Vreau sa cumpar o camera si nu ma pricep!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
catalina
Mesaje: 27
Membru din: 21 Mar 2008, 01:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna . am si eu o intrebare ? as vrea sa imi cumpar o camera si nu prea ma pricep. La ce caracteristici trebuie sa ma uit pt o imagine f clara,pt lumina buna? sincer nu stiu sa ma uit decat daca are pixeli multi sau nu . presupun ca si asta conteaza. sunt varza recunosc :D. vreau sa o conectez prin usb , nu as vrea sa ma complic cu tv-tunnere si altele de care am mai auzit pe aici. daca sunteti draguti sa imi dati niste sfaturi sau niste linkuri pe care as putea sa le consult? merci
SoulCams Models Studios wanted
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sincer iti spun ca prin USB o sa se vada mai prost ca un webcam, iar un tv tunner, de ex unul extern, nu necesita decat sa fie infipt in USB , bagat CD in comp si instalat, bagat in priza apoi camera intra printr-un cablu in tunner. Asta e tot. Nu e nimic complicat.
Avatar utilizator
catalina
Mesaje: 27
Membru din: 21 Mar 2008, 01:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

adina1 scrie:sincer iti spun ca prin USB o sa se vada mai prost ca un webcam, iar un tv tunner, de ex unul extern, nu necesita decat sa fie infipt in USB , bagat CD in comp si instalat, bagat in priza apoi camera intra printr-un cablu in tunner. Asta e tot. Nu e nimic complicat.
deci momentan am un sony dcr hc20e care este conectat direct prin usb la laptop si se vede bine. dar pot spune ca sunt putin mai pretentioasa si vreau sa se vada si mai bine . merci pentru sfat oricum :)

camera mea are 800 000 pixeli. nu ma pricep. mi s-a spus la un magazin ca 800 000 pixeli inseamna mai mult decat 1.07 MPixeli. este adevarat ? ca mie personal mi s-a parut ca tipul care mi-a dat informatia era mai varza ca mine.
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sony 20e ar trebui sa iti fie suficient. asigura-i lumina mai multa si baga-l pe tv tunner.
daca vrei sa dai bani aiurea, treaba ta :shock:
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cod: Selectaţi tot

Mutat de moderator, postul apartine lui ExtremeStudio
Eu folosesc Sony evi D30 si D100 , cu WinFast PVR , sau PVR2 foarte simplu de instalat , 2 click`uri
Imagine
Avatar utilizator
pleasurecum
User Junior
User Junior
Mesaje: 54
Membru din: 24 Aug 2008, 22:24
Localitate: bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:o O camera buna :
1.Zoom optic minim 5-10x {zoom digital este varza}
2. Pixeli cat mai multi de fapt Mpixeli cum mai fac uni are : 300 000 Pixeli sunt de fapt 3Mpixeli cam la fel cat are un tel mobil mai rasarit .
3.Renunta la porcariile astea de tunere daca nu gasesti cablul asta USB 2800 Encoding ,atunci alege un tuner,nu este scump cam 44$
4.Vrei sa aiba si telecomanda cu zoom in/out pe telecomanda
__________________________________________________________
Varianta pe care o are Mister joesancez este cam scumpa. si cam old dar buna .

Vrianta tvtuner explicatie rata de transfer de date din tvt in PB e cam la fel cu USB restul de diferenta vine din Sursa PC din acest motiv unele tvtunere externe fara alimentare merg prost greu se blocheaza etc......cele cu alimentare sunt ok dar per general o sa cam ai destule pe cap asa ca ia un cablu din asta daca gasesti sa intreba la magazin asa [vreau si eu un cablu sa inregistrez niste caste de video in pc AUDIO VIDEO IN USB] uitate bine ce cumperi .
Sau mai asteapta putin ca am sa postez 2 config de pc una FFFFF BUNA si una Medie de la internet la Calculator la camera la bec si tot ce tine .

Bafta .

Ps .Ma enerveaza ca tot ce scriu trebuie sa fi aprobat "'''This post will be moderated upon posting and unviewable until approved:"""
Voi toti care scrieti trebuie sa treceti prin treaba asta sau este o perioda de proba .

tks. :evil:
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

pleasurecum scrie: Ps .Ma enerveaza ca tot ce scriu trebuie sa fi aprobat "'''This post will be moderated upon posting and unviewable until approved:"""
Voi toti care scrieti trebuie sa treceti prin treaba asta sau este o perioda de proba .

tks. :evil:
Oh! Din pacate da, ca ne e frica de fenomenul fakeshowxstream.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Alinna
Mesaje: 1
Membru din: 16 Dec 2008, 13:47
Localitate: USA
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna la toata lumea! In primul rand vreau sa va felicit cu acest forum .foarte ajutator!! Ma numesc Alina si locuiesc in USA.
Am si eu o mica dilema, am un camcorder Panasonic pv-gs320,3CCD care are obtiune pentru webcam si firewire. Lucrez de pe un laptop Dell care tocmai lam cumparat , problema este urmoatoarea: In momentul cand conectez camera prin usb sau firewire isi pierde din culori. Am citit aici pe forum ca majoritatea recomanda tv tunner. Ce fel de tv tunner mi-ar trebui? Va multumesc anticipat.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”