Tocana de probleme tehnice

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am o problema. Recent folosesc PerformerPro 1.1 (doar cu asta functioneaza), am o camera video Sony DCR-HC45E , Tvtuner Pinnacle55e, internet de 8mega, procesor Pentium(R) Dual CPU 2.00Ghz, ! GB Ram si nu tin decat Jasminul si splitcam-ul deschis atunci cand lucrez. Cei de la Tech au spus ca PerformerPro nu merge cu Splitul, insa la mine merge, adica..am imagine, insa ingheata dupa cateva minute.. Membrii imi spun dupa cateva minute ca am camera inghetata, desi eu ma vad ok . Iar daca in momentul in care ma loghez Cu PerformerPro, setez la "camera" tunerul,si nu Splitcam-ul nu am imagine .Insa la Splitcam, la video file e setat tunerul...
Cei de la site spun ori ca ar trebui sa mai adaug niste memorie ori ca e internetul. Insa am sunat providerul meu , mi-a facut teste si ping si a zis ca am o conexiune buna si stabila...

Ma lupt cu probleme tehnice de luni de zile. Am prieteni programatori samd dar nici unul nu are experiente legate de probleme tehnice video chat..As vrea sa gasesc pe cineva sa imi regleze toate deficientele astea la care nu ma priocep.Am obosit sa ma lupt cu ele.. Cunoasteti pe cineva?

Multumesc enorm
SoulCams Models Studios wanted
Ygor
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2006, 01:37
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

te ajut eu...
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Problema destul de bizara dupa simptomele pe care le spui.Indicatiile urmatoare nu cred ca vor rezolva problema,doar se va restrange cercul "suspectilor".
Configuratia hardware e super ok,mult peste cerintele minime deci se exclude.
Atunci cand camera ingheata dupa ceva timp principalu' suspect e netul,upload mai exact.8 mega e o chestie tare relativa,in primul rand se refera la download si second aia e viteza MAXIMA oferita de ala care da net.Viteza MINIMA pt perioade scurte poate fi si 0,caz intalnit de multe ori.Concluzia la prima vedere ar fi ca inghetatul imaginii provine tocmai de la "golurile" astea cand pe scurte perioade netu e mort.Exista un leac pt asta,un mic freeware stayalive se numeste,care inlocuieste cu mai mult succes clasicul ping xxxx -t de la microsoft.Anyway metoda da rezultate.
Celalat aspect,ca nu ai imagine atunci cand selectezi tvtuner nu are legatura cu cele de mai sus.Driverele sau videocodecurile nu sunt instalate cum trebuie.Solutia ar fi sa pui un registry cleaner(regvac si/sau recure) apoi reinstalate driverele si codecurile.Pt videovcodec recomand k-lite
Cam astea ar fi directiile care trebuiesc urmate.Daca nici asa nu se rezolva tre interventie la fata locului...dureaza max 30 min si totu e ok :wink:
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pai asta si spuneam, am mai multe probleme tehnice in care ma incalcesc si pe care nu reusesc sa le descurc pana la capat pe niciuna.
Spuneam ca nu imi ia imaginea daca selectez direct tunerul. Poate fi o alta problema, asa cum ai spus, sau ba. Cei de la Tech mi-au zis ca softul nu suporta split-ul si ca, recomandabil, ar fi sa selectez direct camera (respectiv tunerul). Poate de aia imi ingheata, nu stiu..ma gandesc.
Iar tunerul nu imi ia imaginea mai mult ca sigur din urmatorul motiv: daca deschid softul Pinnacle, eu nu am imagine acolo, nu imi pot seta nimic:luminozitate culoare, etc. Acolo trebuie sa fie iar o problema. Cum sa nu ma vad in softul tunerului?!
Mai am probleme si cu audio..cand e in cand e on..nu stiu ce microfon ar fi mai bun sa imi iau..ca am incercat cateva deja. A fost ok atata timp cat am folosit camera (video) pe USB iar microfonul incorporat merge doar cand e pe USB, dupa cum deja stiti cred..
Cat despre internet..am vorbit zilele trecute sa imi creasca viteza. De la 8 mega la 20 mega download , la care upload-ul e undeva pe la 1000. Insa deocamdata linia mea suporta 17 mega, nu 20, ceea ce inseamna ca upload-ul este mai scazut.

Insa o sa se faca modificarile de rigoare daca linia nu suporta. Va mai dura cateva zile. Daca observ ca netul a fost problema,FINE! Daca nu, o sa apelez la ajutorul tau, la fata locului.Contra cost, absolut.Si..bineinteles, daca ai timp si doresti sa ma ajuti:)

Multumesc foarte mult.Mult noroc
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gogu4u scrie:Problema destul de bizara dupa simptomele pe care le spui.Indicatiile urmatoare nu cred ca vor rezolva problema,doar se va restrange cercul "suspectilor".
Configuratia hardware e super ok,mult peste cerintele minime deci se exclude.
Atunci cand camera ingheata dupa ceva timp principalu' suspect e netul,upload mai exact.8 mega e o chestie tare relativa,in primul rand se refera la download si second aia e viteza MAXIMA oferita de ala care da net.Viteza MINIMA pt perioade scurte poate fi si 0,caz intalnit de multe ori.Concluzia la prima vedere ar fi ca inghetatul imaginii provine tocmai de la "golurile" astea cand pe scurte perioade netu e mort.Exista un leac pt asta,un mic freeware stayalive se numeste,care inlocuieste cu mai mult succes clasicul ping xxxx -t de la microsoft.Anyway metoda da rezultate.
Celalat aspect,ca nu ai imagine atunci cand selectezi tvtuner nu are legatura cu cele de mai sus.Driverele sau videocodecurile nu sunt instalate cum trebuie.Solutia ar fi sa pui un registry cleaner(regvac si/sau recure) apoi reinstalate driverele si codecurile.Pt videovcodec recomand k-lite
Cam astea ar fi directiile care trebuiesc urmate.Daca nici asa nu se rezolva tre interventie la fata locului...dureaza max 30 min si totu e ok :wink:

Multumesc frumos pentru sugestii, Gogu. Intre timp, pana observ rezultatele de la schimbarea de viteza internet, o sa fac ce m-ai sfatuit .
Mersi inca o data pentru timpul pe care ti l-ai luat sa imi explici:)
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ygor scrie:te ajut eu...
Mersi frumos Ygor. O sa incerc zilele astea ce mi-a spus Gogu, sa vedem poate rezolv.
Multumesc pentru intentia ta.
Numai bine
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ai rezolvat ceva?
Oricum problema nr 2 nu are legatura cu netu...deci pana se mareste iti recomand "insistent" inca ceva,o metoda cam babeasca,dar cu rezultate sigure.
Instaleaza alt windows in alta partitie unde ai minim 2 giga liberi apoi driverele strict necesare,inclusiv programele de split(incearca mai multe,splitcam,webcamsplitter,superwebcam).Daca totul e ok acum ar trebui sa mearga,problema e ca si rezolvata.
Windowsul asta nou se poate sterge logandu-te pe celalalt,original-o sa-ti spun la momentul potrivit cum se scapa de el complet.Nu inca pentru ca mai e putina nevoie de el in rezolvarea definitiva a problemei,precum si la refacerea setarilor originale
Cum am spus,asta e o metoda sigura,sacrifici doar cateva ore and let me know when done.
Anyway daca nici asa nu vrea,e clar problema hardware,asta putand insemna inclusiv un cablu intrerupt sau o mufa pusa prost.
Bafta!
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gogu4u scrie:Ai rezolvat ceva?
Oricum problema nr 2 nu are legatura cu netu...deci pana se mareste iti recomand "insistent" inca ceva,o metoda cam babeasca,dar cu rezultate sigure.
Instaleaza alt windows in alta partitie unde ai minim 2 giga liberi apoi driverele strict necesare,inclusiv programele de split(incearca mai multe,splitcam,webcamsplitter,superwebcam).Daca totul e ok acum ar trebui sa mearga,problema e ca si rezolvata.
Windowsul asta nou se poate sterge logandu-te pe celalalt,original-o sa-ti spun la momentul potrivit cum se scapa de el complet.Nu inca pentru ca mai e putina nevoie de el in rezolvarea definitiva a problemei,precum si la refacerea setarilor originale
Cum am spus,asta e o metoda sigura,sacrifici doar cateva ore and let me know when done.
Anyway daca nici asa nu vrea,e clar problema hardware,asta putand insemna inclusiv un cablu intrerupt sau o mufa pusa prost.
Bafta!

Am instalat programul ala "stayalive" si il tin mereu deschis ; mai nou imi ingheata camera si fara sa folosesc PerformerPro.:(
Am incercat si de pe Internet Explorer si de pe Mozilla Firefox si la fel. Mai vreau sa spun ca de cand am formatat (saptamana trecuta) nu am absolut nimic pe partitii. Doar pe C, exact ce imi trebuie, nici un alt program in plus...
(C:) - free space 8.92GB
(D:)- free space 59.7GB( e gol)
(E:)- free space 189 GB (e gol)

Am sunat providerul iar si am mentionat ca fac video chat de acasa ; ei imi spun ca am semnal si conexiune incontinuu. Nu mi-au ridicat viteza deoarece nu tine linia deocamdata.Deci am ramas tot la 8 mega download. Upload am impresia ca e 512
As schimba internetul pe cablu si as face contract la RDS insa NU GASESC site-ul lor cu toate pachetele internet. Gasesc diverse pagini de-ale lor si una din ele contine doar ultima oferta net. As incerca si varianta asta...

O sa incerc ce mi-ai recomandat acum desi..nu cred ca o sa ma descurc..Cred ca e cam mult pentru cat stiu sa fac de una singura la calculator:(

Gogu, apreciez foarte mult incercarea ta de a ma ajuta!
Ma duc sa incerc si asta
Numai bine.
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Vorbim limbi diferite..aparent rasp tau nu are legatura cu ce am zis si totusi din acest amestec (eterogen :lol: ) solutia e clara si mare cat casa poporului.Necazu e mult mai simplu decat pare,give me a phone numb,vb acolo.Netu e bunicel,stiu despre ce e vba,sunt fete care lucra cu acelasi provider.
Si inca un amanunt care nu ar trebui sa se repete...dupa ce ca raspund asa greu la nr de telverde,chiar nu merita sa la explici si pt ce iti trebuie:
Am sunat providerul iar si am mentionat ca fac video chat de acasa
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Avatar utilizator
gogu4u
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 176
Membru din: 10 Mai 2006, 10:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Vorbim limbi diferite..aparent rasp tau nu are legatura cu ce am zis si totusi din acest amestec (eterogen :lol: ) solutia e clara si mare cat casa poporului.Necazu e mult mai simplu decat pare,give me a phone numb,vb acolo.Netu e bunicel,stiu despre ce e vba,sunt fete care lucra cu acelasi provider.
Si inca un amanunt care nu ar trebui sa se repete...dupa ce ca raspund asa greu la nr de telverde,chiar nu merita sa la explici si pt ce iti trebuie:
Am sunat providerul iar si am mentionat ca fac video chat de acasa
Cand oamenii sunt lasati sa faca ce vor de obicei se imita unii pe altii.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”