Problema cu placa video onboard!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mustaciosul
Mesaje: 49
Membru din: 01 Dec 2007, 22:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Am un sistem AMD Athlon X64/2 in 3.00 Ghz cu placa video onbord.
Problema mea este ca din cand in cand, aparent fara nici un motiv, imi apare ecranul albastru cu o eroare referitoare la Nvidia driver (nv4_dl ?). Am facut toate update-rile de pe pagina producatorului si totusi nu s-a rezolvat problema. Precizez ca am 2 Gb de RAM si o conexiune net de 10 MB.
Credeti ca este nevoie de o placa video dedicata si daca da de cati MB ?

Va multumesc
I'm only wearing black until they make something darker ...
SoulCams Models Studios wanted
adid22
User Activ
User Activ
Mesaje: 259
Membru din: 08 Aug 2005, 10:55
Localitate: Prague,CZ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mai exact fisierul nv4-displ. update-ul de soft de la nvidia nu functioneaza.in cazul meu problema se pare ca era de la placa de baza,aveam cativa condensatori prajiti.
Avatar utilizator
mustaciosul
Mesaje: 49
Membru din: 01 Dec 2007, 22:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Nu stiu ce sa mai cred. Placa de baza pare intacta, m-am uitat la ea. Azi de dimineata la 10 min dupa ce am deschis calculatorul mi-a dat ecranul albastru si urmatorul mesaj

STOP c000021a{fatal system error}
The Windows logon process system process terminated unexpectedly with a status of 0xc0000139(0x00000000 0x00000000)
The system has been shut down.

Ce ar trebui sa fac, ai vreo idee?
Multumesc
I'm only wearing black until they make something darker ...
adid22
User Activ
User Activ
Mesaje: 259
Membru din: 08 Aug 2005, 10:55
Localitate: Prague,CZ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

incearca un system restore la o data cand lucrurile mergeau ok.daca tot nu merge,reinstalare de sistem?..poate isi arunca ochii pe aici xpfather si propune vreo solutie,se pricepe mai bine.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”