BUNA de videochat pt. 2008 ?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Avatar utilizator
Nicky
Veteran
Veteran
Mesaje: 605
Membru din: 24 Aug 2005, 16:18
Localitate: USA
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna.
Doresc sa aflu detalli despre o configuratie buna pentru videochat, care a se preteze 2-3 sesiuni simultane... Am un PC vechi din 2003, si vreau sa cumpar unul nou, complet, de la A la Z. Ceva pretabil cerintelor actuale ale siteurilor( gen LJ)...
De asemeni, cum e mai rapid- avantajos - sigur- de cumparat... online? la magazin?
Multumesc mult anticipat si bafla la lucru!
SoulCams Models Studios wanted
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cerintele actuale ale unor situri tind catre procesoare quad-core,datorita noilor softuri performante,care pot asigura o calitate superioara a imaginii,frame-uri pe secunda etc.
Mai avantajos,rapid de cumparat este online,insa nu si la fel de sigur.Adica,dupa ce ti-ai primit calculatorul acasa,te poti trezi ca in loc de un procesor quad-core ai unul dual core in calc.Sau o alta placa video in loc de cea vizata.Dar trebuie sa fii ghinionist sa patesti asa ceva:))).
Eu mi-am cumparat calculatorul online si totul a fost ok.
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Stiind ca $$ nu sunt o problema pt tine Te sfatuiesc sa optezi catre un Brand
Gen: Dell, Hp, Ibm, (si care o mai fii) sunt mult mai rezistente si merg ma bine, unul de generatie noua e suficient, si cred ca procesor core 2 duo, e mai mult decat suficient.... ram cam 2 giga... si daca e Brand vine el bine configurat

succes acolo
P.S Rebeca procesor quad-core cred ca e un pic cam mult, merge bine bine si pe core 2 duo
Imagine
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

joesancez scrie:Stiind ca $$ nu sunt o problema pt tine Te sfatuiesc sa optezi catre un Brand
Gen: Dell, Hp, Ibm, (si care o mai fii) sunt mult mai rezistente si merg ma bine, unul de generatie noua e suficient, si cred ca procesor core 2 duo, e mai mult decat suficient.... ram cam 2 giga... si daca e Brand vine el bine configurat

succes acolo
P.S Rebeca procesor quad-core cred ca e un pic cam mult, merge bine bine si pe core 2 duo
Joe,ai dreptate,insa depinde de site.De exemplu,softul de la adultwork cere quad-core,softul de la needlive la fel.Cred ca nu va mai dura mult pana cand si jasminul va cere acelasi lucru.Eu am dual core si daca depaseste cpu 70% deja e depasit,nu mai face fata.Numai cu jasmin si camcontacts deschis este ok.Insa nicky intreba de o configuratie pe care sa fie deschise 2-3 sesiuni.Acum depinde de site-uri si ce schimbari vor mai face acestea in viitor.
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

rebecca scrie:Joe,ai dreptate,insa depinde de site.De exemplu,softul de la adultwork cere quad-core,softul de la needlive la fel.Cred ca nu va mai dura mult pana cand si jasminul va cere acelasi lucru.Eu am dual core si daca depaseste cpu 70% deja e depasit,nu mai face fata..
Nu am stiut aceste detalii despre adultwork, si nedlive, acum ce sa spun eu am un dual 2 core, care este peste dual core, si cu jasmin-ul deschis(optimum) in free cu peste 100 membri in room + cc (iSenseElite) procesorul este undeva la 25% sau asa ceva, :) depinde si cum e configurat Pc-ul :P si ce alte prostii consuma din resurse :) eu am un windowsXP modificat pt Performance :) din care au fost scoase toate inutilitatile:)

Deci cred ca ar mai intra si un adultwork pe acolo :) Teoretic
Practic nu stiu,
Imagine
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

joesancez scrie: Nu am stiut aceste detalii despre adultwork, si nedlive, acum ce sa spun eu am un dual 2 core, care este peste dual core, si cu jasmin-ul deschis(optimum) in free cu peste 100 membri in room + cc (iSenseElite) procesorul este undeva la 25% sau asa ceva, :) depinde si cum e configurat Pc-ul :P si ce alte prostii consuma din resurse :) eu am un windowsXP modificat pt Performance :) din care au fost scoase toate inutilitatile:)

Deci cred ca ar mai intra si un adultwork pe acolo :) Teoretic
Practic nu stiu,
Sotul meu are tot dual core,windows xp sp3,sta pe jasmin,cc,adult work si cpu e undeva pe la 60%,variind pana la 75%,in functie de chat mode.In pvt pe adultwork atinge 90% daca nu inchide celelalte sesiuni.
Needlive il deschide cand nu sta pe adultwork si jasmin pt ca ii rupe calc in doua,plus ca noul soft de la needlive cere f mult si pe upload,in jur de 700kb/s.
Si vreau sa-ti spun Joe,ca softul de la needlive da clasa la calitatea imaginii lui performer optimum!
Si la mine,cu jasmin si cc deschis cpu e cam 20%.
Pt procesor quad core ideea era ca site-urile mai devreme sau mai tarziu vor cere si aceasta performanta de la calc. noastre.
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cod: Selectaţi tot

Mutat de moderator, postul apartine lui ExtremeStudio
rebecca as putea sa te contrazic putin , lucrez cu AdultWork si NeedLive plus alte situri simultan , pe un dual core la 2,6 si pot sa zic k procesorul e undeva la 45-50 % si nicodata nu am avut probleme de imagine , avusem ceva probleme cu versiunile anterioare de JustCamIt , dar cu versiune 0.80.0 merge f bine ..

Bafta tuturor la $
Imagine
Avatar utilizator
adina29
User Activ
User Activ
Mesaje: 317
Membru din: 15 Aug 2007, 16:58
Localitate: braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna.

Eu am un Pentium 4 in 3.4 Ghz ( care nu e dual core ! ), placa video de 512 MB si 1Gb de RAM, conexiune la net de 10 MB si tin pe el urmatoarele sesiuni deschise : Imlive, CC, 2 sesiuni in free pe AdultWork (justcamit), webcams si xlovecam. Procesorul nu depaseste nici chiar in sesiune privata 16-20%.
Eu iti recomand sa iti iei Pentium si nu AMD, mi se par mai fiabile. Eu am si un AMD dual core in 3.0 Ghz cu care am avut numai probleme de jumatate de an de cand il am :cry:
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

joesancez scrie:

Cod: Selectaţi tot

Mutat de moderator, postul apartine lui ExtremeStudio
rebecca as putea sa te contrazic putin , lucrez cu AdultWork si NeedLive plus alte situri simultan , pe un dual core la 2,6 si pot sa zic k procesorul e undeva la 45-50 % si nicodata nu am avut probleme de imagine , avusem ceva probleme cu versiunile anterioare de JustCamIt , dar cu versiune 0.80.0 merge f bine ..

Bafta tuturor la $
Well,yeah,totusi daca vrei sa ai 30 frame pe sec la rezolutia de 640x480...
Vezi ca e valabila o noua versiune de justcamit, extreme(0.80.2).Si merge mult mai bine,e mai stabila.Sotul meu nu are o configuratie super,am testat justcamit pe calc meu si intr-adevar diferenta exista,procesorul meu e undeva pe la 50%,dar nu la frame si rezolutia amintita mai sus,ci cu 15 frame pe sec...or 15 frame/s e cam putin.
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Sezonul primavara-vara 2008 se remarca prin simplitate si eleganta,pastrandu-se liniile clasice combinate totodata cu o usoara nuanta de modernism
De exemplu,softul de la adultwork cere quad-core
Tendintele toamna-iarna 2009,propuse de marii creatori internationali gen Dell, Hp, Ibm converg catre un avangardism accentuat si logic datorita progreselor tehnologiei.
In consecinta pt aceeasi munca aceleasi situri,aceeasi bani va fi nevoie de un duo-quad-core quatro cu airbag si sisteme inteligente de siguranta,in caz de ejaculare precoce sau squirt necontrolat.
Reclama e reclama...practica o cam contrazice deseori.Eu spun ca un p3 asigura 2 pvt simultane,in conditii hai sa le spun "bune" si 1 pvt in conditii excelente indiferent de site.Argumente?Banii care se fac,inclusiv la ora asta :)
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Mai sus am vb de un caz extrem...si real.Respectiva nu a vrut cu nici un chip sa-si schimbe calc...de frica sa nu piarda tot ce avea in el :D Cum munca de convingere,scurta de altfel a fost un esec total....a venit muntele la Mahomed,vorba povestii-ocazie cu care am descoperit cat de mult se poate scoate dintr-un calc slab.Metoda aplicata si la celelalte apoi.
Ontopic,un p4 peste 2,4 giga,512 ram(fizic) configurat corect si folosit exclusiv pt vidchat e arhisuficient pt un numar bunicel de situri.Peste 5 mi se pare oricum aberant in cazul in care chiar vrei sa faci vidchat.
2-3 nude si 1 free pe situri bune,luate in serios aduc bani frumosi pt doar cateva ore de stat online...
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Avatar utilizator
Nicky
Veteran
Veteran
Mesaje: 605
Membru din: 24 Aug 2005, 16:18
Localitate: USA
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

multumesc pentru raspunsuri...
alte detalii tehnice,inclusiv nume de placi video,sunet si altle mi-ar fi extrem de folositoare!
xox
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Nicky scrie:multumesc pentru raspunsuri...
alte detalii tehnice,inclusiv nume de placi video,sunet si altle mi-ar fi extrem de folositoare!
xox
Daca iti iei Brand nu ai nevoie de alte detalli ca ei configureaza bine un Calculator, si pun cea mai potrivita placa video in acel Calculator,

Scuzati limbajul netehnic
Imagine
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Nicky, daca tot e 2008 :) un laptop fetita si vei beneficia de toate avantajele posibile, inclusiv pret si scapi de multa bataie de cap inutila.
Si tu fiind in state cumpara online, preturile la tine sunt cele mai mici dupa Jap.

Bafta!
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

joesancez scrie:[ jasmin-ul deschis(optimum) in free cu peste 100 membri in room
W O W ! 100 membri in room?! eu am mereu o medie de 2 , 3 membri...6, 7. WOW. Toti banii ii fac cu un pumn de membri care ma tin cu orele in private. atata tot. De unde aveti oameni buni traficul asta?! Nu imi vine sa cred. Jasmin?? Daca spui Camcontacts, da, acolo am avut si eu si cateva sute,. dar Jasmin??
E adevarat ca nu folosesc nici BetaPro nici PerformerOptimum , insa cand am folosit, tot nu am avut traficul asta..

Ahh!! Scuze de offtopic. Nu m-am pututu abtine..

deprimant..
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

FeuiLiquide scrie:
W O W ! 100 membri in room?! ..
Scuze Greseala mea:) peste 100 de persoane(maxim am avut 189), in dar in medie cand dau member Area raman 10-15 membri sigur sigur ..asta dupa 3-4 minte de free,
nu e vrb de soft aici Feui ci de multe alte chestii,

Scuze Niky Pt offtopic, DAr trebuia sa lamuresc Fata:)
Oricum in concluzie trebuie sa iti iei laptop cum zice si XpFather, Dell, hp, ibm, etc etc Brand sa fie
Imagine
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mtumesc Joe, scuze Nicky si restului pentru offtopic
Avatar utilizator
pleasurecum
User Junior
User Junior
Mesaje: 54
Membru din: 24 Aug 2008, 22:24
Localitate: bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nu Procesorul este tot la un calculator are mult mai mult decat proc si sunt multe etape de gandit am trimis un PM Nicky si discutam dupa .
Iar legat de :
;;;;Tendintele toamna-iarna 2009,propuse de marii creatori internationali gen Dell, Hp, Ibm converg catre un avangardism accentuat si logic datorita progreselor tehnologiei.;;;;; GRESIT TOTAL SUNT PREa OBOSIT SA EXPLIC UN CALCULATOR BUN DE FIRMA NU AJUNGE IN ROMANIA 1 SINGUR CALCULATOR A ajuns la noi si costa CEVA LA GENUL DE 11.000 EURO

;;;;;Sotul meu are tot dual core,windows xp sp3,sta pe jasmin,cc,adult work si cpu e undeva pe la 60%,variind pana la 75%,in functie de chat mode.In pvt pe adultwork atinge 90% daca nu inchide celelalte sesiuni.
Needlive il deschide cand nu sta pe adultwork si jasmin pt ca ii rupe calc in doua,plus ca noul soft de la needlive cere f mult si pe upload,in jur de 700kb/s. ;;;;;; NU CONTEAZA NUMAI INIMA DACA ARE O INIMA MARE IN CORP MIC E [-]LA GENERAL [INIMA= PROCESOR]

bafta la toti ca adorm pe mine si maine ma scol devreme adica azi
si aviz expertilor
it not enoug to us it to become a expert .
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

GRESIT TOTAL SUNT PREa OBOSIT SA EXPLIC UN CALCULATOR BUN DE FIRMA NU AJUNGE IN ROMANIA 1 SINGUR CALCULATOR A ajuns la noi si costa CEVA LA GENUL DE 11.000 EURO
Odihneste-te acum ,starea de oboseala creeaza uneori confuzii...Nu ajunge in Romania pe rotile lui,avem oameni priceputi la vama care nu-l lasa sa treaca oricum :) Era totusi vorba de calculatoare,pt bmw-uri exista situri specializate.
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gogu4u scrie:Era totusi vorba de calculatoare,pt bmw-uri exista situri specializate.
=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Nicky, noteaza acolo, in capul listei, la noi tendinte:videochat de pe BMW
pinky
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2008, 10:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sper sa ma puteti ajuta, o camera web pana intr-un milion-2 sa fie bunicica stie cineva?? si...in afara de cam web, calculator si internet imi mai trebuie ceva..am vazut ca vb despre tv tuner..imi tr si tv tuner?? si daca da, de care imi trebuie..si softul...din cate am citit pe aici imi tr si asa ceva...de unde il iau si de care?/ sau mi-l da firma resp.
stiu ca sunt multe intrebari...dar sper sa ma puteti ajuta k sa pot ajunge si eu peste cativa ani sa dau sfaturi la alti nestiutori ca mine :D
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Camera web pana intr-un mil,doua sa fie si buna...ai auzit de ieftin si bun?
Ia-ti o camera web la vreo 300 ron,daca atat iti permiti.Logitech sau Philips.La camera web nu ai nevoie de tv tuner.Softul (cred ca te referi la softul camerei) ti-l da odata cu camera cand o cumperi.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”