Canon HV30 - cer asistenta !

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
ursu1etzu
Mesaje: 5
Membru din: 07 Mai 2008, 00:20
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

de curand am achizitionat o camera Canon HV30 si am incercat sa o folosesc conectata la calculator prin Firewire ..de vazut se vede numai ca orice miscare facuta se vede in dungi orizontale.

camera este setata pe modul HD Standard pt ca in modul HDV nici macar nu mi-o recunoaste calculatorul.

din cate am citit si am reusit eu sa ma documentez dungile sunt cauzate din cauza semnalului care este interpolat si nu progresiv ...desi ma pot insela

am incercat sa umblu in setari sa mai modific cate ceva dar din pacate nu prea am ce ...singurele 2 moduri care le are la dispozitie sunt 1080i si 576i

aveti idee daca si cum as putea sa rezolv problema ?

multumesc anticipat !
Ca sa iti dai seama ca esti prost trebuie totusi sa iti mearga mintea !
SoulCams Models Studios wanted
ursu1etzu
Mesaje: 5
Membru din: 07 Mai 2008, 00:20
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nimeni ? ...nici un sfat , nimik ? :roll: :(
Ca sa iti dai seama ca esti prost trebuie totusi sa iti mearga mintea !
Avatar utilizator
SweetCooky
Mesaje: 15
Membru din: 24 Apr 2008, 22:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cu ce deschizi cam. p calc? Daca prin split e o optine acolo deinterlace. In rest nu stiu, dar mi se pare ciudat sa fie direct asa din camera.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”