Ce upload trebuie sa ai pentru un site?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
lucixo
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 100
Membru din: 07 Iun 2008, 13:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna, in legatura cu internetul.. nu viteza de upload este tot ceea ce conteaza ci si calitatea internetului adica cat de stabil este, fara fluctuatii, insa si pingul... Degeaba ai 3 Mb upload daca pingul este peste 100 ms atunci este posibil sa ai probleme si iamginea sa inghete... Mie mi s-a intamplat sa am viteza Ok si pingul Ok insa sa nu mearga.. atunci am facut tracing route pentru locatia care ma interesa si am realizat ca la unele hopuri pingul era mai mare de 200, asa ca nu conteaza numai viteza sau pingul exact cu site-ul vizat ci si drumul pana la acel site.
SoulCams Models Studios wanted
lucixo
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 100
Membru din: 07 Iun 2008, 13:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna, in legatura cu internetul.. nu viteza de upload este tot ceea ce conteaza ci si calitatea internetului adica cat de stabil este, fara fluctuatii, insa si pingul... Degeaba ai 3 Mb upload daca pingul este peste 100 ms atunci este posibil sa ai probleme si iamginea sa inghete... Mie mi s-a intamplat sa am viteza Ok si pingul Ok insa sa nu mearga.. atunci am facut tracing route pentru locatia care ma interesa si am realizat ca la unele hopuri pingul era mai mare de 200, asa ca nu conteaza numai viteza sau pingul exact cu site-ul vizat ci si drumul pana la acel site.
Avatar utilizator
SweetAngel
User Activ
User Activ
Mesaje: 312
Membru din: 06 Mar 2008, 12:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu mi-am facut testul pe xlovecam care l-au bagat ei si imi da 675 upload..Poate de-aia nu imi merge pe2 siteuri nu stiu, am schimbat si calc dar degeaba....platesc 2milioane pe luna si cand aud ca unele fete au net de 300.000 si le merge brici imi vine sa ma strang de gat. Pe 1 imi merge super bine dar pe 2 ciuciu...:(
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

poate vrei sa stii cum e cand platesti 20 de mil pe luna pe un upload de 2M si iti depaseste si tipa fetele ca iar " a cazut netul". Alea sunt momentele cand iti vine sa scoti pusca din cui si sa pleci dupa provideri.
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eu folosesc RDS - Business .

Am 4000 kb / sec download si upload garantat . ( platesc 200 euro + tva )

Din experienta mea rezulta urm :

LiveJasmin - foloseste cat are , uneori chiar si 1000 kb / sec up

Streamray - foloseste in functie de cum e setat ( low / medium / high ) , daca nu e setat foloseste pana la 300 kb / sec up

Xlovecam - foloseste chiar si 500 kb / sec up dar mai rar

Eurolive - foloseste clar 512 Kb / sec up

Eu cu 4000 kb / sec down si up folosesc 2 perfomer pro , 2 streamray , 2 xlovecam si un eurolive si merge ireprosabil . Cu 3000 kb / sec down si up imi mergea binisor insa acum sa fiu sincera sunt f pretentioasa .

Parerea mea e ca daca vrei profit mare trebuie sa si investesti in ceva de calitate ... cat bagi atata scoti ... zic eu ...
keen
User Junior
User Junior
Mesaje: 95
Membru din: 22 Dec 2004, 04:50
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Wow Ionela.Ai reusit sa iei upload garantat de la rds?Ma mir ca am si eu prieteni care platesc 300E + tva si nu au upload garantat.Da-mi si mie pila ta de la rds care ti-a garantat uploadul :D sa le fac si prietenilor mei un pustiu de bine :wink:
Avatar utilizator
mimy
User Activ
User Activ
Mesaje: 320
Membru din: 13 Aug 2008, 21:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu am abonament RDS ... si cu 50 $ + tva am cam 9000 download si 6000 up ... nu e garantat , dar le am la orice ora asa :)
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

lol hai ca esti tare ! pai asta am cerut asta mi s-a dat ... doar de asta e business nu ?!?! nu am nici o pila ...
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ionela ,RDS-ul nu garanteaza uploadul ...la asta s-a referit keen.
Ei garanteaza doar download-ul. Si chiar ai upload tot 4000 ? :shock:
Eu am acelasi abonament ca si tine , numai ca am 6000 download iar upload am doar in jur de 1300 kb.
Mai are cineva acest abonament business de 200 $ + TVA ? Ce viteze aveti de DW si UP ?
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pimp ... am upload garantat ... download-ul mi l-au oferit ca bonus ... am 4000 kb / sec permanent .. daca scade dau telefon si se remediaza insa pana acum e ok ... am peste 1 an ... la rds se poate garanta upload ul insa trebuie sa ceri .... in contract scrie 4000 kb / sec upload garantat lol ... platesc 200 euro plus tva adica vreo 1000 lei aproape ... si mi-au mai oferit si 2 telefoane cu abonament gratuit cu 1000 min in rds si 100 in romtelecom .. :P
Avatar utilizator
delishia20
Mesaje: 33
Membru din: 06 Ian 2007, 16:25
Localitate: BRASOV
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna!
S-a facut o modificare de preturi la Rds in decembrie, au trecut de la $ la euro si au scazutt si tarifele totodata, eu acum am abonament business de 50 euro, inainte era de 100$ si tocmai mi-am verificat conexiunea pe speedtest.net si aveam download de 2810 kbs , upload de 3874 kbs, ping 25 ms.
Cum vi se pare:)
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

da ai dreptate si la mine ajunge pana la 10.000 down cu 8000 up . se pare ca pana la urma au scos limitarea superioara ... inainte nu se misca mai sus de viteza garantata .
suspect
Mesaje: 14
Membru din: 25 Mar 2009, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bag Salutu!
Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu internetul ,si anume:
Pentru studio folosesc abonamentul de 6Mbps de la cliknet dar problema e ca nu imi tine 2 calculatoare care sa fie conectate in acelasi timp pe livejasmin,Imlive si myfreecams si as vrea sa adaug in curand si adultwork iar pe langa asta sa mai instalez un calc care sa mearga concomitent pe aceleasi site-uri, faza e ca abonamentul costa 100 si ceva ron (pt care mi s-a garantat o banda de 2mega care presupun ca insemnau downloadul)iar testele de pe speedtest.net imi arata in fuctie de distanta pt care fac testu intre 2000 kb/s si 3000kb/s download iar pt upload intre 400kb/s si 700kb/s dar problema cea mai tare mi-am facut-o azi cand am verificat pe acelasi site banda de acasa de la un abonament RDS de 28 ron care pe acelasi site de mai sus imi indica valori pt Florida de aproximativ 5000kb/s download si 800kb/s upload iar pe Budapesta 21878 kb/s download si 1001kb/s upload, in timp am observat ca RDS-ul e foarte instabil in comparatie cu Cliknet-ul asa ca pt studio as merge in continuare pe Cliknet iar intrebarea mea este:
Ce abonament sa folosesc pentru a tine site-urile de mai sus de videochat pt 3 calculatoare concomitent?
Mersi anticipat.
DNS_STUDIO
Mesaje: 38
Membru din: 05 Ian 2009, 17:12
Has thanked: 0
Been thanked: 0

suspect - calculeaza cat iti ia fiecare sesiune , de regula 512kbps cu free chat , 256kbps fara free , ( correct me if i`m wrong ) , aduna toate sesiunile dp toate statiile si cacluleaza , o sa dea undeva la 3-4mb upload necesar . eh , du`te la oricare firma si cere`le sa`ti garanteze uploadul respectiv insa te ajunge mai mult de 100si ceva ron , Noi platim 200e + T.V.A. , avem momentan 2 pct de lucru ( 2sesiuni lj , 1 imlive , 1 webcams ) deci 8 sesiuni + inca un pct d lucru al meu ce mananca si aici dar nu fac vchat dp el ce`i drept :) , plus adaoga ym , si oricare alte programele ce`ti mananca . momentan am testat cu 12 sesiuni per total si mergea bine .

Faza cu uploadul d la rds , multa lume comenteaza , si pe buna dreptate , pe site`ul lor ( unde te trimit tot timpul la teste ) e eronat , arata mai mult . De la 4mb upload GARANTAT si stipulat in contract , merge 85% din timp , in rest aprox 2,5-3.5mb .

bonus la acest contract : 4 "gigi"mobile , 2 linii telefonice , ca-tv gratuit

in iasi se misca mai greu cu montajul , insa cu un "ciubuc" au venit in 12h .

Spor la $ tuturor !!
Avatar utilizator
ContSters04
User Activ
User Activ
Mesaje: 351
Membru din: 29 Ian 2008, 17:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am si eu o problema , nu inteleg e de la net sau habar nu am , am umpload se 1500 , dar pe un anumit site imi da low connection , ingheata imaginea , situl e cu free si cer 512kbps ! testez alte situri cre au aceleas cerinte si nu am nici o problema , speedtestul e ok , calculatoru e nou, o iau razna ,cei de la cs pe situl respectiv spun ca da am probleme dar nu stiu de la ce teoretic totul e perfect practic nu pot lucra pe acel site . am testat tote variantele cu ei si nimic nimeni nu imi poate spune care e problema . are cneva vre-o idee ce poate fi ? helppp please
Avatar utilizator
Sunlight
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 28 Iul 2008, 04:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

coffeegirl scrie:am si eu o problema , nu inteleg e de la net sau habar nu am , am umpload se 1500 , dar pe un anumit site imi da low connection , ingheata imaginea , situl e cu free si cer 512kbps ! testez alte situri cre au aceleas cerinte si nu am nici o problema , speedtestul e ok , calculatoru e nou, o iau razna ,cei de la cs pe situl respectiv spun ca da am probleme dar nu stiu de la ce teoretic totul e perfect practic nu pot lucra pe acel site . am testat tote variantele cu ei si nimic nimeni nu imi poate spune care e problema . are cneva vre-o idee ce poate fi ? helppp please
daca site-ul respectiv pe care nu iti merge e needlive..inseamna ca e de la site..ca si eu am upload de 3 mega dar ma deconteaza de fiecare data cand incerc sa stau :(
suspect
Mesaje: 14
Membru din: 25 Mar 2009, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

multumesc dns_studio pt sfaturi, am sa tin cont de ele si am sa vad ce si cum iese.Intre timp azi am fost sa ma interesez pe la firmele de internet din brasov de banda garantata cu specificatia ca ma intereseaza uploadul si in speranta ca informatiile pe care le-am cules azi sa ii ajute si pe altii am sa le prezint:

ROMTELECOM CLICKNET
pt 2Mb upload garantat se trage cablu de cupru la locatie iar abonametul este de 270 euro+TVA la care se adauga cheltuieli de instalare la pret de lista 150 euro+TVA
pt 3Mb upload garantat in banda simetrica adica 3Mb download/3Mb upload se trage fibra optica dar pt care iti trebuie acordul proprietarului si vecinilor sau asociatiei iar abonamentul este de 360 euro+TVA la care se adauga la pret de lista 150euro+TVA cheltuieli de instalare iar aceste cheltuieli pot diferi in functie de studiul zonei ca fiind profitabila pt ei sa o aduca acolo,daca nu e profitabila zona nu o aduc prin urmare nu poti avea 3Mb upload ci maxim 2Mb din varianta de mai sus.
Preturile in acest caz sunt usor negociabile din cate am inteles si nu am primit rapunsul daca as putea sa fac pe persoana fizica acest abonament ci doar pe firma.

RDS-RCS
la rds cum spuneau si altii pe forum banda simetrica garantata prin fibra optica ar costa cam 50 euro+TVA/Mb drept urmare un abonament de 1Mb costa 50euro+TVA,2Mb 100 euro+TVA,3Mb 150euro+TVA,4MB 200 euro+TVA ,5Mb 250euro+TVA si doar de la 5Mb in sus pt banda simetrica garantata preturile sunt negociabile iar abonamentele de acest gen se fac doar pe firma acestea s-au facut in trecut si pe pers. fizica dar in acest moment doar pe pers. juridica sau PFA si iti trebuie doar CUI-ul si stampila firmei fara alte aprobari sau autorizatii ca la clicknet.

Am si niste prieteni care au lucrat sau mai lucreaza la rds si mi-au spus ca in speta pentru contractele cu banda garantata isi pastreaza parametri conform contractului iar internetul este stabil si daca e sa cada reteau se intampla ori ca fac ei lucrari ori din motive tehnice si nu din senin cum mi se intampla cu abonamentul normal de la ei.
De la UPC inca nu am primit un raspuns cu oferta exacta dar daca e mai ok ca ceea ce am prezentat mai sus am sa postez pe forum.
In concluzie se poate sa obtii banda simetrica, ma repet toti dau banda simetrica garantata adica cati Mb ai la download ai si la upload si fac in principiu doar pe persoana juridica sau PFA daca e cazul si doar daca zona respectiva permite instalarea de fibra optica in cazul in care nu exista deja.
succes la toti si sper sa va ajute si pe voi informatiile astea fara sa mai umblati pe la ei si sa le dati zeci de telefoane la cei de la relatii cu clientii sau tehnic care te vor plimba de la unii la altii pt ca nici unul nu stie sa iti dea un raspuns exact si daca tot vreti sa vorbiti cu cineva de la unii sau altii vorbiti direct cu cei de la persoane juridice sau agentii de vanzari pe persoane juridice.
BAG SALUTU!
Avatar utilizator
world2chat
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 189
Membru din: 04 Feb 2009, 22:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

din cate cunostinte am eu daca sunt multi performari pe site cu atat viteza ta trebuie sa fie mai mare . cu cat e mai mult cu atat mai bine :D:D:D
POWER1
Mesaje: 29
Membru din: 07 Iul 2006, 02:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Din cate stiu siteurile de teste nu sunt foarte conlcudente atunci cand ai o banda mai mare de internet. variaza in functie de serverele pe care esti, numarul de utilizatori pe care ii au in acel moment etc.

Cu speedtest de exemplu imi arata la test ca trag din londra cu 30 Mbps up si down iar in usa imi arata in jusr de 9 Mbps, dar bineinteles ca variaza de la stat la stat, server la server.

Iar testmy.net imi da urmatoarele rezultate:

:::.. testmy.net test results ..:::
Download Connection is:: 2796 Kbps about 2.8 Mbps (tested with 3072 kB)
Download Speed is:: 341 kB/s
Upload Connection is:: 1430 Kbps about 1.4 Mbps (tested with 2992 kB)
Upload Speed is:: 175 kB/s

De ce cand am o banda de 25 Mbps garantata? (Vezi graficul de mai jos )

Imagine


Daca vrei sa vezi exact ce banda ai si nu ai nici o statistica la indemana care sa-ti scoata grafice din eth-ul routerului, foloseste netlimiter instalat pe fiecare statie si o sa vezi exact cata banda consumi.
Tineti cont de ce a zis sad, ca 1 KB = 8kbps

Cei care nu au internet cu banda garantata degeaba se chinuie sa faca teste pentru ca ele o sa varieze de la ora la ora in functie de traficul din retea. Sunt surprins ca exista studiouri care nu au banda garantata. ...no comment.

"coffeegirl Posted: Thu Mar 26, 2009 2:19 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

am si eu o problema , nu inteleg e de la net sau habar nu am , am umpload se 1500 , dar pe un anumit site imi da low connection , ingheata imaginea , situl e cu free si cer 512kbps ! testez alte situri cre au aceleas cerinte si nu am nici o problema , speedtestul e ok , calculatoru e nou, o iau razna ,cei de la cs pe situl respectiv spun ca da am probleme dar nu stiu de la ce teoretic totul e perfect practic nu pot lucra pe acel site . am testat tote variantele cu ei si nimic nimeni nu imi poate spune care e problema . are cneva vre-o idee ce poate fi ? helppp please
"


coffegirl , spui ca pe un anumit site iti da low connection, desi pe altele e ok. este posibil ca providerul tau sa nu aiba o routa buna catre serverul acelui site. downloadeaza de pe net (cauta google) softuletul "winmtr" , lanseaza-l si scrie in casuta de sus numele siteului. O sa vezi ca iti arata toate serverele dintre calculatorul tau si cel al siteului. exista acolo o coloana LOSS . Daca ai loss final mai mare de 1-2 % (adica in serverul siteului), este posibil aia sa fie cauza.
Daca te referi la AW da trace in ip-ul 205.134.229.211. degeaba dai in site pentru ca folosesc pentru streaming o solutie inchiriata care are alte servere decat ale lor. Si ca o paranteza, unii provideri existenti au probleme cu routa asta dar nu-mi explic de ce penru ca nu e loss si latency-ul e bun. Nu dau nume ca nu vreau sa-mi sara in cap . Stiu cel putin doi ISP-isti (mari toata lumea a auzit de ei) care au problema asta...bine ca nu sunt ai mei :))


lucixo, in unele servere din USA este chiar imposibil sa ai latency mai mic de 100 ms. Consider ca pana in 150-200 ms este un latency bun. conteaza oricum latencyul final , in destinatie, nu cel de pe drum. la fel si loss-ul. Unele servere din extern chiar induc un loss fals de 10-15% care insa nu se perpetua pe final si nu iti afecteaza cu nimic viteza.

Spor la treaba :)
Avatar utilizator
morcove
User Activ
User Activ
Mesaje: 269
Membru din: 24 Dec 2005, 18:34
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salut !

In incercarea de a "vede" ce "viteza" are netul , orce site , calculeaza , mb per secunda , adica , cat timp dureaza , unei cantitati de date , sa parcurga pana la server ( si inapoi ) .
Aici incepe partea distractiva , Unde se afla serverul ? si Ce provider ?.

De acea recomand : http://www.speedtest.net/ pentru o mai buna perceptie , a calitatii internetului tau catre alte locati in afara retelei tale .

Totul se desfasoara intr o interfata grafica , prietenoasa , asa ca , nu prea ai cu ce gresi !

Best Regards , Morcoveatza
http://www.youtube.com/watch?v=cU5dYGPynqE
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”