Sony DCR HC62- lunguiata

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut , tocmai am achizitionat o camera Sony DCR HC62 si sunt tare dezamagita pt ca ma vad lunguiata.In camera ma vad normal, dar in pc imaginea se vede alungita.
Am incercat camera pe 2 pc-uri, pe soft de la Sony DCR HC62 si de la Sony DCR HC24, pe ambele se vede alungit.
Sony HC24 se vede normal, in ambele pc-uri, numai hc62 se vede like hell.
Am incercat sa setez din camera,avea optiune pt imagine 16:9 si 4:3 , am setat pe 16:9 si tot la fel se vede.
Am incercat sa filmez ceva, aceeasi chestie, pe camera se vede normal iar cand capturez imaginea in pc (cu usb +windows movie maker) tot lunguiata se vede.
Ambele camere sunt conectate la pc cu splitcam si usb, iar cu sony HC24 nu am nici o problema.De ce cealalta lungeste imaginea?
Va rog daca puteti sa veniti cu niste solutii ar fi extraordinar,nu stiu ce sa ii mai fac si imi pare tare rau ca am dat foarte multi bani pe camera respectiva.
Multumesc.
SoulCams Models Studios wanted
adid22
User Activ
User Activ
Mesaje: 259
Membru din: 08 Aug 2005, 10:55
Localitate: Prague,CZ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pentru inceput renunta la captura pe usb.pune un tv tuner,conecteaza camera pe s-video sau ce iesire are camera respectiva.dupa aceea,cauta aici pe forum solutiile posibile,s-a discutat problema.Daca incerci toate variantele prezentate pe aici si nu merge,anunta si se va gasi o rezolvare.
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

cum a spus si Adidd, Trebuie sa achizitionezi un Tv-tuner,
Extern de preferat ca sa nu trebuiasca sa-l montezi ( se conecteaza la Pc prin usb) apoi conectezi camera video la Tv tuner prin RCA Sau S-video, si voila...

despre acest subiect sa ff discutat...pune mana si fa un pic de cautare pe Forum,,,
Parca acum 3-4 saptamani au fost 2 persoane care au deschis discutii asemanatoare si acolo e deschis ce Tv-tunere sunt indicate etc
Iti sugerez sa citesti ultimele 2 posturi inainte de al tau din sectiunea de discutii tehnice, http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/d ... -vf29.html

succes acolo
Imagine
mary25
Mesaje: 38
Membru din: 30 Apr 2007, 17:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ai incercat sa o conectezi la un TV?Cum se vede?Ai mare grija sa fie setata la 4:3.Daca pe Tv se vede normal atunci trebuie sa iti faci rost de un TV-tunner pentru calculator...Aici ai mai multe optiuni,trebuie doar sa cauti pe forum...



Multa bafta!
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc tuturor pt raspunsuri, o sa incerc cu tv tuner.
Si totusi nu inteleg de ce HC24 se vede ok prin usb , iar aceasta nu :(
Va tin la curent cu evolutia problemei,Spor la bani.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”