Potrivire tuner si cam!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ah si iar ahh! Nu m-am hotarat: sa iau webcam, sa iau un alt TVtunner pentru camera mea video sau sa iau alta camera video pentru TVtunerul pe care il am..) Acuma.. as vrea sa stiu la un TVtuner LeadTeck.. ce camere video se potrivesc ca sa nu scoata imaginea putin alungita..?

Mutumesc frumos
SoulCams Models Studios wanted
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Un anumit Tv Tunner de la Leadtek scoate imaginea alungita indiferent de camera, adica leadtek tv expert 2000.
Cumpara pinnacle 55e, 100e, sau 150e. Ce camera detii acum?
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

FeuiLiquide scrie:Nu m-am hotarat: sa iau webcam, sa iau un alt TVtunner pentru camera mea video sau sa iau alta camera video pentru TVtunerul pe care il am..) Acuma.. as vrea sa stiu la un TVtuner LeadTeck.. ce camere video se potrivesc ca sa nu scoata imaginea putin alungita..?
pai iti sugerez sa oscilezi intre primele 2 dileme pe a 3-ia uit-o...
in primul rand costurile camerei sunt mult mai mari decat a unui webcam sau a unui Tv-tuner, si nu ai garantia ca nu o sa fie imaginea alungita:) orice camera ai achizitiona:) tv tunerele Lead,,tot timpul au facut probleme...
deci schima-l:) sau un web cam....

vezi ca mai e un topic actual in care se discuta ce tv tuner e recomandat...
succes
Imagine
Avatar utilizator
Zupern
User Activ
User Activ
Mesaje: 226
Membru din: 07 Mai 2006, 09:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

1. mi se pare total absurd sa te gandesti la a-ti cumpara o alta camera digitala cand poti folosi una singura cu 2 tv-tunere, insa ai grija ca tv-tunerele sa nu fie acelasi model caci va fi un conflict.

2. un tv-tuner este evident la fel sau chiar mai ieftin ca un webcam.

3. tu iti setezi anumite lumini pentru camera digitala care evident nu se vor potrivi si cu cea a webcamului..Setand luminile pt digitala te vei vedea cu siguranta rau in webcam..si invers

Concluzia: un alt tv-tuner (alt model)
[url=Http://www.adult-webmaster-program.com/ro][img]http://www.adult-webmaster-program.com/logo/1.jpg[/img][/url]
[url=Http://www.cosmetica-naturala.com/ro][img]http://www.cosmetica-naturala.com/banere/logo-avc.png[/img][/url]
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Scuze ca o completez pe Zupern: pentru a folosi doua tunnere ai nevoie de un cablu cu atat iesire sVideo cat si Composite (video in). Pentru camere sony eu nu am gasit nici la reprezentante, mi-au zis ca trebuie sa fac comanda si sa astept sa vina din SUA la niste preturi de 10 ori mai mari ca pe Ebay, asa ca mi-am laut de pe Ebay.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

adina1 scrie:Scuze ca o completez pe Zupern: pentru a folosi doua tunnere ai nevoie de un cablu cu atat iesire sVideo cat si Composite (video in). Pentru camere sony eu nu am gasit nici la reprezentante, mi-au zis ca trebuie sa fac comanda si sa astept sa vina din SUA la niste preturi de 10 ori mai mari ca pe Ebay, asa ca mi-am laut de pe Ebay.


Un moment..Eu am folosit tunerul pe care il am, Leadteck cu camera video vreo doua luni. Am si cablus i tot. daca doriti, cunosc pe cineva care poate face rost de ele. Am avut norocul sa stiu pe cineva si mi-a adus cablul in cateva zile. Nou!. O sa imi iau pinacle, ca merge cu camera mea video. Leadteck-ul ma scotea alungita. Asta e singura problema.
Mersi, multa bafta!
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Zupern scrie:1. mi se pare total absurd sa te gandesti la a-ti cumpara o alta camera digitala cand poti folosi una singura cu 2 tv-tunere, insa ai grija ca tv-tunerele sa nu fie acelasi model caci va fi un conflict.

2. un tv-tuner este evident la fel sau chiar mai ieftin ca un webcam.

3. tu iti setezi anumite lumini pentru camera digitala care evident nu se vor potrivi si cu cea a webcamului..Setand luminile pt digitala te vei vedea cu siguranta rau in webcam..si invers

Concluzia: un alt tv-tuner (alt model)
Nu mai, nu e absurd , stii de ce?pentru ca nu prea sunt multumita nici de camera video, care nu e chiar o asa mare problema insa ma gandeam totusi sa o schimb nqaibii si pe asta. Dar m-am gandit bine si..asa cum "nu arde", e totusi ok ca si camera..o sa imi iau tunner.
Eu am folosit un Leadteck si ma scoate alungita, de aia vreau sa il schimb. Dar bineinteles ca o sa il scot in momentul in care imi achizitionez altul (pinacle 55,100 e din cate m-au sfatuit cei de pe forum)

Cu setarile la lumini..nu e problema..o scot eu pana la urma. Dar nici nu vreau sa ma dau de ceasul mortii cu fixarea luminii si a culorilor devreme ce camera ma limiteaza sa obtin aceste setari.

Multumesc mult , oricum
Am gasit deja solutia si m-am hotarat sa imi iau un alt tunner.

Numai bine si cat se poate de mult noroc!
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

joesancez scrie:
FeuiLiquide scrie:Nu m-am hotarat: sa iau webcam, sa iau un alt TVtunner pentru camera mea video sau sa iau alta camera video pentru TVtunerul pe care il am..) Acuma.. as vrea sa stiu la un TVtuner LeadTeck.. ce camere video se potrivesc ca sa nu scoata imaginea putin alungita..?
pai iti sugerez sa oscilezi intre primele 2 dileme pe a 3-ia uit-o...
in primul rand costurile camerei sunt mult mai mari decat a unui webcam sau a unui Tv-tuner, si nu ai garantia ca nu o sa fie imaginea alungita:) orice camera ai achizitiona:) tv tunerele Lead,,tot timpul au facut probleme...
deci schima-l:) sau un web cam....

vezi ca mai e un topic actual in care se discuta ce tv tuner e recomandat...
succes
Joe..Pentru pinacle se cere Intel Pentium 4 2.0GHz pe cand eu am : Computer Intel (R) Pentium(R) Dual CPU E2180 [at] 2.00 Ghz..Este posibil sa nu mearga din cauza acestei nepotriviri de componente?

Nu vreau sa ma trezesc la cumpararea lui ca tre sa inlocuiesc ceva prin calculator..ca deja am facut multe inlocuiri in el. Mai degraba imi iau webcam si gata. Dar daca nu exista riscul vreunei nepotriviri, atunci e ok.

Mersi Joe, mult noroc
Avatar utilizator
Zupern
User Activ
User Activ
Mesaje: 226
Membru din: 07 Mai 2006, 09:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

s-o cere insa mie de exemplu Pinnacle 55e mi-a mers fara probleme la un AMD Athlon de 1,67Ghz..deci...
[url=Http://www.adult-webmaster-program.com/ro][img]http://www.adult-webmaster-program.com/logo/1.jpg[/img][/url]
[url=Http://www.cosmetica-naturala.com/ro][img]http://www.cosmetica-naturala.com/banere/logo-avc.png[/img][/url]
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Zupern scrie:s-o cere insa mie de exemplu Pinnacle 55e mi-a mers fara probleme la un AMD Athlon de 1,67Ghz..deci...
Multumesc pentru reply, Z
Spor la toate cele
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”