Probleme cu setarea culorilor la un Panasonic !

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
dream_on
Mesaje: 2
Membru din: 18 Oct 2007, 23:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SALUT :) Am o camera video PANASONIC NV-GS22EG. Am luat la inceput placa firewire ULEAD si am conectat-o prin cablul aferent dar imaginea ( culori, luminozitate ) lasau de dorit, erau foarte reci ca la webcam. Precizez ca am o lampa foarte buna care face lumina naturala si f. puternica daca o dau la maxim, deci nu e de la lumina. Acum am cumparat un tv tuner gigabyte GT-PTV-TAF-RH. Am conectat-o si cu cablul S-video si acum nu imi mai apare in my computer can o conectez dar in schimb pot sa o deschid cu Splitcam si am vazut ca acum am si un VideoProcAmp in care pot sa umblu la luminozitate, contrast, claritate dar la culori nu, doar ce pot modifica in split. In momentul de fata stau online cu un Genius webcam care se vede f. bine si la care pot seta culorile dar nu am optiunea de zoom. Vreau sa stiu daca pot face cumva sa imi apara la conectare camera in My computer si daca pot seta culorile in alt fel sau daca camera - tv tunerul nu sunt performante? Va multumesc anticipat :D
SoulCams Models Studios wanted
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Din splitcam mai poti seta si culori in sensul ca ii dai mai mult, rosu, albastru sau verde. Probabil si din camera poti face ceva pentru culori, nu stiu insa cum exact, pt ca nu detin un panasonic. Pune-o cumva pe manual si umbla prin Menu, poate gasesti.
Din experienta proprie pentru mine o lampa nu e de ajuns. De fapt cu cat e mai multa lumina, cu atat culorile devin mai vii. Eu am 5 becuri care lumineaza in diferite directii ale camerei, (3 cu lumina calda si 2 cu rece) , apoi am din stanga mea o lampa cu lumina rece si din dreapta o lampa cu lumina calda.
De asemenea nu stiu cum e tunnerul gigabyte, dar stiu ca eu am incercat 4-5 tunnere si nu toate ofera aceeasi calitate a culorilor. Deci poate e si de acolo.
Avatar utilizator
SweetCooky
Mesaje: 15
Membru din: 24 Apr 2008, 22:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pai intra si tu pe setarile din camera, tre sa ai pe touchscreen acolo un buton pt meniu nush cum e exact p panasonic. Deschide toate luminile, si un preview p monitor, si umbla la white balance, la scene mode si exposure.
Si nu iti recumand sa faci ca adina, sa-ti pui si lumina calda si lumina rece pt ca nu o sa-ti iasa white balaceul in nici un stil.
Ca sa ii explic si adinei, uite care e faza ... Daca ai lumina rece pe o parte si lumina calda pe cealalta, setezi wb pe cald o sa-ti corecteze zona calda, si pe partea cealalta va fi jale, si invers. S-ar putea chiar sa ai ceva aberatii cromatice, sa iasa lumina roz.
Si vedet ca e un tutotial video pus de sad eyes, arata acolo cum sa setezi si white balance si expunerea si alte chestii, din camera.
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

SweetCooky posibil, nu stiu ce zic, eu mi-am setat asa pentru ca asa dau cel mai natural. Doar cu lumina calda eram prea galben-orange in camera. De-asta am adaugat si rece. Expunerea o am pe auto, pentru ca daca nu am lumina suficeinta s maresc expunerea, am pielea ca arsa si de aseamenea daca setez in modul x expunerea cand schimb distanta fata de camera ( de ex ma ridic fac un strip la 3 metri departe de ea, atunci mi-ar trebui alta expunere si in timpul unui pvt nu am timp sa reglez). Si White balance e tot pe auto. In afara de auto mai are doar indoor - unde ma arata prea albastra si outdoor unde arata total portocalie. :shock:
Avatar utilizator
SweetCooky
Mesaje: 15
Membru din: 24 Apr 2008, 22:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pai fa un test, lasa numai lumina calda, si white balance pe indoor, sau lumina rece p outdoor. Acum depinde f mult si de sursa d lumina. Becurile halogen sau tungten dau o lumina mult mai calda fata de neoanele cu tenta calda. Si nu stiu p ce camera lucrezi tu, a mea e sony si are programe prestabilite de expunere - gen sport, landcape, portrait, beach and sky etc.
Si alea modifica f mult culorile. Eu d exemplu stau p lumina calda, program beach and sky, white balance indoor si expunere p manual si se vede super. Fara nici o modificare din split si alte minuni. Ca sa nu folosesc spit am 2 tunere, unu merge p firewire si unu p svideo, si am calitate max la 2 feeduri.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”