Nevoie disperata ajutor firewire!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
capsunica
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2008, 10:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Am o mare problema.Am o camera panasonic nv-gs27 pe care o folosesc pe post de webcam cu ajutorul unui cablu usb.Am inteles ca prin firewire transmisiunea este mult ridicata din punct de vedere calitativ.Am placa firewire,cablu,am si un tv tuner,folosesc splitcam dar exista o incompatibilitate sau nu stiu eu cum sa folosesc pentru ca nu pot sa ma vad pe site.(imaginea apare in splitcam dar nu si pe site.Va rog sa-mi spuneti va rog ce programe sa instalez sau ce trebuie sa fac ca sa pot sa transmit prin firewire.Multumesc!
buna.sunt o fata frumusica si dragutza ca o capsunica:))
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

capsunica scrie:Am o mare problema.Am o camera panasonic nv-gs27 pe care o folosesc pe post de webcam cu ajutorul unui cablu usb.Am inteles ca prin firewire transmisiunea este mult ridicata din punct de vedere calitativ.Am placa firewire,cablu,am si un tv tuner,folosesc splitcam dar exista o incompatibilitate sau nu stiu eu cum sa folosesc pentru ca nu pot sa ma vad pe site.(imaginea apare in splitcam dar nu si pe site.Va rog sa-mi spuneti va rog ce programe sa instalez sau ce trebuie sa fac ca sa pot sa transmit prin firewire.Multumesc!
pai ai verificat ca site-ul sa ia splitul??
poate asta e problema.. ..

veifica acolo si la site dai sa ia splitul nu camera sau tvtunerul etc....

succes..
sper ca te-a ajutat
Imagine
capsunica
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2008, 10:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Am rezolvat problema.Se vede pe site prin splitcam dar am o problema si mai mare NU AM SUNET PRIN FIREWIREEEE.ROG AJUTOR!!dUPA CUM VEDETI SUNT O CAPSUNICA DISPERATA
buna.sunt o fata frumusica si dragutza ca o capsunica:))
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Cumpara un microfon separat pentru calculator si gata ai rezolvat problema...
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
capsunica
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2008, 10:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Multumesc sad eyes...am rezolvat cu un micro separat
buna.sunt o fata frumusica si dragutza ca o capsunica:))
capsunica
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2008, 10:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Am un panasonic nv-gs27 si nu sunt multumita de ea.As vrea sa-mi cumpar ceva mai bun.Are cineva vreo idee?AAAA...si as vrea si un trackerpod...
buna.sunt o fata frumusica si dragutza ca o capsunica:))
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

capsunica scrie:Am un panasonic nv-gs27 si nu sunt multumita de ea.As vrea sa-mi cumpar ceva mai bun.Are cineva vreo idee?AAAA...si as vrea si un trackerpod...
Mai ai un topic similar dar iti voi raspunde separat ca sa nu ne incurcam.
Pentru a scoate ce este mai bun din acest panasonic... cred ca e mai bine sa o conectezi printr-un tvtuner sau placa de captura, despre tvtunere sunt discutii destule pe forum. Conectarea o faci ori prin cablu Svideo ori prin RCA (composite). Prin firewire nu poti seta culorile decat din camera si programe gen splitcam (la conexiunea prin tvtuner ai setari avansate pentru culori mult mai indicate decat ceea ce poti face cu softurile de split), semnalul este digital, consumul de resurse la conectarea prin firewire este mai ridicat, pentru ca se face captura la rezolutie mai mare si deseori pot apare diverse probleme de compatibilitate cu softurile siteurilor (daca te conectezi direct fara soft de split).

In concluzie eu consider ca aceasta camera panasonic este super ok, dar trebuie sa inveti sa o setezi cum trebuie, sa ai lumina corespunzatoare in camera (lumina este poate cea mai importanta pentru calitatea imaginii).. si bineinteles sa o conectezi la calculator prin cea mai optima metoda.. in cazul acesta.. TVTUNER sau PLACA de captura (la conexiunea prin USB se pierde calitate - nu poti regla culori cum trebuie ----- la conexiunea prin firewire se capteaza la rezolutie mare, semnal digital, consuma resurse, poti avea probleme cu anumite softuri, nu se pot regla culori decat din camera si din softuri gen splitcam)

Pentru pan-tilt, il recomand pe asta:
http://www.magazin-online.ro/pd-1608608 ... egoryId=78 magazinul este in piatra neamt.. il comanzi prin curierat rapid .. in maxim 2-3 zile il ai la usa. Daca il cumperi sa ai grija sa iei si un cablu prelungitor pentru telecomanda (se vinde separat)... pentru ca telecomanda de la el.. are cablul prea scurt 1m parca. Pan-tiltul vine fara alimentator (se poate folosi si cu baterii)... gasesti alimentator reglabil .. la toate magazinele de electrice.. exemplu ai aici http://www.mikado.ro/?p=productsMore&iProduct=1081 ---- pentru acest tip de pantilt trebuie sa setezi alimentatorul la 6V.

Din ce ai scris pana acum pe forum... se pare ca deja ai 2 camere ... panasonicul asta si sony evi d-100 ... deja mai ai deschis un topic unde ceri recomandare pentru a treia camera.. vroiam sa iti spun ca bagi bani aiurea... orice camera video de firma este ok (eu prefer sony si panasonic)... dar si canon, jvc, samsung etc.. sunt super ok.. daca te obisnuiesti cu ele.. cu setarile etc..
Camera video trebuie sa indeplineasca cateva conditii de baza:
- sa aiba telecomanda pentru zoom;
- sa aiba iesire AV si/sau Svideo (direct cu iesire Svideo nu prea se mai fac) panasonic din cate stiu au pastrat mufa clasica svideo. Mufa Av + cablu mai toate camerele au.. e cel cu 3 mufe RCA in capat.. rosu alb si galben... acest cablu se poate folosi pentru a conecta camera la tvtunerul din calc
- sa aiba optiuni de setat exposure si manual white balance (mai toate au - dar eu unul ma impac cel mai bine cu sony si panasonic - din ce am testat pana acum)

Daca se indiplenesc conditiile astea 3... camera e ok... restul dupa cum ti-am zis.. tine de lumini si de setari. Poti sa cumperi si camera hd .. semiprofesionala.. de 5000 de euro.. daca nu o setezi cum trebuie.. si nu are lumina optima.. tot prost se va vedea... culorile vor fi la fel de sterse... puricii pe imagine probabil la fel de multi.

Plus ca mai esti limitata si de softurile siteurilor... in cele mai multe cazuri.. degeaba ai super camera... daca pe site efectiv aproape ca nu sunt diferente intre super camera si una de 3 mil.

Eu am 2 camere sony - una cumparata noua din magazin, un DCR-HC24e vreo 12 mil parca am dat pe ea... si o camera sony "antica" ... hi8 model CCD-TR665E daca nu ma insel .. pe care am dat 3 mil la mana a doua... luata dupa net... Pe site se vad la fel de bine. Am vazut la un amic.. camera video de 1500euro.. se vedea super bine... cu setarile de rigoare.. dar la fel.. in situl de lucru.. nu erau diferente de calitate.. aceeasi calitate era si la mine cu o camera mult mai ieftina.

Sper sa te ajute.. multa bafta.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
capsunica
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2008, 10:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Asta numesc eu raspuns pertinent.Ce sa-ti mai spun?N-am cuvinte...Multumesc mult!!!
buna.sunt o fata frumusica si dragutza ca o capsunica:))
xyzstudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 108
Membru din: 30 Apr 2007, 03:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

dupa ce criterii selectati uncamcorder?
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”